Author Topic: Mesingane cevcice  (Read 15988 times)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Mesingane cevcice
« Reply #15 on: March 30, 2016, 12:02:30 PM »
Ovaj flux sto sam ti dao link je odlican za to. A i stize vamo za nedelju dana. Probaj, igraj se :)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Mesingane cevcice
« Reply #16 on: March 30, 2016, 01:54:32 PM »
Ovo imam ja da ti dam Grebo,pa kad zavrsis posao vratices mi ...naravno,nista ne kosta  ;namig

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #17 on: March 30, 2016, 02:20:04 PM »
Hvala Sale (res)

Videcu da to negde porucim...trebace za tockove. Imam bolesnu ideju kako da ih uradim. Samo da pitam strugara jel to moguce tako :_D

Cevcice sam nasao...koristicu 6x4 :jaki: Njih ima kod nas i nisu mnogo skupe. Igrao sam se malo sa planom...Nacrtao tocak na papipru, stavio neku cevcicu od 6mm gde ide po planu i nije to toliko lose. Bolje bi bilo da je 4...al Boze moj...Tocak je 140mm bez gume :sljus. Nesto malo vise od 160 sa gumom ") A napraviti tocak...e to je nesto 4e Ja koliko vidim, bice ovo mnogo zanimljivo :mhm
« Last Edit: March 30, 2016, 02:23:10 PM by grebic »

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Mesingane cevcice
« Reply #18 on: March 30, 2016, 02:34:53 PM »
E bas taj sam ja koristio za aluminium. A sta god da mogu pomognem, tu sam, pod uslovom da ga ja fotkam kad bude gotov  (pijanoo) ()-() (pijemo)
« Last Edit: March 30, 2016, 02:37:23 PM by dusan.milenkovic »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #19 on: March 30, 2016, 02:46:14 PM »
Druze, to je najmanji problem ()-() Ima doooosta do slikanja ;namig Al kako sam krenuo... 4e




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Mesingane cevcice
« Reply #20 on: March 30, 2016, 03:54:45 PM »
Za izbor prave dimenzije mesinganih cevi za model treba se držati originalnog plana 1:1. Sve dimenzije smanjivati proporcionalno, inače će izgled biti neoriginalan. Znatno odstupanje sa dimenzijama metalnih delova može da znatno utiče na balans modela, pogotovo ako su daleko od težišne tačke. Mesing  je veće specifične težine i od gvožđa za oko 10%, a što je na originalnom avionu, pa je dobro misliti i na ukupnu težinu, koja se na kraju može sakupiti na neželjenu veličinu. Dakle što preciznije, sa tankim cevčicama, osim ako će da ostane samo kao maketa da visi sa plafona.

Ako je na originalnom avionu dimenzija cevi 25x1.5mm, što je toliko kod jednog dela stajnog trapa Blerita XI,  onda za skala 1:5 treba 25/5 = 5mm sa debljinom zida 1.5/5 = 0.3mm, a najviše 0.5mm. Sa debljinom zida od 1mm bi težilo tri puta više nego potrebna proporcionalna težina, što je jako jako puno.

Iz aspekta težine modela, Al cevi imaju prednost, pa mogu da budu i debelozidne. Al je 3 puta ređi od mesinga.



Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #21 on: March 30, 2016, 04:22:20 PM »
Ovakvi modeli imaju veliki problema sa CG-om. Pogotovo Bleriot XI. Gotovo da je motor na izlaznoj ivici krila... Tako da treba dosta olova u nosu da bi se dobilo teziste. Ako vec mora da se dodaje, zasto da bude olovo?! Bolje da ojacam trap, jer ruku na srce...0.3mm meni nikako ne uliva poverenje. A da ne pominjem neko grublje sletanje.

