Author Topic: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.  (Read 7323 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Леп, топао, скоро летњи дан. Нов модел. И ко да не одоли да се вратимо тамо где нам је место.



Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #1 on: May 23, 2016, 10:02:28 PM »

    Nelegalni pilot sa ekipom debelih pomagacha sa ogromnim stomachinama...     :_D    :_D    :_D

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #2 on: May 23, 2016, 11:21:20 PM »
sise vise :_D :_D

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #3 on: May 23, 2016, 11:58:02 PM »

    Imam vece sise od one moje zhgoljawe..     :_D    :_D        (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #4 on: May 24, 2016, 03:02:32 PM »
Gore na video klipu onaj lepi model ima jedan mali problem. Fluter horizontalca i vertikalca u nultom položaju.  mmmm
Od čega je to i kako se može izbeći sa zarnim rešenjima, nije mesto da se diskutuje, ali ipak evo jedno veoma praktično i jednostavno rešenje da se ta vibracija zaustavi bez ikakve promene na kinematskim veličinama na poluzi ili zameni servoa. Nije najpravilnije, ali je dovoljno efikasno i bezbedno.



Upotreblejno gumeno slovo je ineče od poliuretanske gumene ploče debljine 2mm eva foam, koja se može kupiti u većini knjižara ili hobi prodavnicama u pločama u A4 formatu u raznim bojama. Veoma je lagana guma koja se lako seče sa makazama, a namenjena je za dečije ručne radove u zabavištima.

Za sise i stomak.  (pijemo) Da smo bliže, odmerili bi smo snage.  :_D
« Last Edit: May 24, 2016, 03:08:43 PM by tibeteagle »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #5 on: May 24, 2016, 03:13:04 PM »
Takav servo, ma koje marke da je, je neisparavan. Ne pomazu ni gume, ni cicak traka...to je siguran znak da je servo na kraju svoje, mozda tek zapocete karijere. U ovakvim slucajevima se ne lepe kojakve gluposti, vec se menja servo. Model je prelep, zasluzuje najbolje (<--)
Pozdrav ()-()

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #6 on: May 25, 2016, 11:35:44 PM »
Tačno je da sam polovni, ali i odlični "setup" prebacio sa Extre na ovaj novi model (Edge 540T kao u klipu). Oba su Extreme Flight 1.52 m. Na Extri je sve funkcionisalo korektno, samo ponekad neki od servoa bi uleteli u oscilacije, ali ništa strašno. Međutim, na novom modelu sve komande su ispoljavale Parkinsona i to sa velikim amplitudama. Servoi su Spektrumovi, A5060 sa svim atributima koje jedan odličan servo treba da ima. Naravno, pre svega cena koštanja. Na ove servoe sam prešao u nazad godinu dana i to sa HITEC HS-7245MH koji su takođe imali slično ponašanje.
Uopšte, ovaj problem me prati sve vreme unazad tri godine i to na svim modelima koje sam imao.

Zajedničko za sve je da su ovo 3D modeli koji zahtevaju velike odklone, a samim tim i dugačke ruke od 30 do 50 mm što može da rezultuje, predpostavljam, jakom povratnom spregom i kontinualnim traženjem nule. Sigurno je da postoji zavisnost od dužine ruke, jer kada se krak smanji i oscilacije se smanje ili čak prestanu. Ali zato i otkloni postanu ne zadovoljavajući.

Neko reče da Spektrum ima programer servoa, pa me čeka da to istražim. Ako to postoji, verovatno da nudi neki meni za promenu parametara koji se loduju u firmver servoa. Ako neko zna da ovo postoji bilo bi dobro da malo pomogne. Unapred hvala. I da ne zaboravim, u setapu su još i Castel Talon90 kao i Spektrumov prijemnik AR8000.

Pre dolaska na aerodrom sam zamenio dva repna servoa potpuno novim servoima. I gle čuda - ISTO. Zatim sam zalepio posebno oblikovan, selotejp baš na mestima kao u ovom klipu i to je malo pomoglo, ali sam to na aerodromu sve poskidao, jer me je konzilijum pilota ozbiljno iskritikovao s obrazloženjem da to može da bude opasno. Istine radi, treba reći da je u letu sve OK i da model leti zbilja fascinantno. Dakle, u vazduhu nema flatera.

