Author Topic: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .  (Read 9500 times)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« on: October 11, 2015, 04:46:11 PM »
Pozdrav modelarima ,poceo sam sa izradom dzet modela SU37,od izoflora .Model je uvecan i dimenzije su mu otprilike 150cm duzina ,sa 110cm raspon krila ,uradjen je ravan trup sa ojacanjem od karbona koji je u sendvicu izmedju dva izoflora ,ali o tome cu detaljnije  u drugoj temi .Mene interesuje mogu li dva brasels motora da se povezu na jedan jaci ESC posto idu po planu dva motora a i sami avion je dosta veliki .A ako bi morala dva ESCa mogu li kablovi za  signal da se spoje u jedno da bi prikljucio u prijemnik i dobio isti gas na motorima posto imam cetvorokanalnu stanicu ,jer kad se spoje dva kabla za signal dobijam i duplo napajanje za prijemnik.Ili da idem na jedan jaci motor .Koje resenje je moguce i naj pametnije ,molim za savet sve modelare koji znaju ovo sto mene zanima .Pozdrav za modelare jos jednom i unapred HVALA. ()-() (<--) (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #1 on: October 11, 2015, 04:59:27 PM »

Ono za dva motora na jedan ESC ne bih preporučio.

The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #2 on: October 11, 2015, 05:14:12 PM »
Evo ti i test za onu goru varijantu
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #3 on: October 11, 2015, 05:20:14 PM »
Rajkeru nisi u pravu. ESC šalje struju sa tri žice koje se raspoređuju na 3 faze u motoru.
Dve po dve žice su pod naponom samo različitih kombincija i redosleda.
Zato je dovoljno samo promeniti raspored dve žice da bi dobio obrnuto kretanje motora.
Što može da se postigne i sa dva motora na jednom esc-u.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #4 on: October 11, 2015, 05:23:33 PM »
A evo i testa koji govori o problemu sa 2 motora i 1 esc-om što je skroz logično jer električna struja teče linijom manjg otpora pa tako će rasterećeniji motor brže da se vrti ili će onaj  opterećeniji da se ne vrti uopšte....
« Last Edit: October 11, 2015, 05:28:21 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #5 on: October 11, 2015, 05:47:47 PM »
Samo se mora imati u vidu da 2 motora vuku duplo vise struje pa ESC mora biri dovoljne snage.

poz
Veljko

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #6 on: October 11, 2015, 07:33:43 PM »
Ok,Ljudi manite se prepirke,ova prva varijanta resava sve (prvi video) ,pa cak mogu da ubacim i dve iste baterije sto je prednost,jer ce  motori biti verovatno malo jaci pa je to super resenje... Nije bitno da li je jedan ili dva ESC-a bitni je da moze da se odradi makar sa dva ESC-a samo sto mora kako vidim na videu mora da se skine sa napajnja srednja(plus) zica i onda ide Y kabal u prijemnik ,odlicno resenje bolje tako nego eksperimentisati bezveze ... Hvala ljudi sto ste se javili ako neko ima jos neko resenje neka predlozi....

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #7 on: October 11, 2015, 07:49:59 PM »
Pravilno je samo ako svaki motor ima svoj ESC. Razlog je princip upravljanja kontrolera motorom.
Signal za gas od prijemnika 2 komada ESC-a zajedno mogu da dele preko "Y" kabela.
Izvor napajanja od 5V od 2 kontrolera se mogu paralelno vezati, a dovoljno je samo iz jednog od njih da ide do prijemnika.
Akumulator napajanja je dovoljan samo jedan.
Dakle ovako i samo ovako je pravilno.



« Last Edit: October 11, 2015, 10:08:58 PM by tibeteagle »

