Author Topic: Scania R470  (Read 58145 times)

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Scania R470
« on: February 19, 2017, 09:21:56 AM »
Poceo sam sklapanje mog prvog modela RC kamiona "Scania R 470" u srazmeri 1:14 4e

Model je u kit varijanti(cim se sklapa i sastavlja,naravno)cuvene firme Tamiya.Uz model sam kupio i MFC 03 modul koji ima zvucni dekoder,kontrlolu kompletne rasvete na modelu.Dokupio sam i dva rotaciona svetla

Posto mi je prvi model koji sastavljam,mogu napisati da je uputstvo za sklapanje odlicno i da je sve jasno objasnjeno.Sa strane pored nacrta ima spisak delova i srafova koji su u prirodnoj velicini pa je lak odabir jednostavnim prislanjanjem na sliku.

Mehaniku sam sklopio i presao sam na probu Zvucnog dekodera.Koristim stanicu i prijemnik marke"Spektrum DX7"
Po uputstvu sam prikacio sve sklopke na prijemniku i to je sve lepo proradilo uz neka sitna podesavanja u stanici.
Proizvodjac je predvideo da se koristi "Futaba" Rc stanica namenjena "Tamiya" auto modelima,ali moze i bilo koja druga samo treba vise vremena za podesavanja.Ima tu nekih mixanja da bi sve radilo.

Evo malo slika i bice koje pitanjce za znalce :mhm










Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #1 on: February 19, 2017, 09:34:37 AM »
Da se pre postavke radova zahvalim kolegama Tibeteagle,Marku i Zajku koji su mi odgovorili na oglas ()-()
Nesto me zeza mail i ne znam jel ste dobili odgovore ()-()

Bilo je pitanje baterije i znam da se umesto NiMH 7,2v, koriste Lipo 2S. Ali tu ima problem ili ga nema?
Nasao sam dve baterije od 1900mA u garazi i vezao na modul.To je za probu jer gledam da nabavim baterije od 5000mA. Pre toga sam sa stare baterije od RC auta prebacio dzeknu. Napunio i pustio u pogon.Ne znam gde sam voltmetar tester zaturio,pa me interesuje imaju li ti RC moduli za automobile blokadu za Lipo baterije kad dodju do nivoa za dopunu?




Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #2 on: February 19, 2017, 09:43:18 AM »
Evo koja slika sta sam nahvatao jer me drugar zamolio da slikam radove. Toga ima na netu na tone ali opet nekako je uvek sladje domaće. (work)



18608-0
[ Specified attachment is not available ]
[ Specified attachment is not available ]

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #3 on: February 19, 2017, 09:46:21 AM »
Naravno prvo ide sasija

18610-0

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #4 on: February 19, 2017, 09:50:58 AM »
18612-0

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #5 on: February 19, 2017, 09:56:26 AM »
18614-018616-118618-2

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #6 on: February 19, 2017, 09:59:59 AM »
18620-0  18622-1  18624-2

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #7 on: February 19, 2017, 10:06:13 AM »
18626-0  18628-1 18630-2 18632-3

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #8 on: February 19, 2017, 10:28:58 AM »
Sinoc sam testirao menjac i sound modul. Sledi kacenje rasvete.Pala je i pobna probna voznja,tako sto sam sve nabacao na sasiju i terao po sobi.


Bice tu pitanja vezana sa setovanje i mixanje stanice DX7.Ove moja je za avione pa ima tu nekih podesavanja.Prva stvar sta sam primetio je da RC stanice za car modele, imaju obe glavne komande fiksirane u sredistu. Znam da mogu to da prebuzdim i da mi komanda gasa bude u sredini ali necu jer hocu i avione da letim.

 Jednostavno tu poziciju drzim na sredini.Kada povucem nazad ,to jest smanjim gas kamion ide u rikverc.Ali tre toga moram ktratko i brzo da to napravim na dole da se menjac prebaci u rikverc. Naravno to radi kontroler i samo prebaci polove na motoru.Mehanicki menjac ima tri brzine bez rikverca hehehe.

Vidim da ce to da ide fino i bez tih federa na desnoj palici.Ali ima tu raznih setovanja i mixanja gde ta rucica moze da bude spustena kao na avio modelima ,te da mixevima napravim da mi promena brzina bude na prekidacima na Spektrumu DX7.Tu ce mi dobro doci pomoc kolega ako bude zapelo.

Nastavak radova sledi
18634-0


Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Scania R470
« Reply #9 on: February 19, 2017, 12:49:37 PM »
Jbg, ode ti u kamiondžije..lepo...

