Author Topic: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .  (Read 25383 times)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« on: November 13, 2015, 08:19:09 AM »
Pitanje za iskusnije moze li ovaj brasels motor na esc 40 ampera  ,sa desetkom elisom  .
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__77584__Turnigy_L3010C_1300kv_420w_EU_Warehouse_.html  .
Pozdrav i unapred hvala . (<--) (<--)

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #1 on: November 13, 2015, 09:39:40 AM »
Lepo pise ESC 50-60 A

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #2 on: November 13, 2015, 05:49:28 PM »
Pa znam ja sta pise, ali i za ovaj motor  pise 40 ampera ,a ja vozim avione na raznim elisama sa 30 ampera bez ikakvih problema skoro dve godine  .
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__41745__D2826_6_2200kv_Outrunner_Motor_EU_Warehouse_.html  .
Negde sam procitao da ovaj motor ide na sedmicu elisu i do 400w, pa ide na esc 30 ampera .Pa sam zato i postavio ovo pitanje  ,jel moze ovaj motor gore na 40 ampera.
« Last Edit: November 13, 2015, 06:06:40 PM by sasadjuric71 »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #3 on: November 13, 2015, 06:30:18 PM »
Veličinu ESC-a za motor određuje njegova moć snage koju određuje konstruktor motora i napon napajanja.
Evo recepta za sve motore. Moć snage se podeli sa naponom napajanja i dobije se najveća vrednost jačine struje. Za prvi motor gore je:

420W / 11V = 38.18A

Zaključak iz rezultata:
Biće sasvim dovoljan ESC od 40A.
Naravno sa elisom sa kojim na maks. gasu neće vući više od 40A
 ;namig
« Last Edit: November 13, 2015, 10:12:11 PM by tibeteagle »

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #4 on: November 13, 2015, 08:15:55 PM »
Slazem se sa racunicom, sto i testovi potvrdjuju http://flitetest.com/articles/Prop_Motor_Tests
ali praksa kaze uvek minimum 10% veci ESC. 40A ce sigurno raditi, ali zarad sigurnosti ja ne bih isao ispod 50A...naravno, tvoj model.
Da dodam da nisi napisao koja elisa, 10ka je dosta grubo (10x4,5 ili 10x8 uopste nije isto)...


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #5 on: November 13, 2015, 09:48:29 PM »
Nemojte zamajavati čoveka sa računicama i sličnim stvarima.
Može tako a može i ovako.
Kao prvo ako uspeš nađi od proizvođača koja bi trebalo da ide elisa i koliko može da vuče sa njom struje i koliko potiska daje pa vidi koliko tebi treba svega toga pa smanjuj ili ostavi istu elisu.
Ako niko nije napravio neki test sa nekom elisom onda bolje da ga ne zbunjujete.
Kao što reče Viper 10x45 i 10x8 nije isto.
Ja ima motor sličan tome od 420w samo je malo drugačiji konstrukcijski odnosno kačenje motora na model je drugačije.
Elisa su bila 10X7,5 na njemu pa čak i 10x8 ali kod mene je ESC 60A.
10X5 elisa karbon baterija puna 12.5V na punom gasu vuče tačno 50,3A