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #8 on: October 11, 2015, 11:10:32 PM »
Ok Laslo hvala , koliko sam ja razumeo to je isto kao na prvom videu u postu sto sam ja odmah i prihvatio .Pogotovu sto  sam vec napisao sto mogu da stavim dve baterije iste jacine 3s ne moram primera radi da stavljam bateriju 5 ili 6s.Samo na dve baterije 3s mora prvo da se poveze baterija na ESC koji direkno napaja prijemnik da ne dodj do nekontrolisanog rada motora .I jos jedno pitanje za modelare da ne otvaram novi topic.Jel ima neko iskustvo sa pokretnim motorima pozadi pomocu servoa na modelu radi lakseg manevra modelom pogotovo penjanje gore ,i jel bi morao ja to da uradim posto je model veliki da kazem tako,mada sam ja  vise za fiksnu verziju da ne komplikujem mlogo i otezavam model bez veze.HVALA SVIMA NA POMOCI.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #9 on: October 12, 2015, 12:08:51 AM »
Quote
Ok Laslo hvala , koliko sam ja razumeo to je isto kao na prvom videu u postu sto sam ja odmah i prihvatio .
Da, samo sam hteo da potvrdim, jer je bilo i zbunjujućih sadržaja posle toga, a inče je crtana šema pravilna tehnička dokumentacija po kojem se rade tehničke stvari.

Quote
.Jel ima neko iskustvo sa pokretnim motorima pozadi pomocu servoa na modelu radi lakseg manevra modelom pogotovo penjanje gore ,i jel bi morao ja to da uradim
Ako sam dobro razumeo, ti hoćeš ovako nešto na tep modela?



Gimbal servo mehanizam za promenu pravca potisne sile treba samo za ekstremne akrobacije.  Za normalno komandovanje letelicom su tu klasične komandne površine aviona. Sa njima se ne bi povećala potisna sila i neće se penjati bolje. To izrazito zavisi od snage podona.
Dakle ne treba uraditi, osim ako si već isprobao sve kategorije modela i ni 3D modeli te ne mogu zadovoljiti sa svojim velikom mogućnostima manevrisanja.
Bilo bi interesantno sada, kao i uvek, da navedeš o kom avio modelu je konkretno reč?
 ;namig
« Last Edit: October 12, 2015, 12:14:18 AM by tibeteagle »

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #10 on: October 12, 2015, 12:48:56 AM »
Model je SUHOJ SU37 od izoflora  napisano na pocetku teme  ,ne nisam mislio na taj sistem vec sistem gore dole kako se krece horizontalac .Taj sistem sam video na rc groups i vecinom njega rade na dzet modelima. Mada sam ja za klasican sistem drzaca motora ,ali pametnije je da pitam posto ce model biti veliki 150cm duzina ,raspon krila 110cm.Da ga ne razbijem odmah  . ()-() (<--)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #11 on: October 12, 2015, 11:16:29 AM »
Pardon. Mislio si na ovako nešto?



Ako još nisi leteo ovakav model, bolje je da prvo probaš bez tog mehanizma na izlazu mlaza. Da, kako si naveo, model će biti dosta lakši i baš zato će bolje da se penje vertikalno, a što si naveo da želiš.
 ;namig



Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #12 on: October 12, 2015, 01:05:26 PM »
evo linka modela kog pravim i tog sistema pokretnih motora ne znam kako se zove. Samo sto ja ne bih uradio da bude nista komplikovano vec samo eleroni i komanda pozadi na ovaj nacin bez miksa. Zato sam pitao opet kazem ako je bolje i moze tako da funkcionise ja bih sa fiksnim motorima. Pozdrav ()-() ()-() (<--) (<--) (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #13 on: October 12, 2015, 01:35:59 PM »
to se zove Thrust Vectoring Systems, i ima neke razlike... na snimku koji si dao pomera u zeljenom pravcu motore sa props, sto je mnogo veci ucinak, nego da samo usmerava vazduh koji si ti predvideo sa EDF (slabiji ucinak), sto mislim da sasvim odgovara tvojim potreba za ovaj avion koji pravis...
Ali ne boh ta dva motora vezivao na jedan ESC, jer motori za EDF su gutaci struje, pogotovu ako su neki low cost ESC, stavis 2 motora 2 ESC adekvatna *malo jaca nego sto pise na tarabi*...

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Mogu li dva brasels motora na jedan ESC .
« Reply #14 on: October 12, 2015, 01:49:32 PM »
Ma ta dilema napisao sam gore je resena idu dva ESC-a ,kao na prvom snimku ,i po Tibetijevoj semi .A sto se motora tice ne ide EDF,  vec klasicni  brasels motori kao sto sam postavio video ,zato i postavljam pitanje jer me zanima jel mogu fiksirani motori posto je malo veci dzet  model . (<--) (<--) (<--)