Author Topic: Fpv antene  (Read 24652 times)

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Fpv antene
« Reply #15 on: November 16, 2015, 06:36:45 AM »
Sta se prvo pali? Transmiter ili reciver? Izzvinite na glupom pitanju

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Fpv antene
« Reply #16 on: November 16, 2015, 07:49:25 AM »
Apsolutno svejedno samo nikako ne smeš paliti transmiter bez antene na njemu da ne bi izgoreo.
The ground is the limit (or a water)

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Fpv antene
« Reply #17 on: November 16, 2015, 09:12:08 AM »
Hvala ekipa!!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Fpv antene
« Reply #18 on: November 16, 2015, 11:56:07 AM »
Cao,
evo par koraka koje treba proci  ;namig
Proveri da li su ti predajnik i prijemnik na istom kanalu.
Proveri da li je napajanje za iste OK.
Proveri da li su ti konektori na predajniku i anteni odgovarajuci(jedan mora biti muski a drugi zenski). Konkretno mislim da je kod tebe na TX-u iglica, tj. muski konektor, znaci antena je zenska kao sto si i kupio ako je konektor kao na slici.

Sto se crkavanja tice 90% kineskih transmitera ti nece crci ako rade nemaju antenu i nisu ukljuceni duze od par minuta. U svakom slucaju zlatno pravilo je da se ni jedan predajnik ne ukljucuje bez antene, pogotovu oni sa vecom snagom je mogu crci zbog refleksije.

Ako je
Ja sam uzeo antene sa ebay
(Attachment Link)
Nekako mi se cini da panel antena nije bas dobra nisam radio test sa antenama. Nesvidja mi se kako je napravljena.
(Attachment Link)
Sta vi mislite vredi nesto ova antena ili da narucim drugu?

Ta panel antena je katastrofa odradjena.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Fpv antene
« Reply #19 on: November 16, 2015, 04:48:31 PM »
Ja sam uzeo antene sa ebay
(Attachment Link)
Nekako mi se cini da panel antena nije bas dobra nisam radio test sa antenama. Nesvidja mi se kako je napravljena.
(Attachment Link)
Sta vi mislite vredi nesto ova antena ili da narucim drugu?

Ajde kad smo vec kod antena:

Da li koristis ove antene u paru?

Kako to funkcionise i da li funkcionise, obzirom da su razlicito polarizovane (linearno i kruzno)?
 

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Fpv antene
« Reply #20 on: November 16, 2015, 06:04:28 PM »
Hvala na odgovoru. Hajte mi molim vas preporucite predajnik koji da kupim. Nije lon range. Kretanje ce biti otprilike  200 metara. Hvala

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Fpv antene
« Reply #21 on: November 16, 2015, 07:33:59 PM »
200 mW  za tu razdaljinu ništa bolje.
Mada ja bih iz predostrožnosti išao na 500 mW jer je razlika u ceni mala.
I naravno sony superhead ccd 600tvl kamera obavezno.
The ground is the limit (or a water)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Fpv antene
« Reply #22 on: November 16, 2015, 07:58:36 PM »
Pa evo da probam i ja nesto da pomognem... iz licnog iskustva.. iako ja nekako vise volim da kupim gotovu stvar Plug&Play.. ali sam se nesto zapalio, pa sam poceo da studiram... Moram priznati da ovaj deo hobija, jeste nauka za sebe, i nema previse veze sa ovim hobijem sem sto se ovde valjda naveliko koristi, u principu suva elektronika i radio veze...
Kad kupis gotovo Plug&Play, ne bas sa aliexpresa i slicnih, to kosta neke parice, ali zato prosto i jednostavno radi u 99.99999 % slucajeva, da ne kazem 100% jer i to se pravi negde na istoku, kina, taiwan i slicno, ali za nekog poznatog recimo FatShark ili slicno.. ovde ne mislim na log range i pro opremu, nego za nas, hobiste..
Kad se ne razumes, i znas da nesto hoces FPV, a ne znas nista dalje, onda bi bilo pametnije da ne pokusavas sam da sklopis sistem, jer ce ici tesko, dugotrajno, bice skupo i verovatno nece raditi... onda kupis gotovu napravu... a ako si maher u ovom delu, onda ces ga sam napraviti od delova koje ces znati da porucis i znati da sklopis sve to na gomilu...
evo pogledaj ovde, ja sam u poslednje vreme, sramezljivo poceo da nabavljam FPV opremu i sisteme i delove, a nadam se do sutra ce biti dopunjeno jos koje cim, stvarima koje su porucene i koje stizu u narednim danima... ako te nesto od toga zanima i imas neka pitanja, mozes i na PM...
http://www.shop.malaivanca.com/catalog/fpv-firstpersonpreview-29856
Gotovi sistemi, kako kome, ali nisu malo para, ali su zato Plug&Play, kvalitetni, pouzdani, sa garancijom uglavnom Fat Shark ili ImmersionRC, po nesto BOSCAM...

