Author Topic: staklo-platno info  (Read 9234 times)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
staklo-platno info
« on: March 08, 2016, 07:27:29 AM »
Jel ima na forumu negde da je neko radio trup od tkanine sa ucvrscivacima i sl. da je lepo objasnjeno da ne listam ceo forum i koja je najjeftinija varijanta.Ima dosta na slovenackom forumu ali nije na srpskom  ;namig

Hvala svima na odgovoru

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: staklo-platno info
« Reply #1 on: March 08, 2016, 07:44:44 AM »
Trup za čega?
Imaš raznih metoda.
Ako su za jedrilice imaš varijante gde se recimo uradi kalup za trup i jedna i druga polovina, poslaže se tkanina po želji i debljini sa naravno premazima epoksija, sastave polovine kalupa i učvrste i unutra se naduva balon koji će sve da drži na svom mestu dok se ne stegne..
Druga varijanta je da praviš kalupe muško ženske varijante. Znači napraviš prvo polovinu kalupa od recimo poliuretana, MDF-a, nekog mekšeg drveta ili šta imaš, obradiš ga, prefarbaš, ispoliraš, namažeš odvijačem  i onda na njega nanosiš poliester kako bi dobio muški ili spoljnji deo kalupa. Kada se on osuši izvadiš ga i u njega naliješ poliseter kako bi napravio ženski unutrašnji deo kalupa. Naravno da se ne  bi zalepilio treba koristiti odvijače ili kako se zove za poliester želkot ili kako već.
Kada dobiješ i jednu i drugu polovinu onda opet kalupe mažeš odvijačima, ređaš tkaninu i lepo stegneš.
Na taj način dobijaš polovinu trupa u tkanini. Možeš raditi i sa stiroporom kao kalupom preko koga će ići tkanina pa da je nekako izvakumiraš a posle stiropor dezintegrišeš sa benzinom ili nitro razređivačem kako bi ti ostao šupalj odlivak.
Pun je net raznih varijanti pravljenja trupova i raznoraznih odlivaka
« Last Edit: March 08, 2016, 07:46:15 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: staklo-platno info
« Reply #2 on: March 08, 2016, 01:31:06 PM »
Mmmmislim da nema na ovom forumu. Ja sam to radio

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10968.msg86416.html#msg86416

ali nisam objasnjavao, jer je ozbiljna tema za pisanje, a ovde je prilicno neplodna zemlja. Koju god klicu da bacis ona se izjalovi. Rade to ljudi, ali nema motiva da se ovde pise o tome. Mozda se nadje nekad neko ...

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: staklo-platno info
« Reply #3 on: March 08, 2016, 05:04:57 PM »
Da nisam rekao hteo sam da probam da napravim jedan niskokrilac da trup napravim od punog drveta pa da iskoristim to kao kalup ali ipak treba neko znanje samo jos jedno pitanje koja se tkanina koristi i koji epoxi

Hvala jos jednom na odgovorima

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: staklo-platno info
« Reply #4 on: March 08, 2016, 05:22:23 PM »
Mislim da ovde odprilike ima sve sto ti treba, odvajaci ,smole i tkanine....ima dosta klipova na tubu o tome, meni ne izgleda preterano komplikovano samo ako covek ima to gde  da odradi zbog isparenja

http://www.bgmodelshop.com/index.php/Epoksi-smole/Epoksi-smola-L-+-U%C4%8Dvrs%C4%87iva%C4%8D-L-set-1kg/flypage-ask.tpl.html



« Last Edit: March 08, 2016, 05:38:48 PM by alzo »

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: staklo-platno info
« Reply #5 on: March 08, 2016, 05:45:33 PM »
Mana ovakvog nacina gradnje, pored izrade kalupa i zezalica, je jako visoka cena propratnog materijala. Odvajaca, punioca, one smese za isradu kalupa...jako, jako skupo.
Ima neki baja na KP koji se bavi izradom nekih cuda od poliestera i prodaje neku crvenu smesu od koje pravi kalupe. Nije kalupni silikon..ne znam sta je. Nisam probao, ali je cena smesna. Za neki manje zahtevan model mozda mozes da vidis da li je upotrebljiva. Cenim, ako njemu valja sa poliester, sto ne bi valjalo za epoxy mmmm

