Author Topic: Kako vratiti nazu lite fabricki?  (Read 6963 times)

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Kako vratiti nazu lite fabricki?
« on: November 01, 2015, 08:05:23 PM »
imam problem sa nazom cackao sam u kalibraciji baterije i sada nemogu da vratim fabricki

leteo sam i upalila se crvena dioda i poceo quad da se spusta izmerio bateriju na unimeru pokazuje 11.8V prikljucio na PC isto 11.8V
a quad sveti crveno i pokusava da sleti. dali treba napon da merim u letu i da upisem u nazi?

skracuje mi se vreme leta a baterija na pola...

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Kako vratiti nazu lite fabricki?
« Reply #1 on: November 01, 2015, 09:22:16 PM »
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Kako vratiti nazu lite fabricki?
« Reply #2 on: November 01, 2015, 10:16:41 PM »
to sam uradio... kada sam povezao na PC pisalo je 12.4V, izmerio unimerom pokazalo je 12.1 i u poljem za korekciju uneo sam 12.1V

e sada kada sam povezao ponovo sa PC pisalo je 12.1V izmerio unimerom isto...

problem je nastao danas sam letio i upalila se crvena lampa da je baterija na 11.1V otkacio sa quadcoptera merim na unimer 11.8V povezem na PC isto 11.8V

sta da radim da merim napon kada je quad uvazduhu pa upisem napon?

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Kako vratiti nazu lite fabricki?
« Reply #3 on: November 01, 2015, 10:57:12 PM »
Čekaj, čekaj, u polje za korekciju si uneo 0,3V ili 12.1V?

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Kako vratiti nazu lite fabricki?
« Reply #4 on: November 02, 2015, 08:15:13 AM »
uneo sam 12.1V

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Kako vratiti nazu lite fabricki?
« Reply #5 on: November 03, 2015, 09:42:15 AM »
To što ti je Naza išla na sletanje na 11.8V, to ti je samo podešavanje drugog nivoa zaštite.
U prvom koraku si podesio kalibraciju očitavanja baterije, da kontroler "zna" koliko treba da umanji, odnosno poveća nazivni napon okji je očitao.
U drugom koraku podešavaš prvi nivo zaštite - kad će crveni LED krenuti da blinka, da te upozori da je baterija ispražnjena do granice koju si postavio (no load). I tu imaš podešavanje gubitaka kojima koriguješ krajnji napon na kome će se paliti blinkajući LED.
Drugi nivo zaštite je predviđen za slučaj da si zanemario (ili nisi video) blinkajući LED. Kada se on aktivira, multirotor ide u sletanje da ne bi došao u situaciju da se baterija toliko isprazni da motori stanu, multirotor padne i ošteti se.

Postoji brdo uputstava na netu za podešavanje ovih vrednosti, ali ti je najbolji metod da izračunaš koliko maksimalno možeš da isprazniš bateriju, a da je ne oštetiš - ili ti da se sam sa sobom dogovoriš da li će letelica biti blizu tebe, pa ćeš u svakom momentu moći da vidiš status LED-a ili ćeš zujati malo dalje i s vremena na vreme primetiti da je LED možda prešao iz zelenog u crveno... Spram toga podešavaš prvi nivo zaštite, a malo manji napon staviš za drugi nivo koji će biti na granici da se baterija ne ošteti, a letelica bezbedno sleti.