Author Topic: Avios Hawker Sea Fury  (Read 10203 times)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Avios Hawker Sea Fury
« on: December 01, 2015, 12:50:21 PM »
Kad se model pojavio, nije mi se baš ne znam kako sviđao, OK lijep je, ali nije to Mustang ili Spitfire ili neki drugi elegantniji Warbird.
Sigurno ga ne bih nikada kupio po cijeni od 260$ da nije bilo ovoga Cyber Sale-a.
Kao što sam već negdje napisao, model je na rasprodaji koštao 90$ sa free shippingom, i budući da sam ja imao oko 70ak bonus bodova....krajnja cijena je 16$ za ovu pticu.

Pa da krenemo.
Kutija ko kutija, ogromna, jedva sam je uvukao u dječju sobu i otvorio. Sve lijepo spakovano, upute u boji sa dosta sitnim slikama, tako da je bolje otvoriti upute na računalu gdje se ipak malo bolje vidi.




Pregledom svih dijelova, ustanovio sam da je sve tu (neki su se žalili da fale propeleri, kontolne poluge...), ništa nije bilo oštećeno i sastavljanje je počelo.

Prvo, nema ljepljenja (osim raketa i scale sitnica), sve se šarafi.
Stiropor je kvalitetan, u klasi Durafly modela, no ipak ne kao E-Flite i Parkzone modeli s svojim carbon-z stiroporom koji je po mom dosadašnjem iskustvu stvarno ono pravo, čvrst, dugovječan i teško se oštećuje.

Iako oni tvrde da se model može sastaviti za sat i po to nije moguće. Potrebna su dobra 4 sata da se sve složi kako treba.
No to je meni najbolja zabava.

Trup dolazi sa ugrađenim motorom, reglerom i 2 serva za smjer i dubinu.

Nakon šarafanja rogova na sve kontrolne površine i ugradnje horizontalnog stabilizatora, nailazim na prvi problem. Šipka za smjer (rudder) je predugačka. Nema druge nego skinuti ručicu sa serva, skratiti za 1cm i napraviti novi Z-bend.
Nakon toga sve je fino sjelo.

U trupu ima mjesta za oveći zagrebački odrezak sa prilogom, pa posuđena baterija od kolege Šrepflera koja je 4S i 5000mAh izgleda mala u odnosu na rupu.







Naravno, tu je i pilot.



Krilo je iz jednog komada. sa svim servima već ugrađenima.
Preporuka je prvo sve spojiti da se serva centriraju, pa onda krenuti sa stavljanjem rogova i poluga za kontrolne površine.
Flapsovi su split tipa i iz 2 dijela, međusobno povezani, ali ipak po uputama zahtjevaju 2 poluge na isti servo.
Tu dolazi do drugog problema.
Po uputama, obje poluge trebaju ići u istu rupu na servu, koju treba malo proširiti.
No nakon proširenja rupe i uguravanja poluga, ručica se jednostavno raspukla oko rupe jer je pre malo plastike ostalo. Taj princip jednostavno nije dobar.
ono što sam ja napravio jest jednu poluku stavio na najvišu rupu, a drugu odma ispod nje.
Budući da su tada pomaci nejednaki, a flapsovi moraju raditi jednoliko, isti princip sam napravio i n rogovima flapsova.
Dakle ona poluga koja je na najvišljoj rupi na servu je i na najvišljoj rupi na rogu od polovice jednog flaps-a.
Druga pojuga koja je na 2. rupi na servu je i na 2. rupi na rogu druge polovice fplasa, i nema onda neujednačenog pomaka.

U krilima se ukupno nalazi 8 serva + 2 retrakta.
Kako 8 pitate se ?
Pa 2 ailerona, 2 flapsa, 2 za vratašca od retrakata i 2 za bacanje drop tankova.

Kako to sve pospajati sa običnim prijemnikom ? I kakav mi uopće prijemnik treba ?
Pa bit će dovoljan i 6 kanalni, ako ne mislite izbacivati te drop tankove kao bombe. Ako i to ćelite treba vam minimalno 7 kanalni.
Ono što su dobro smislili je kontrolna pločica u samom krilu koja povezuje sve elemente i omogućava jednostavno spajanje na prijemnik.
Ukratko, ta pločica miksa 2 ailerona u 1 kanal, 2 flapsa u 1 kanal, 2 drop tank serva u 1 i 2 retakta+2 serva za poklopce u 1 kanal, skupa sa sekvencerom za otvaranje poklopca. Tu je još i napajanje za scale rasvjetu na vrhovima krila.
Priloženi su i muški-muški kablovi za spajanje na prijemnik, i to je to. Sve funkcionira.
još da su to sve složili u single point connection sa nekim širokim kablom, kao što je FMS to riješio na svojim modelima bilo bi idealno.
Al dobro, ne treba cjepidlačiti.

Krilo se montira sa 3 šarafa u trup, i sve dobro naliježe, tako da ne možete pogriješiti.





Opet sam primjetio da ulijepljeni držači za krilo (u koje se šarafi) ne drže baš kako spada, malo jači pritisak i odlijepe se. Pa sam to učvrstio sa epoxy-em, da se ne bi dogodilo da mi se u letu krilo otpusti.

I na kraju, složen model je bio spreman za foto session.



















