Author Topic: Punkt aparat za baterije  (Read 8685 times)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Punkt aparat za baterije
« on: February 07, 2016, 11:52:24 AM »
Juce sam cistio garazu i naletih izmedju ostalog na ovaj transformator od mikrotalasne pecnice koji je davno trebao da posluzi za pravljenje malog punkt aparata za baterije.

Kako je ovo vec oprobana stvar za limove tanke debljine i pokazalo se boljim u odnosu na lemljenje kalajem odlucio sam da zaboravljeni projekat ipak zavrsim.
Kao prvo treba odvojiti sekundar od tela transformatora,kao najbolja varijanta pokazao se bansek.

Potrebno je oko 30 minuta da se pazljivo odsece sekundar i to izgleda ovako


Ove dve zute zice sam namerno ostavio zato sto na tom namotaju ce na kraju biti nekih 3,5v ali mnogo manje amperaze.U ovom projektu vam one nisu potrebne ali "ne traze leba" sto bi se kod nas reklo.Primar ne dirate nista i morate voditi racuna kada secete sekundar da slucajno ne povredite i primar.
Kada su obe strane odsecene onda treba izbaciti ostatke zice iz jezgra transformator,ja sam se posluzio cekicem i komadicem tvrdog drveta.

Na kraju izgleda ovako

Izolaciju  nisam skidao ,ostavio sam je posto se nije ostetila prilikom skidanja sekundara.
Za izlaz na sekundaru u ovom projektu mi je posluzilo parce licnaste zice koju sam nasao u  garazi i ciji je precnik oko 5-6mm.Za ovu svrhu se moze koristiti i neki pun bakarni profil samo ga je potrebno staviti u buzir .


Za on sto sam ja zamislio od elektrike potreban mi je jos kabl za napajenje,jedan mikro prekidac,i jedan relej.Sve ovo sam nasao u pokvarenoj mikrotalasnoj pecnici.

Na kraju sam probao da vidim koliki mapon daje na izlazu i rezultat je sledeci

Ono sto sam sinoc video je da se transformator u praznom hodu ne zagreva tako das mu nije potreban ventilator za hladjenje,probao sam i da ga kratko spojim i vidi se da ima dosta snage,pa pretpostavljam da ce na kraju i moci da posluzi nameni.
Moja je ideja da povezem primar preko releja i mikro prekidaca ,tako da ce se na mreznom napajanju biti samo onoliko koliko je potrebno vremena da se zapunktuju kontakti.
Sutra nastavljam sa pravljenjem nosaca i rucice ,ostalo mi  je samo da nadjem resenje za elektrode posto njih nemam,dajte neki predlog sta bi moglo da posluzi za tu namenu i gde se moze nabaviti.
Kao sto sam napomenuo svi delovi su iz stare mikrotalasne,(sem zice za sekundar) i po mom misljenju se mogu naci na svakom buvljaku za sitne novce, uz malo truda i rada eto ogromne pomoci kod sastavljanja i reparacije baterija.
Nastavak sledi....

 
« Last Edit: February 07, 2016, 12:01:59 PM by azoran »

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Punkt aparat za baterije
« Reply #1 on: February 08, 2016, 05:06:10 PM »
Nesto nije u redu sa slikama sa imageshacka,pa evo kacim slike od juce ponovo





>


Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Punkt aparat za baterije
« Reply #2 on: February 08, 2016, 06:14:42 PM »
Evo nastavka  radova na punkt aparatu.
Danas sam se odlucio da zamenim postojecu zicu na skundaru koja je bila kratka a ciji je presek bio 16 kvadrata ,sa duzom i debljom zicom od 25 kvadrata.Moja odluka da ostavim stare izolatore na telu transformatora su se pokazali kao dobra ideja posto sam se dobro namucio da namotam zicu zbog njene debljine.
Kutiju i postolje sam napravio od mdf debljine 10mm.

Za nosace kablova mi je posluzio aluminijumski "U" profil dimenzije 15x15 mm izmedju kojih kao izolator sa stavio parce plastike celom duzinom.
Nosace sa zatim izbusio i spojio ih plasticnim vezicama


Za spoj izmedju izvoda na sekundaru i buducih elektroda su mi posluzile uvodnice za kablove

Ovako bi trebalo da izgleda kada budem postavio izvode sekundara u nosace

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Punkt aparat za baterije
« Reply #3 on: February 08, 2016, 06:39:29 PM »
Zoki samo napred, pripremio sam  baterije za probu naprave. :)aplauz

Offline Bifrost

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 52
Re: Punkt aparat za baterije
« Reply #4 on: March 06, 2016, 03:12:43 PM »
Nema puno veze sa temom, ali u mikrotalasnoj ima i magnetron cija je "antena" od berilijuma, pa nije lose napomenuti da je otrovan, i da taj deo mikrotalasne ne bi trebalo dirati, konkretno lomiti necim ili seci...