Ja sam inace od cika Save uzeo avion pravljen za FPV, ali je ovaj manjeg raspona 1300mm, i na njemu ce biti proba sistema, a od Nove Godine nameravam da od cika Save uzmem od preko 2000mm takav isti, koji ce da trosi sto manje struje za pogon, ali da puno nosi, baterija i opreme...

Na zemlji, pored pilota (Ja) zeleo bih da imam i pomocnika (kontroler Suki), pilot nosi FPV naocare sa Head tracking
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/attitude-v2-fat-shark-fpv-naocare-kamera-predajnik-403571    sa antenom na njima
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/spironet-5-8-ghz-cp-patch-antena-video-403659, kontroler prati vizuelno i preko monitora
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/7-hd-fpv-lcd-5-8-diversity-hdmi-monitor-403358   sa antenama (diveristy)
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/spironet-5-8-ghz-cp-patch-antena-video-403659   i 5.8 GHz 7-turn helical antenna ili nesto slicno....
Sa monitora kontrolera (Suki) ce biti skinut A/V izlac zakacen recimo za LapTop, ako cemo da snimamo video igricu  mmmm

Na letelici bih zeleo smestiti/ugraditi :     Opremu FPV za upravljanje letelicom, obican-normalni RANGE za pocetak...
Fat Shark Transmiter 600 mw sa 5.8 GHz Cloverleaf/Plannar Transmiter Antenom i Adapter/filter za napajanje Tx i Kamere 2-4S Li-Po
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/a-v-transmiter-fat-shark-600-mw-5-8-ghz-403613
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/5-8-ghz-cloverleaf-plannar-transmiter-antenna-403485
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/adapter-filter-za-napajanje-transmitera-i-kamere-2-4s-li-po-402915
kamerom CMOS 600TVL i Nosač kamere Pan/Tilt/Roll FatShark HeadTracking, i veza naocara i Spektrum DX18QQ Predjnika kablic (Head tracking)
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/nosac-kamere-pan-tilt-roll-fatshark-headtracking-403612
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/fat-shark-kabl-za-povezivanje-goggles-lcd-sa-predajnikom-tx-spektrum-403683

A sama letelica ce imati jod jednu kvalitetniju kameru sa 3-axe gimbalom, predajnik WiFi koji je ugradjen u kameru, vec fabricki, dometa oko 700m, CGO2 (sa Blade/Yuneec multikoptera), koja inace ima svoj snimac u sebi, ali se ubacuje SD Class10 memo kartica, od 64 GB.... povezivanjem sa Spektrum prijemnikom ili satelitom postoji mogucnost pan i roll, same kamere, koja se ujedno sa 3axe gimbalom, fabricki odradjeno... Ovu kameru, koja snima u toku leta na SD Card, prati konktroler leta (Suki) na zemlji preko iPADa ili iPhone i preko istih upravlja sa njom snima ili slika...
http://www.shop.malaivanca.com/kupi/cgo2-gb-3axis-gimbal-cam-5-8ghz-dig-video-downlnk-403359
Ali posto sam nasao na netu, da je unutra ugradjena vec fabricki 5.8 GHz Cloverleaf/Plannar Transmiter Antenna, koja zbog nedostatka mesta  u kucistu kamere, stoji horizontalno, istu sam vec otvorio, izvukao postojecu antenu i istu otkacio od ploce, cekam da mi stigne extensija 200mm pigtail kabl koj na jednom kraju ima U.FL antenski konektro za plocu a na drugom kraju SMA zenski za antenu takodje 5.8 GHz Cloverleaf/Plannar Transmiter Antenna, koja ce u ovoj verziji biti pricvrcena na trup aviona vertikalno na dole, ka zemlji, sto je idealan polozaj, kazu na netu da sa ovakom modifikacijom ide do 1000m dometa, WiFi te same kamerice...

