Author Topic: RC Hawk full scale  (Read 6466 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
RC Hawk full scale
« on: October 08, 2015, 09:00:38 PM »
Pre 5 godina sam napravio sokola na daljinski. Ne znam koja je vrsta, ali me to nije toliko zanimalo, pa sam skinuo proporcije sa prve slike letećeg sokola koja mi se svidela. Već ima ovakvih modela od EPP po svetu, ali ja sam konstruisao po mom sistemu poznatih pink modela od stirodura. Dakle model je ceo od stirobura i to sa veoma kratkom ramenjačom baš na ramenu ptice.

Prvo poletanje nije išlo glatko, jer je visinska stabilnost bila izrazito osetljiva na komandu repa. Suvišno sam stavio posebnu komandu na visinu, a kasnije sam i fiksirao, dok sam visinu komandovao preko elerona odnosno elevona.
Ni stabilnost pravca nije bila ona na koju sam navikao od modela sa dugačkim repom i fazonski krajevi krila imitacije siluete perja su takođe davali svoj deo trzaja. Pošto nema vertikalac, to se nije moglo stabilizirati.
Dakle leteo je ali sam više očekivao. Mislio sam da će biti i neki sokokombat sa njim ako zadovolji moje zahteve, ali definitivno za to treba model sa duuuugačkim repom.  Možda sam RC orla trebao da napravim :big smile
Spremao sam II verziju, ali sam odlučio da ovo ne variram više.

Raspona, ili ipak u ovom slučaju razmaha, jer se radi o rukama ptice, a koje on koristi za letelnje, je oko 110cm što odgovara prirodnoj veličini ptice. Mogao bih reći da je ovo najveći skala model na forumu i to razmere 1:1, ali neću.  :big smile
Težak je oko 550g Oprema pogona je BL motor 2826 (2210) sa LiPo ćelijama od 1600mAh 2S.

Video nažalost nemam, samo nekoliko slika.
Ne pravim ga u kitu a ovaj primerak sam poklonio nekom klincu kao prazan.
Ako nekoga interesuje neki detalj konstrukcije, slobodno neka pita.



 ;namig















« Last Edit: October 08, 2015, 10:54:01 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Hawk full scale
« Reply #1 on: March 20, 2017, 09:03:09 PM »
Inspiracija da napravim ovaj model mi je bila to, da je jedne zime u mom dvorištu poginuo jedan primerak sokola.  ??? Nepoznat mi je uzrok i danas, zašto je baš kod mene našla mesto da izdahne. Možda je nalatela na prozor, jer se to obično dešava, a nisam mislio na ništa magično. Sahranio sam ga u zadnjem delu dvorišta i posle sam odlučio da na neki način oživim njegovu dušu sa mojim modelom.
Naravno, moja ptica je i moja konstrukcija i gradnja, ali pomoć sam našao na svetski poznatom američkom forumu, ovde.
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?950519-%2A%2AEPP-Peregrine-FFF-Eagle-Dragons-and-other-Bird-Planes%2A%2A
Topik sada objedinjuje i druge slične projekte, pa ko je dobio sa ovim inspiraciju, neka prostudira.
Kako se vidi, koriske ga u dresiranju pravih grabljivica i za još mnogo toga. I ovo je neka vrsta aero kombara, čovek kontra ptica. Ko misli da je vešt na palicama, neka proba da pobegne od sokola. mmmm



Uskoro stiže visoki nivo veštačke inteligencije u ovakve i slične modele, pa će oni leteti sa pravim pticama zajedno tako dobro, da nećemo ni da primetimo koji je pravi a koji robot ptica. Novo oružje? Dobro. Da ne idem tako daleko. Još smo u RC eri, ali stvari se jako brzo menjaju.  :-\

Naveo bih još nešto senzacionalno interesantno vezano za RC ptice. Velika je utrka u modelarstvu u mnogim kategorijama, ko će da ima veći skala model pod parolom "bigger is better". Već se skoro stiglo do razmere 1:1. Ipak rekord je već probijen sa (tibetskim?) orlom i to 4:1, a što u reči prevedeno znači četiri puta veći od originala a ne manji. Orlovi su oko 150-180cm razmaha krila, a ovaj model ima oko 6 metara.  ")
Evo ga.



Možda i ja moram već jednom da napravim jedan veeeliki model i da i ja postanem veliki modelar. Recimo jednog stirodur orla od 10 metara.  mmmm Sve ispod toga je siće od modela.  (fiu)













« Last Edit: March 20, 2017, 10:31:28 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Hawk full scale
« Reply #2 on: March 22, 2017, 03:21:54 PM »
Pre nego što neko od mlađih članova pomisli, da je praviti model pticu u obliku ptice samo jedna mala grana modelarstva i da je to neki nizak nivo, evo nekoliko interesantnih činjenica za povezanost ptica, čovekovog letenje i modelarstva.

