Author Topic: Najtisi cetvorotaktni motor  (Read 8792 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Najtisi cetvorotaktni motor
« on: March 29, 2008, 10:26:31 PM »
Zanima me po vasem misljenju koji je najtisi cetvorotaktni motor od 10 do 50 kubika?

Na zadnjem modelarskom "vasaru" - kako ga je neko nazvao na starom forumu, sam video i cuo jedan model (akrobatski) za koji nisam znao da li je na struju ili gorivo. Pitao sam vlasnika (ali se vise ne secam koliko je imao kubika) i rekao mi je koji je motor u pitanju - OSMAX.

Ja sam inace pobornik elektro varijante modela iz razloga sto me krestanje motora (koje nema nikakve veze sa zvukom normalnog klipnog aviona) nervira.

Zanima me ovo jer mi se po glavi mota misao o vecem modelu, a hocu da se "ne cuje".

Pozdrav, Petar

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Najtisi cetvorotaktni motor
« Reply #1 on: March 30, 2008, 01:05:24 PM »
^na ovo kreštanje motora>   Znam dvotaktne motore(supertigre sa silent auspuhom, i ju?e video u radu evolutiona) koji su tiši od elektro motora(jeftine elise, loše getribe itd), da li ?e modelarski motor  da ima sli?an zvuk kao pravi avoinski, po mom mišljenju, kju?ni faktor je broj obrtaja motora(da imaju sli?an raspon) pa zatim i auspuh.
 Pošto je ovo(modelarstvo) sa našeg(bar mog) stanovišta samo hobi, razonoda , onda na izbor pogona uti?e u velikoj meri i ukus, o kome može beskrajno da se rasdpravlja ali...
 Li?no, pobornik sam glow(sus) varijante, volim da ?ujem svoj motor, i slažem se da nisu svi zvukovi jednako prijatni.

Ovo deluje interesantno http://www.horizonhobby.com/Products/Default.aspx?ProdID=SAIEG36.

pozdrav!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Najtisi cetvorotaktni motor
« Reply #2 on: March 31, 2008, 11:24:29 PM »
Petre,

ako zelis veci model, upravo je vreme da razmisljas o elektricnom pogodu jer zahvaljujuci Kinezima postalo je rentabilnije leteti elekticne modele nego gasne a o snazi i da ne govorimo jer ogranicenje snage je bilo zbog baterija a ne motora. Ja sam ozbiljno poceo da razmisljam o konverziji mojih starih gasnih aviona, na elektriku. Jedina mana je sto su modeli gradjeni da izdrzavaju vibracije motora sa unutrasnjim sagorevanjem tako da su mnogo tezi nego sto to zahtevaju elektricni motori.

Za manje od $100 USA mozes da kupis "outrunner" i kontrolor brzine iz Kine sto je ekvivalentno ili jace od O.S. Max-a 60 (dvotaktnog-koji je jaci od cetvorotaktnog) a sa baterijama mozes da imas mnogo puta vise casova u vazduhu nego sto si platio za gorivo. Pored toga baterije postaju sve bolje i jevtinije. Takodje ne moras da razmisljas o ciscenju ulja nakon leta, a kada model ostetis, lako ga opravis jer ti se ulje nije uvuklo u balzu nakon cega je lepljenje skoro nemoguce.

Pozdrav Zivko.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
tiha truba
« Reply #3 on: April 13, 2008, 12:49:10 AM »
Petre,
Traziti tihu trubu nema smisla.
Glow motori su jedan poseban feeling u aero modelarstvu. Ko je odrastao na tome, kao i ja, on zna.
U nekim slucajevima je nezamenljiv, kao kod vecih Scale modela i sl.
Elektro pogon je otvorio jednu novu alternativnu mogocnost gde je pak on ne zamenljiv, kao recimo Indor letenje.
Ako se bojis paljenja motora, vidi ovaj video da to nije u opste opasno:
 T.E.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Najtisi cetvorotaktni motor
« Reply #4 on: May 24, 2008, 09:36:59 PM »
Od ovog nema tisi 4T motor.
U auspuhu ima pregradicu za smanjenje ostrog zvuka.
Ovako je malo tuplji  i dublji zvuk.
Pogledaj i poslusaj video snimak.

http://rcfly4um.org/index.php?topic=365.0

T.E.
« Last Edit: June 06, 2008, 01:02:39 PM by tibeteagle »

Offline ervetor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Najtisi cetvorotaktni motor
« Reply #5 on: June 11, 2009, 11:36:06 PM »
Zna li neko gde moze kod nas da se nabavi glow svecica za motor kubikaze oko 20 do 25ccm a pri tome da bude "hot" varijanta.
Mozda neko od vas prodaje tako nesto eventualno ?

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Najtisi cetvorotaktni motor
« Reply #6 on: June 12, 2009, 12:12:33 AM »
mali off:

Ovo ti je najsigurnije:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1287.0
Nikola | rcfly.in.rs