Author Topic: Scania R470  (Read 58706 times)

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #60 on: March 07, 2017, 08:57:01 AM »
Svašta od aluminijuma imaš u Nikoma u Novom Sadu...

Ako ne nadjem plasticne uglove,saljem ti nacrt da mi isprintas na Čehu. (yay)

Ondak kad dodjem sa onim ludim motordzijom u vizitu,sam da ih pokupim ()-()

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #61 on: March 07, 2017, 07:35:00 PM »
Nasao sam kod Rajana ima L profila od 10x10mm .To ce biti super.Mozda su malko deblji za moj ukus 1,5mm ali to ce proci kad bolje nema.

E sad ovi uglovi od plastike kad bi znali gde to ima manjih dimenzija? Sad bi bilo dobro da su 12x12mm da fino prekriju L profile a i kače se od gore.

Evo posto nemam vise mesta u buferu moram da slike bacam na neki sajt. Ne znam jel se vidi ova slika?Meni se fino otvara a dal je vidite vi drugari?  Tu se vide ti uglovi sto mi trebaju. Na kraju cu ih sam napraviti.

https://www.flickr.com/photos/148502926@N08/32926150760/in/shares-oKW6A0/

https://www.flickr.com/photos/148502926@N08/33131518082/in/shares-9faMP6/
« Last Edit: March 07, 2017, 07:37:58 PM by chupko »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography

Offline munjeviti

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Scania R470
« Reply #63 on: March 07, 2017, 10:01:27 PM »
Helloo,ako pomaze mogu ja da savijem profile 7x7 od 0.8 aluminijuma,samo reci kolike duzine i koliko komada ()-()

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #64 on: March 07, 2017, 10:36:03 PM »
Quote
https://www.flickr.com/photos/148502926@N08/32926150760/in/shares-oKW6A0/
https://www.flickr.com/photos/148502926@N08/33131518082/in/shares-9faMP6/
Čupko ne lutaj bez veze. Sve je to pravljeno od Alfer connect alu profila. Sistem konekcionih profila malih dimenzija su razvili samo oni i imaju sve, a ma baš sve što ti treba za najkvalitetniju modelarsku alu bravariju. Oni liče najviše na stvarne konstrukcije u osnovi, a naravno detalji se moraju ručno praviti.







https://www.racingmodellbau.ch/alfer-profile

 ;namig




« Last Edit: March 07, 2017, 11:03:45 PM by tibeteagle »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Scania R470
« Reply #65 on: March 07, 2017, 10:43:24 PM »
Probaj u Dermi, Kralja petra 57, imali su tih coskova za torbe, kofere,sarkice i jos kojesta a bila je tu odmah jos jedna prodavnica slicne robe ali ne znam kako se zove

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #66 on: March 08, 2017, 11:36:25 AM »
Dusane hvala na Alliexpessu ()-()  Nasao sam fine male ugliće ali mislim da cu odustati od te koncepcije. Ti ćoskovi i nisu ćoskovi vec su to spojke za alu profile.Evo Tibet je pustio slike ovih Svajcaraca gde se to jasno vidi.

Hvala Tibet za ove Swicarce  :mhm Kao i uvek imas dobre i kvalitetne savete (res) To cu da prostudiram i da vidim sve sta imaju na lageru.Mada mi to izgleda preskupo sa vim troskovima sto idu pride.No video sam kako to treba da se napravi.

Ovo sto zelim da napravim hocu da bude sto jeftinije i od domacih materijala.Ima to da se nadje... ako ne tako.... a ono slicno.

Kontejner prikolicu cu da kupim od Tamije.To je najjeftinije na kraju jer su delovi na komad preskupi.Samo tockovi sa plasticnim felnama su 15 eur po komadu.Meni treba 6 komada pa jos ako hocu da se kurcim i dodam jos dva rezervna dole na stenderu ispod sasije kako stoje na pravim prikolicama,pa onda trebaju osovine i onda to dodje preskupo.Ima da se kupi gotova tamiya dupla osovina i to sve sa svetlima za manje od 100 keka ali mi se nesvidja jer ima duple toskove.Ja hocu tri solo po strani.Sa takvom duplom dvoosovinkom, ima cela da se kupi za 150 eur ali je Amerski stari tip i kratka je

Ovo ce biti prikolica od 93 cm za prevoz binske opreme za bend AC/DC. Bice tu unutra jedna fina JBL WIFI ozvuka koja ce da tuče u ritmu AC/DC-a   (yay)
Dole na podu cu da izbusim rupe da se sto bolje cuje sound.I na krovu ce biti ventilacija i tu ce da tuče rock. Naravno prikolica ce biti u slikama i logoima ove grupe.Na samoleplivoj foliji cu da odtampam neke fine slicice koje trebam da slozim malo u nekom od grafickih programa.


