Author Topic: Plan za WW1 avion  (Read 21991 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #15 on: March 24, 2016, 01:50:56 PM »
Au...koja sramota :-[

Razgledajuci malo ove avioncice iz Prvog Svetskog rata, naleteh na Blerion XI. I odmah mi se svideo. Misha mi je poslao link ka sajtu Paolo Severina koji je uradio jedan perfektan model ovog tipa. I tako, pocnem malo da razgledam da citam...i dodjem do



Za mal' se ne preturih.... I onda nadjem
http://www.vazduhoplovnetradicijesrbije.rs/index.php/istorija/108-bl-ri-xi

I stidim se i dalje...

Aj da je neko drugi u pitanju...pa da ne zna ovako nesto :sljus Nisam ni sanjao da smo imali avijaciju u to doba. Jos kao nesto volim tu istoriju :sljus Blam...

I eto...sad bi bila jos veca sramota praviti bilo sta drugo. S' obzirom na ovo prosvetljenje...ovo nece biti ni malo lak zadatak. Potrajace dok se dobro ne informisem o svemu...Cak razmisljam da bude i neki superzajebano detaljan OLUJ sa nasim oznakama. Jer, pored svega mislim da taj period istorije treba posebno obeleziti. Tada smo poslednji put bili Veliki i pravi Srbi (moje misljenje i ne pokusavajte da komentariste i pametujete)

Pronasao sam nekoliko verzija ovog aviona...i bojim se da nije ni malo lak za letenje. Nesto moram korigovati ako hocu da ga letim. Nasao sam i neki model sa eleronima...i to mi nije losa ideja, jer ja bez elerona ne umem da letim :big smile Sad koliko se gubi na izgledu...mnogo verovatno, ali nije mi ni cilj da bude 100% original a da cuti okacen na zid. Mnogo mi se vise svidja verzija koju je pravio Paolo Severin...ovaj nas je bio sa drugacijim predjnim krajem. Takodje je ovo prvi avion koji je preleteo Lamans?! Ni to nisam znao...
Tako da...sad preostaje da se malo obrazujem...Da se ne sramotim ovako i da naucim nesto uz put. Nisam pravio nista ovako zanimljivo... Samo da ga ne zbrzam :sljus  Morace detaljno da se razradi i tehnika izrade...nema lasera, sem za rebra mmmm Nema karbona, nema folije...platno ili Japan papir mmmm sajlice za pecanje :big smile tockici od decijih kolica... :_D Sve nesto sto do sada nisam koristio 4e







Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #17 on: March 24, 2016, 03:57:19 PM »
Sa ovim planom uz koji se daju i delovi kao kit modela, još ovoga proleća se može doći do lepog željenog cilja, letenja.

http://www.espritmodel.com/estar-bleriot-xi-la-manche-kit.aspx







Model je baš one veličine da lako stane u svaki veći auto, čak i bez rastavljanja.
Nema komandu nagiba pa je utoliko jednostavnije napraviti. Pravi naravno ima na veoma specifičan način. Bez brige, veoma dobro reaguje na komandu pravca i nema porebe za eleronima. Leti dosta stabilno, ali samo u manje vetrovitom etru.

Ako se izuzme cena materijala gradnje i vreme rezanja delova iz cene kita, stvarno vredi ići ovim putem.  Mislim da uz kit treba još kupiti Oracover beli ili krem boju i naravno elektro opremu, za čiji najbolji izbor kasnije može i savet, ako zatreba.

Model nije teže sastaviti, opremiti i leteti od bilo kojeg prosečnog trener modela. Krilo ima izuzetno spori profil, karakterističan samo za to vreme. Brzo se podigne sa zamlje i leti sporo sa malo energije, te dugo može da je u vazduhu.

Može da se pogleda na sajtu i Building Instructions (.doc) tehnika sastavljanja, pa da se i na osnovu toga vidi koliko je lakše ovako, nego sa planova, koji većina nisu prilagođeni danas već standardnom elektro BL pogonu za ovolike modele. Čak je i višecilindrični motor lepo napravljen od pločica, a u njemu sakriven BL motor.

Ovaj model je 10 puta jeftije i brže uraditi nego Paolo Severinov kit u 1/4.

Još samo 2 komada ima na lageru.