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: staklo-platno info
« Reply #6 on: March 08, 2016, 06:02:33 PM »
Grebić je u pravu, za jedan primerak totalno neisplativo, još ako nemaš debelo iskustvo i upropastiš materijal tek tada je skupo. Govorim Ti iz iskustva jer ako je neko radio tu tehnologiju, onda sam to ja. Radio sam mnogo ozbiljnije stvari nego što je jedan trup. Nisam posisao svu pamet ovoga sveta, ali ovo je istina. Mogu Ti opisati svu tehniku izrade, ali to je malo poduži tekst.
Napraviš klasičan trup od balze i špera i nema da Te boli glava. Ima puno dobrih planova prilagođenih CNC mašinama i laserima, tako ćeš doći najlakše do pravog modela.Napominjem da je ovo moje LIČNO iskustvo i bilo bi mi žao da ga ne podelim sa tobom.
Pozdrav,  4e
ex pseudonijum: licider

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: staklo-platno info
« Reply #7 on: March 08, 2016, 06:11:07 PM »
Da razumeo sam bolje ne epxerimentisati  (pijemo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: staklo-platno info
« Reply #8 on: March 08, 2016, 10:44:53 PM »
Neeeee.... bas treba eksperimentisati, jer je to najbolji ijedini nacin da steknes tako neku vestinu. Samo sto je to proces koji traje, i radi se na nekim manjim uzorcima. Kada testiraju beton to rade u laboratoriji, a ne naprave most pa da vide dal ce da izdrzi. Slobodno eksperimentisi ako imas volje i novca za to, na nekim manjim projektima. Ne moras bas da napravis ceo trup za avion, tesko da ce biti to dobro iz prve.

Ako si dobar sa engleskim ceo svet ti je na vrhovima prstiju. Na RCGroups imas vise nego sto mozes da progutas. Staklo nie skup materijal, a nije ni neka jeftina poliester smola, za vezbu. Kad ti malo udje u ruke uzmi epoksi i udri.

Kalup moze da bude vrlo jeftin ako imas pristup CNCu, od medijapana il tako nesto. U stvari fora je u izradi kalupa, za ostalo ces se snaci, uvezbati... Ako nemas pristup CNCu, onda ti je izrada kalupa pa tek posebna pisanijaaaaaaa..... Pogledaj RCGroups, jedini pametan savet koji mogu da ti dam. Ako nisi mnogo zahtevan i bas ti merak na kompozitni trup, ovo sto je Alzo postavio (Lost Foam tehnika) je ok.... onako...

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: staklo-platno info
« Reply #9 on: March 09, 2016, 03:36:00 AM »
od a to š..http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/cyclonebird-interceptor/
nadam se da moderatorima nece smetati ovaj link, a ne preporucuje se otvaranje istog nocu da se ne doceka jutro uz monitor kao sto se meni desilo..balava tastatura, zaista umetnost modelarstva
procitao sam svih 30i kusur strana u dahu

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: staklo-platno info
« Reply #10 on: March 09, 2016, 11:37:48 AM »
Kakva slucajnost...Upravo sam ovo gledao pre neki dan. Nisam mogao da verujem sta covek radi. Ako neko ima bilo kakvu nedoumicu vezanu za izlivanje kalupa i sl...sve ce ovde pronaci. Jos je i na *Srpskom* lol
Stvarno rad za svaku pohvalu
Ne znam kakva je sada situacija....da li je poleteo...Posto vidim da je poslednji put pisano u listopadu lol 2015

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: staklo-platno info
« Reply #11 on: March 09, 2016, 02:24:49 PM »
Tehnika baratanja sa brzom smolom poliester u odnosu na epoxy su dve razlicite stvari ,kad se kaze smola miski se na isto ,bogami nije poliester je jako odvratan i nezahvalan i zahteva da se radi sa manjom kolicinom pi mogucstvu u dobro ali bas dobro provetravajucu sobu i sa minimalnom temperaturom od 12stepeni ,sto se tice epoxy smole ona malo laksa za upotrebu jwr ima vreme zeliranja po zelji 20min,45min 90min,ali da se ne zavaras ta minutaza sta god da radis verujmi jako brzo proleti,
Iskreno sad se pripremam da radim trup za jedrilicu pa ako si voljan i imas vremena da sacekas opis kako sam to radio i naravno sagledas slike (ne verujem da cu nesto komentarisati na tom topiku) bice postavljeno za par dana i mocices da pogledas
Kao sto je neko gore naveo prvi pozitiv model ili ti kalup je jako i najbitnija stvar da se dobro uradi i pripremi,ako nije dobro odrafjen sve ce se to preneti na ostatak radova,cnc glodalicom da radis model a da ti treba samo jedan odlivak verujmi neisplatiti se ,nije to ajd cas ce,taj postupak traje li traje,ja sam skratio vreme cnc masine ali zato ima da dorafjujem rucnim putem samo tako,a i koristim stirodur plavi za model kalupa ,jeftin je i naravno brze se obradjuje u odnosu na mdf ili neko puno drvo
Da si procitao topik ispod ovog gde su gitovi u pitanju vec bi me kontaktirao i zapoceli pricu(sad smo na tvom topiku)

Eto to je od mene pa kad krenem sa arbajtom videces kako to da kazemo prosto izgleda ali u stvari je jako slozen i pipav posao,a da je lepo imati kompozitan trup jeste lepo mada i konstrukcija je lepa pa ko sta voli neka izvoli

Pozdrav Dejan-ts

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: staklo-platno info
« Reply #12 on: March 09, 2016, 03:12:14 PM »
Ovo prvenstveno pišem onima koji sada žele da se upuste u stakloplastične avanture u modelarstvu. Ne važi za one modelare koji decenijam rade stvari sa stakloplastikom, pa makar i bili svesni da se ne isplati.

