RC MODELI HELIKOPTERA > PITANJA POČETNIKA O HELIKOPTERIMA

Pitanja pocetnika...

(1/6) > >>

Che che:
Postovanje svima.. Moj prvi post ovde. Mozda sam trebao u predstavljanje :)

Trebaju mi neki saveti, nije samo predstavljanje pa sam se odlucio da pitam ovde.
Iskreno ne znam nikog ko se ovim bavi u mojoj okoini i misli da smaram ljude pricom o tome. A treba mi neko ko ima vise iskustva da mi da par sveta, da mogu da pitam kad mi nije nesto jasno (bre).. :) Nadam se da cu ovde moci da smaram ljude.. hahah..


Koga smara da cita "moju pricu" neka slobodno preskoci dole na konkretna pitanja:

Poceo sam da "letim" aktivno od nove godine (2015) tacnije od januara kad su mi kolege na poslu kupile cuveni Suma koaksijalni 107 model.
Naime jubav (iako bez pokrica, nisam imao nista da sam "leteo") je postojala i pre, kao klinac sam od balze pravio makete i par raketnih modela.. Ali sve je to bilo kad sam bio bas mali tipa 10-12 godina.. Sad imam vec 33 i malo kao sam mator... Ali vec dugo sa ceznjom gledam snimke itd RC helikoptera i odusevljavam se. I kolege mi kupile.. Iako sam bio vrlo zahvalan kolegama na poklonu, sa druge strane mi je bilo zao para jer za te pare su, da su znali, mogli da kupe neki dobar CP heli (bar sam tako mislio).. Ali svejedno, Suma 107 (onaj zuti, coaxial) je lepo posluzio da se malo udje u stos.
I posle toga sam resen da se malo vise zabavim, da dozvolim sebi da ispunim decacke snove itd.. hehe.. zvuci debilno.. al to je u sustini..

Kupio sam, od cini mi se ovde na forumu poznatog dobavljaca, Spectrum DX8 stanicu i nadi da ce biti dovoljna ne samo za pocetak.. Uzeo sam i simulator (po njegovom savetu) i za pocetak Blade nano CP X, mislim da vam je poznat model... Collective pitch mikro heli.. Citao sam pre toga i gledao tutorijale itd i nesto sam odlucio da preskocim sve izmedju koaksijalnih i odma predjem na CP helije.. pa sta bude.. Da naglasim, CP heli mi je zelja da naucim da letim, 3D flight kao ono krajnji cilj... Zato sam i preskocio sve izmedju koaksijalnih i presao na CP odmah..
Naravno prvo sam par meseci proveo sa simulatorom, koji je po recima dobavljaca "90% kao u stvarnosti".. I tu sam se malo izvezbao da znam bar da poletim, za sletanje cu se snaci.. :D
I naravno, posle nekog vremena malo skupim nekog znanja i hrbrosti da iz kutije po prvi put izvadim svoj novi Blade nano CP X... I onda, posto je bio neki dan bezvezan, naravno poletim u sobi, koja je inace 10m2.. i svima je jasno...
Okkk.. vrlo sam brzo skontao da su mi delovi i njihova nabavka jako bitni.. Skontao sam to kad sam prvi put skrsio onaj Suma i kad sam imao da kupim elise koje sam polomio. Cinilo mi se da moj dobavljac ima i po njegovim recima moze da nabavi sve sta mi treba. No svejedno, nabavka delova mi je problem. Moj "vendor" kaao ima delove, ali obicno nema ono sto mi treba i onda moram da cekam po 3-4 nedelje da dobijem ono sto mi treba da bih pogao ponovo da "letim". Ok, sta da se radi.
Na kraju sam iz dosade (dok sam cekao neke delove za heli) kupio i nano quadcopter, koji je na moje iznenadjene stvarno fenomenalan, lepo leti, stabilniji je od helikoptera puno, lak je za voznju.. E, sad, ja sam kreten.. Hocu odmah sve, iako nisam siguran u najobicniji hover ja hocu vise, hocu invers hocu daleko da vozim itd. To je naravno rezultiralo gomilom padanja i kvarova i gubljenja modela. Trenutno 2 drona izgubljena, 2 helija izlomljena.. :)

E, sad, konkretna pitanja:

1. posto sam polomio rep od Blade nano CPX-a koji je karbon fiber cevcica (ne mora, moze i stapic da bude, neka idu zice spolja) dali imam i gde da kupim na metar taj stapic?

2. dali postoji dobavljac ovde kod kog mogu da uzmem dobar CP heli, za sad jos uvek nebih prelazio 150 klasu, ali da ima sve delove odmah na stanju da ne moram da cekam sta god mi treba po 2-4 nedelje? Ako ne sme ovde da se postuje, kao reklama je, molim na PM..

3. Kako se vi snalazite za delove? Ne zelim da moram pola meseca-mesec da cekam i da ne letim dok cekam da mi stigne neki deo. Dali je u opste moguce ovde kod nas u Srbiji/Beogradu kupiti i leteti neki dobar CP heli i kad padne i ima problema da mogu da odem taj dan negde i kupim sve sta mi treba i sutra opet mogu da vozim?

4. koliko vi cesto letite.. Mislim ono na pola sata, sat, negde na livadi... tako ja.. svaki dan-dva.. nekad redje.. ali kad god mogu..

5. dali ima neko ko je voljan za malo druzenja nekad? Posto obicno kad letim budem sam, na livadi nekoj na NBGD i nema nikog da popricam da gledam jos neko kada leti itd.. Skuplja li se neko sa nekim nekad, onako neobavezno, cisto spotra radi i dali je voljan da me obavesti kad to radi da dodjem i ja? Dali neko leti sam i dosadno mu je sam pa da pravimo drustvo jedni drugima?