Pa sada ti vidi koji ti ESC treba!
Naravno neće se vijati nikada na punom gasu ali eto ti podatka iz prve ruke izmerenog upravo sada!
Ako ne veruješ kačim i slike!
The ground is the limit (or a water)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #6 on: November 13, 2015, 10:06:07 PM »
Hvala Laslo tako mislim i ja ,da bi trebalo da bude dovoljan esc od 40 ampera ,jer retko koji model se vozi na ful gasu .A koliko sam pratio i citao  svaki esc ima svoj maksimum tako i ovi od 40 ampera ,imaju maksimum 10 i vise sekundi 50 ampera ,sasvim dovoljno za ful gas za neku akrobaciju ili sta god je potrebno ili zelimo  prilikom voznje .Viper slazem se ja sa tobom da je bolji jaci esc to je normalno ,znam za ovaj test pogledao  sam ga vise puta ,i za ovaj motor su probu vrsili na 10x6 i dobili 415w sa potiskom koji meni odgovara ,a planiram za pocetak da idem na elise 10x4,5  a maksimum su ove 10x6 .Jos jedno pitanje sta mislite o sklapajucim elisama ,posto je dzet model da nebi lomio elise prilikom sletanja ,i o trokrakim elisama  sa manjim dimenzijama.I razmisljao sam i o ovom motoru koji ima manji kv i solidan potisak ,ali sa 11x4.7 elisom sto meni je veliko za dzet model posto idu dva motora ,za njega sam razmisljao da stavim trokraku elisu koliko su one dobre.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__37263__D4023_850_Out_Runner_Motor_EU_Warehouse_.html  .

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #7 on: November 13, 2015, 10:17:49 PM »
OK Igore slazem se ,ja sam samo propratio test motora sto je VIPER isto izbacio ovaj link i da ne ponavljam vise ,pogledajte i sami .10x6 elisa ,1650grama potisak ,37 ampera mene taj potisak zadovoljava ,evo opet postavljam taj link gde je ispitan i ovaj drugi motor sto sam ga napomenuo dole.
 http://flitetest.com/articles/Prop_Motor_Tests .

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #8 on: November 13, 2015, 10:19:49 PM »
Nije mi jasno da li si pročitao u opšte šta sam ti napisao ili me ignorišeš.
Ako želiš postaviću ti i video sutra da vidiš koliko troši elisa karbon 10X5
50 AMPERA!!!!!! na 12V
Sve preko toga trošiće još više!
Imam isti motor slušaj šta ti govorim i okani se teoretisanja sa strane!!!!
40 ampera ESC može da izdrži nešto preko toga ali to proizvodjač navodi i koliko sekundi.
Ja se ne bi igrao posebno kada ti bude trebao puni gas  a hoćeš da staviš elisu sa celim inčom većim korakom.
Pa ta će ti trošiti najmanje 58 ampera.
Sumnjam da će ti ESC izdržati!

The ground is the limit (or a water)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #9 on: November 13, 2015, 10:35:07 PM »
Ma zasto bih te ignorisao ,i tebe i bilo koga sve sam procitao do tancina ,samo sam hteo da kazem sta sam video na ovom testu ,jer sam ga gledao bar 10 puta veruj mi ,dok nisam pokrenuo ovu temu .Nego reci mi sta mislis o ovom drugom motoru ,i vidim da koristis trokrake elise , kakvo je iskustvo sa njima sto se tice potiska . ()-() (<--) (<--) (<--)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #10 on: November 13, 2015, 10:36:38 PM »
Quote
OK Igore slazem se ,ja sam samo propratio test motora sto je VIPER isto izbacio ovaj link i da ne ponavljam vise ,pogledajte i sami .10x6 elisa ,1650grama potisak ,37 ampera mene taj potisak zadovoljava.
 http://flitetest.com/articles/Prop_Motor_Tests .
Tačno. Ne idi na drugi motor, je ima mali Kv, a za to treba 4S ili elisa sa većim korakom.

Quote
svaki esc ima svoj maksimum tako i ovi od 40 ampera ,imaju maksimum 10 i vise sekundi 50 ampera
Tačno.

Sletanje je stvarno kritičan momenat za elisu. Može se čak i motor izlomiti iz konstrukcije.  mmmm
Ima dva rešenja a da ne stavljaš preklapajuću elisu.
Moraš sletati sa jako malom brzinom, što se sa ovim modelom može postići, s obzorom na pločasti profil.
Drugi način je da ga slećeš u ruke hvatanjem krila. Može se viđati obe tehnike na klipovima modelara koji lete slične modele.
Obe tehnike zahtevaju vežbanje ili iskustvo i letenju sa sličnim parkflajerima.


