Author Topic: Sig Ryan STA  (Read 73325 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #270 on: July 05, 2017, 03:07:56 PM »

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #271 on: July 05, 2017, 03:10:29 PM »

 I bar jedna slicica o alatu koji je samnom proputovao ovih 5000 km, vec.....da prebrojim ....3 puta....


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #272 on: July 05, 2017, 03:12:39 PM »

  Ono cemu se mogu posvetiti u naredne dve nedelje je zavrsetak zapocetih radova na abs delovima.

  Aerodinamicke obloge stajnog trapa sam pojacao sa po slojem staklenog tkanja sa unutrasnje i spoljasnje strane po savovima.

 




Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Sig Ryan STA
« Reply #273 on: July 05, 2017, 06:41:27 PM »
Drugar ,pravis ti to samo tako kao da si od vajkada modelar i moduler ,
Interesuje me da li ce krilo biti iscela kada dodjes u srbiju ili ces ga napravi da bude na dva dela radi lakseg transporta ili ne

Proekat je jako lep i interesantan a verujem da ce to i lepo leteti

Sta planiras za presvlaku solartex ili solarfilm tj orakoverr


Sve najbolje

Vedro

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #274 on: July 12, 2017, 02:05:49 PM »

 Dejo

 Hvala druze.

 Krilo ce biti iz jednog dela.

 Tri su razloga za to
 Prvi, ne zelim da menjam konstrukciju u vecoj meri, zelim avion da bude autentican originalnoj Sig-ovoj ideji.
 Drugo, konstrukcija je krhka, morao bih podosta sper rebara da dodajem, a to mi se bas i ne radi.
 Trece, ovo nije model za cesta letenja. Vise ce on krasiti zidove i plafone  moje kuce nego sto ce leteti.
 Kada mi bas bude zelja, tada cu ga i poneti na letenje, da zadovoljim srce i dusu.
 Za te prilike  bajonet i to sto bi njegova ugradnja nudila mi nije presudno.

 Sto se tice presvlake, za sada je Oratex u najuzem izboru.

 Druga opcija je platno i lak.

 Ocekujem da  uskoro ponovo dodjem u Afriku, da predam projekat na kome sada radim, pa razmisljam da ponesem repne povrsine kao    i mehanizaciju krila, Oratex i peglicu....

  Natenane, presvlaka, nasivci.....sve po redu

Coka

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #275 on: July 12, 2017, 02:15:17 PM »

 Nakon skoro tri meseca provedena u Africi, doslo je vreme da napisem izvestaj o poslednjim radovima koje sam zavrsio.
 
 Slike vise ne mozete videti, ali ko je pratio postove, verovatno se seca da sam posao na krilima zavrsio do medjusobnog sklapanja polutki krila.

 Plasticne pokrivke stajnog trapa zavrsio sam sa ne bas preterano puno slika napravljenih u toku radova.
 
 Problemi sa photobucket-om su poceli a kolicina cianoakrilata koji je preostao, bila je skoro na nuli.

 To sto slike ovoga posta nisu vise vidljive, poprilicno me obeshrabrilo, jer uzivao sam ponekada da se vratim u nazad, procitam tekst, pogledam slike...o ovom projektu koji sam izradio tokom 5 meseci provedenih na dve lokacije u Africi.

 Bilo kako bilo, idemo dalje i ne osvrcemo se na probleme.

 Kako to u Africi kazu  "pusti neka briga ode nizvodno"

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #276 on: July 12, 2017, 02:18:43 PM »

 Sama konstrukcija aerodinamickih pokrivki je delovala podosta mekano.

 Konstrukcija koju sam postavio unutar se nazire na sledecim slikama.






Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #277 on: July 12, 2017, 02:23:25 PM »

 Kako to izgleda kod pravog Ryan-a





 Nikada nisam bas mario za ofucanim izgledom aviona. Zato na svojim modelima nikada nisam pravio vedering, jer mi je zelja da avion izgleda kao kada je izasao iz fabrike.

 Dakle, na mom Ryan-u aerodinamicki poklopci stajnog trapa, t.j detalji na njima, nece reprodukovati ovaj izubijani izgled.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #278 on: July 12, 2017, 02:25:52 PM »

 Za sve drugo, trudicu se da bude sto verodostojnija kopija....


 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #279 on: July 12, 2017, 02:28:56 PM »

 



 Tockovi koje sam poneo, mojom greskom, bili su potpuno neodgovarajuce velicine, a izrada modifikovanih nogu stajnog trapa tek predstoji.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #280 on: July 12, 2017, 02:32:16 PM »


 Aerodinamicke poklopce, sa gornje strane, gde se oslanjaju na krilo, pojacao sam sa nekoliko slojeva epoksidne smole i 50-o gramskog staklenog tkanja.