Sto se tice rada na prikolici,sada imam smernicu da nadjem cetvrtaste alu profile dimenzija 10x10mm ali 15x15mm.Činise da sam to video u radnji " uradi sam"

Plasticne spojnice sa tri strane koje ulaze u ove profile ako ne nadjem cu da probam da napravim.Mozda ima metalnih?

Kada napravim homogenu konstrukciju,onda cu na klirit da montiram L profile koji ce se peicvrstiti sa unutrasnje strane koju cu da namikerim ravno sa ramom.Bice fini masinski srafici sa spoljne strane a matice ce biti unutra.To ce dati krucijalnu cvrstinu i kad dodju jos i prednja strana ima da puca od jacine. Na zadnjij ce biti vrata (yay) A nece biti pretesko.

Sanduk cu da resim lako ali tockovi su problem.Osovine ce mi drugar napraviti na strugu.Gledam da nadjem plasticne tockove od bruder kamiona koji su iste srazmere.Jako fino izgledaju i mogu fino da ih sredim farbanjem.Nasao sam za traktor na komad ali od kamiona jos trazim. Vise mi odgovaraju prednji jer imaju slican oblik felni koje su ravne. Lagere imam ali oni nece biti na tocku,vec ce cela osovina da se vrti sa njima. Amortizere jos nisam resio ali to ce biti slicno kao na tamiyi sa oprugama.Ako ne nadjem tockove,moracu tamiya da kupim.


Za šasiju cu da se konsultujem sa Munjevitim ()-()

Hvala i Alzo-U,Ima tamo u radnji finih stvari.Idem da vidim ovih dana  (pijemo)
« Last Edit: March 08, 2017, 11:50:39 AM by chupko »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #67 on: March 08, 2017, 01:35:02 PM »
Evo sa stranice sto je Tibet poslao,sam nasao sta mi treba. Ako neko zna ili je tako nesto video u radnjama kod nas,neka javi

https://www.alfer-shop.de/epages/62032238.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62032238/Products/28580

Kutijaste Alu profile sam nasao u Rajanu. 14x14mm i debljina zida 1mm. Ove Swajcarske su duplo manje. 7,5mm.

Koliko vidim nije to skupo samo da vidimo jel salju za Srbijicu nasu dragu

https://www.alfer-shop.de/epages/62032238.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62032238/Products/21202
« Last Edit: March 08, 2017, 02:07:24 PM by chupko »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Scania R470
« Reply #68 on: March 08, 2017, 02:47:34 PM »
A neki 3d print tih coskova?

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #69 on: March 08, 2017, 03:15:24 PM »
A neki 3d print tih coskova?

Mislio sam da mi drug Mirce to odradi na njegovom stampacu ali to treba ipak da mi napravi strugar.Ti uglovi treba da su jaki.Imam dobrog drugara koji radi vrhunski te strugarske radove pa cu sa njim da zavrsim te uglove najverovatnije,ako vec pre ne narucim od Swajcaraca ove profile sto je Tibet poslao sa sve spojkama.

 

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #70 on: March 08, 2017, 03:21:57 PM »
Evo jos koja slika sa radova na kamionu.

18770-0 18772-1 18774-2 18776-3

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #71 on: March 08, 2017, 03:26:39 PM »
18778-0 18780-1 18782-2 18784-3 18786-4

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #72 on: March 08, 2017, 03:38:12 PM »
Quote
14x14mm i debljina zida 1mm. Ove Swajcarske su duplo manje. 7,5mm.
Alfer profili su baš za modelarenje u razmeri 1:14. Kao primer uzmimo da su konstrukcije kućišta kamionskih prikolica i kontejnera od kutijastih profila 100x100mm. Računica kaže, 100/14=7.14mm,  Dakle tebi su idealni alferovi profili 7.5x7.5mm. Najviše bi se mogao koristiti do 10x10mm a 14x14 je već glomazno i jako odstupa od skala pravila u modelarstvu. Ako alferov profil ima pomoćne uške za držanje ploča, oni se stavljaju iznutra tako da se ne vide spolja. To je pravilno.
Dakle možda bi bilo dobro uzeti Alfer profile sa spojnicama za celu konstrukciju, a za ploče i sitnu bravariju da se ovde snađeš. Alferovi profili su lepi, daju dobru krutost konstrukciji, seče se samo ravno.
Treba uzeti i to u obzir da alferovi profili nisu obični i poneka zamenjuju dva ili više običnih. Recimo, kombincija kvadratnog i "L" profila rešava puno problema kao ova.
https://www.alfer-shop.de/epages/62032238.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62032238/Products/25922
 
...ili ovaj sa kanalom za ploču...
https://www.alfer-shop.de/epages/62032238.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62032238/Products/28673

Vinkle zaboravi, ako želiš da konstrukcija drži nešto, a kod otvaranja stranica, kako navodiš, je to jako važno. Konstrukcije od vinkli su slabe naspram kutijastih profila.