Kada bih Dr. Zubu pitao za pravni lek, on bi bez sumnje, prepisao Bensendin od 10 mg neposredno pred poletanje.

Dosta više, sad jedna kafa, pred spavanje.


Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #7 on: May 26, 2016, 12:31:25 AM »

     Oglasio se i glavni sexy glumac  (fiu) 
 
    Kakvi crni servoi, gledaj bre kolike nam stomachine...     :hehe          :_D    :_D

    ps. sto se servoa tice, treba ih kupiti od finog smirenog prodavca, a nikako od neurotichara...    (pijemo)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #8 on: May 26, 2016, 03:31:39 AM »
Ja sam posebno alergican na pametovanje i ne bih da moje pitanje ima prizvuk istog... Imao sam slicnih problema, pa me int...cisto da znam. Da li si proveravao luft u zupcanicima? Ne samo u pravcu u kome se servo okrece, nego i vertikalno u odnosu na *ruku* servoa? Dobro pregledaj i kuciste da nije napuklo kada nategnes ruku u stranu...hoce i to mmmm  Dosta sam se i dopisivao sa ljudima sa stranih foruma i svi smo imali slicne probleme. Uglavnom su na svim servoima otkazivali potenciometri zbog tih mehanickih ostecenja, pa se motori pregrevali i crkavali...

To sto se tebi desava nemoj da te cudi...tako je. Gotovo da sam siguran da onako agresivno letenje manjih modela sa jutubeta moze da se izvodi samo jednom nedeljno...i na kraju sezone promena setup-a. Ako cesto letis, malo agresivnije...eto rezultata. Dok sam leteo tako...nekada davno...svasta mi se desavalo. Moji servoi su se topili...ali bukvalno. Cuvene 65MG, pored ostalih, sam sprzio za manje od mesec dana. A pun jutube sa snimcima kojekvog izivljavanja sa njima...

Problem sam resio tek kada sam smanjio ruke na servoima i hod servoa na stanici ostavio na 100%. Otklone sam povecao tako sto sam nacrtao lepo sve komande i sam odredio velicinu i ugao hornica. Prestao da se izivljavam sa otklonom od skoro 80 stepeni na elevatoru, i smanjio na 60. Sto je i vise nego dovoljno. I tada je posle nekog vremena dolazilo do problema, dok nisam kupio Savox servoe. Spektrum nije isto kao Savox, niti su Savox savrseni, ali su korektni. I nemoj servoe da kupujes po onoj...ako je skupo mora da je dobro. Za 3d je to posebna prica... Kada bi mogao da nadjes nekog z...nog pilota, da ima model te velicine sa kojim vezba, to bi bilo najbolje. Ne da mu sluzi za pozeraj...nego koji kida bar nekoliko puta nedeljno.  I da ti kaze sta ima u modelu..to uzmes i zdravo. Ovako...sve je eksperimentisanje.  ()-()


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #9 on: May 26, 2016, 11:19:26 AM »
Quote
Uopšte, ovaj problem me prati sve vreme unazad tri godine i to na svim modelima koje sam imao.
Ovaj problem prati svakoga, a pojava se teško ili nikako ne može eliminisati bez ubacivanja prigušnika u sistem.

Prvi problem je što veoma brza i snažna reakcija digitalnih servoa na promene ugla, obavezno generiše oscijacije, te dolazi do samopobuđivanja.

Drugi problem je preopterećenje. Sa nepovoljnom kinematikom za servo, a potreban za komandu, znatno se povećava radni momenat na vratilu servoa, što jača pojavu i održavanje  histereze regulacionog sistema koju smo sastavili. Inercija je čudo.

Treći ali redak problem može da se desi ako se poklopi frekvencija upravljanja servo logike i rezonantna frekvencija tela koji pokreće. Ovo je složena pojava i teško je na niskom nivou objasniti, samo toliko, da od kada se zna za ovaj problem, vojska ne naršira na mostovima.