Nego ako ga sklopiš u neko razumno vreme ... da mi prebacis neki nameštaj, imaš zaatvorenu prikolicu sa ciradom !?  :)aplauz

PS . Trebalo bi da pise u MANUAL, da li je kompatabilan sa Li-Po, mislim ESC, CutOFF bi trebao da mu bude na 6.4-6.6V, ali to manje više, bitnije da se ne zapali kad mu priključiš 2S, to je 8.4V

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Scania R470
« Reply #10 on: February 19, 2017, 01:57:08 PM »
Pozdrav,

Svaka cast na izboru kamiona.

Nadamse da ce biti jos slika i neki video sa neke voznje.

Jos da ima prikolicu bilo bi super. Mada je cena prikolice kao jos jedan kamion.

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Scania R470
« Reply #11 on: February 19, 2017, 03:22:39 PM »
Quote
Bilo je pitanje baterije i znam da se umesto NiMH 7,2v, koriste Lipo 2S. Ali tu ima problem ili ga nema?
Niukom slučaju ne bi trebalo, jer su pakovanja po pitanju napona jako slična  i to:
NiMh 6ć prekidni minimum je 6V (1.0V/ć), nominalni je 7.2V, a napunjen je 8.1V a koji brzo opadne.
LiPo  2ć prekidni minimum je 6V (3.0V/ć), nominalni je 7.4V, a napunjen je 8.4V a koji takođe brzo opadne i ne može da šteti ničemu.

Dakle, ako je prekidanje ili zvučni signal, za donji granični napon kod ESC-a za 6ć NiMh oko 6V, onda to odgovara i za 2ć LiPo.
Ako ESC u kamiončetu nema cutoff ili signalizacioni minimalni nivo napona ili nije pogodan za LiPo, onda je dobro da se stalno prati preostali kapacitet uz pomoć malog posebnog disleja i zvučnog alarma, koji se može ugraditi negde na vidljivo mesto i nje skup. Priključuje se na balans kablić.

https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm-lipo-voltage-checker-2s-8s.html





Kamionče je stvarno super, ali za mene avio modelara je on jako komplikovan.  ;D

 ;namig
« Last Edit: February 19, 2017, 06:01:59 PM by tibeteagle »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Scania R470
« Reply #12 on: February 19, 2017, 05:04:56 PM »
Prepakuj gas na komandu za elevator i resio si nedostatak federa i sredine. Bez toga je gotovo nemoguce voziti. Generalno avionske stanice nisu bas najsretnije resenje za autice al kamion je spor pa i nece predstavljati toliki problem.
Menjac stavi na bilo koji aux kanal samo ga setuj da radi u 3P modu, 2 brzina je u nuli, a max otklonom tog kanala nasteluj da lepo ubacuje u 1. i .3. bez napinjanja i zujanja serva.
Koji ESC ima? Tamiya TBLE-02S i TEU-105bk imaju lipo mod i cutoff, TEU-101bk i TEU-104bk nemaju. Uglavnom neki od ta 4 ugradjuju u modele sada.
Motor koji ima ne trosi mnogo tako da ce za pocetak i 1900mAh da ti bude dovoljno.
Koja god jos pomoc treba tu sam.

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #13 on: February 20, 2017, 04:13:19 PM »
Jbg, ode ti u kamiondžije..lepo...

Nego ako ga sklopiš u neko razumno vreme ... da mi prebacis neki nameštaj, imaš zaatvorenu prikolicu sa ciradom !?  :)aplauz

PS . Trebalo bi da pise u MANUAL, da li je kompatabilan sa Li-Po, mislim ESC, CutOFF bi trebao da mu bude na 6.4-6.6V, ali to manje više, bitnije da se ne zapali kad mu priključiš 2S, to je 8.4V

 ()-()
Odo ja u kamiondzije Zajko :_D
Zato sam ga i kupio,da radim selidbe  :_D

To je slican napon kod ove dve baterije.Vidim da mnogi teraju ove masine na 2S. Sto kaze Tibet u piku su slicni naponi.Nece stetiti.Vec sam isprobao i pala je prva voznjica.Bice video. ()-()



Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Scania R470
« Reply #14 on: February 20, 2017, 04:19:37 PM »
Pozdrav,

Svaka cast na izboru kamiona.

Nadamse da ce biti jos slika i neki video sa neke voznje.

Jos da ima prikolicu bilo bi super. Mada je cena prikolice kao jos jedan kamion.

Pozdrav
Hvala Urose ()-()

Prikolica ce doci na prolece.Jako su skupe i neke kostaju vise nego kamion.Ima i finih od 150 do 350 eur.Jos nisam odlucio sta cu da razvozim (work)