Author Topic: Solius by Multiplex  (Read 10377 times)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Solius by Multiplex
« on: March 11, 2016, 09:07:01 PM »
          Nasa mala modelarska druzina se prekjuce, (sreda) opet nasla u Budimpesti. Dolazi prolece pa treba obnoviti i flotu i rezervu potrepstina.
         
         
          Imali smo izuzetnu srecu sa vremenom. Autoput ravan kao staklo ali veoma opterecen, nikada ranije ovoliko kamiona.
         

         
          Ne znamo sta nas ceka pa za svaki slucaj da se pripremimo.

         
          Vec ustaljena ruta, prvo Modelhungaria. Dobro je snabdevena, ali ne kao ranije. Od petorao radnika zaticemo samo dvoje. Jedini smo kupci u toku pola sata koliko smo se zadrzali.

         
          RCHungary, osecamo se kao stari prijatelji. Veoma ljubazan prodavac. Za kratko na novoj adresi, dok se poznati lokal ne sredi. Beskonacni izbor modelarskih sitnica. Dobra ponuda modela a mi smo i posli u Budimpestu po Solius (2160 mm.) Pitam za neke nalepnice, nesto sto bih mogao da stavim na Graupner Starlet koga repariram. Interesuje ga za koji model, kazem Starlet, covek ispretura kutije novih modela koje prodaje, pronadje starlet od 1200mm otvori kutiju izvadi list sa nalepnicama i pruzi. Kaze "gratis"! Nisam mogao da dodjem k' sebi, isto kao kod nas.

         
          Nevelik pazar ali u kutiji je sjajna jedrilica. Kit uz koga se dobije kompletan hardver, odlicno uputstvo i veoma kvalitetan spiner sa sklapajucom elisom 12"x6".
         

         
          Jutros prva upoznavanja

         
          Model je nov u multiplexovoj ponudi. Do sada nisam video nista kvalitetnije uradjeno kada su u pitanju Elapor-modeli. Prohrom bajoneti, sestougaona cev duz trupa, odlican hardver, sve do tri hromirane olovne kugle sa lezistima u vertikalcu za finalno balansiranje modela.
           Narednih dana pocinje sklapanje, slikacemo izbliza i okaciti slike. Bas je dobar model. I na kraju cena, 120 Eura.

                                                                                       

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Solius by Multiplex
« Reply #1 on: March 12, 2016, 10:24:40 AM »
Čestitke! Planirao sam da kupim taj model čim dođem do prve pare :). MPX pravi odlične i kvalitetne modele.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Solius by Multiplex
« Reply #2 on: March 12, 2016, 06:57:33 PM »
Kupio sam Solius proslotg leta, svega nekoliko puta sam ga leteo (mozda ni tolko), tako se sklopile kockice. Ali sam prezadovoljan balansom izmedju okretljivosti i termalnih osobina/finese. Kazem to jer nikad nisam imao stiroporca ranije, moj drug preko puta ima nekog od 2m raspona, ali je to nekako troma pticurina, ne mozes ni lup da napravis kamo li da letis naopako. Posto sam navikao na DLG mnogo me smarali ti stiroporci, i bas sam se plasio kada sam kupovao Solius kako ce ispasti. Mislim da je ok pticica za stiroporca, i vise nego ok, super. Ali kad neko provoza "ferari", svaki auto mu posle onako.... "meh"....

Zelim ti puno lepe zabave sa njim, to je prakticno zagarantovano. Ja sam se samo smorio oko izbora motora.... alito je druga prica  (pijemo)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Solius by Multiplex
« Reply #3 on: April 27, 2016, 10:09:39 AM »
"Narednih dana pocinje sklapanje, slikacemo izbliza i okaciti slike. Bas je dobar model. I na kraju cena, 120 Eura."

Sad tek videh ovo. Ovo je cena sa svom elektronikom, osim prijemnika i baterije? Jel pao prvi let?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Solius by Multiplex
« Reply #4 on: April 28, 2016, 11:22:48 PM »
Ja sam letos platio 130-140eur prazan cini mi se, i to u Nemackoj. Dok je stigao ne secam se koliko je izasao sa carinama prevozom i slicno. Plus servoi i motor..... Vidis na pocetku jednu cenu na netu, ali izadje boga mi dosta dok poletis. Sigurno jedno 230-250e izaslo mene do prvog leta. Naravno to zavisi od setapa....

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Solius by Multiplex
« Reply #5 on: April 29, 2016, 10:43:09 AM »
Pitam, jer negde piše da je kit, samo model, a drugde da ima uz sebe elisu i spiner. Izgleda kako se kome zalomi :(

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Solius by Multiplex
« Reply #6 on: April 29, 2016, 01:25:10 PM »
Mozda je malo bolja prica onaj Heron. Ima i flapsove i malo veci raspon. Uradjen je dosta dobro. Koliko procitah na netu. Noviji je model. A s'obzirom na Dekijevog Pilatusa...mislim da je ta nova serija MPX modela otisla jako, jako daleko...Vise sa tim nema z***e... Ne uvija se ni milimetar, karbona i vise nego sto treba...
Ovaj Heron leti i akro opusteno.
Po meni mnogo bolji izbor ()-()

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Solius by Multiplex
« Reply #7 on: April 29, 2016, 09:58:19 PM »
Pitam, jer negde piše da je kit, samo model, a drugde da ima uz sebe elisu i spiner. Izgleda kako se kome zalomi :(

Da, u kitu dolazi i spiner i elisa. Sto se tice Herona, malo je veci i malo skuplji, kao i setap za njega. Inace su slicni avioni. Tu je sad stvar ukusa kome je koji za sta bolji. U svakom slucaju oba su dobra modela, i nece pogresiti niko bilo koji da uzme. Ako stavljas svoj setap, tu jedino treba biti obazriv.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Solius by Multiplex
« Reply #8 on: April 30, 2016, 11:24:40 AM »
Razmišljao sam o Heronu. Posle bi polako skupljao ostalo sa HK. Hextornic ili Turnigy servoe, neki 40A ECS i odgovarajući motor. Neka preporuka?
« Last Edit: April 30, 2016, 11:27:19 AM by stevapn »


Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Solius by Multiplex
« Reply #10 on: April 30, 2016, 01:41:50 PM »
Ovako kvalitetne delove ne ugrađuje ni sam Multiplex u RR verziji. :) A oni uvek imaju ok komponente. BTW, RRverzija je 300e.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Solius by Multiplex
« Reply #11 on: April 30, 2016, 03:08:31 PM »
Ma kakav kvalitet, to je nista...veruj mi. I ko kaze da je ta RTR varijanta dobra? Obicno je to onaj minimum koji je potreban da bi se poletelo :mhm
Jeftinije od motora koji sam postavio nema, a i ESC...neki kvalitet samo za ovo dvoje je preko 150e :mhm
Al pogon je kod jedrilica, izuzev takmicarskih, u drugom planu...
Sto se tice servoa....Sam biras sta hoces da ugradis, po nacinu na koji ces, i koliko dugo, da letis. (<--)