Zaključak:

Model je uistinu lijep, velik, čvrst, od kvalitetnog stiropora i jako dobro obojan i ukrašen.
Čini mi se da mu je najveća mana korištenje nekog jeftinog ljepila pri sastavljanju. Po iskustvima drugih preporuka je izvaditi retrakte i ponovno ulijepiti njihove nosače u krilo sa epoxy-em ili nečim dovoljno čvrstim jer često otpadnu, čak i u letu.
Šteta da jedna takva glupost, kao što je loše ljepilo, uništi inače jako dobar model.
Da li bih dao 260$ za taj model ?
Ne , ne bih, baš zbog gore navedenih problema sa ljepilom (kao što sam napisao da sam morao ulijepiti nosače za krila).
Kontrola kvalitete im baš nije na visokoj razini, na žalost.
Da to poprave, bio bi to odličan model.

Fora sa izbacivanjem tankova je OK, može se tu svašta smisliti.

Nadam se da će porođajne muke riješiti slijedećom serijom.

No budući da je mene model izašao 16$, neću previše kritizirati. Sad treba dočekati lijepo vrijeme, naručiti bateriju (nemam niti jednu 4S) od kojih 3600mAh i vidjeti kako se model ponaša u zraku. Do tada ću svakako po preporukama forumaša sa RcGroupsa, izvaditi retrakte i dobro ih ulijepiti sa epoxy-em.

Online rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #1 on: December 01, 2015, 01:33:38 PM »
lep model,nek poleti sto pre  :)aplauz
Nije sramota učiti !!!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #2 on: December 01, 2015, 02:45:41 PM »
Prelep...moze link odakle si ga narucio.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #3 on: December 01, 2015, 02:47:17 PM »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #4 on: December 01, 2015, 05:09:46 PM »
Ako nista drugo, prelepo izgleda

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #5 on: December 01, 2015, 06:16:04 PM »
Da li možeš da slikaš samo motor ak0o ti nije problem i da okačiš ovde?
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #6 on: December 07, 2015, 09:08:40 AM »
Na žalost ne mogu, spinner je toliko čvrsto nalego da ga više ne mogu skinuti.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #7 on: December 07, 2015, 04:06:31 PM »
Malo su ga preterali sa težinom.
Ja sam imao HK FW190 koji je bio sa sve baterijom 1600 gram slinih karakteristika samo što je motor bio 750 kv a esc 40A i pogonile su ga mnogo manje i lakše baterije 3s 2200 mAh. A uz to je bio jako jako čvrst i dobro urađen model.
Za motor sam te pitao jer su na FW stavili motor koji je imao predugačku i pretanku osovinu na koju je išao spiner...
Pa čim prvi propeler središ sredio si i osovinu koja je bila jako jadna. Na kraju sam morao da kupujem neki dodatni spiner...
A motor je ok jer sam mu odsekao osovinu na meru kakva je i kod ostalih motora pa ga sada koristim na korseru kojeg imam od karton pene (osovina se krivila do početka navoja na njoj dok je unutašnji deo osovine i onaj bez navoja što viri dosta dobar)
Ako je to slučaj i kod teba a po spiner koliko vidim da jeste obrati pažnju na sletanje i prevrtanje na nos!
Jer verovatno nisi dobio rezervnu alisu kao ni ja. Ti modeli su TOP MODEL ali firma iz kine ja sam za taj FW jedva našao elise koje su bile trokrake.
« Last Edit: December 07, 2015, 04:15:24 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #8 on: December 07, 2015, 05:53:57 PM »
Lepo su ga uradili svaka cast dizajnerima,to sto kazete za te male nedostatke kontrolu proizvoda to je problem milionskog tiraza i rad da se to sto pre otkaci sa linije i da se radi novi proekat
Gledano na krilo i ovo sto mogu da vidim model ce imati nekakvih letnih karakteriatika ali se plasim da ce trebati samo po gasu da se daje lako bi ostao u vazduhu ,otom potom praksa cini cudo

Vedro

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #9 on: December 07, 2015, 08:04:09 PM »
Neće trebati da se džibri sigurno jer se u njemu nalazi 4s baterija, motor dovoljne snage i ESC adekvatan. Tako da mu je energetska jedinica adekvatna težini i najverovatnije će vrlo lepo leteti i na pola gasa.
Problem je što su ga napravili preteškim sa silnim dodacima jer kako kažem onaj moj FW j bio 400 grama lakši, imao je sve kao i ovaj avion od funkcija, leteo je jako fino i dosta i brzo a setup mu je bio na 3s baterijama koje su mnogo mnogo jeftinije i pristupanije....
Avion je vrlo lep i ne sumnjam da će leteti odlično samo opet kažem malo su ga bez potrebe otežali.
The ground is the limit (or a water)

Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #10 on: February 22, 2016, 09:08:59 AM »
Konačno je došao i taj dan da se napravi maiden...
Rezultati maidena su u videu  8)


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #11 on: February 22, 2016, 09:50:26 AM »
Odusevljen sam modelom i tvojim letom. Jako lep model  ()-()
Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #12 on: February 22, 2016, 03:49:57 PM »
 :)aplauz
Ako ga budeš sletao na travu nekada gledaj da poskidaš one poklopce od točkova jer oni prvi odu na tim modelima kada zapnu za travke, krtice i ostale nezgode na travnatim pistama....
The ground is the limit (or a water)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #13 on: February 22, 2016, 05:46:07 PM »
Lep model,lepo ti to i letiš ali snimatelj  (kush) ili je negde lažno  svedočio ili je je.o neko siroče...    :hehe   mnogo mu se brate tresu ruke...zameni ga.  :mhm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Avios Hawker Sea Fury
« Reply #14 on: February 22, 2016, 11:23:18 PM »
Kolika je masa na poletanju?