Rad sa stakloplastikom je jedan kompletan zanat, kao rad sa drveto ili metalima. Dakle ne započinje se sa staklom i smolom, pa udri, šta ispadne, već se prvo isto uči toliko dugo i ozbiljo kao i drugi zanati. Čak i na hobi nivou treba puno veštine, vremena i energije, kako su predhodni sagovornici to i potvrdili. Hoću reći da NE vredi da se sa time puno prčka, osim ako se neko oseća sposbnim za to i ima iskustva i vredi da se napravi jer je neki jako specijalan deo. Ja sam uvek izbegavao da se to primenjije u mojim projetima, videvši kako se mnogi zaglavljuju u ovakve projekte po klubovima još od malena.

Staklopliku vredi raditi samo u nekoj seriji, jer je samo onda isplativo. izrada kalup je najskuplji deo, pa se to mora podeliti na neku seriju. Ipak je to industrijski postupak, koji se do dan danas nije u potpunosti automatizovao. Treba jako puno ručnog rada i vremena.

Gotovih trupova svih vrsta od stakloplastike ima da se kupi relativno jeftino po svetu za sve kategorije modela. Ma kolika da je cena, svakako je delić od onoga što bi se uložilo u sopsvenu gradnju. Na zapadu se veoma retno izrađuju modeli samo kao 1 primerak. Delovi od stakloplastike se uglavnom kupuju od firmi koji ih izrađuju u seriji.
 ;namig

« Last Edit: March 09, 2016, 07:36:34 PM by tibeteagle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: staklo-platno info
« Reply #13 on: March 09, 2016, 03:53:40 PM »
Ja se potpuno slažem sa konstatacijom mazohizma, preovladavanjem stiromodela....
svi modeli na koje se potroše godine i godine rada većinu svog veka završavaju na policama, okačeni o zid ili plafon jer se čuvaju kao suvo zlato iz razloga uloženog truda i eventualno se iznesu neki put na livau da se malo demonstrira nešto.... Ali opet tu postoji ONA DRAŽ STVARANJA I UŽIVANJA U SAMOM PROCESU....
Više volim moj stirokurac koji letim skoro svake nedelje nego da mi neko da najskupljeg džeta kojeg niti ima gde da letim niti imam vremena....
No da priča ne ode daleko i u svađu opet ako hoćeš da se baviš izradom raznih kalupa i sličnih stvari moj savet ti je svakako poliuretan (možeš ga naći u sendvič panelima kao obloge zidova i krova nekih hala.... Obično završi na otpadu jer se lim reciklira.
Jako jako zahtevan materijal za gradnju kalupa, bolji od stirodura milion puta jer se lakše obrađuje, ne ostavlja rupe kada se zapne sa šmirglom, lako se gituje, posle farba, plora i možeš sa njim svašta da napraviš čak i rukom bez CNC-a
A kalup ti je najmanje 80% posla kod izrade bilo čega od vlakana i smola....
The ground is the limit (or a water)

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: staklo-platno info
« Reply #14 on: March 09, 2016, 04:55:00 PM »
Svako od poštovanih kolega može imati svoje mišljenje.
Moje skromno mišljenje je da ako je neko stvarni zaljubljenik u modelarstvo, ništa ne bi trebao biti problem. Ne jednom, nego više puta sam uradio samo po jedan kalup za određeni tip modela. Dosta vremena je provedeno na net-u i na taj način se učilo. Potrošeno je doduše i novca dok se tehnika nije koliko toliko savladala, ali sve je to sastavni dio ovog ''sporta''.
Ovo je samo jedan od modela koji je urađen iz čistog zadovoljstva u ''seriji od kom. 1''
http://www.flyfreak.net/samogradnja/fpv-avion-''dunavska-golubica''/
Pa zatim ovo:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/mini-dlg-''kockica''/
Ima i jako dobar prikaz izrade kalupa na ovom forumu:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,12259.15.html. Kolega ''Slo-Mi'' je  odradio vrhunski posao.
Možda to liči na mazohizam ali u osnovi, to je ljubav prema ovom hobiju.