 ;namig




« Last Edit: March 24, 2016, 04:03:16 PM by tibeteagle »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #18 on: March 24, 2016, 04:16:32 PM »
To stoji da je lakse i brze....ali na kraju se ne dobije model nego igracka. Meni treba nesto da se zanimam duzi vremsnki period. Nesto sto cu sam da nacrtam, osmislim i na kraju poletim. Za mene je to modelarstvo..igra. Sto vise istrazujem i gledam ovaj avion...sve mi se vise dopada. Ima jako bolesnih projekata...ovo je neki smer kojim bih se ja uputio...








Sad..veci je problem napraviti sve ove metalne spojnice i delove oko trapa nego citav avion...ali valjda cu naci dovoljno zaladjenog masinca koji ce da me istrpi lol

Mnogo je lakse napraviti ga sto veceg...al ja bih tu negde oko 1.7-1.8m max...negde oko 1/5 scale...Iz razloga sto mozda naletim negde na vec gotove ove zezalice, sto bi bilo super :big smile

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #19 on: March 24, 2016, 04:52:00 PM »
Quote
Sad..veci je problem napraviti sve ove metalne spojnice i delove oko trapa nego citav avion...
Veoma dobro znam zašto sam predložio manji veoma realan RC model. Samo da ne bude da će se stići do pola i izgubiti zalet sa većim modelom.  :-\ Videvši već mnogo toga, to je toloko čest slučaj kod većine modelara, da je već zakonito, pa je bolje biti oprezan i pametan na početku... I ja sam se zalećivao više puta u slične veličine i veoma sam zahvalan sebi da nisam započeo ni jedan. Da se živi na zapadu, stvari bi bile drugačije.

Quote
To stoji da je lakse i brze....ali na kraju se ne dobije model nego igracka.
Gde je granice između ozbiljnog RC modela i igračke RC modela je večita tema. Za mene takve granice nema, jer je svaki RC model igračka, osim što je jedna veća, a druga manja.  :)
"Ozbiljni ljudi modelari" prave i lete prave avione, i to za cenu većeg skala džet modela. Prave se iz kita u klasi ultra lakih aviona, a za koje kod Amera ne treba nikakav atest, registracija, pilotska dozvola, pa ni lekarski pregled. Sedneš i letiš. E to je već ozbiljna igračka.
 mmmm



« Last Edit: March 24, 2016, 05:04:35 PM by tibeteagle »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #20 on: March 24, 2016, 04:56:59 PM »
Nigde ne zurim...polako. Krenucu od onoga sto ne znam. Drvenarija mi nije problem. Ako uspem da pronadjem sve sto mi  treba za trap i one spojnice, sitne srafcice i ostalo...bice tako zajeban. Ako ne, uprosticu koliko se mora. Za sve postoji resenje...

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #21 on: March 24, 2016, 06:33:48 PM »
Gorane pogledaj ovaj madjarski sajt mozda ti nesto bude zanimljivo http://scaletervek.emiter.hu/

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #22 on: March 24, 2016, 10:19:30 PM »
Ima i jedna lepa knjiga

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #23 on: March 25, 2016, 07:38:49 AM »
 Zdravo

 Mozda malo kasno, ali u Beogradskom  muzeju je izlozen avion Suboticana Ivana Sarica.
https://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/editor_slike/Saric1_izlozba.jpg&imgrefurl=http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez%3Dsr%26id%3D1&h=533&w=800&tbnid=TB_1ZkE8aBKRVM:&docid=B88yNk-Zpd7evM&ei=oNv0VvyXLof9UK_AkfAD&tbm=isch

  Avion je napravljen kao modifikacija Bleriot-a.
  Sariceva kreacija takodje  ima klasicna krilca (elerone), umesto vitoperenja krila.

 Pravljenje aviona po uzoru na onaj  koji imate ispred sebe i gde mozete videti, fotografisati i izmeriti svaki detalj,  carska je varijanta nad trazenjem detalja sa google-a i postojecih fotografija.

