Author Topic: Pitanja pocetnika...  (Read 21564 times)

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Pitanja pocetnika...
« on: October 14, 2015, 05:22:30 PM »
Postovanje svima.. Moj prvi post ovde. Mozda sam trebao u predstavljanje :)

Trebaju mi neki saveti, nije samo predstavljanje pa sam se odlucio da pitam ovde.
Iskreno ne znam nikog ko se ovim bavi u mojoj okoini i misli da smaram ljude pricom o tome. A treba mi neko ko ima vise iskustva da mi da par sveta, da mogu da pitam kad mi nije nesto jasno (bre).. :) Nadam se da cu ovde moci da smaram ljude.. hahah..


Koga smara da cita "moju pricu" neka slobodno preskoci dole na konkretna pitanja:

Poceo sam da "letim" aktivno od nove godine (2015) tacnije od januara kad su mi kolege na poslu kupile cuveni Suma koaksijalni 107 model.
Naime jubav (iako bez pokrica, nisam imao nista da sam "leteo") je postojala i pre, kao klinac sam od balze pravio makete i par raketnih modela.. Ali sve je to bilo kad sam bio bas mali tipa 10-12 godina.. Sad imam vec 33 i malo kao sam mator... Ali vec dugo sa ceznjom gledam snimke itd RC helikoptera i odusevljavam se. I kolege mi kupile.. Iako sam bio vrlo zahvalan kolegama na poklonu, sa druge strane mi je bilo zao para jer za te pare su, da su znali, mogli da kupe neki dobar CP heli (bar sam tako mislio).. Ali svejedno, Suma 107 (onaj zuti, coaxial) je lepo posluzio da se malo udje u stos.
I posle toga sam resen da se malo vise zabavim, da dozvolim sebi da ispunim decacke snove itd.. hehe.. zvuci debilno.. al to je u sustini..

Kupio sam, od cini mi se ovde na forumu poznatog dobavljaca, Spectrum DX8 stanicu i nadi da ce biti dovoljna ne samo za pocetak.. Uzeo sam i simulator (po njegovom savetu) i za pocetak Blade nano CP X, mislim da vam je poznat model... Collective pitch mikro heli.. Citao sam pre toga i gledao tutorijale itd i nesto sam odlucio da preskocim sve izmedju koaksijalnih i odma predjem na CP helije.. pa sta bude.. Da naglasim, CP heli mi je zelja da naucim da letim, 3D flight kao ono krajnji cilj... Zato sam i preskocio sve izmedju koaksijalnih i presao na CP odmah..
Naravno prvo sam par meseci proveo sa simulatorom, koji je po recima dobavljaca "90% kao u stvarnosti".. I tu sam se malo izvezbao da znam bar da poletim, za sletanje cu se snaci.. :D
I naravno, posle nekog vremena malo skupim nekog znanja i hrbrosti da iz kutije po prvi put izvadim svoj novi Blade nano CP X... I onda, posto je bio neki dan bezvezan, naravno poletim u sobi, koja je inace 10m2.. i svima je jasno...
Okkk.. vrlo sam brzo skontao da su mi delovi i njihova nabavka jako bitni.. Skontao sam to kad sam prvi put skrsio onaj Suma i kad sam imao da kupim elise koje sam polomio. Cinilo mi se da moj dobavljac ima i po njegovim recima moze da nabavi sve sta mi treba. No svejedno, nabavka delova mi je problem. Moj "vendor" kaao ima delove, ali obicno nema ono sto mi treba i onda moram da cekam po 3-4 nedelje da dobijem ono sto mi treba da bih pogao ponovo da "letim". Ok, sta da se radi.
Na kraju sam iz dosade (dok sam cekao neke delove za heli) kupio i nano quadcopter, koji je na moje iznenadjene stvarno fenomenalan, lepo leti, stabilniji je od helikoptera puno, lak je za voznju.. E, sad, ja sam kreten.. Hocu odmah sve, iako nisam siguran u najobicniji hover ja hocu vise, hocu invers hocu daleko da vozim itd. To je naravno rezultiralo gomilom padanja i kvarova i gubljenja modela. Trenutno 2 drona izgubljena, 2 helija izlomljena.. :)

E, sad, konkretna pitanja:

1. posto sam polomio rep od Blade nano CPX-a koji je karbon fiber cevcica (ne mora, moze i stapic da bude, neka idu zice spolja) dali imam i gde da kupim na metar taj stapic?

