Author Topic: LISIČJI JARAK  (Read 12402 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
LISIČJI JARAK
« on: October 22, 2016, 07:31:15 PM »
Danas smo se konačno okupili na Jarku. Vreme početkom dana oblačno sa malo vetra , kasnije se baš  prolepšalo.Naletesmo se kao što skoro nismo. Prostor je ogroman i u vazduhu je uvek bilo bar 3 modela. Ostali smo do mraka.Evo malo fotki:




























Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #1 on: October 22, 2016, 11:48:42 PM »

Постоји ли неки одређен разлог за одлазак на "Јарак" или чисто мала промена?

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #2 on: October 23, 2016, 06:51:30 PM »
Ništa posebno, Išli smo malo da ispitamo teren. Pera je dogovorio sa VS da nam daju komad livade da koristimo.
Juče smo se na brzinu organizovali i umesto na 13-icu otišli na Jarak. Mislim da je neko i danas bio tamo pa čekamo izveštaj...

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #3 on: October 25, 2016, 12:41:22 AM »
Niko da odgovori, pa evo kratko, za početak da ja probam, mada bi trebali ovo da objasni Miloš koji je u naše ime dobio dozvolu od Saveza da možemo da koristimo Jarak.
 
Ukratko, Jarak nam više odgovara zato što je veći aerodrom od Trinestice, zato što nam je sunce s leđa i zato što možemo da letimo sve vreme. Dakle ne koristimo istu pistu sa velikom avijacijom pa imamo puna slobodu. Kola parkiramo bočno od piste.

Trenutna mana ovog aerodroma je što naša pista nije pokošena, ali nadamo se da ćemo to srediti sa nekim nadležni ljudima i o tome bi Pera trebalo više da zna.

Koristim priliku da pozovemo sve modelare da nam se priključe jer je ovde sve kako treba i bolje je nego na Trinestici.

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #4 on: October 25, 2016, 07:32:04 AM »
Slobo kako se dolazi na aerodrom najlakse i jel mozda u planu da se osnuje neki modelarski aero klub.
Pozdrav i samo napred
Braca

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #5 on: October 25, 2016, 07:58:24 AM »
Ako ideš iz BG-a prođeš Pančevac i kreneš prema Zrenjaninu. Ili možeš reko Pupinovog pa skreneš desno prema Zrenjaninu.
Od mosta ima jedno 12-13 km. Posle Imlekove fabrike sa desne strane ti je aerodrom ako se ne varam. Lako ga je naći.
Uopšte oduvek sam se pitao zašto Beograđani su prestali da koriste ovo mesto za letenja i otišli na Trinajsticu gde malo malo pa moraju da sleću zbog velike avijacije.
A lisičiji jarak poljana u beskraj. Jedino što nema kafanu valjda.
Lepa me sećanja vežu za takmičenja na ovom aerodromu.
Srećno i vidimo se nekada tamo.
 (<--)
The ground is the limit (or a water)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #6 on: October 25, 2016, 11:05:10 AM »
Hvala Markob (pijemo)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #7 on: October 25, 2016, 01:43:15 PM »
Za sve koji dolaze važna informacija. Dakle ulazi se na prvu rampu levo i ide zemljanim putem do leve ivice stajanke i onda levom stranom po travi  pa napred do modelarske piste. Nikako ne ici kolima  preko glavne stajanke gde su prakirani avioni i uvek su nekakva dešavanja,jer je ZABRANJEN ULAZ AUTOMOBILIMA NA STAJANKU! I još jedna napomena. Ne leti se sve vreme kako Sloba kaže!  Kada su padobranci u vazduhu ne leti se uopšte!
Inače ima i kafana na Jarku sa bočne strane gde je uvek i bila a radno vreme je diskutabilno. proverićemo i to...
« Last Edit: October 25, 2016, 01:50:20 PM by drjack »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #8 on: October 25, 2016, 02:50:18 PM »
Ja sam bio u nedelju, prostor je stvarno impozantan i leti se bez problema, jedini problem je trenutno modelarska pista ,mozda ne toliko trava koliko to sto je neravna tako da ja Alfu nisam mogao da poletim sa zemlje nego iz ruke a i prilikom sletanja sam upao u rupu i izvalio stajni trap...Alfa je tricikl i to je najveci problem...ostali sa taildragerima  i vecim tockovima nisu imali problem

Offline MilosB

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #9 on: October 25, 2016, 06:13:46 PM »
Moram da se nadovežem na par poslednjih komentara kako bi precizirali trenutno stanje...

Prvo je da pravila korišćenja aerodroma za modelare nisu utvrđena a sigurno je da neće biti totalne liberalizacije kao što možda deluje iz prethodnih postova. Jarak je u nedelju imao baš dosta aktivnosti (verujem da je tako često) a modelarsko mesto nije toliko izolovano od svega toga pa sigurno neće biti šta god, kako god i kad god.

