Author Topic: stiropor  (Read 16459 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
stiropor
« on: February 03, 2010, 09:04:43 PM »
interesuje me da li je moguce na trzistu kod nas ili negde po strani naci stiropor u tecnom stanju ili da bude iz dve komponente pa da se mesha a posle lije u nekom zatvorenom kalupi , da li to ima i kako ze to zove i gde bih mogao to da nadjem ,a da nije pur mena iz dve komponente ,ZNACI STIROPOR

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: stiropor
« Reply #1 on: February 04, 2010, 11:48:17 AM »
Pozdrav,
Što se tiče stiropora, solidpora, koliko je meni poznato ,to ne postoji u tečnom stanju, stiropor se pravi od sitnih granulica, koje ekspandiraju na visokoj temperaturi( (kao kokice) i međusobno se zalepe. Na isti način se pravi multiplexova pena (samo što je sirovina drugačija), to se najbolje vidi na nekim delovima gde crne kuglice zalutaju među bele.
 
  A što se stirodura tiče ni on se ne pravi bez visoke temperature, polistiren u čvrstom stanju ( isto što i materijal od koga se prave kutije  za cd-ove) se zagreje, otopi, doda mu se CO2 (kao kod sodadžije)...itd...

Jednom rečju... Teško!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: stiropor
« Reply #2 on: February 04, 2010, 02:11:07 PM »
Gledao sam proizvodnju nekih plovaka za vodo kotlice u domacoj izvedbi. Perlit koji se kupuje za gradjevinarstvo u vrecama (sitan granulat stiropora) se sipa u kalup pa se kuva u ekspres loncu. dobijeni komadi su bili lepi i dosta kvalitetni jedino se ne secam da li je koriscen neki odvajac ili se jednostavno ne vezuje za aluminijumski kalup. Neznam koliko sam ti pomogao ovo je ono sto ja znam i sto sam video svojim ocima ali nisam radio.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: stiropor
« Reply #3 on: February 05, 2010, 12:48:37 AM »
Cesto na TV-u vidjam penaste materijale u tecnom stanju (koliko se secam, iz dve komponente). Izlije se u kalup, pa se posle moze dodatno oblikovati brusenjem. Mozda je Dejan na to mislio. Ako je tako, i mene to interesuje . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: stiropor
« Reply #4 on: February 05, 2010, 10:19:24 AM »
Penasti materijali iz dve komponente su poliuretani za izolaciju tezina im je velika u odnosu na stiropor ili stirodur kao i proces rada sa njima je vrlo slozen. Takodje su kancerogeni odvajaci za njihovo koriscenje. Radio sam sa njima neke poslove pa kad sam sve saznao sto treba da znam udaljio sam ih od sebe. Sto dalje od mene jer je vreme sazrevanja i ispustanja gasova koji su stetni za ljudsko zdravlje 14 dana. Ovo su moja iskustva ako ima neko neka druga iskustva rad bih bio saznati ih.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Zoran_M

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: stiropor
« Reply #5 on: February 05, 2010, 03:25:41 PM »
Стиропор се добије експандирањем предекспанираног полистирола. У поступки припреме се додаје парафин због везивања. Експандирање се врши у аутоклаву, посуди под притиском водене паре. Експандиран пенопласт се не лепи за површину калупа, због кондезованог слоја воде. У домаћој радиности је тешко постићи притисак паре и чврстину челичног калупа. Већ је наведена могућност рада у експрес лонцу, али је ризично, јер кућни лонац није предвиђен за веће надпритиске од 1,1 АТ , сем са блокираним вентилом сигурности. Тада се деформише дно и могуће је једино гасним гориоником додавати топлоту (плинско грејање), али је регулација температуре-притиска отежана. Може лако де аксплодира!
Двокомпонентни пенопласти на бази уретана могу тровати руковаоца. Компонента Тамно-браон боје је раствор изоцијаната, који је врло реактиван садржајем ЦН (цијанида) и може хемоглобин у крви трајно везати и тако оматати дисање. Нисам још чуо, да је неко угушен радом, али је бележено падање у несвест, мучнина, повраћање, повећан број еритроцита у мокраћи и друге мање сметње. Друга компонента полиол, силиконско уље и раставарчи, фреон, не спадају у врло опасне материје. Продукти пиролизе, дим и гасови сагоревања су врло штетни, јер садрже слободне радикале, фозген (бојни отров) који имају врло штетно дејство.
Експандирана изоцијануретаска пена има различите особине, зависно од саставних компоненти. Специфична тежина зависи од додате количине фреона и може бити од 15 кг/кубном метру, као пахуљице снега и користи се за безбедносну амбалажу, па до индустријских мешавина за израду термо мостова, модела и захтевних конструкција, стабилних димензија. Без додавања силиконског уља, добије се пена без затворених ћелија и "дише", пропушта гасове и течност. Додавањем уља, повећава се површински напон и формирају затворене ћелије и непропустан пенопласт. При наручивању компоненти се одабере састав, према потреби. Пре пар деценија сам куповао компоненте у задруги ИЛИРИЈА у месту Крас у Словенији. Касније је била могућа набавка у Загребу, ул. Илица... Код нас у Баричу, постоји погон производње тврдих плоча за грађевинарство и вероватно и могућност набавке компоненти.
Ако се неко одлучи за рад полиуретанским компонентама, треба да ради напољу, на промаји и у рукавицама, јер се не пере, сем док није очврсла, нитро разређивачем, или ацетоном.

Offline Zoran_M

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: stiropor
« Reply #6 on: February 05, 2010, 03:44:29 PM »
Правилно одмерене и експандиране компоненте стварају стабилну чврсту пену, која није токсична и не отпушта никакве штетне гасове. Чак се може употребити за прехрамбену амбалажу. Прашина и опиљци такође нису штетнији од дрвених. Често се употребљава за израду расхладних уређаја, фрижидера. Само при раду на повишеним температурама, је могуће пиролитичко разлагање и ослобађање штетних гасова. Значи, да при ручном резању, шмирглању и бушењу (механичкој обради) нема опасности.
Компоненте се одмеравају што прецизније, да сва маса ИЗРЕАГУЈЕ (неутралише) се.
Мешање се врши што интезивније, до почетка загревања и почетка повећања запремине.
Меша се сва маса, да не остане део мање промешан.
Компоненте се охладе пре мешања, да би се време мешања што више повећало и добила чвршћа и мање крта пена. Испаде, да је мешање компоненти, нај важније за квалитет.

Offline Zoran_M

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: stiropor
« Reply #7 on: February 05, 2010, 04:04:31 PM »
Педекспандирање и кспандирање полистирола воденом паром:

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: stiropor
« Reply #8 on: February 05, 2010, 08:17:52 PM »
Zorane hvala na objasnjenjima dosta toga nisam znao vredelo mi je  (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Zoran_M

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: stiropor
« Reply #9 on: February 08, 2010, 04:21:57 PM »
Ако неко ипак намерава, да ради пенопластима и композитима, а није сигуран у успех, или нема услова, може код мене у великој и опремљеној радионици у Шимановцима.