Author Topic: CANADAIR CL-415  (Read 53813 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #60 on: February 10, 2020, 04:02:59 PM »
Super pomagalo. Meni to nije palo na pamet pa cu izgleda morati nesto da popravljam iako sam ja koristio pravu vaservagu. Cini mi se da sam zezno stvar kod ubacivanja ove kupe na spoju horizontalca i vertikalca.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #61 on: February 18, 2020, 06:52:26 PM »
Nakon lepljenja horizontalca , shvatio sam da je previse savitljiv na krajevima, iako sam na spoju sa pokretnim delom ubacio ojacanje u vidu lipove letvice . Da ne bih rizikovao da se u nekom brisanjcu odvali ubacio sam celom duzinom napadne ivice karbonski d-box. 
E sada je to druga prica uz gotovo isti tezinu ...





Sledi povezivanje komadn repa i zatvaranje zadnjeg dela trupa odozdo.
« Last Edit: February 18, 2020, 06:58:25 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #62 on: March 21, 2020, 01:04:51 PM »
Canadair dobio repne komande. Koristio sam buzire za provlacenje komandi i sve lepo radi,



slika pre smirglanja



Detalje farbam uglavnom sa tonerima razredjenim u bezbojnom laku na vodenoj bazi.
a dobio sam i ovaj sprej koji je za nijansu svetli od boje koju sam predhodno zamutio. Ovaj je dobar jer u sebi ima i podlogu. Vrlo je postojan na stiroporu i ne odlepljuje se kada se na njemu maskira krep trakom. (za razliku od prajmera koji sam probao na krilu i repu)


Ovde sam se igrao sa bojama

Plovci na krakevima krila:


i kabina :


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #63 on: March 24, 2020, 01:04:06 PM »
Uh, bacio si mi challenge :) Danima razmisljam da nastavim da farbam trup. Izgitovao sam ga i ismirglao.
Medjutim ustanovio sam da mi je horiznotalac ukrivo zalepljen (u odnosu na krilo). Kako mi se to desilo nije mi jasno jer sam ga sa vaservagom steloavo i podesavao dok sam ga lepio. Obzirom da me to uzasno nervira, razmisljam da ga surovo isecem i ponovo zalepim, samo razmisljam kako. Ili cu reci, ma ko ga ….. :)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #64 on: March 25, 2020, 09:36:24 PM »
Ako se upuštaš u hiruški zahvat onda iseci i izvadi komplet rep napolje. Ako treba, otvori trup u donjem delu ispod repa da lakše pridjes alatom. Ako nemaš prav ugao izmedju horizontalaca i vertikalaca razlepi i njih pa ih ponovo zalepi  ili još bolje napravi ceo nov rep, jer imaš dovoljno materijala u rezervi.  Pogledaj moj post br 59 sa  predhodnim slikama  kako sam ga  lepio.  Moraš lepiti kompletan rep  na trup dok je krilo namontirano. Napravi šablone (dva pravougaonika od debljeg šrera  tačne visine  koje osloniš na gornju liniju trupa (ja sam tu ubacio 2 pomoćna kom. stiropora i poravnao ih sa trupom)   i ispod horizontalaca.  + odokativna metoda. Takodje proveri da nije sl. problem u naleganju krila na trup. Tu takodje mora biti prav ugao Jeste malo pipavo jer je materijal mekan i osetljiv . Ja sam dodao ojačanje i u sam trup ispod vertikalca da mi se ne bi ljuljao i klatio a video si da sam i napadnu ivicu horizontalca ojačao sa d-box om . (traži od Pere)  Rešićes ti to.
« Last Edit: March 25, 2020, 10:49:01 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #65 on: March 26, 2020, 10:02:35 AM »
Ako se upuštaš u hiruški zahvat onda iseci i izvadi komplet rep napolje. Ako treba, otvori trup u donjem delu ispod repa da lakše pridjes alatom. Ako nemaš prav ugao izmedju horizontalaca i vertikalaca razlepi i njih pa ih ponovo zalepi  ili još bolje napravi ceo nov rep, jer imaš dovoljno materijala u rezervi.  Pogledaj moj post br 59 sa  predhodnim slikama  kako sam ga  lepio.  Moraš lepiti kompletan rep  na trup dok je krilo namontirano. Napravi šablone (dva pravougaonika od debljeg šrera  tačne visine  koje osloniš na gornju liniju trupa (ja sam tu ubacio 2 pomoćna kom. stiropora i poravnao ih sa trupom)   i ispod horizontalaca.  + odokativna metoda. Takodje proveri da nije sl. problem u naleganju krila na trup. Tu takodje mora biti prav ugao Jeste malo pipavo jer je materijal mekan i osetljiv . Ja sam dodao ojačanje i u sam trup ispod vertikalca da mi se ne bi ljuljao i klatio a video si da sam i napadnu ivicu horizontalca ojačao sa d-box om . (traži od Pere)  Rešićes ti to.