Cevcica od mesinga 6x4mm, 1m duzine je teska jedva 140g... a za citav trap ne trebaju ni 2 cele.... Usteda na tezini nikakva, a razlika u cvrstini milsim da je visestruka :jaki:  Ne bih ja tako skalirao velicine...pogotovo cevi mmmm Koliko se secam iz nekih knjiga ima tu vise faktora koji uticu na cvrstinu razlicitih dimenzija...nije samo axb 4e Al to su neke druge stvari koje me ne int previse...Sad moram da se bacim na tockice ()-()

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Mesingane cevcice
« Reply #22 on: March 31, 2016, 08:38:15 AM »
Hvala Sale (res)

Videcu da to negde porucim...trebace za tockove. Imam bolesnu ideju kako da ih uradim. Samo da pitam strugara jel to moguce tako :_D

Cevcice sam nasao...koristicu 6x4 :jaki: Njih ima kod nas i nisu mnogo skupe. Igrao sam se malo sa planom...Nacrtao tocak na papipru, stavio neku cevcicu od 6mm gde ide po planu i nije to toliko lose. Bolje bi bilo da je 4...al Boze moj...Tocak je 140mm bez gume :sljus. Nesto malo vise od 160 sa gumom ") A napraviti tocak...e to je nesto 4e Ja koliko vidim, bice ovo mnogo zanimljivo :mhm

Izvini malo mi smesno i drago sto si dosao do istog (pocetnog) problema koji je mene zakocio u izradi modela - tockovi. Ja dan danas razmisljam o njima, a stoje mi poluzavrseni.

No, uveren sam da ces ti to da "rasturis" ko beba zvecku.

Samo napred !!!
 (res)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #23 on: March 31, 2016, 03:08:04 PM »
Hvala Sale (res)

Videcu da to negde porucim...trebace za tockove. Imam bolesnu ideju kako da ih uradim. Samo da pitam strugara jel to moguce tako :_D

Cevcice sam nasao...koristicu 6x4 :jaki: Njih ima kod nas i nisu mnogo skupe. Igrao sam se malo sa planom...Nacrtao tocak na papipru, stavio neku cevcicu od 6mm gde ide po planu i nije to toliko lose. Bolje bi bilo da je 4...al Boze moj...Tocak je 140mm bez gume :sljus. Nesto malo vise od 160 sa gumom ") A napraviti tocak...e to je nesto 4e Ja koliko vidim, bice ovo mnogo zanimljivo :mhm

Izvini malo mi smesno i drago sto si dosao do istog (pocetnog) problema koji je mene zakocio u izradi modela - tockovi. Ja dan danas razmisljam o njima, a stoje mi poluzavrseni.

No, uveren sam da ces ti to da "rasturis" ko beba zvecku.

Samo napred !!!
 (res)


Znaci, dam ti ideju za tockove i nastavljas gde si stao lol

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Mesingane cevcice
« Reply #24 on: March 31, 2016, 09:27:33 PM »
Grebo nista nisi rekao u vezi modela,koji raspon krila koji motor ce ga goniti,kakva ti je konstrukcija krila,trupa,zadnjih delova,naspram toga mozes vrloblako da vidis sta da uzmes za stajni trap,ajo ga pravis od tankih cevcica budi siguran da ti to nece drzati,mesing je krt dosta krt od al moj ti je savet da koristis al i da budes miran oko toga

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #25 on: March 31, 2016, 09:44:06 PM »
Pa rekoh da je skala 1/5. To mu dodje nekih 165-170cm... Al bez obzira na raspon, jako je lagan. Nema ni 3 kg na poletanju. Leti jako sporo...nema razloga da ne budu dovoljne mesingnace cevcice...ja se vise plasim za aluminijum. Sto se tice krila i konstrukcije trupa...jos nista ne znam. Pi...im vec nekoliko dana. Taman nesto smislim kako cu i kad krenem nesto da narucim...nigde nista na stanju. Smara to opasno. Tako da, dok god ne prikupim sve sto mislim da mi treba i kada budem znao sa cim stvarno raspolazem, krecem u neko ozbiljnije palniranje. Ovako, stvarno nema smisla.

