Author Topic: staklo-platno info  (Read 9178 times)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: staklo-platno info
« Reply #15 on: March 09, 2016, 06:09:27 PM »
Hvala momci za ovo sto ste napisali ima dosta toga da se cita i proucava.Nekako imam zelju da se malo oprobam i u ovoj tehnici a na ovim linkovima sto ste dali moze najosnovnije da se nauci.Trebalo bi ovog leta da pokusam jedan model od kompozita  (pijemo) (pijemo)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: staklo-platno info
« Reply #16 on: March 09, 2016, 06:16:48 PM »
Ovaj link sto je sloba_b postavio je odlican stvarno vrh svaka cast :)aplauz

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: staklo-platno info
« Reply #17 on: March 09, 2016, 06:32:36 PM »
Naostri se zivcima,smirenoscu i strpljenju,ako si resio da radis zelim ti sve najbolje,moj savet oko smola koje ces da koristis pre upotrebe dobro provitaj uputsvo da u toku rada doslo do nekog zapinjanja
Kao sto rece neko ovo je jako opasan zanat ali da se nauciti,samostalno teze ide ali se stekne neko iskustvo,ja sam imao srece pa sam taj zanat ispekao kod Branka Bjelica boraveci neki 15tak dana kako bi ovladao svu tehniku baratanja od pocetka do kraja,dzabe sve to sto znam kafa nisam imao posle toga primenu za isto,radili se sitni delovi ali ono sto se trazi za veliko to cu se uskoro isprobatiznam da postoje puno problematike i zackoljice ali tu sam pa sta mu bog da ,probati najmanje tri puta ako ne i cetvrti e onda skontas da nesto neide i blago od toga dignes ruke,prepustis majstorima da rade svoj zanat a drugi ce da gledaju i dive istom
U svakom slucaju srecan pocetak

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: staklo-platno info
« Reply #18 on: March 09, 2016, 07:10:58 PM »
Da razumeo sam , pratim ovaj lik na slovenackom forumu sprema se rad sa tkaninama i smolom bas pratim od pocetka deluje opasan model http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=29&t=93799

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: staklo-platno info
« Reply #19 on: March 09, 2016, 07:17:41 PM »
Quote
staklo-platno info

Upozorenja sa radom sa staklenim platnom ili vunom. Ako udišeš možeš dobiti rak pluća.  (:sok:)




Upozorenje sa radom sa epoksi smolom. Između ostalog piše da je otrovno...  (:sok:)





Kompozitini predmeti jako zagađuju okolinu ako se samo tako bace u prirodu. Ne istrune stotinama godina pod zemljom.
Reciklirati se ne može ni na koji način, samo potunim spaljivanjem do belog pepela.
Od ostalih hemikalija koji se koriste, kao razređivači i slično, znamo dobro koliko su štetni kada se puno udiše.
Dakle, prvo treba naučiti i da se barata sa ovim opasnim materijalima.
Po pravilu se radi u zaštitnom odelu za opasne hemikalije, koji pokriva celo telo, lice i oči, sa gas maskom zajedno.



Neka svako odluči šta se njemu isplati.  mmmm
« Last Edit: March 09, 2016, 07:28:13 PM by tibeteagle »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: staklo-platno info
« Reply #20 on: March 09, 2016, 08:08:15 PM »
Ovo sto mogu da ti prenesem eto da imas uvid alat kad pravis pravi ga od poliester smole mat tkanja,jeftinije ce da te izadje nego da radish u epoxy smoli,da vodish racuna o izboru tkanja,nisu sva tkanja ista,imas obicna i specijalna tkanja,ta specijalna su drugacije pletena u odnosu na obicna ,ja koristim aero tkanje ili u nabavci kako ga trgovci nazivaju Twill gllos plate,velika jw razlika od obicnog,lepse naleze na zaobljene ivice,mozes ga lepo upresti u dijagonalu sto i zahteva prilikom livenja trupova i naravno na tebi je da odredish koliko ces slojeva da stavljas ,za svaku gramaturu staklenog tkanja ima tabela po kojoj mozes da odredis sta te interesuje,date su u na m2 ,debljina sloja za datu gramazu tkanja,ukupna potrosnja smole po m2 ,fleksibilnost izrazena u nekim kps ili N pa ti vidi i trazi ,da do nekel sve to imas u bg model shopu na njihovom sajtu,ja od njih uzimam sve potrebstije i stavrno sto se kaze kvalitet par exelans