« Last Edit: November 13, 2015, 10:41:15 PM by tibeteagle »

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #11 on: November 13, 2015, 10:59:09 PM »
Hvala ti  Laslo za savet  sto se drugog motora tice ,a hvatanje modela pri sletanju mi je itekako  poznato ,ali ovaj model je dosta veliki pa je malo teze to izvesti ,rizicno po mene i model .Imam elise od kvada 10x4,5 koje su elasticne pa i ako puknu nisu skupe pa nije problem ,ali ipak realno najbolje ce biti staviti sklapajuce elise ,ali otom potom prvo idu ove od kvada ,vreme ce pokazati svoje .Tu je malo iskustvo sa sletanjem miga 29 pa videcemo. mmmm mmmm mmmm (<--) (<--).

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #12 on: November 14, 2015, 06:33:57 AM »
Ja imam ovaj motor to je isti taj koji i ti imaš samo drugačije kačenje i kraća osovina za spiner.
http://www.rcavioni.com/motori/100/l3010b-1300-brushless-motor-420w-detail
Danas ti radim video test da se uveriš koliko vuče struje da ne bi ispalo da lažem.
Sinoć sam to isto uradio i rekao ti.
Što se tiče hvatanja modela rukom prvo što treba da uradiš je da podesiš kočnicu na ESC-u da te propela ne bi isekla i povredila.
Za to hvatanje treba baš dosta vežbe a obzirom da ti praviš noviji model aviona i to od mekšeg materijala to zna da bude vrlo bolno po model ako nisi uvežban. A i težina modela zna da polomi neki deo kada ga hvataš. lično ne volim modele koji nemaju točkove i koji sleću na trbuh. Osim jedrilica sa sklapajućim elisama. Ali to je moj problem....
The ground is the limit (or a water)

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #13 on: November 14, 2015, 12:59:25 PM »
Hvala ti  Laslo za savet  sto se drugog motora tice ,a hvatanje modela pri sletanju mi je itekako  poznato ,ali ovaj model je dosta veliki pa je malo teze to izvesti ,rizicno po mene i model .Imam elise od kvada 10x4,5 koje su elasticne pa i ako puknu nisu skupe pa nije problem ,ali ipak realno najbolje ce biti staviti sklapajuce elise ,ali otom potom prvo idu ove od kvada ,vreme ce pokazati svoje .Tu je malo iskustvo sa sletanjem miga 29 pa videcemo. mmmm mmmm mmmm (<--) (<--).

Koliko veliki?
O kom modelu je rec?
Spomenuo si da je u pitanju neki jet model, onda od ovog drugog motora odustani kao sto ti je rekao Tibeteagle. Mali je KV.

I opet: stavi ESC 40 A, radice verovatno, ali ja licno ne bih isao sa 40. Isao bih bar sa 45 ako ne sa 50. Sto se tice karakteristika ESC, i na tarabi pise p...ka pa nije:) Motore jesam palio, ali ni jedan jos ESC nisam izgoreo:) Bez motora cu i da sletim ali bez struje...
Ali ko sto rekoh, kako hoces, tvoj je model. Nije mi jasno samo zasto pitas ako si sve vec iscitao, i sve znas i slusas samo ono sto ti odgovara...






Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Moze li ESC od 40a za ovaj motor .
« Reply #14 on: November 14, 2015, 03:03:23 PM »
https://www.youtube.com/watch?v=wmGduWrjW2Y&feature=youtu.be

Evo i dokaza
Toliko od strane mene, bez teoretisanja i bez praznih neproverenih priča.
Čist opipljiv dokaz
Dobijeni rezultati su 52 i 47A na punom gasu.
pa procenite sami koji ESC može i koliko da izdrži
Tu naravno da ima dosta parametara koji utiču tako da naravno karbon elisa nije isto što i plastika.....
« Last Edit: November 14, 2015, 03:07:54 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)