Author Topic: Veliki modeli od izoflora  (Read 13778 times)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #15 on: June 10, 2017, 08:42:57 AM »
 (work)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #16 on: June 10, 2017, 08:55:39 AM »
Koristio sam i balzine letvice od 6x6 mm da malo bude jaca konstrukcija i super za sada izgleda.Razmisljam da bude sa 3 kanala bez elerona da bude sto laksa krila imaju veliki dihedral ali videu uglavnom se zezam sa ovim materijalom i ako se polupa nije neka velika steta

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #17 on: June 10, 2017, 09:00:01 AM »



Ovaj model me inspirisao za Utvu75

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #18 on: June 10, 2017, 09:04:15 AM »
Braco zasto ovolki raspon odmah  ,za ovo spremi dosta karbona inace ,stvarno veliki raspon a ako mislis da ti taj model mili gore sta ce ti to ,zelim ti da uspes u ovome sto si zamislio ,ali mislim da je to prespor model ,i moras dobro da ojacas krila i dobru ramenjacu da napravis .Karbon ,sper, balza mislim da je slaba za taj raspon ,mislim za ramenjacu , u svakom slucaju srecno i ne zuri pamet u glavu sa ojacanjima da ne budem vise dosadan. (work) (<--) (<--)   

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #19 on: June 10, 2017, 11:54:35 AM »
Pozz drugari , evo ja sam sa par drugara pravio zimus nekakve "ogromne" modele ...
Napravili gupi jedrilicu od stirodura , u krilima bas nikakva ojacanja u vidu karbona i ramenjaca , krilo od 2m kompletno presvuceno pak papirom 1m2 oko 20din u knjizarama i tutkal sve zajedno ni 100din po krilu ... Jedno od boljih i jeftinijih resenja za stiroporce :D 

Ako se upustate u te velike modele moj savet da presvlacite papirombez obzira iz koliko je delova to krilo ...
Jos jedna velika prednost , kada dodje red za komande sam papir ima ulogu sarki pa je dovoljno malo parce trake da osigura papir i to sve radi bez ikakvih sarkica i ostalo :D

Evo par fotki kako izgleda jedrilica od 2m , to je ista samo par promena na krilu posle olivadjenja , krilo je gotovo nemoguce ostetiti ...


Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #20 on: June 10, 2017, 12:00:36 PM »
Posle pada jedrilice resih da napravim i krajeve presvucene kartonom s'tim da sam pokusao malko da olaksam, pa sam krilo onako proizvoljno razbusio  i posle opet preko prelepio papir , cvrstina ista ali i tezina , skoro da nista nisam dobio tj ustedeo na tezini :D

Tu su i neki mini flapsovi isto kao prototip , sa ovom armiranom trakom dovoljno je malko ojacati papir i eto sarkica ...
Sve ovo je prototip kako ja to volim da kazem , pravljeno bez ikakvog tacnog plana pa je malko ruzno za gledati ali svakako je to bio test avion ...

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #21 on: June 10, 2017, 12:06:37 PM »
Sto se samog aviona tice prelepo leti , trpi dosta udaraca i nenormalno lepo pluta na nebu ... Nism nesto ljubitelj jedrilica ali ova me potpuno odusevila ...
U planu je izrada jedne od 3.3m , krilo ce biti iz 6 dela presvuceno papirom i imace jednu cev 8x10 od karbona ali ne za ojacanje vec za spoj krila , ako to poleti i bude cvrsto onda je stvarno papir u kombinaciji sa tutkalom naj bolja varijanta za ove nase ludorije :D   ()-() ()-()


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #22 on: June 10, 2017, 03:57:56 PM »
Entuzijazam nema šta.
Lepo je ako to bude letelo samo bojim se da će se sklopiti kao kišobran pri prvom naglom okretu ili naglom penjanju.
Na takom velikom rasponu mogao bi da ugradiš ojačanja od karbona koja nisu skupa a u vidu su traka i to da ih postaviš na kant
http://www.rcsrbija.rs/materijali-za-gradnju/kompozitni-materijali/traka-karbon
The ground is the limit (or a water)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #23 on: June 10, 2017, 04:10:34 PM »
Mracni jel to papir za posiljke kada se pakuju.Mislim da sam video nesto na internetu da to ljudi rade sa tim papirom ali odlicna ideja posle neki sprej i bice pravo dobro

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #24 on: June 10, 2017, 04:41:45 PM »
Lepo ako moze da izdrzi tolki raspon, mada ja bez ramenjace nebi radio ni jedan model.Pa to je bar neko pravilo u modelarstvu ,da krilo mora u sebi da ima ojacanje .Ja sve modele presvlacim folijom pa mi se desilo da na SPITU nisam stavio ojacanje ,i pri malo vecem opterecenju samo je bilo KRC krila odose na gore. Srecom ne skroz pa sam uspeo u neko siblje da ga spustim mukom ,na srecu bez ostecenja i to mi je skola zauvek . :mhm :mhm :mhm :mhm :mhm :mhm

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #25 on: June 10, 2017, 07:15:42 PM »
I ja sam radio krila ovom tehnikom, izuzetno su čvrsta i za manje raspone ukrućenja nisu potrebna mada  sam ih stavljao...koristio sam običan beli lepak u koji sam dodao vodu, može i lepak za tapete...jedino je bitno da se krila drže u kalupima od sečenja dobro pritisnuta i biti strpljiv da se dobro osuše inače se izvitopere ko ništa.

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #26 on: June 10, 2017, 07:50:34 PM »
Jeste , to je papir za pakovanje , ja sam ovaj kupio u knjizari koriste ga umetnici ima tacan naziv kako se zove ali sam zaboravio ...

Inace toliko je jako krilo da nema sanse da se sastavi , naravno da moze ramenjaca ali kazem ovo je bilo nesto kao prototip , do sad nisam pravio niti jedan avion bez ramenjace ali ovaj me potpuno odusevio ... Tutkal ili beli lepak se razblazi vodom tipa 40% i udri ... 
Stustio sam jedrilicu sa dobre visine u ponor pa naglo ispravljanje , mrdnula nije :D ali kazem ko hoce svakako da moze i ramenjaca ...kazem to je samo predlog dodatnog ojacanja ovih velikih modela uz sve ono sto vec standardno ide od ojacavanja , nekad ni to nije dovoljno pa eto ovo je jos jedna dobra stvar ...

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #27 on: June 10, 2017, 09:11:51 PM »
Koliko je teška jedrilica spremna za let?

Offline mracni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 192
  • Acko - nis
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #28 on: June 10, 2017, 09:25:35 PM »
Ova od 2 metra bukvalno 1kg , moglo je dosta lakse ali je probna , bez sklopivog propa pa ima one sanke napred kao neki morz :D sve je to visak i jos brdo stvari ali leti fantasticno ...

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Veliki modeli od izoflora
« Reply #29 on: June 11, 2017, 08:24:42 AM »
Natron papir....sad sm se setio  oo)), on je 70 gramski ali probao sam na jednom parcetu i pelir i sasvim je ok a mnogo je laksi.Mozda probati i onaj papir koji koriste u cvecarama za bukete. mmmm