Drugo je da su uslovi na modelarskom delu piste poprilično loši i ako se to ne sredi nema mnogo smisla računati na Jarak uopšte za bilo kakve ozbiljnije ili osetljivije modele.

Treće i možda u ovom trenutku najvažnije je da aerodrom nije još otvoren za modelare uvek nego se svaki dolazak dogovara sa upravnikom (trenutno preko Pere). U ovom momentu ne znamo ni mi ni oni šta nas čeka pa je sve ovo neka vrsta test faze.

Jarak kao ideju za modelare trenutno poluzvanično podržava VSS i uprava aerodroma pa će u bliskoj budućnosti morati sve da se ozvaniči kroz predstavnike RC modelara u Savezu. Tada će moći da se jasno zna šta su čija prava i ko i kako učestvuje u posrednom i neposrednom finansiranju troškova održavanja modelarskog dela piste.

Kako se nešto konačno definiše tako ćemo okačiti na forumu radi informisanja ostalih zainteresovanih.

Pozdrav svima, Miloš

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #10 on: October 25, 2016, 07:31:29 PM »
Onda znači jedini i najveći modelarski aerodrom u zemlji jeste Čenej.
Tamo nit ima aktivnosti velike avijacije niti ostalih.
Čak i kada se pojave padobranci koji se vuku sa sajlama koje sam prošli put video oni imju svoj deo a modelari svoj.
Modelarska pista se redovno održava koliko toliko i mogu da se lete svi modeli.
Prošli vikend sam bio u Velikim Radincima, ali tamo je aktivnost jedriličara poprilična pa vikendom nema šanse da se leti slobodno.
Ima deo koji je predviđe za modelare ali je veoma ograničen. No da ne bih otišlo kao i uvek ko zna kuda van teme nadam se da će Jarak da profunkcioniše... (<--)

The ground is the limit (or a water)

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #11 on: October 25, 2016, 09:44:04 PM »
Bilo kako bilo, nesumnjivo je Jarak bolji od Trinestice. I ona ima, (do duše pristojnije) rupe i pored i na pisti. Uvek letite "u sunce", a velika avijacija nam je uvek na pisti ili nad glavom. Oni smetaju nama, a naročito mi njima. Setite se samo koliko puta smo napravili samo po jedan ili po nekad ni jedan let, a pređemo po 50-60 kilometara do aerodroma i natrag. Samo sam čekao kada će da nam se zahvale i kažu da u buduće ne moramo da se deranžiramo da dolazimo na aerodrom.

Marko misli da je Jarak privremeno rešenje jer se tu spominju neki imovinski problemi između vlasnika i korisnika aerodroma. Međutim, bilo bi dobro ako bi se čak i za nekoliko godina "naselili" na Jarak, jer trenutno nemamo bolje rešenje.

Postoje brojne inicijative i ideje, (iznajmljivanje neke livade) ali mi jednostavno nemamo energije da ovaj problem rešimo na bolji način od Jarka. Broj RC modelara je mali, naše finansije za preuređenje neke livade u  aerodrom su verovatno nedovoljne i organizacijski smo slabi i često ne saglasni.

Zato predlažem, da se ovaki kakvi smo, udružimo i probamo da se dogovorimo sa Savezom i ovo pitanje rešimo na zadovoljavajući način. Predpostavljam da imamo i zakonsko pravo da tražimo bolje uslove, ali možda pre toga da se nekako organizujemo u RC klub, udruženje ili u nešto treće. 

Ako neko ima nešto konstruktivno da napiše, sigurno ćemo to sa zadovoljstvom prokomentarisati.

Do tada, ja ću dolaziti na Jarak. 


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #12 on: October 25, 2016, 11:30:46 PM »
http://tangosix.rs/2016/20/09/odgovor-ministarstva-odbrane-savez-nije-trebalo-da-nam-placa-zakup-vec-investira-u-odrzavanje-jarka-aerodrom-ce-ici-na-otudenje/

BTW taj deo piste je bio "dodeljen"modelarima jos u proslom veku, ali zbog "glatke" podloge niko je nije ni koristio nego su svi leteli na pomocnoj pisti, desno od hangara.

(pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline jorgo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: LISIČJI JARAK
« Reply #14 on: October 26, 2016, 09:33:20 AM »
Iz svega što sam pročitao samo sam zaključio sledeće:
Mi smo jedna od najbogatijih zemalja u svetu.
Koliko se krade i zavrće na sve strane bez kontrole a i dalje država funkcioniše.
Postali smo kao minion-si (likovi iz crtaća) koji bez vođe (diktatora) ne mogu da funkcionišu i sami sebe u propast vode...
Žalosno je to što ne postoji nijedna oblast u ovoj državi a da neko nije nešto zavrnuo i skrnuo u svoj ili stranački džep...
A još žalosnije je to što se takvim stvarima obično bave oni najbogatiji (alavi) ljudi. Ali kao što reče pesma.
Neko to valjda od gore vidi sve...
Ne bih da ovo krene u politički obračun samo konstatujem stanje...
The ground is the limit (or a water)