Author Topic: Sig Ryan STA  (Read 73858 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #210 on: June 06, 2017, 04:55:26 PM »

   Predlozene su dve varijante fiksiranja aerodinamickih obloga trapa.
Prva, da se cela konstrukcija zalepi za donjaku krila i druga da se ulepe dva drvena komada, kroz koje ce biti moguce zasrafiti ceo plastican deo za krilo.
 Zica noge stajnog trapa je 4mm debljine.
 Da stvar bude gora, na nju se kace  i  kompletne donje zatege krila, koje joj koliko toliko povecavaju krutost.
 Ono sto je za brigu je da prilikom tvrdjeg sletanja, kada se zica iskrivi, ne postoji nacin da se zica ispravi ako se plasticna obloga ne skine.
 Dakle, obloga ce biti demontazana.

 Prvi posao prilikom sklapanaj obloge je bio definisati otvore u samoj pokrivci tocka.







Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #211 on: June 06, 2017, 04:59:13 PM »

  Sledece na redu je bio komad plastike sa prednje strane koji imitira dodatnu aluminijumsku plocu na oblozi velikog Ryan-a.








Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #212 on: June 06, 2017, 05:00:37 PM »

  Otvore sam izradio da kroz njih mogu provuci i modifikovanu nogu stajnog trapa, sa amortizerom, ako se odlucim da izvrsim takvu ili slicnu prepravku.



 Deo koji se naslanja na oblogu tocka sam zalepio sledeci.



 Sve je izgledalo dosta dobro, mada su svi plasticni delovi mekani i glindzavi, pa je podosta tesko postaviti ih u ravan i simetrican polozaj.




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #213 on: June 06, 2017, 05:05:00 PM »


 


  Pre nego sto zalepim i ostale delove, razmislicu o ugradnji nekakvih rebara koja ce definisati  oblik i ucvrstiti elemente.

 Ono sto primecujem i sam, a nadam se i citaoci mojih redova je da posao napreduje.
 
« Last Edit: June 06, 2017, 05:07:44 PM by coka »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sig Ryan STA
« Reply #214 on: June 07, 2017, 12:19:10 AM »
Samo ti radi. Sve pratimo.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #215 on: June 07, 2017, 09:28:44 AM »
 Misho

 Ovih dana cu napraviti jedan nenajavljeni i nicim izazvani pismeni kontrolnii test....

 Tri teme,
 1. struktura
 2. pogon
 3. oprema

 a kada se vratim.....propitivacu te.

 Zato, pomno pazi


Coka
« Last Edit: June 07, 2017, 09:39:31 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #216 on: June 07, 2017, 01:09:37 PM »
  Mozda malo preko reda, ali jedan post moram posvetiti izradi terminezona.

 Ivica, ram terminezona, izradjuje se lameliranjem 4 balza  letvice, 1.5mm debljine i 6 mm sirine.
 Da budem precizniji 1/16”x1/4”…

 Isti princip se koristi kao kod izrade napadne i izlazne ivice vertikalnog i horizontalnog stabilizatora.
 Ko je pratio post, verovatno se seca da sam, drzeci se uputstva, prilikom izrade repa, laminat savijao preko eksercica ukucanih po obliku sa plana.

  Nacin koji je doveo do zeljenog rezultata, ali uz prisutna lokalna nagnjecenja na mestima gde se mokro drvo naslonilo na eksercic.
 Postavljanje plastike kao tampon zone je pomoglo, ali su nagnjecenja ipak bila u manjoj meri prisutna.
 Kao sto sam napomenuo kada sam pisao o pocetku izrade krila, sada sam cvrsto naumio da za savijanje izradim drugaciji alat.
 Za isecanje sablona, koristio sam komad OSB ploce od koje je bila izradjena kutija u kojoj je transportovan jedan deo opreme za postrojenje koje sklapam.

 Podosta dugo pokusavao sam da pronadjem na gradilistu jednu ubodnu testeru.

 Neverovatno je da stolari na sajtu, kojih ovde ima podosta, za sve sto rade koriste  iskljucivo rucne  testere.  Naravno, razlika izmedju gradjevine i masinstva je samo jedno M…

 M (metar) i MM (milimetar)….

 I tako, posle vise nedelja portage, pa cak i zelje da je kupim radi izrade jednog sablona, nasao sam se u situaciji da kod sebe imam samo jednu bonsek platnu.
 Doduse novu….

 Na sredini sajta nalaze se dva Africka drveta. Jedno je drvo Manga a drugo ne znam bas.
 Ispod njih se nalazi mala oaza sa drvenim stolovima gde radnici sede za vreme pauze.

 Nije bila pauza, ali sam hlad ta dva drveta obilato koristio.







« Last Edit: June 07, 2017, 01:25:53 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #217 on: June 07, 2017, 01:10:41 PM »
 



  Bilo je potrebno izraditi sablone tako da formiraju zazor od 6mm, medjutim i posle podosta rada i truda, 3mm je bilo najbolje sto sam dobio, a da se ceo projekat ne svede sa izrade aviona na izradu alata.



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #218 on: June 07, 2017, 01:14:13 PM »

  Iz tog razloga, lamele sam savijao dve po dve.





   Smislio sam da lamele medjusobno zalepim direktno na krilu.

 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #219 on: June 07, 2017, 01:16:01 PM »
 
 Ako se lamele ne zalepe medjusobno u alatu, odredjeno vracanje u prvobitni oblik je prisutno.

 



« Last Edit: June 07, 2017, 01:26:51 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #220 on: June 07, 2017, 01:17:41 PM »

  Ovo nije ni pravo ni pogresno, ni dobro ni lose resenje, vec cisto zelja da ram terminezona formiram na ovaj nacin.

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #221 on: June 07, 2017, 01:19:01 PM »


 





  Cisto iz znatizelje, za sledece krilo slepicu dve i dve lamele u sablonu, a njih medjusobno na samom krilu.

 Kao rezime, zadovoljan sam rezultatom i ubuduce cu za sva lameliranja ipak praviti sablone.
 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #222 on: June 10, 2017, 12:49:18 PM »

  Pre nego sto nastavim sa pisanjem o izradi krila, sada desnog, jos nekoliko redova i slicica o zavrsnim radovima na levom krilu.

 

  Komad planka koji se produzava do terminezona sam ulepio sledeci.

 




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #223 on: June 10, 2017, 12:51:06 PM »

  Osim nosaca stajnog trapa, nakon cega mogu da isplankiram donjaku krila, ostalo mi je jos da izradim nekoliko pojacanja u krilu.

 Na krilcu i zakrilcu plan nalaze da se naprave ukrucenja koja sprecavaju da se krajnja rebra saviju kada se presvlaka zategne.

 Tu su i nosaci zatega, servoa, srafova koji drze krilo pricvrsceno za trup….

 Zelja mi je da sto pre postavim donji plank krila, tako da sam prvo pristupio nosacima stajnog trapa.







Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Sig Ryan STA
« Reply #224 on: June 10, 2017, 12:53:07 PM »
 
   Kao sto sam i spominjao, blok od tvrdog drveta se nalazi ucvrscen u balza rebrima.

 

  Ovo mi deluje poprilicno krhko.









 Jedino objasnjenje koje mi pada na pamet je da je model lagan, te da su brzine sletanje relativno male.