Dakle nije problem u snazi, tipu ili brendu servoa, jer nema tog servoa koji sve navedene pojave može da izdrži. Ali ima rešenja, ma koliko izgleda za laike glupo. To je ono što sam preporučio da se proba. Zašto?

Teoretski, u dinamičkim upravljačkim sistemima ove prirode se stavlja prigušnik ili nazovi još upijač dela energije, koji može da bude izvedeno na razne načine u zavisnosti od izgleda mehaničkog sklopa. To je kao amortizer kod automobila.
Dakle prigušnik neke vrste JAKO puno može da pomogne kod velikih komandnih površina, i ako se već ide na overdrajv mogučnosti servoa. Naravno treba osetit meru za to, pa da ne bude kontra produktivno.
Predlog na klipu gore je odličan i bezbedan, jer radi samo u zoni nultog položaja i ne koči rad servoa u drugim većim uglovima rada.  :mhm

Vibraciju obavezno treba ukloniti što pre, jer se baš zbog toga brzo izliže potencometar u nultom položaju, što će dalje da generiše problem. Ako je moguće, treba birati servo sa beskontaknim davačem položaja.

Quote
Istine radi, treba reći da je u letu sve OK i da model leti zbilja fascinantno. Dakle, u vazduhu nema flatera.
Da, jer je servo stalno pod nekim manjim većim opterećenjem, a i strujenje vazduja na komandama može da smiruje, prigušije.  mmmm

A sada šlag na tortu.
Četvrti problem, a što je problem svih navedenih problema je što je upravljačka logika svih RC servoa veoma zastarela, da ne kažem glupa. On traži nultu vrednost, nikako da je nađe, a ne "vidi" da mu je pred nosom. To je nivo logike još iz vremena parnih mašina, koji su imali centrufugalni regulator za pritisak pare u cilindar.

Većina gore navedeni problemi u servou se mogu eliminisati, ako se oni naprave pametnijim, sa složenim softverskim upravljanjem i jakim procesorom, naravno. Takvih servo upravljačkih logika ima u indistriji za razne namene. Oni se pri stavljanja u rad samokalibrišu za sve režime rada, sve to lepo zapamte i nema tog režima u kojem će da zamucaju ili pogreše na neki način.

RC servo je previše složena i loše konstruisana napava, koji je u ovom obliku izmišljen samo za hobi još tamo davno pre 50 godina i naravno da ne radi uvek dobro posao kako treba. Stvari se popravljaju sa novim tehnologijama, ali će mnoge mane zadržati sve dok se ne pređe na aktuatorki tip.

 ;namig



« Last Edit: May 26, 2016, 01:09:09 PM by tibeteagle »

Offline uroskee

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #10 on: May 26, 2016, 03:35:42 PM »
Pozdrav Drugari,

Novajlija sam u ovom hobiju pa me zanima jedno pitanje ,da li na 13. Maju moze da se leti bez da mi treba neka specijalna dozvola? Buduci da je klub u pitanju ,da li treba njima da placam nesto posebno.

Pozz!

Uros

Offline MilosB

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #11 on: May 26, 2016, 05:26:19 PM »
Uroše pozdrav,

Treba ti dozvola dežurnog sa aerodroma ali je ipak najbolje da dodjesh kada je tu neko od modelara koji tu redovno lete pa da ti objasne ostala pravila. To ti je subotom ili nedeljom posle 11h.

Pozdrav,M

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #12 on: May 31, 2016, 09:42:04 PM »
Sutra u 12 sati Neša i ja imamo zakazanu inspekciju na trinestici. Ko može da zbriše sa posla (dakle, od šefa, žene ili mame) može da nam se priključi.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #13 on: June 16, 2016, 02:50:03 PM »
Sutra nam stize kineski predsednik u posetu, pola Beograda je pod velikim merama bezbednosti pa ako neko ima informaciju hoce li biti zabrane leta za vikend neka objavi da dzabe ne mlatimo do aerodroma i da se ne desi neka glupost kao prosli put kad je bila konferencija o bezbednosti  8)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Спортски аеродром "13.мај" 22. 05. 2016.
« Reply #14 on: June 17, 2016, 10:23:09 AM »
Raspitao sam se , zabrana je za ULL a modelari mogu da lete  (<--)