OK, hvala za predloge. Videcu sta mi je lakse. I oko repine sam se trtio :)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #66 on: March 26, 2020, 10:31:14 AM »

Detalje farbam uglavnom sa tonerima razredjenim u bezbojnom laku na vodenoj bazi.
a dobio sam i ovaj sprej koji je za nijansu svetli od boje koju sam predhodno zamutio. Ovaj je dobar jer u sebi ima i podlogu. Vrlo je postojan na stiroporu i ne odlepljuje se kada se na njemu maskira krep trakom. (za razliku od prajmera koji sam probao na krilu i repu)




Da li je ovaj kolor sprej na vodenoj bazi? Ako njime može da se farba stiropor onda mogu i drugi penasit materijali.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #67 on: March 27, 2020, 08:10:43 AM »
Iskreno ne znam na kojoj je bazi slikacu danas deklaraciju ali ne jede ni stiropor ni druge penaste materijale. Ovaj penasti materijal koji farbam zove se "Climapor" i slican je kao i sve ostale podloge koje idu ispod laminata . Sprej ima blag miris i relativno brzo se susi (nesto sporije od nitra) Ima i dobru moc pokrivanja. Kupljen je u nekoj farbari u Batajnici . Cena bila  oko 700 din. a pise da pokriva do 2 kvadrata.
 

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #69 on: March 27, 2020, 09:59:41 AM »
Oo sto ja radim je prosto: kupio sam bezbojni akrilni lak (sjajni), najjeftiniji i tonere za krecenje. Kada se toner zamesa sa lakom (u nekom odnosu, odokativno), to se lepo razmazuje po materijalu. Najbitnije je cetkica kojom se farba: treba da je sto mekanija, kako ne bi ostavljala tragove poteza. Tako planiram sve da farbam.
Taj lak je kostao oko 450 din konzerva od 0.7l. Toneri oko 150.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #70 on: March 27, 2020, 10:05:14 AM »
Iskreno ne znam na kojoj je bazi slikacu danas deklaraciju ali ne jede ni stiropor ni druge penaste materijale. Ovaj penasti materijal koji farbam zove se "Climapor" i slican je kao i sve ostale podloge koje idu ispod laminata . Sprej ima blag miris i relativno brzo se susi (nesto sporije od nitra) Ima i dobru moc pokrivanja. Kupljen je u nekoj farbari u Batajnici . Cena bila  oko 700 din. a pise da pokriva do 2 kvadrata.
 