Stvarno nemam nikakve koristi od nuđenja dobrih poluproizvoda za modelarenje, ali veoma dobro znam iz svog- i viđenog iskustva drugih, na čemu "iskrvare" slični složeni modelarski projekti. Ambicije i ideje na početku su velike bez da se napravi detaljan crtež sa barem grubom kalkulacijom svih troškova u koji se mora sve a ma baš sve uračunati da bi se zaista moglo reći, šta je to skupo a šta ne?
Nadalje, praksa govori da ako neko nema opreljenu radionicu za odrđene radove, ne sme da razmišlja o izradi iz jednostavnih materijala, jer će puno vremena i novca da ode na usluge drugih koji režu, strugaju, farbaju i sl. Kupovati mnogo alata za male projekte se ne isplati.

Kompromisni prohodan put je da treba koristiti što više dobrih poluproizvoda i gotove delove, ma koliko oni izgledaju na prvi pogled skupo. Sastavljanje ide relativno brzo i bez problema, ako se sve radi po dobrom planu. Plan se crta danima, a radovi treba da traju samo satima. To je praksa i u profesionalizmu. Skarabudži rešenja su na kraju uvek skuplja ako se sve sabere, nisu tako lepi i verni a razočaranje će doći.  ???

Quote
Mada mi to izgleda preskupo sa vim troskovima sto idu pride.
Roba ne poznaje daljinu i granicu. Granice su u glavama.  :) Nabavka će te košta samo toliko kao da živiš u EU. Robu dobijaš bez poreza i samo se to plaća ovde u istoj vrednosti kao u EU, jer roba proizvedena u EU nema carinu. Poštarina je sića, a plaća ga svako bilo gde.
A što potrošiš vreme i gorivo da ideš iz radnje do radnje, pa imaju sve, samo baš oni sitno od plastike, bez čega nema nastavka tvog projekta?  :-\

Quote
ali oni nece biti na tocku,vec ce cela osovina da se vrti sa njima.
Treba pustiti da se točkovi nezavisno kotrljaju zbog krivine, kada se okreću različitom brzinom.  mmmm
Točkove vredi kupiti što kvalitetnije, jer oni mnogo daju na veran izgled kamiona, naravno ako je vernost na izgled važna.


Lep primer od Alfer profila. Vidi se da su pomoćne uške za ploču iznutra. Ploča je od brezovog špera (5-6mm?) a spolja je lepljena samolepljiva PVC folija sa proizvoljnom inkdžet štampom. Možda je ovako bolje i lepše nego od klirita, a lipa ili breza šper je mnogo jeftiniji od njega.  mmmm


 ;namig










« Last Edit: March 08, 2017, 04:32:55 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #73 on: March 08, 2017, 03:42:48 PM »
Quote
Mislio sam da mi drug Mirce to odradi na njegovom stampacu ali to treba ipak da mi napravi strugar.
Na bilo koji način da izrađuješ sam spojnice za cevi ili sa uslugama drugih, košta će te duplo više vremena i novca od originala za Alfer profile, a obično, po merfijavom zakonu, na kraju ne štima zbog nečega.  ???  Veruj mi, to je uvek tako.

« Last Edit: March 08, 2017, 04:34:28 PM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #74 on: March 08, 2017, 05:20:04 PM »
Hvala Tibet na ovim korisnim savetima.  (res)  Sve si u pravu sta si napisao da ako se dobro ne isplanira,nece valjati a i kostace.

Znam to iz izkustva sa drugim umotvorinama. Zato i pisem da je najjeftinije kupiti kit sa svim delovima od tamiye.

Znam da mogu to zgovnati i nabudziti za manje novaca i na jednostavniji nacin ali kad vidim ovako da se neke fine stvari otvaraju onda me to ponese da napravim pravu stvar. Gledacu da narucim ove profile i to uz tvoju pomoc oko odabira. Jos ne znam ni dimenzije prikolice. Hteo sam da maznem te mere od tamiya traylers-a ali nigde nisam nasao mere samog kontejnera ili kutije. Imaju da se skinu planovi za sklapanje ali tu nema dimenzija. Cenim da nisu iste ,recimo hladnjaca je malo visa ako me oci ne varaju.Duzine su tu negde oko 90cm a sirine oko 19cm.

Ovo za tockove na jednoj osovini si me dobro isprašio.Nisam razmisljao sta ce se desiti u krivini. Jooj pa gume bi posepao za kratko vreme. Jos tri tocka kad zapnu,ima ceo kamion da vuku gde oni hoce.I one se trose a skupe ko prave.