Author Topic: Pitanje u vezi baterije  (Read 10257 times)

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Pitanje u vezi baterije
« on: April 17, 2016, 11:31:34 AM »
Pozdrav svima,
Pre 9-10 meseci sam uzeo Thunderbolt 47 kod zajka i nisam imao hrabrosti da ga pustim sve dok lepo ne uvezbam na simulatoru. Medjutim sada kad sam sve lepo uvezbao i skupio hrabrosti, da napunim bateriju kad ono ima sta da vidim, nadula se samo sto ne pukne  (:sok:) . E sad me zanima da li od te baterije moze da bude nesto ili moram da uzimam novu. I zanima me koliko moze slaba da bude ta nova, koliko celija i koliko V da bih mogao normalno da izvedem svoj prvi let  (yay).

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #1 on: April 17, 2016, 07:38:20 PM »
Pozdrav Dulence,
naduvana baterija znaci da je doslo vreme da se pozdravis sa njom. Naduvana baterija znaci da se hemijski sastav Lipo baterije izmenio, takva baterija nema potrebne karakteristike koje bi trebala da ima, smanji se kapacitet, lose "drzi" napon, grejace se i sl. Svakako ne racunaj na tu bateriju, naj bolje je baci (kontejner za baterije, vidi kod prodavaca baterija) i kupi novu. Naduvana baterija moze da se zapali i napravi poprilicno stete. Imas na forumu dosta pisanja o baterijama.
Nisi napisao, da li si je drzao napunjenu ili praznu?
Na netu pronadji koja je baterija predvidjena za taj model i kupi takvu (voltaza- S karakteristika, masa baterije, kapacitet- mAh).
Imas na forumu opisano o preporukama za baterije, pronadji sta ti odgovara.
Naj bolje je uzeti cetiri iste baterije, kad odes na letenje da imas 4 leta od 10- tak minuta. Recimo neka uopstena preporuka: 3S baterija, 2200 mAh 25C minimum, 30 ili 35C pre gledaj. Baterije punis sa "pametnim" punjacem, strujom od 1C (baterija od 2200 mAh- 2,2A struja punjenja), a praznis do 3,5V po celiji (puna 3S baterija 12,6V- praznis do 10,5 V). Baterije ne drzis napunjene duze od 5 dana, isl.
Svakako prvo iscitaj sve vezano za baterije na forumu, pa tek onda kupuj i koristi iste.
Na posletku, obavezno zapamti i imaj na umu sledece
VODI RACUNA DA SU LIPO BATERIJE OPASNE UKOLIKO SE NE KORISTE ISPRAVNO I PO PREPORUCI PROIZVODJACA!!!!!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #2 on: April 17, 2016, 09:16:16 PM »
1. Bila je na pola po mojoj slobodnoj proceni
2. Nazalost u mom gradu ne postoje takvi kontjneri
3. Ja sam srednjiskolac i nemam primanja za 4 NOVE baterije.

Mislio sam da nadjem neku polovnu ovde, mislim da su svi veoma korektni na ovom forumu i da mi niko ne bi uvalio neku sto ne valja, a pritom bih i ustedeo.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #3 on: April 17, 2016, 10:48:06 PM »
Ovaj hobi podrazumeva strpljenje, ali i oprez i odgovornost. Takodje puno citanja, ucenja, pitanja, a nagrada je poprilicna kolicina uzitka, e sad u tvojim godinama diskutabilno je koju vrstu uzitka da gledas da si priustis  ;namig  mozda je kruzic sa plusom zanimljiviji  ;namig  mmmm 
Ipak ti razmisli o novim baterijama, nisu one tako nedostizne, nedelju dana dzeparca i eto jedne baterije. Ne mora odmah cetiri komada, dve po dve  (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21346__ZIPPY_Compact_2200mAh_3S_25C_Lipo_Pack.html  ili  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21393__ZIPPY_Compact_2200mAh_3S_35C_Lipo_Pack.html)

Imas ljudi sa foruma koji ti ih mogu nabaviti (Vlada, Adam i sl).
Procitaj na forumu sve sto te zanima , ima dosta toga (na skoro sva tvoja pitanja vec imas odgovore u postovima), ako ti treba pomoc, slobodno pitaj  ()-()
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #4 on: April 18, 2016, 07:13:21 AM »
Razmisljao sam ja o porudzbini sa HobbyKinga ali ne znam da li bi to doslo kod mene u Kos. Mitrovicu, jedino preostaje da mi neko od tih navedenih naruci. Hvala na savetima

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #5 on: May 19, 2016, 04:55:19 PM »
Neda mi se da idem na letenje pa to ti je . Uzmrm bat. novuu napunim je danas, planirao da idem na latenje.
Kad ono ima sta da vidim nije mi ulaz na bat. onakav kakav je esc  (:sok:) .Molim za pomoc

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #6 on: May 19, 2016, 06:12:42 PM »
mess with the best,die like a rest

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #7 on: May 23, 2016, 01:58:30 PM »
Neda mi se da idem na letenje pa to ti je . Uzmrm bat. novuu napunim je danas, planirao da idem na latenje.
Kad ono ima sta da vidim nije mi ulaz na bat. onakav kakav je esc  (:sok:) .Molim za pomoc

Ne znam odakle si, ako si u blizini NS ili BGD ,poklonicu ti ja kontektor i zalemiti nije problem :)

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #8 on: May 23, 2016, 03:11:35 PM »
Neda mi se da idem na letenje pa to ti je . Uzmrm bat. novuu napunim je danas, planirao da idem na latenje.
Kad ono ima sta da vidim nije mi ulaz na bat. onakav kakav je esc  (:sok:) .Molim za pomoc

Ne znam odakle si, ako si u blizini NS ili BGD ,poklonicu ti ja kontektor i zalemiti nije problem :)

A nazalost ja sam iz Kos. Mitrovoce. Ima moj komsija lemilicu, samo da nabavim konektore.

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #9 on: May 23, 2016, 04:59:27 PM »
Naruči od
http://www.rcsrbija.rs/
Vlada

On ti je blizu

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #10 on: May 23, 2016, 05:01:20 PM »
Naruči od
http://www.rcsrbija.rs/
Vlada

On ti je blizu

Narucio. Hvala, pozdrav.

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #11 on: May 23, 2016, 05:59:11 PM »
Dulence,

Pazi sa čim lemiš i kako lemiš, da ne spališ ćeliju tj da ne zagreješ previše kabal, bolje to daj nekom ko zna.

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #12 on: May 23, 2016, 06:07:02 PM »
Pa ima ovaj moj komsija lemililicu. Cim ima valjda zna i da lemi  :big smile

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #13 on: May 23, 2016, 06:17:01 PM »
Pa ima ovaj moj komsija lemililicu. Cim ima valjda zna i da lemi  :big smile

Vodite racuna da SLUCAJNo ne napravite kratak spoj ili obrnete polaritet, da ne bude veselo. Za razliku od obicnih akumulatora ovde je velika struja praznjenja.  ;namig
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Dulence

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 87
Re: Pitanje u vezi baterije
« Reply #14 on: May 23, 2016, 06:28:59 PM »
Pa ima ovaj moj komsija lemililicu. Cim ima valjda zna i da lemi  :big smile

Vodite racuna da SLUCAJNo ne napravite kratak spoj ili obrnete polaritet, da ne bude veselo. Za razliku od obicnih akumulatora ovde je velika struja praznjenja.  ;namig

Ja sam razmisljao da na ESC-u zamenim konektor, bas iz tog razloga.
E sad da li bih to mogao?
« Last Edit: May 23, 2016, 06:55:14 PM by Dulence »