Koliko vidim upotrebio si cistu (limun) zutu boju. Prema ovo postu od @presko, ja bih rekao da je to "Next Dublin sdm. 400".
Ja bih rekao da je adekvatnija ova (oker) "Next Budapest sdm. 400".
Mada sam ja nasao neki toner koji je nesto izmedju :)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #71 on: May 02, 2020, 04:59:08 PM »
Malo nastavka i ovde , bacio sam se na krečnje modela, skoro pa baš tako. Nisam baš zadovoljan krajnjim izgledom na kakav sam navikao. Ovi pigmeti traže dosta slojeva, Svejedno kombinovao sam sa raznim podlogama i bojama. Na kraju sam trup premazao sa 2 tanka sloja epoxy smole bez platna i dobio na cvrstini ali i nepropusnosti za vodu, pa sam  to lagano  obrusio i dobio dobru podlogu za farbanje. Prvo sam isao sa onim zutim sprejem jer daje dobru pokrivenost a onda preko njega par tankih slojeva tonera i akrilnog mat laka. Nisam dobio na tezini jer su to vrlo tanki slojevi ali sam zato dobio boju koju sam hteo. Ima tu još kozmetičkih popravki i uklanjanja fleka od boje. Bitno je i to da sam korišćenjem gore navedenih sprejeva dobio boju koja se ne odlepljiuje sa penastih materijala, pa je tako moguće kasnije raditi i ulepšavanje sa zaštitnom krep trakom i sitnim farbanjima detalja







Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #72 on: May 02, 2020, 09:30:04 PM »
Bravo bas lep avion

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #73 on: June 25, 2020, 03:51:45 PM »
Možda nije lep i pedantan kao Dragančetov (@drjack) ali je ovaj moj Ready To Fly. Tj, da probam da poletim i sletim kako valja  (yay)

Juče sam sa punom opremom čekirao težište (CG) i ubodoh ga iz prve ! Nikakve dorade nisu potrebne. Težište sam podesio tako što sam battery pack ubacio u prednji deo, ispod kabine omogućivši da mogu da pomeram baterije +/- 10 cm napred nazad. Prvobitno kako sam ih stavio i postavio na "test" alat, bilo je "ja tu ništa ne bi diro".

Težina modela pred poletanje je 1985 gr (dve kile). E sad, u te dve kile ide 400gr baterija i recimo 100-njak grama točkova. Dakle sam model je oko 1,5kg obzirom na raspon krila od 1,5m, možda i nije tako katastrofalno. Mislim da sam merio potisak njegovih motora i da je bio oko 700gr sa 10x5 propelerima. Elem, videćemo na terenu kako se motori nose sa ovom težinom.
Za baterije sam odabrao dve Rhino 3S 2200mAh 25C baterije (nove). Nešto sam ranije razmišljao da pazarim jednu 3S od nekih 5000+ mAh ali do sad nisam našao dobar deal. Možda ta jedna baterija bude lakša od ove dve (mada čisto sumnjam) - nisam gledao odavno pa nemam pojma. A i isporuka robe sa Alliexpresa ili sa HK u zadnjim mesecima - jednostavno ne postoji (bar za mene). Čekam neke stvari više od dva meseca (piše da su u Srbiji al ih nema nigde).

Danas priključujem baterije na ESC-ove i testiram elektroniku (ono što je od ranije pripremljeno). Koristim 8 kanala na prijemniku: vertikalac, horizontalac, levi eleron, desni eleron, desni motor, levi motor, usis vode, ispust vode. Eleroni umiksovani da mogu biti flapsovi, i dodatni mix za kontrolu broja obrtaja motora (levi/desni) pri pomeranju vertikalca (za zaokretanje dok je na vodi).

Evo slika (ostalo mi još da nalepim "registracioni broj" na njega - nešto što nema veze sa realnošću, al i Srbija nema zvaničnu Canadair vatrogasnu brigadu, pa evo sad sam ja dodao jedan  ;namig





















« Last Edit: June 25, 2020, 03:58:37 PM by pnedic »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #74 on: June 26, 2020, 10:37:14 AM »
Pero 3S 5000Mah je pretesko za ovaj model (imam 2 takve Za Citabriju i zamenio sam ih sa 2 u seriji od 3700 i izgubio 180 gr na tezini )  Ja bih probao sa tom jednom od 1 3S/2200  baterijom pogotovo ako je nova  Drzace ti ona sigurnih 3 min radi probe. A  ima kod mene   za probu i te   3S /3700 . Ja cu na moj model staviti 1 takvu .  Nalepnice cu ti napraviti ovih dana ...