Model, koliko god se cinio jednostavan, ne da nije...nego je to katastrofa... Ladno nema ni bajonet?!!! Citava krila su na sajlicama... A tek to sto se vitopere... :sljus  Ozbiljno se razmisljam da to izbegnem i stavim elerone...Ne znam kako to da izvedem a da bude pouzdano da moze da se leti...a ne samo da se nesto cacka i steluje. Sto bi rekli...da mi je'e dzigericu... Takodje je citav trup fiksiran i spojen zicama bez lepka oo)) i one sajlice su sve funkcionalne. Msm moraju da budu. Spojiti onako tanke letvice, na onaj nacin je stvarno genijalno. Mnogo, mnogo nekih resenja koja su jako interesantna...bar meni

Hteo sam i da ga presvucem Japan papirom...to bi mi bas bilo full...ali ako ostanem pri tome da se krila vitopere, ta varijanta otpada. Ostaje Oratex...a to mi sr...e... Hteo sam da bas bude cool...  I eto vidis, dok sve ne skupim, stvarno je nezahvalno bilo sta pricati ()-() (<--)


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Mesingane cevcice
« Reply #26 on: April 01, 2016, 08:34:54 AM »
Pazi Grebo sve se da lepo napraviti i skockati kako treba ,vreme mora da prodje kako bi se nesto lepo realizovalo,hobi je takav da nemozes sve naci za jednu noc i da imas sve to sutradan,kakva je takva situacija i malo nam podosta fali materijala u nabavci ali nebi bili Sebi ljudi ako se ne snadjemo za nesto ,pazi sad ,sto se tice tog tvog zamisljenog stajnog trapa mozda bi ti zavrsio posao cevcice od starih antena (teleskop)ja ih koristim za razne stavri ali opet gledano sve je to nekako mlitavo i kilavo,do duse ja koristim manje precnike tipe 3-4mm i debljina zida jedva 2desete,model od 3kg na te cevcice sto trazish mislim da ti nisu prikladne ,bolje uzeti karbon cevi pa polako praviti sa njima nego sa mesinganim cevcicama , lepo zalepis smolom i tu nema mrdanja ali oper je sve na tebi kako budes odlicio
Sto se tice vitoperenja krila to moras da ispostujes jer se radi o vrlo retkom pticjem profilu,ti profili se ne koriste nigde sem u slobodno letecim modelima F1A i B klasi,ja bih ti preporucio konstruktivno da ganapravitis ili ti prosto receno dok pravis krilo napravis kalup i tako pakujes konpletno krilo,jeste zeznut i sa nosecim ramenjacama tog tipa koja rebra se nizu na te ramenjace,tako da ces morati posebno da povedesh racuna o samom uglu postavke kvadratica na profil kako bi se rebro lako nakacilo a pritom ostane u datu vitoperenu poziciju sto se kaze od korena do kraja krila moras svaku kockicu zasebno da iscrtas,to su desete u razlikama ali kad sve to svedes na kraj dobijes fino vitopereno krilo
Sto se tice trupa imas dve mogucnosti,da ga radish od laminirane balze lepljenje vise slojeva balze u dati zeljeni oblik ili radiri ga iz punog lakog drveta ,mozda lipa mozda neka smreka ,mada smreka i nije laka ali je zato jako dobra za modelarstvo,mozes da lepis sve to a mozes i da srafis malim sitnim srafcicima,opet je na tebi da odlucis kako sec

A sto se tice presvlake taj oratex bi ti bio neprevazidjen za takav model,raditi ga sa japan papirom imao bi silne muke,i sam znas koliko je nezan i neotporan na bilo kakve utarce i podlozan buskanju na svaku malu travkicu
« Last Edit: April 01, 2016, 08:45:38 AM by dejan_ts »


Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Mesingane cevcice
« Reply #28 on: April 01, 2016, 09:44:51 AM »
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Mesingane cevcice
« Reply #29 on: April 01, 2016, 12:20:39 PM »
Ne znam Deki da li si me najbolje razumeo. Krilo jeste izvitopereno i ovako neka 2 stepena cini mi se. Ali se vitoperenjem krila upravlja modelom po nagibu, umesto eleronima. Pogledaj:



A upravlja se ispod, ovako:



A ovako sizgleda u modelu :sljus



Boles' oo))

Banbo, hvala...ali mora da ima i kod nas. Ako ne nadjem, javljam se ()-()