Od kada je čovek pozavideo pticama i poželeo da i on poleti, stalno je centar pažnje bila baš ona u tom obliku i sa takvom anatomijom. Na Ikaru i mnogim drugim legendarnim figurama, krilo na čoveku je uvek crtano kao ptičije. Dugo se mislilo da čovek treba da sagradi krilo po njenom obliku, da zakači na leđa i poleti mahajući sa ručnim mišićima. Crteži od Leonarda da Vinčija pa do uspešnih pionira avijacije su takođe bazirani na ptičijem krilu. Takvi pokušaji kopiranja nisu doneli očekivani rezultat, iako je teoretski to bilo ispravno. Čovekova slaba ruka i materijali koji su stajali na raspolaganju, nisu bili dovoljno snažni za to.

Interesantno je videti da su prve padinske jedrilice sa čovekom u 19. veku, pa i mnogi motorni avioni na početku 20. veka, kao recimo bleriotov monoplan i na stotine sličih, imali profil krila od ptice. Da, apsolutno isti. Prvi austrougarski borbeni avion je zvan Golub (Taube), veoma je ličio baš na njega u vertikanoj projekciji. Oblik ptice je napušten tek onda, kada je bila potreba za većom brzinom, manevarskom sposobnošću, nosivosti i za postizanje veće visine. Onda je drvo i platno zamenio aluminijum i bešavne čelične cevi i korenito promenio avio gradnju a kakvu i danas viđamo.

Čovek se nikada nije odrekao da leti kao ptica. Ima mnogo uspešnih radova, od ultralajt projekata nalik na ptice, sve do krila na leđima sa mlaznim  motorom. Nema perioda u modelarstvu sve do danas, da oblik neke poznate današnje ili pra ptice nije upotrebljen kao inspiracija. Lep je primer u današnje vreme za pra pticu modela, kao rc pterodactyl. Pored "malih igračaka" RC ptica sa mehanizmima za mahanje krila, u današnje vreme viđamo veoma lepe projekte vrhunskih inženjera velikih kompanija, koji se bave robot pticama. Festo bird. Mnoge manje startap kompanije upravo grade svoje projekte bazirane na RC robot pticama neke vrste.

Plastična pena je učinila svoje pozitivno i u ovoj kategoriji hobi RC modelarstva i svakome omogućila da relativno lako napravi svoj primerak neke prave ptice pa možda pricu zvan Dodo. Da da. Verujte da je mnogo teži izazov nego napraviti umanjeno bilo koju čovekovu grozotu od konstrukcije, naravno upoređujući sa ptičijom savršenom anatomijom za sklapanje krila, sa ugrađenim motorom u prsa i sa još mnogo toga, što ga čini nedostižnim i perfektnim letačem neba. Iako ptice imaju mnogo manji mozak od čovekovog, mnogo su pametnije od nas ako je letenje, navigacija i ostalo važno za letenje u pitanju. Oni su sastavni deo prirodne sredine i ne trebaju im nikakvi instrumenti, meteorološki izveštaji, satelitska navigacija. Oni jednostavno sve to znaju i osećaju u nekoliko grama svog mozga.

Dakle ptica je uvek bila i biće centar svih delovanja, kada je reč o letenju čoveka na bilo koji način a nikako ne čovek.
Ko ne razume veoma šturo gore napisano, neka polako prostudira stvari iz knjiga ili od bilo kud. To je ipak deo opšte kulture, a pogotovo za avio modelara.

 ;namig




 
« Last Edit: March 22, 2017, 07:34:53 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Hawk full scale
« Reply #3 on: April 10, 2017, 08:41:48 PM »
Tema povezanosti ptice i žudnje čoveka za letenjem je beskrajna i ne razdvojiva. Tu se negde kriju i pokretačke energije i za naše RC fly modelrstvo. Gotovo sve kopiramo od prirode, pa tako i sve vezano za pokrete drugih živih bića u svim životnim sredinama, manje više uspešno i sve uspešnije, kako se tehnologije mikrorobotike razvija.
Ceo klip je veoma interesantan za one koji žele širi pogled na biološki svet u kojem živimo, zajedno sa sve većim ljudskim veštačkim kreacijama, ali za ovu temu je interesantan samo deo od 3:50 do 22:10 min. Stvarno nije puno da se pogleda. Slomo snimci su veoma lepi.



 ;namig



« Last Edit: April 10, 2017, 09:03:17 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Hawk full scale
« Reply #4 on: April 21, 2017, 02:10:40 PM »
 :)