RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > SCALE MODELI

CANADAIR CL-415

(1/20) > >>

drjack:
Malo da razbijemo ovo zatišje na forumu sa samogradnjama novih modela.
Polako se približava zima i valja se pripremiti. Planiram  dva projekta ukoliko mi slobodno vreme dopusti.
Ovo je prvi koji ću raditi.  Zašto baš Canader?  Volim scala modele, a Canadere često  viđam u akciji. Sama pojava ovakvog aviona u brisanjcu iznad glave je fascinantna a tek zvuk da se naježiš kad proleti. Ovaj model  merkam već dugo, ima ga i na  Evropskom Hobby Kingu ali samo u Maleziskoj  color shemi, a za Canader se zna kakve bi boje trebalo da bude. Taj sa HK mi je delovao jadno, kao nedovršeni odlivak a i cenu su mu nedavno podigli. Uz to ne može da baca i uzima  vodu.
 
Dakle radi se o kit varijanti od penastih materijala, raspona 1500mm, elektro sa  dva kontrolera , dva motora itd..Servoa ce biti min 6 kom.  u zavisnosti šta sve ubacim.
Ovaj će moći da uzima i baca vodu po kupačima na plaži u skladu sa novim zakonima o bespilotnim letelicama.
Imaće i opciju montažno demontažnih točkova, za poletanje sa trave.
Moguće je da ću ubaciti i flapsove, ali ću to naknadno odlučiti.
Kit sam nabavio pre nekih petnestak dana u Velikoj Gorici, kod g-dina Željka (@moth na flyfreak forumu) i ovom prilikom mu se još jednom zahvaljujem na izuzetnoj srdačnosti. Radi se o kit varijanti od deprona, radjenoj u kombinaciji CNC -lasera  + CNC sekaća vrućom žicom.
Izgledaće otrpilike ovako kao i ovaj na slici kojeg je g-din Željko radio.

Kit sadrži sve što je neophodno da se model kompletira . Izuzetno je precizno i kvalitetno odrađen. Uz kit sam dobio i rezervnih delova , ceo vertikalac odradjen na CNC-u sa aeroprofilom,  bez obzira što se u kitu nalazi  isečen i taj deo ali sa opcijom savijanja materijala. Svi drveni delovi su takodje radjeni na laseru.
Evo kako to izgleda pre gradnje:












Vertikalac:



Krila:






I lepak kojim ću ga sastavljati:

A tu je i skica za sklapanje:


Dakle sve je spremno, samo da se još paprike ispeku i krećem u izradu. Ne znam da li ću previše detaljisati sa slikama jer sličnih projekata ima na netu a evo i ovde topic sličnog modela:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2291100&highlight=cl+415+water+scooper#post30021918
Ovaj moj je isto to samo  modifikovan i doradjen.

bjanko:
Dobar izbor modela svaka cast samo napred (work)

pnedic:
E Dragance, da znas da si me "zapalio" da i ja dodam jedan ovakav u svoju "kolekciju" !!! Bio sam sad za vikend u Sloveniji i razmisljao o tome kako bi bilo dobro da svratim po jedan ovakav, ali nisam na vreme kontaktirao coveka pa je to ovaj put propalo. Ali sam ga ubacio u svoj "program".

Sto se paprika tice, tu sam korak ispred tebe - ja sam odradio pecenje paprike. Ostalo je ljustenje i przenje :)

drjack:
Dakle ajvar pa modelarenje. Prioriteti moraju da se poštuju. (res)

drjack:
Večeras sam pre početka sastavljanja modela, malo isprobavao lepkove sa slike:



BISON PU MAX
Za ovaj  sam znao da pomešan sa vodom brže reaguje i brzo suši.
Dakle uzme se mala količina lepka i doda bukvalno kap vode, a može i  fajtalicom za peglanje. Lepak se promeša i odmah počne da dobija belu boju. Takvog ga dok nije želirao treba u tankom sloju naneti na površinu i odmah slepiti. Dok se suši on expandira slično kao pur pena ali naravno mnogo manje. A kada se osuši daje izuzetno čvrst spoj. Posle 10 min već je uhvatio dobro a posle pola sata spoj je čvrst kao kamen.
Pakovanje od 250 g. sam platio nekih 850 din.

SARATOGA 4 min.
O njemu sam ranije pisao i koristio ga ali me je nerviralo to što jako sporo suši spojeve deprona. Medjutim prodavac u farbari mi je prodao dobar fazon. Kad se namažu obe strane treba protrljati obe površine spajanja jednu o drugu  i tek onda ga zalepiti. Posle ove probe spoj  je bio suv i  vrlo čvrst za nekih sat vremena.  Jedino ograničenje je, da li mesto lepljenja dozvoljava ovakav način lepljenja. Na isti način s njim se može lepiti i drvo. Po odnosu cene,  kvaliteta i dostupnosti odličan lepak.

FOAM CURE SA HK

On se nanosi na obe površine koje se ostave da odstoje od 1-10 min. (ja sam spojio nakon 3 min.)
I on daje dobre rezultate iako u testiranju  posle sat vremena, spoj  nije bio potpuno suv kao predhodna dva ali je bio čvrst. U uputstvu piše da je vreme sušenja 12h. Bilo ga je na Evropskom HK.

Na kraju sam prvi sklop modela uradio sa PU MAX-om.






I još jedna dobra stvar, mreža koja se koristi za brušenje zidova,  je odlična i za obradu penastih materijala. Ima je u farbarama. Cena 120 din./kom u gradaciji 100. Daje odlične rezultate.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version