 Definitivan nacin  ugradnje, koji ce omoguciti i demontazu pokrivki, tek ostaje da ga smislim.

« Last Edit: July 12, 2017, 02:34:17 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #281 on: July 12, 2017, 02:37:56 PM »


 Jos nekoliko slicica kako sve to izgleda u odnosu na plan...

 



 

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Sig Ryan STA
« Reply #282 on: July 12, 2017, 03:45:35 PM »

 Kako to izgleda kod pravog Ryan-a


Ovaj pravi izgleda kao da sam ga ja pravio. Sav izlupan.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #283 on: July 13, 2017, 02:45:31 PM »

 Miso

 He, he.......nije bas tako, svaki model ti je bio tip top kada si ga napravio.

 ...ali eksploatacija je cudo..... sve se to izaka i ukrsi posle izvesnog vremena.

  Na poliranoj aluminijumskoj povrsini, sve se vidi.

 Sledece nedelje kafa?


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #284 on: July 13, 2017, 03:24:50 PM »
 Ostao sam duzan jos jednu pricu da podelim sa vama.

 U jednom trenutku izrade desnog krila desilo se nesto sto sada, sa ovog stanovista, mogu objasniti samo na nacin koji cu u sledecim redovima opisati.

 Cinjenice su sledece...
 
 Krila su pravougaonog oblika i sva rebra su identicna, osim dva poslednja koja vec formiraju terminezon.

 Profil krila je polusimetrican Naca 2412, tako da sam pri sklapanju koristio podmetace koje sam podmetao pod izlaznu ivicu, ne bi li krilo sklapao kao da je ravno sa donje strane.
 
 Levo krilo sam sklopio na ploci i plankiranje gornjake torzione kutije je takodje izvrseno dok je krilo bilo pricvrsceno spenadlama na podlogu.

 Kada sam ga skinuo, primetio sam da je krilo savijeno, nekih 1.5mm do 2mm po duzini.

 Dakle, ako bih prislonio donjaku krila, kod mesta gde se nalaze ramenjace, na sredini polurazmaha donjaka bi bila odmaknuta za toliku meru od povrsine.

 Posto je identicna deformacija prisutna i kod drugog krila, bilo je logicno da postoji zajednicki imenitelj.

 Vrlo brzo sam zakljucio da se tabla koju sam doneo sa gradilista izvitoperila. Kao sto sam i napisao, verovatno je bila u odredjenoj meri vlazna, pa je na sobnoj temperaturi doslo do krivljenja.

 Ono sto je jos cinjenica je da je u Africi u ovom periodu zapocela kisna sezona.

  Neverovatna kolicina kisnih dana sa kisama kakve u nasim krajevima nikada nismo videli, pri tome, toplim.

 Struja je u Nigeriji komoditet na koji se ne racuna.

 Dnevno, drzavna elektrodistribucija je obezbedjuje 1-3 sata dok se ostalo vreme koriste generatori.

 Kada smo mi, expatrioti, na poslu, struje u kuci nema.

 Soba postaje sauna.

 Dakle, sve to zajedno, dovelo je verovatno do krivljenja ploce na kojoj sam izradjivao krilo.

 Kod desnog krila, krilo sam skinuo sa ploce pre nego sto sam zalepio gornji plank.

 Kada sam ga nakon nekog vremena vratio i zalepio plankove doslo je do velikog vitoperenja.
 
 Ono sto me najvise zacudilo je sto nikako nisam mogao da pronadjem element koji je kriv za toliku promenu oblika.

 Pokusao sam sa kvasenjem i na kraju sa skidanjem centralnog dela planka.

 Na kraju, zakljucio sam da je sve pocelo od zadnje vertikalne ramenjace koja se iskrivila.

 Ono sto ne mogu da se setim je da li sam detaljno proverio njen oblik pre nego sto sam je ugradio.
 
 Nakon dva kvasenja, koja su samo delimicno pomogla, odlucio sam da slicujem otvor u centralna 4 rebra, gde je vitoperenje i bilo prisutno.
 
 Na sredisnjem rebru, slic je cak oko 1.5 mm visine.
 

 Napokon je sve bilo dobro i  razlika u visini zadnje ramenjace leve i desne polutke je jedina uspomena na ovu avanturu.










 Ako medju citaocima ima modelara koji su zapadali ili su zapali ili ce zapasti u slicne nevolje, nekoliko reci osokolenja.

 Problemi i propusti se desavaju, ma koliko pazili i trudili se....najvaznije je resiti ih.

 

 


« Last Edit: July 13, 2017, 03:32:14 PM by coka »