2. dali postoji dobavljac ovde kod kog mogu da uzmem dobar CP heli, za sad jos uvek nebih prelazio 150 klasu, ali da ima sve delove odmah na stanju da ne moram da cekam sta god mi treba po 2-4 nedelje? Ako ne sme ovde da se postuje, kao reklama je, molim na PM..

3. Kako se vi snalazite za delove? Ne zelim da moram pola meseca-mesec da cekam i da ne letim dok cekam da mi stigne neki deo. Dali je u opste moguce ovde kod nas u Srbiji/Beogradu kupiti i leteti neki dobar CP heli i kad padne i ima problema da mogu da odem taj dan negde i kupim sve sta mi treba i sutra opet mogu da vozim?

4. koliko vi cesto letite.. Mislim ono na pola sata, sat, negde na livadi... tako ja.. svaki dan-dva.. nekad redje.. ali kad god mogu..

5. dali ima neko ko je voljan za malo druzenja nekad? Posto obicno kad letim budem sam, na livadi nekoj na NBGD i nema nikog da popricam da gledam jos neko kada leti itd.. Skuplja li se neko sa nekim nekad, onako neobavezno, cisto spotra radi i dali je voljan da me obavesti kad to radi da dodjem i ja? Dali neko leti sam i dosadno mu je sam pa da pravimo drustvo jedni drugima?


Naravno ovo je za pocetak.. kao sto vidite puno pitanja.. i to su samo ona osnovna.. zao mi je.. smoricu i vas.. :(
« Last Edit: October 14, 2015, 05:28:42 PM by Che che »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #1 on: October 14, 2015, 05:31:43 PM »
imaš ekipu na aerodromu 13-maj kod Batajnice skupljaju se tamo svaki vikend i uvek će ti neko izaću u susret.
Što se tiče delova za heli konkretan slučaj na žalost tvoju Svi delovi ne postoje na lageru obično kod naših dobavljača pa zato gledaj da ne srljaš u početku i lomiš tako često model. Takođe izbegavaj letenje po vetru dok ne stekneš neko iskustvo i samopouzdanje.
Dobro došao u svet RC-a i spremi nočanik!
The ground is the limit (or a water)

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #2 on: October 14, 2015, 06:06:44 PM »
Hvala na odgovoru... :)

Bio bih zahvalan da neko od te ekipe ovde napise (ili posalje PM) kad tacno se nalaze tamo, da znam kad da dodjem.. Mislim, ne vredi da samo banem bilo kad, necu nikog sresti.. Mozda neki kontakt?

Hvala...

A sto se ostatka tice.. Ma znam sve. Nesto sam se nadao kao da je to moguce. Da mogu da letim i kad slupam nesto da mogu odmah da odem i kupim sta mi treba. Obicno su to elise ili repna elisica ili eto rep.. Posle nekog vremena recimo i cetkice na glavnom motoru iseku bukvalno onaj kolektor mali pa onda cekam motor.. Sve je to sitno, ali svaki put gubim dane a vozi mi se.. :)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #3 on: October 14, 2015, 06:30:13 PM »
Dobrodosao u svet RC, ja to resavam tako da imam 2 nano cpx-a .. pa kad jedan pukne imam drugi da letim dok cekam na delove :) Naravno nabavio sam i more rezervnih delova, kao sto su propovi, servojcici (od Hisky HCP100s), swashplate, rotor head, par canopy-a (neoriginalnih, skupe su ili sto bi rekao moj prijatelj s..rem ti se u canopy, zlatan li je :), brdo baterija i par motorcica, koje za cudo nisam jos nikad menjao. Proveri kompatibilnost delova sa raznim hisky, wltoys, walkera mikro modelima (hcp80 za repni motorcic, walkera mini, genius cp za canopy, ...), ima jedan super mod bas za repni boom gde nalepe nosac i repni boom sa fbl100 turnigy helija na nano cpx posto je kvadrat cevcica pa je lakse upasovati nego okruglu .. uglavnom pogledaj si http://www.hacksmods.com/tag/nano-cp-x/.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #4 on: October 14, 2015, 07:05:09 PM »
Zdravo, ovde tvoj "VENDOR" ....

Ne znam ime i prezime, da bih ukacio o kome se radi, ali i nije mnogo bitno.. nagadjam...

Imas, odlicnu stanicu, vise nego dobru za pocetnika, koja pokriva sve BLADE helikopetre i multikoptere od najmanjeg do najveceg... i Simulator koji podrzava sve vrste letelica... mislim da tu i ne treba traziti zamerke...

Ako se ne varam kupio si Blade nano QX i Blade nano CPX, oba mali, ali jebitacni, sa malom letnom masom, ako se NE varam oko 30gr, tako da prilikom pada obicno NE prave stetu, kazem obicno pod uslovom da se ne probaju u zatvorenoj prostoriji od 10m2, da se sa istim malo proba na simulatoru...
Ako prve letove izvedes na otvorenom prostoru, kako uvek i kazem i da je podloga neka travica, i ne letis bilo koju od ove dve letelice dalje od 5-10m, jer su mali i ne vide se, ili se slabo vide... za pocetak... bar... smem da garantujem da u 99% slucajeva nece biti nikakve stete po iste... Kas se malo upoznate i uvezbate, onda je sve dosta lakse...i obavezno D/R na 70% i EXPO 40% za prvo vreme, upoznavanja, da se malo obuzdaju i smire... Kad se sve to lepo uvezba, onda se moze probati sa raznim drugim zezalicama i podesavanjima, ali trebalo bi ici postepeno u svakom slucaju... pa na kraju u zatvoreni prostor od 10m2... obratno od svega sto si radio...


A sto se tice nabavke delova, porudzbine idu svakog ponedeljka ili cesce za nabavku svega-svacega iz HH Germany i stize u Bgd za 7-10 dana, pod uslovom da se ne narucuje emailom u opisnoj varijantu, tamo neki sraf ili ono malo sto radi ono ili ti vec ne znam sta, svaki model ima svoj Manual i tamo su prikazani svi delovi sa svojim kataloskim brojem, mislim da smo to vise puta raspravljali, tako da je dovoljno da se posalje samo jedan email sa sveobuhvatnim podatcima o naruciocu, ime i prezima, puna adresa i telefon, porudzbina sa kataloskim brojem i koliko zeljenih komada.. sve stima perfektno, nema potrebe za dodatnim emailovima, ako je neki veci iznos placa se avans 100%, za sitnice i male iznose, uglavnom NE... Sve sto ima na webu nema potrebe narucivati, emailom, pobacas u korpu, kliknes enter i u roku od 1-3 sve sto si porucio je kod tebe... Posto som u ovom hobiju jako mali a raznoliki, niko ne drzi velike lagere, sa svim mogcim i nemogucim delova, trebalo bi drzati u magacinu za sve postojece modele bar 200 tisuca eur u delovima, sto je apsurd... to ne rade ni na zapadu, ali njima delovi stizu za dan-dva milioni korinika, milioni RC shopova, zajednicko trziste itd..itd...
Ili, kao i prilican broj ljudi kod nas, kad skapira sta im cesto strada u letenju/padanju, obezbedi svoj stek delova...

Uzivaj u letenju
 ()-() (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #5 on: October 14, 2015, 10:07:33 PM »
Postovanje Zajko,

Da, ja sam taj.. :)
Nadam se da vas nisam uvredio, mislim da nisam rekao nista ruzno, posto ni ne mislim nista ruzno niti imam neki problem sa vama nisam nista ruzno ni mogao da kazem nadam se.. Sve razumem. I to da ne mozete da imate sve delove na stanju i da je potrebno vreme da oni stignu itd. Vrlo je moguce da sam samo ja nestrpljiv i da mi se cini da po mesec dana ne vozim, stvarno iskreno. Nemam ja zamerke na vas rad, sve je to ok, cak me je skoro neka drugarica pitala i dobila je moje preporuke. Mislim, nadam se da vas nism uvredio necim. Osim to koliko se cekaju delovi ako je to neka uvreda. Mislim, vi ste koliko sam ja upoznat, najozbiljniji u prodaji. Tako da nadam se da vas nisam uvredio nesto, ili da mislite da vas ovde ogovaram, nije bila namera..

U sustini ste u pravu, moram da napravim sam svoj "stek" delova. Ipak vi na stanju imate samo 2 dela za moj model koja mi do sad nisu nikad trebala. Mozda zatrebaju nekad, super je da znam da imate. Ja vama stvarno zelim da se "sport" omasovi pa da jednog dana ja mogu da banem i da uzmem sta mi treba odmah. :) Iskreno ste super i izasli ste mi u susret vise puta, gnjavio sam vas toliko da ste me i zapamtili.. hahah.. :D Decko iz AKSe koji mi donosi delove me zna vec, uvek sa njim popricam, postadosmo prijatelji malo po malo, jer svako malo eto njega donosi mi nesto.. :) Vidim da sad za nano QX imate i motore, sto me je svakako odusevilo, sto meni bar govori da vam je stalo. Tako da nemam ja na vas zamerku, samo bih voleo da je drugacije pa da imate sve na stanju da danas kad skrsim nesto sutra imam opet da letim.. Niste vi sto nije tako.. Na kraju krajeva bilo je delova koje smo jurili pa ni oni tamo nisu imali na stanju..

Za Qx ja sam kriv. Oni su stvarno super (osim cinjenice da od iole manjeg pada vrlo brzo crknu led diodice, koje je hirurgija zalemiti ponovo) i suvise se opustim i zagubim ga. Posto njih vozim u glavnom oko zgrade i u tako nekim uslovima koji nisu bas za to. Jednom mi je zasao iza zgrade i zagubio sam ga, drugi je zavrsio potpuni nenadano jer sam uleteo "u sunce" i nisam mogao da ga vidim gde je. Iako sam ga trazio nije bilo nikakve sanse (tu su neka dvorista itd).. Ok, razumem sam sam kriv..

Sto se tice helikoptera. Nakupovao sam 10 baterija za CPX. Napunim ih sve i kad izadjem ne vracam se dok ih ne potrosim sve. To traje 30-40min leta. U tih 40 minuta padnem jednom ili dva puta. Svaki 10ti pad mi nesto malo slomi.. To jos potraje i u sustini, kao i sto znate meni treba jednom mesecno nesto... E sad, prvo su to bile elise.. Njih sam nakupovao :) imam par jos komada.. Sad su ocigledno repovi dosli na red.. :) Ne znam.. nekako mi se cini da kako ucim tako vremenom stradaju jedni po jedni delovi.. Elise sad imam a ni ne trebaju mi.. :)

Sto se simulatora tice.. Ne znam.. sve je tako savrseno na njemu. Mislim nekako se na simulatoru ponasa sve tako savrseno. Na simulatoru mi nije nista problem. Ni da prevrnem ni da vozim naopako ni nista. Ali kad izadjem napolje i poletim heli sve je toliko drugacije. Naravno da je simultor super, na pocetku kad nism imao nikakav osecaj.. Ali sad mi je previse razlicito na simulatoru i u stvarnosti.. Daleko je drugacije. Onih 90% mi je izgledalo kao 95% kad sam samo poletao, borio se da ne ode heli daleko i sletao.. Ali sad mi je puno velika razlika. Da je srece da model u stvarnosti leti kao na simulatoru.. :)

Generalno bih stvarno voleo kada bi ovo sve bilo malo sire pa da i vi Zajko imate toliko prometa da imate na stanju sve..  Nemam ja problem sa vama i sve preporuke za vas.. Najozbiljniji ste koliko ja znam.. Problem je u meni i mom nestrpljenju..

Evo za kraj jedan kratak video, ovo su dani kad sam prvi put uspesno prevrnuo nano CPX..

« Last Edit: October 14, 2015, 10:48:26 PM by Che che »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #6 on: October 14, 2015, 10:43:55 PM »
Che Che Che Ch...... eto ja se nacitah ove teme za bezveze, i nigde ne videh kako se zoves, ili sam promasio to? Meni je to, onako, osnovna kultura/nekultura, kad vec pricas zivotnu pricu i trazis pomoc. Al nema veze.

Kupio si LOMLJIVU stvar samo tako, mislim na CP heli generalno. Drzi se tog malog jer on jos i moze nesto da izdrzi. Bilo sta vece ces slomiti za 5 sekundi ili krace. Mali multirotori su mnogo izdrzljiviji, ali nije ista prica.... Kod malih helija sa svim integrisanim na ploci ima mnogo muke, recimo ako pocne da te zeza servo.... tesko tebi. Motori crkavaju kako im dune, nekad potraju 100 letova, nekad crknu za 5-10. Da nisam izasao iz mikro heli price, moj izbor bi ipak pao na MCPX BL V2, mislim da je mnogo bolja makina.

Moram malo da te sudarim sa realnoscu. Ne mozes da ocekujes da na ovako malom trzistu dobavljac nekog mini jeftinog modela ima na lageru sve delove tog modela u odredjenim kolicinama. Mislim, nerealno je, i za mnogo ozbiljnije i skuplje stvari, kamo li za tog komarca. Zna se sta najvise rikava u sudarima i padovima, nabavis po par tih delova i miran si. Sem ako ih ne lomis po deo na minut... Jbg sad videh da ti Zajko to vec rekao.... al kad sam kucao necu sad da brisem :P Da ti pomognem za tu cevcicu, imas kod Vlade iz RcSrbije kakve hoces, dzabe su pa budzi koliko ti volja.

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #7 on: October 14, 2015, 10:54:52 PM »
Ma znam sve..

Problem je sto sam ja sad na nekom nivou gde nije problem poleteti, leteti, sleteti, orjentacija ok u svim pravcima ako se ne vrtim nesto nasilno, mada imam jaku tendenciju da drzim rep prema sebi.. nego bih sad ja invers pa ovo-ono, a to se gresi, barem ja gresim, ne znam.. Ali ne znam kako da naucim drugacije ako ne probam. Na simulatoru nije problem, sve to lepo znam na simulatoru. Naravno mucim se i dalje nekada sa orjentacijom, ali sam se vec izvezbao da se "iscupam" da ne padnem i kad pogubim orjentaciju. Nego kako dalje a da ne boli? Sve ja kao pazim.. ali s vremena na vreme ga zabodem u travu prokletu i ode.. :D

Da, znam.. CP i vrlo se drzim ovog modela, jer odma sam skontao da ne vredi da kupim ista vece (Zajko je nudio skroz povoljno, al kad pomislim na lomove i delove nije mi se islo jos na to).. Ovo je ok.. izlomicuu verovatno jos brdo delova i helija.. ne znam.. Ako samo letim sve ok, nece pasti.. ali nije mi ni cilj bio samo levo desno i u krug... Mada me iskreno i taj krug muci nekad, nije lako napraviti lep savrsen krug.. Mozda treba samo krug da vezbam jos dok ne bude savrsen u svim pravcima?

O, da.. Milan je ime.. :) Nije mi ni palo na pamet da je bitno.. :)

Da, ocigledno imam tendenciju da pricam na siroko.. Obraticu paznju.. :)
« Last Edit: October 14, 2015, 11:14:35 PM by Che che »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #8 on: October 14, 2015, 11:10:16 PM »
Ma... ne ljutim se ja nista... samo hocu da kazem da prilican broj pocetnika, u vecini slucajeva ne slusa... valjda "napaljenost"... sto je mozda i logicno/normalno...
samo kazem da treba ici korak po korak... pogotovu su heli zahtevni... jako... bezobrazno vrcavi i komplikovani za ucenje, ali kad savladas sebe i njega, onda je zabava...

Sto je manji i laksi, manje su i lakse stete, nema tezinu udarca, da bi lomio... vidis da nesto ne ide, kako bi voleo, pusti gas i pusti ga da padne, NA TRAVU i nista...
Ako si u zatvorenom prostoru i pocnes da se boris sa njim, zakucaces ga ko muvu...  fleka samo ostaje... Traze vreme i strpljenje..
Meni je jedan clan sa foruma dao odlican savet ... hvala mu...
Ti i heli sami na travnatoj podlozi, veliki fokus na tih 5 minuta leta i samo korak po korak... nikako dalje od 5 m od sebe... max. koncetracija i bice USPEH !!!

Tesko je imati, kako rekoh sve delove, svaki dan izlaze novi modeli, ali kako rekoh porudzbine idu jednom nedeljno... pa sad... ali cinjenica je da se desava da ih i oni nemaju u DE na stanju, onda se malo otegne...
Kao sto rece Vaci, ta nabudjena verzija sa BL motorom se pokazalo zaista kao mnogo bolja, ali taj motor kosta nekih 50 Eur, sto mu dodje ko pola CP X !!???

Sad se skoncentri na natenje i udri...
 ()-()   i sretno  (<--)

PS... imas ti na simulatoru svasta nesto od podesavanja povetarac/oluju itd.. nisam bas mnogo u tome, ali znam da ima svasta nesto...
opet imaj na umu da se lakse i lepse, preciznije leti na vecim modelima, ali kod pada, koji su cesti, kod veceg je cena takvog pada veca od cene CP X... zato je mikro dobar za osnovnu obuku i hvatanje stosa, princip je isti, komande takodje
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #9 on: October 14, 2015, 11:34:30 PM »
Pogledao sam video, i .. ovo ispod nije trava :)

Evo spisak delova koje ja imam u kutiji za ncpx:

BLH3313 feathering spindle - izkrivi se, mozes par puta da ispravis ali posle treba promeniti
BLH3309 swashplate - ili se polomi neka od  kuglica na kraju rucki, ili se raspadne na dva dela, moze malo CA da pomogne
SPMSH2026L, SPMSH2025L - servo zadnji i prednja dva
BLH3318 kabinica, ali sam uzeo od v911 sad, jeftinija, jaca i malcice teza
BLH3306 - glavni zupcanik
BLH3322 - plasticne rucice
BLH3308 - servo rucice
BLH3521 - gumice za kabinu
BLH3603 - zadnji rotor
BLH3310 - glavni rotori
BLH3312 - glava za glavne rotore
BLH3303 - motorcic glavni

i naravno CF palica za zadnji boom.

Kao i kod svega throttle hold ti je prijatelj, da smanji stetu :) Sto se tice mcpx bl v2, imao sam v1 i na oba je crkla elektronika, to su posle sredili valjda na dvojki, inace je bio puno bolji za letenje napolju, poznaje se 2s baterija i brushless motorcic.
Sad imam hisky hcp 100s, dupli brushless .. ali su malo preterivali sa snagom tih motora i brzinom okretanja glave, evo samo malo sam se dotakao trave kod sletanja i , kad sam lupio posteno onda nije ostalo nista ni od propova :)

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #10 on: October 15, 2015, 06:39:06 AM »
Koristim ja izdasno trotite hold.. cim krene po zlu bolje je tako, to sam ucio jos kod onog koaksijalnog.. provalio sam bolje tako nego da mlatara po zemlji, daleko veca steta.. Nije mi ovaj nov nikad pao da nije bio hold vec prebacen..

Imam 2 CPX a i onda imam i delove ako hocu da skidam sa jednog i stavljam na drugi, jeftinije je nego da se kupuju svaki put.. Imam i jacu kabinicu, ona defolt je uzasno laka za slomiti..
Zajko rece BL motor je bolji, imam i njega na jednom (bio je malo vise od 50e).. Ali i to me zeza pa opet letim stock ovaj drugi, dok motor ne crkne opet.. dok je radio BL, par letova, problem je sto je motor prejak i ne moze rep da ga vrati nije rep dovoljno jak.. ako hoces 100% snagom na gore, heli se zatorira prilicno, rep ne moze da ga vrati u poziciju, pogubi se heli (a i ja sa njim)..

Evo problem sa BL motorom, baterija i 25c i 45c isti problem.. Heli je u ok stanju, vidi se na snimku.. Isti problem je kada je motor i u drugom heliju..
Razmisljao sam da nije do baterija, ne znam, razmisljam da za probu stavim 2 baterije paralelno (ista voltaza, da bude jaca amperaza) da vidim da nije tu problem neki.. ne znam.. mada su baterije sve relativno nove, 2 su mozda 10 puta punjene.. Sa svakom od 10 baterija imam problem.. Nekad malo manje, skoro uspe i da poleti, sa nekom vise...
Video malo "boli" kad se gleda...



Mozda sam samo ja maler... :)

Mozda je od padanja.. ali nije mi mlatarao po patosu nikad,  na kraju krajeva mozda sam 10-15 min leteo taj BL tako da nisam stigao da padnem.. Ne znam.. Moze li u opste od padanja to ovako da zeza? Kupio sam nov heli i u njega stavio ovaj BL, isto je...

No, svejedno, HVALA PUNO svima, hvala i za odgovore na pitanja..

Nisam nikad uzivo video u letu nista vece od ovog mog nano.. Nista nisam ni video osim ovih mojih sto imam.. Voleo bih nekad 450 neki da vidim i posebno da cujem, odusevljava me zvuk vecih helija i kad ono kao "pukne" pri promeni pich-a iz pozitivnog u negtivni i obrnuto.. Pokusacu da napisem taj zvuk.. hahah.. bice zanimljivo... ono "zzzzzzz, prrf, zzzz.." hahah.. to je to.. :D
« Last Edit: October 15, 2015, 06:54:49 AM by Che che »

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #11 on: October 15, 2015, 08:26:28 AM »
Meni izgleda da si ti jednostavno prerastao nanota :) Nano leti dobro samo kao stock, imam i ja bl upgrade, i carbon frame, cnc alu machined rotor head, cnc alu swashplate, veci motorcic na repu, sire repne elise ... ali sve to je pretesko, samo kao stock lepo leti, tako da je sve to lepo spakovano u kutiji.

Nabavio sam Blade 230s, ali nikako da ga isprobam, previse kise, to bi ti mozda bio sledeci upgrade .. ili direkt na 450 ali rece da ne bi preveliki.

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #12 on: October 16, 2015, 01:20:51 PM »
U to je super.. ti upgrade su fenomenalni, barem mi lici, ne znam uzivo dali su.. verovatno je bolje.. Ovde nema to.

Jeste, generalno je nano super.. samo da nagovorim ovaj BL motor da radi.. i taman
Hvala za "prerastao si" ako je to pohvala.. Ne znam, meni se cini da je nano bas zeznut da budes potpuno siguran u letu. I Zajko mi je vise puta rekao da je sve vece puno i lakse za let, ima masu pa ima i neku inerciju sto pomaze. Mislim to se na simulatoru i te kako oseti. Veci heli ako je dovoljno jak moze da se prevrne u mestu, dok je Nano jako tesko.. Primetio sam da pomaze ako prvo malo cimnem u vis pa onda okrenem, manje mesta treba nego kad iz hovera direkt prevrnem..

Sigurno cu da predjem na nesto vece jednom. Za sad nekako imam osecaj da jos nisam siguran u sve to.. Svakako pomaze sto je nano jeftin za delove i sto moze da padne puno puta pre nego sto padne nezgodno da polomi nesto..

Uzeo sam od Vlade RcSrbija one sipkice od karbona (pune, ne cevcice kao sto su u originalu, ne mogu da provlacim one zicice). Hvala Vaci! Imam jedno 3-4 repa koje bih mogao da osposobim, realno, samo da zamenim to. Treba mi jedan koji radi. Taman ako osposobim BL, videcu da produzim malo rep za santimetar, dva, mislim da ce malo bolje da se bori tako protiv jakog BL motora.. ako je duzi rep po nekom mom osecaju trebalo bi da motoric na kraju ima jaci momenat.. Probacu..

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #13 on: October 16, 2015, 02:38:09 PM »
Prerastao i u smislu da trazis od nanota previse, ipak je to samo nano :) Cim pokusavas da ga pojacas da bi bolje leteo i da bi radio akrobacije ili flipove na sto manje prostora, onda si prerastao, nano jednostavno nema snage, mase ni brzine glave za takvo nesto. Preporucujem ti da se batalis bl upgradea - nece fino raditi, ako i produzis boom zadnji motorcic nema snage a i elektronika pocne da zajeb.. pa rep trza, mogao je da drzi rep samo na nekih 70% snage motora, i to u hoveru, cim si malo vise trazio od njega ode rep :) 

Pogledaj si ovaj video, nano cpx bl sa jacim motorcicem na repu
Ili stock mcpx bl ok nije isti letac, ali meni se cini da je ovaj mcpx ipak dosta autoritativniji, plus cena kad saberes bl upgrade i mikroheli motor upgrade .. ispadne da je mcpx jeftiniji :)

Probaj da pazaris mcpx bl, 2s baterija i malo jace sve skupa. Skuplje? da ali na kraju ces jeftinije proci i letet ces a ne zajebavati se sto nesto ne radi.

Offline Che che

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: Pitanja pocetnika...
« Reply #14 on: October 16, 2015, 03:09:39 PM »
Da, nema snage za to sve, znam.. Jos na simulatoru sam hteo tik-tak na njemu da naucim i nema sanse onako kako valja, kao sto moze sa velikim i jakim helijima.. Posle sam na netu gledao kako rade kao sa njim i skontao da ni ne moze bolje.. Bukvalno skroz od normalnog pa 180 do invers i nazad.. I kao to je tik-tak, msm nema veze sa tim kako bi trebalo.. i vremenom sam skontao da to je to sa nanom, ne moze bolje...

Ali u sustini mi se cini nano je bas "snappy".. na pocetku nisam mogao da ga drzim u mestu koliko je brz.. cini mi se reflek mora opak da se ima. Ne znam sa velikim nekim 450, cini mi se nije tko vrckav ko nano. Zato nesto imam i osecaj kad nanao savladam sve ce posle biti lakse...

Sto se tice BL imam vec BL motor, video si u onom videu poslednjem.. samo da provalim sta mu je :)

A sto se tice motora jaceg, ne znam, koji je to motor? Kupuje se posebno? Imam vec nakupovano neke razne (posto sam jurio neke motorice pa nije imalo, kupovao sam slicne da zamenim i sad imam neke koji nisu ni radili nikad, nisu odgovarali) mozda probam sa tim da nabudzim nesto.. :D Imam i elise od quada razne.. mislim da su vece.. mogao bih da malo experimentisem.. :)

El ovaj mCPX ima BL i rep i glavni motor? Vidim cini mi se V2 da ima BL a onaj prvi nema rep BL..
Zajko ga nema, vidim ima na HH Nemackom odakle on nabavja al nema cena..
« Last Edit: October 16, 2015, 03:16:00 PM by Che che »