 
« Last Edit: March 25, 2016, 08:14:23 AM by coka »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #24 on: March 25, 2016, 09:56:15 AM »
Zdravo

 Mozda malo kasno, ali u Beogradskom  muzeju je izlozen avion Suboticana Ivana Sarica.
https://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/editor_slike/Saric1_izlozba.jpg&imgrefurl=http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/eksponati.php?jez%3Dsr%26id%3D1&h=533&w=800&tbnid=TB_1ZkE8aBKRVM:&docid=B88yNk-Zpd7evM&ei=oNv0VvyXLof9UK_AkfAD&tbm=isch

  Avion je napravljen kao modifikacija Bleriot-a.
  Sariceva kreacija takodje  ima klasicna krilca (elerone), umesto vitoperenja krila.

 Pravljenje aviona po uzoru na onaj  koji imate ispred sebe i gde mozete videti, fotografisati i izmeriti svaki detalj,  carska je varijanta nad trazenjem detalja sa google-a i postojecih fotografija.

E ja se vec skoro dve godine spremam da gradim ovaj model - u cast srpskog vazduhoplovstva. Medjutim nikako da se organizujem. Moram takodje da odem do muzeja da uzmem mere, sto je u principu zabranjeno (avion je ogradjen). Medjutim nedavno sam nasao drugara koji radi u muzeju kao restaurator i dogovarili se da sa njim dodjem i odradim to. Jedino sto prvo moram da se pripremim za to (nacrtam crtez, osmislim koje dimenzije da pokupim) kako bih to sto brze odradio. Projekta za njega nigde nema. Opet sam bio u kontaktu sa jednim covekom koji je ucestvovao u izradi tog aviona (sto je u muzeju) koji mi obecao projekat, al na kraju nista ne bi od toga.
Nedavno sam bio krenuo u izradu tockova posto takvih nema nigde da se kupi (tockovi od bicikla).


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #25 on: March 25, 2016, 03:28:35 PM »
Nije kasno u opste... Hvala na obavestenju. To je stvarno odlicno ako moze da se prodje i pogledaju svi detalji. Koliko sam uspeo da primetim malo se razlikuje od ove verzije koju sam ja hteo da radim, ali trup je identican. Svakako ce dobro doci svaki detalj. Ne planiram da krenem sa crtanjem dok ne vidim kako sta, i od cega da se radi. Model ni malo nije jednostavan za izradu. Bice i limarije i pipavog varenja onih spojnica...tako da ce proci neko vreme dok ne vidim kako i sta. Bilo bi zanimljivo da nas sto vise radi u isto u vreme na razlicite nacine... :mhm Da se proba malo i eksperimentise...

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #26 on: March 25, 2016, 06:03:19 PM »
Nasao sam tockice...al je cena ") mLogo bre... ")

http://www.herbie-wheels.de/index3.htm


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #27 on: March 25, 2016, 06:41:03 PM »
Nasao sam tockice...al je cena ") mLogo bre... ")

http://www.herbie-wheels.de/index3.htm

  (:sok:)

Ja sam vec napravio "alat" za izradu tockova i nabavio sav materijal. Poceo da radim tj da pletem. Medjutim ustanovio sam da sam uzeo los materijal za krug tocka. Onda sam kao p....er isao i jurio zenske narukvice i konacno mi cerka nasla odgovarajuce drvene. E onda mi puko film i nista ne uradih. Ima na netu jedan dva video kako su ljudi to napravili. I verovao ili ne skala modela ce biti odredjena prema precniku tockova. Tako sam odlucio
« Last Edit: March 25, 2016, 06:44:15 PM by pnedic »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #28 on: March 25, 2016, 07:34:25 PM »
Ma ako mi dune ima ga napra'imo... Ne vidim da je nesto mnogo komplikovano. Proguglao sam malo i ima gomila snimaka kako su ljudi pravili ekstra tockice od aluminijuma i celicnih zicica. Bilo bi zanimljivo probati...

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Plan za WW1 avion
« Reply #29 on: March 25, 2016, 07:41:03 PM »
Pravio sam nesto slicno ko klinac u vidu makete i posto ste pomenuli tockove setio sam se tada dobrog resenja za gume, napravio sam ih od crne izolacije sa debele bakarne zice. Sad debljina zice tj izolacije moze da se menja prema razmeri ali kad se svuce izolacija ja sam ostavljao parce zice pa dva kraja utaknem u nju, u mesto zice moze i parce plastike il sl ekvivalent cisto radi spajanja dva kraja izolacije u krug.