Naravno ovo je za pocetak.. kao sto vidite puno pitanja.. i to su samo ona osnovna.. zao mi je.. smoricu i vas.. :(

marko.jovanovic:
imaš ekipu na aerodromu 13-maj kod Batajnice skupljaju se tamo svaki vikend i uvek će ti neko izaću u susret.
Što se tiče delova za heli konkretan slučaj na žalost tvoju Svi delovi ne postoje na lageru obično kod naših dobavljača pa zato gledaj da ne srljaš u početku i lomiš tako često model. Takođe izbegavaj letenje po vetru dok ne stekneš neko iskustvo i samopouzdanje.
Dobro došao u svet RC-a i spremi nočanik!

Che che:
Hvala na odgovoru... :)

Bio bih zahvalan da neko od te ekipe ovde napise (ili posalje PM) kad tacno se nalaze tamo, da znam kad da dodjem.. Mislim, ne vredi da samo banem bilo kad, necu nikog sresti.. Mozda neki kontakt?

Hvala...

A sto se ostatka tice.. Ma znam sve. Nesto sam se nadao kao da je to moguce. Da mogu da letim i kad slupam nesto da mogu odmah da odem i kupim sta mi treba. Obicno su to elise ili repna elisica ili eto rep.. Posle nekog vremena recimo i cetkice na glavnom motoru iseku bukvalno onaj kolektor mali pa onda cekam motor.. Sve je to sitno, ali svaki put gubim dane a vozi mi se.. :)

gerotmf:
Dobrodosao u svet RC, ja to resavam tako da imam 2 nano cpx-a .. pa kad jedan pukne imam drugi da letim dok cekam na delove :) Naravno nabavio sam i more rezervnih delova, kao sto su propovi, servojcici (od Hisky HCP100s), swashplate, rotor head, par canopy-a (neoriginalnih, skupe su ili sto bi rekao moj prijatelj s..rem ti se u canopy, zlatan li je :), brdo baterija i par motorcica, koje za cudo nisam jos nikad menjao. Proveri kompatibilnost delova sa raznim hisky, wltoys, walkera mikro modelima (hcp80 za repni motorcic, walkera mini, genius cp za canopy, ...), ima jedan super mod bas za repni boom gde nalepe nosac i repni boom sa fbl100 turnigy helija na nano cpx posto je kvadrat cevcica pa je lakse upasovati nego okruglu .. uglavnom pogledaj si http://www.hacksmods.com/tag/nano-cp-x/.

zajko:
Zdravo, ovde tvoj "VENDOR" ....

Ne znam ime i prezime, da bih ukacio o kome se radi, ali i nije mnogo bitno.. nagadjam...

Imas, odlicnu stanicu, vise nego dobru za pocetnika, koja pokriva sve BLADE helikopetre i multikoptere od najmanjeg do najveceg... i Simulator koji podrzava sve vrste letelica... mislim da tu i ne treba traziti zamerke...

Ako se ne varam kupio si Blade nano QX i Blade nano CPX, oba mali, ali jebitacni, sa malom letnom masom, ako se NE varam oko 30gr, tako da prilikom pada obicno NE prave stetu, kazem obicno pod uslovom da se ne probaju u zatvorenoj prostoriji od 10m2, da se sa istim malo proba na simulatoru...
Ako prve letove izvedes na otvorenom prostoru, kako uvek i kazem i da je podloga neka travica, i ne letis bilo koju od ove dve letelice dalje od 5-10m, jer su mali i ne vide se, ili se slabo vide... za pocetak... bar... smem da garantujem da u 99% slucajeva nece biti nikakve stete po iste... Kas se malo upoznate i uvezbate, onda je sve dosta lakse...i obavezno D/R na 70% i EXPO 40% za prvo vreme, upoznavanja, da se malo obuzdaju i smire... Kad se sve to lepo uvezba, onda se moze probati sa raznim drugim zezalicama i podesavanjima, ali trebalo bi ici postepeno u svakom slucaju... pa na kraju u zatvoreni prostor od 10m2... obratno od svega sto si radio...


A sto se tice nabavke delova, porudzbine idu svakog ponedeljka ili cesce za nabavku svega-svacega iz HH Germany i stize u Bgd za 7-10 dana, pod uslovom da se ne narucuje emailom u opisnoj varijantu, tamo neki sraf ili ono malo sto radi ono ili ti vec ne znam sta, svaki model ima svoj Manual i tamo su prikazani svi delovi sa svojim kataloskim brojem, mislim da smo to vise puta raspravljali, tako da je dovoljno da se posalje samo jedan email sa sveobuhvatnim podatcima o naruciocu, ime i prezima, puna adresa i telefon, porudzbina sa kataloskim brojem i koliko zeljenih komada.. sve stima perfektno, nema potrebe za dodatnim emailovima, ako je neki veci iznos placa se avans 100%, za sitnice i male iznose, uglavnom NE... Sve sto ima na webu nema potrebe narucivati, emailom, pobacas u korpu, kliknes enter i u roku od 1-3 sve sto si porucio je kod tebe... Posto som u ovom hobiju jako mali a raznoliki, niko ne drzi velike lagere, sa svim mogcim i nemogucim delova, trebalo bi drzati u magacinu za sve postojece modele bar 200 tisuca eur u delovima, sto je apsurd... to ne rade ni na zapadu, ali njima delovi stizu za dan-dva milioni korinika, milioni RC shopova, zajednicko trziste itd..itd...
Ili, kao i prilican broj ljudi kod nas, kad skapira sta im cesto strada u letenju/padanju, obezbedi svoj stek delova...

Uzivaj u letenju
 ()-() (<--)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version