Pored ovoga za dodatne INFO o toku leta, nabavljen je i bice instaliran ImmersionRC EZOSD On Screen Display Sistem sa GPS, a za kontrolu i ispravnost samo letenja, vise kao sigurnost i zarad stvarne probe, nabavljen je i bicu ugradjen T1000FC Auto Pilot System With GPS and Return To Home, iako bas nisam ljubitelj ovog brenda za elektroniku, ali kazu takodje na netu da dobro radi...

U verziji veceg aviona dosta ove opreme, ako ne i sva ce biti zamenjena sa mnogo kvalitetnijom LONG RANGE UHF opremom DragonLink za upravljanje i A/V Long Range, kazu, opet na netu da ide 50km + sa paralelnom Spektrum Telemetry + GPS i velikim kapacitetom Li-Po baterija...
Sorry.. malo sam se raspisao, ali zelim da ti dam primer nekog plana, svejedno da li je avion ili multikopter, i unificirana oprema, normalno moze i bez mnogo toga.... zavisi sta ti je zelja i mogucnosti

Mozda ce nesto od ovoga da koristi nekome

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Fpv antene
« Reply #23 on: November 16, 2015, 10:07:36 PM »
Sve sve ali cmos kamere su prevaziđene.
CCD bi bolje čučalo i to već gore pomenuta sony ccd 600tvl super head. Inače sony pravi kamere i za fetshark koliko sam uspeo da skontam. Telemetrija dodatno ok zarad neke sigurnosti u long range modu ali već sve to ima na OSD podacima!
Pigtail bih ja pre lemio za ploču gde je bila i prethodna antena nego stavjlao dodatno konektor jer svaka konektorska veza smanjuje jačinu signala.
« Last Edit: November 16, 2015, 10:10:34 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Fpv antene
« Reply #24 on: November 16, 2015, 10:33:40 PM »
Pa mora se od neceg pocet. A svaka skola se placa. Jesu neke skuplje,neke jeftinije, al sta je tu je.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Fpv antene
« Reply #25 on: November 16, 2015, 11:03:16 PM »
Ta kamerica nije stugla jos, a da budem iskren ne znam ni sta sam porucio, ali nesto tako ili slicno je poruceno pa bumo videli kad stigne... ako ne valja zamenicemo...
Ne bih bas da lemim na novoj kameri i njenoj ploci, koja je i pod garancijom... ako su vec oni stavili konektor, nista ne fali i da ostane sa konektorom, ne volim da budzim  ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Fpv antene
« Reply #26 on: November 17, 2015, 12:55:31 AM »
Što se tiče cmos kamera imaju naravno lošiju sliku tj oštrina je uvek na strani ccd-a za tako male površine senzora koji se koriste u tim kamerama (za razliku od ozbiljnijih foto aparata sa velikim površinama senzora ali oni su sasvim druga priča  a i osetljivost na svetlost im je dsikutabilnija posebno pri naglim promenama osvetlenja. Što se tiče one antene na kameri napisali ste samo da ste otkačili od ploče pa nisam znao da već ima konektor na ploči jer sam mislio  da ste je odlemili, pa reko ako je već tako bolje je zalemiti kabal ponovo nego dodavati još konektore.....Biće to fenomenalna FPV opremica (pijemo)
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Fpv antene
« Reply #27 on: November 17, 2015, 04:24:56 PM »
Ta kamerica nije stugla jos, a da budem iskren ne znam ni sta sam porucio, ali nesto tako ili slicno je poruceno pa bumo videli kad stigne... ako ne valja zamenicemo...
Ne bih bas da lemim na novoj kameri i njenoj ploci, koja je i pod garancijom... ako su vec oni stavili konektor, nista ne fali i da ostane sa konektorom, ne volim da budzim  ;namig
Ako i kad budete menjali, ova kamera je odlicna za FPV ili bilo koji derivat pz0420. Super karakteristike pri promeni jacine osvetljenja, samo obavezno socivo 2.8mm.

Od koje vrste pene je pravljen ovaj gore avion na slici?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Fpv antene
« Reply #28 on: November 17, 2015, 04:28:59 PM »
Depron 6mm i Izoflor 3mm.
ex pseudonijum: licider

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Fpv antene
« Reply #29 on: November 17, 2015, 05:16:22 PM »
Za taj veci long range model mozda nesto ovakvo da se napravi.


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine