Author Topic: git ili kit ,kako vec  (Read 8418 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
git ili kit ,kako vec
« on: March 07, 2016, 07:34:09 PM »
Intresuje me da li je neko probao,experimentisao,vec mozda radio
U pitanju je zastita stirodura kao kalupni deo
Do sada sam se bavio iskljucivo drvenim modelima pa sa njih skinem kalup i imam negativ,posto se sad radi o malo vecem delu i znam sigurno da necu moci rucnim putem da dodjem do precizne mere vec cu morati na cnc da obradjujwm,zanimame posle toga sa cim da izgitujem,znam da moram akrilni git da koristim ali ga iskreno nebih shljepao spaklom jer znam koliki majstor treba biti i imati finesu u rukama da bi sve to ispalodo nekle kako treba pa da se to posle opet smirgla
Da li je moguce vodeni kit razmutiti ga u vodu tj razblaxiti mjegovu gustinu i takvog tecnog ili retkog staviti u pishtolj za farbanje
Ako ima neku bolju ideju voleo bih da cujem predlog i vase mishljenje oko toga
Hvala

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #1 on: March 07, 2016, 08:17:13 PM »
Velika pomoć je gumena špahtla koja lepo prati krivine. Znam da imaš vešte ruke i da ćeš to brzo uraditi. Ako puno razblažiš git vodom razbićeš mu strukturu, a neće se osušiti do ustanka. Ako nemaš gumenu špahtlu, dobra je i kreditna kartica koja prati krivine, doduše malo je tvrđa. Ja lično radim metalnim Japan špahtlama, valjda mi je to ušlo u ruku.Radio sam dosta u auto-lakirerskoj radionici.
Sretan rad i pozdrav iz SM  4e
ex pseudonijum: licider

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #2 on: March 07, 2016, 11:09:56 PM »
bio dokon i reko aj da probam ,zaseo, razblazio akril git, stavio kompletnu smeshu u vazdusni pishtolj i raspalio ,u pravu jesi Savo da se bas bas razblazi ali ono shto sam ocekivao da dobijem to sam i uspeo ,bash ono sto mi je potrebno ,dobio sam nesto slicno kao shto je spric git samo naravno na akrilnoj bazi ,ovo je dobro zato sto cu raditi na stiroduru a mogu i na stiroporu,eto da nisam probao sa ovim eksperiomentom nebih ni znao da je moguce ,da se susi sporo da ali pored TA pecke i pustenom da izduvava toplo sloj koji sam naneo osusio se za nekoliko minuta ,naravno voda da ispari i eto spremnog sloja za dalju obradu

 nesto novo ako nekome bash tako treba

pistolj sam koristio od Viligera za 500din ,jeste mali u dozeru ali za ovakve stvari nije spor da se postupak ponovi vise puta,e jedino sto je problem sto nesme mnogo da se nanese jer u suprotnom eto podliva sto i bas nije pozeljan ,ali iz par navrata dobije se zeljeni sloj premaza akril gita
« Last Edit: March 08, 2016, 12:49:13 AM by dejan_ts »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #3 on: March 08, 2016, 10:01:19 AM »
E baš super, iskreno da kažem nisam to probavao na penastim materijalima jer mi nije problem gitovanje. Probavao sam nešto na drvetu pa se ljuskalo.
U svakom slučaju hvala na informaciji, novo saznanje nikada nije višak.
Pozdrav iz SM   4e
ex pseudonijum: licider

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #4 on: March 08, 2016, 10:47:30 PM »
Nije valjda Deki da ti nisam ispricao kako sam ovu maketu napravio 

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13536.0.html

Ona je prvo spricana sa razredjenim  obicnim gitom za drvo,nekoliko puta  :mhm a potov vidis i sam..

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #5 on: March 08, 2016, 11:10:16 PM »
vidish sale ti si to radio ali si zaboravio gde si to upotrebio ,dok se setish ja vec isporbao i poceo da raduckam sa tim ,verujem da si i ti morao u vise navrata da prskash pishtojem ovu maketicu da bi dobio ono shto ti treba od slojeva ,a usput i ja sam zaboravio da si ti ovo pravio odavno i da si pominjao kako necesh nikad vise da radish te pipave stvari ,ali shalu na stranu i kritiku ,stvarno je ispalo dobro kako si ga napravio
onaj dan si bio kod mene i pitao te oko toga ,ti se nisi ni setio ,

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #6 on: March 09, 2016, 12:13:00 AM »
 ;namig  (pijemo)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #7 on: March 09, 2016, 07:06:03 AM »
Bas kao i u zivotu dobrih stvari se slabo secamo (ko je sta kako napravi da je dobro) a one lose odmah izadju na vrh umesto da je kontra al to je zivot!
Nisam naj bolje razumeo Dejane jel ovo gitovanje  u svrhu da zastiti model ili da popunis rupe na modelu ili je pri postupku ojacanja modela da se moze napraviti kalup??
ex pseudonijum: sova

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #8 on: March 09, 2016, 08:20:57 AM »
Sobzirom da se radi kompletan model na cnc glodalici a znajuci da matetijal koji obradjujem je jako trosan i verovatno ce biti reljefaste povrsine,svrha ovog gitovanja je poravnavanje povrsinskog sloja radi nanosenja stakloplastike fine gramaze naravno sa epoxi smolom a posle toga ujedno i zastita original kalupa od livenje negativ kalupa koji hocu da dobijem
Prosto receno ,da dobijem finu pivrsinu na modelu ujedno i zastitu od poliester smole i ako uspem da sacuvam sam model za nedaj boze ako se desi nesto negativnom kalupu

Sve je i dalje experiment,malo ce vise da me kosta ali vredi pokusati,barem cu znati vise o tome

Ideja sa ovim je samo radi ubrzanog procesa rada na cnx glodalici jer je rad na istoj jako skuo i dug vremenski perjod

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #9 on: March 09, 2016, 08:44:10 AM »
Dalju objavu radova ce biti prikazana na topiku gde sam zapoceo onu jedrilicu raspona 3.2m i bice detaljno uslikana sta se sve tu radi i kojim redosledom sam isao ali naravno bez mojih komentara jer ce slike sve pokazati i ukazati kao sto je i prikazivano u tom topiku

Nevolim da komentarisem ali volim da slikam,pa ko razume razumece a ko ne razume tupice mozak sa glupim komentarima,ovde vrlo poznatom cinjenicom.   :P (res) ")

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: git ili kit ,kako vec
« Reply #10 on: March 14, 2016, 05:58:22 PM »
U pogledu experimetusanja sa razblazivanjem akrilnog gita probao sam i jos jednu stvar sa tve razlicite tekucine kao rastvarac istog

Sobzirom da sa prvi experiment probao sa vodom i lepo se pokazao samo sto se malo duze cekali na susenje gita. Drugi ogled tj experiment sam radio sa metil alkoholom i alkoholom

Ovaj drugi experiment je bio iz zelje brzig susenja i postupak je sledeci

Razblazio git masu sa metilalkoholom stavio u spric i prskaj,bilo je sve kako treba i za divno cudo proces susenja je neverovatno brzi nego sa vidom,znajuci da  etanol na otvoreno brzo susi meni je pala ta ideja da ga isprobam,isprobao ga ali imam i primedbi,prilikom nanosenja sa pistljem na datu povrsinu celokuona masa se smogo brze pa cak i pre vremena osusi,pri tome kako isparava etanol dolazi to malih naprslina u masi na povrsini,
Zakljucak,dobro jeste ali za male povrsine tipa ne vece od 150x150mm,u suprotnom bice podosta napuklih linija

Experiment dva ,rad sa alkoholom,postupak je isti kao i sa etanolim ali povrsinski nanos je drugaciji i ne puca i nepravi linijice sto omogucava lepi nanosenje na zadatu povrsinu,cudna stvar iako znam da aljohol isparava kao i etanol ovde se desava malo sporije sysenje a brze od vode,razlika nakon nanosenja svega dva minuta do 3,verovatni zato sto u apotekarskom alkoholu ima koji procenat vode i to susenje usporava da kazemo isparivanje

Eto ja se malo igrao i experimentisao pa ako nekome bude zatrebali ovako nesto moze da se opusti u rad sa istim i prebridi jos jednu brigu finog nanosenja akril gita na povrsinu bez spaklovanja i finesu rada ruku na istom