Author Topic: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time  (Read 6913 times)

Offline Alextazee

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« on: October 07, 2015, 04:17:37 AM »
Trenutno letim F450 ali razmisljam da predjem na F550 sa istom konfiguracijom (naravno, + dva motora vecim ramom), ponajvise zbog sigurnosti u slucaju otkazivanja nekog motora.

baterija - 3S 2600mah
motori - 1000kv
props - 1045

Interesuju me vasa misljenja o duzini leta nakon ove promene.
Po jednoj logici, dva motora vise, logicno je da je vise potrosaca + dodatna tezina, i vise potrosene struje, ali sa druge strane, bili bi manje optereceni, pa ta logika moze malo i da se dovede u pitanje..

Pokusao sam da izracunam kalkulatorom:
Uglavnom sam uneo vrednosti koje su mi poznate, i dobio sam neko vreme koje odgovara trenutno realnom vremenu leta u ovom slucaju koji sada koristim (F450)
http://prntscr.com/8ol1lt

U drugom slucaju sam dodao 2 motora, povecao ram i dodao 200g tezine (tu nisam bas siguran da li sam dobro prognozirao. dva kraka + dva motora + malo vece gornja i donja ploca)
http://prntscr.com/8ol4zp

Po ovoj racunici se vremena leta, manje vise, poklapaju, ali jedno je racunica, a drugo stanje na terenu :)
Uzimam u obzir i da koristim dve baterije istovremeno, mada to dodaje jos 130g..

Ima li neko iskustva sa ovim pitanjem?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #1 on: October 07, 2015, 07:11:33 AM »
Pozdrav.
Za čega koristiš taj luster?
Ako je za neko profi slikanje i slično onda ti nije presudno to koliko brzo će da ide pa ni težina.
Ako ti je let kratak ti staviš bateriju sa više ćelija.
Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
Moja lična preporuka neke 5000 mah 5s ili čak 6s. Samo treba proveriti koliko je proizvođač stavio da motori i ESC-ovi mogu da izdrže velik napon.
« Last Edit: October 07, 2015, 07:13:19 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #2 on: October 07, 2015, 07:14:25 AM »
I još nešto postavi link od tog kalkulatora deluje zanimljivo a možda i valja
The ground is the limit (or a water)

Offline Alextazee

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #3 on: October 07, 2015, 10:56:50 AM »
Pozdrav.
Za čega koristiš taj luster?
Ako je za neko profi slikanje i slično onda ti nije presudno to koliko brzo će da ide pa ni težina.
Ako ti je let kratak ti staviš bateriju sa više ćelija.
Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
Moja lična preporuka neke 5000 mah 5s ili čak 6s. Samo treba proveriti koliko je proizvođač stavio da motori i ESC-ovi mogu da izdrže velik napon.

Nadam se da posluzi za kakvo snimanje, pa mi i nije bitna brzina. Vise sigurnost.

Cisto sumnjam da ovi motori i ESC-ovi dozvoljavaju preko 4S, a iskreno, menjao bih sto manje komponenti.. Cak mi je i punjac za 2S i 3S. Zato i pokusavam da izracunam da li da se bavim uopste..

Evo, nasao:       
    KV: 1000
    Max Efficiency: 80%
    Max Efficiency Current: 4-10A (>75%)
    Current Capacity: 12A/60s
    No Load Current @ 10V: 0.5A
    No. Of Cells: 2-3 Li-Poly
    Motor Dimensions: Φ27.5 x 30mm
    Shaft Diameter: Φ3.17mm
    Weight: 47g/set

Kalkulator:
http://www.ecalc.ch/indexcalc.htm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #4 on: October 07, 2015, 03:56:57 PM »



Quote
Interesuju me vasa misljenja o duzini leta nakon ove promene.
Po jednoj logici, dva motora vise, logicno je da je vise potrosaca + dodatna tezina, i vise potrosene struje, ali sa druge strane, bili bi manje optereceni, pa ta logika moze malo i da se dovede u pitanje...
Moje mišljenje je da je ovo veoma interesantno. Odlično je što si ovo podelio sa nama.  (thumb)
Lepa je zagonetka zašto je to moguće? Pokazuje kako stvari oko pogona mikrokopreta nisu toliko jednostavne stvari i nje sve samo voltaža i amperaža i tebra (čitaj brate) sve je to ko pasulj jednostavno. Kalkulator sigurno ne laža, a odstupanje od stvarnosti je samo toliko, koliko stvarni delovi odstupaju od svojih nazivnih parametara.
Čekam i ja mišljenje drugih.  mmmm
Samo da ne bude kao ovaj dole.
Quote
Veći napon znači veći broj obrtaja, znači manju jačinu struje obično koju motor povlači iz baterije jer se leti i pod manjim gasom a to takođe znači duži let.
Veći napon ne menja obrtaje pri huverovanju, a ni struja se ne smanjuje. Samo promena napona izvora takođe ne utiče na dužinu leta. Niži položaj palice zbog većeg napona napajanja ne znači i manji gas. Intezitit gasa, odnosno efektivna struja prema motorima takođe ostaje isti.
« Last Edit: October 07, 2015, 06:29:19 PM by tibeteagle »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #5 on: October 07, 2015, 05:44:28 PM »

Ako je u pitanju  DJI original kit onda uz F550 dobijaš i dve vrste elisa  10x4,5 za 3S baterije i 8x4,5 za 4S.
Ja moju F550 sa dodatnim nogarima, gimbalom i gopro letim sa 3S i to dve batt po 3700 mha. paralelno spojene.

OVE: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7295__Rhino_3700mAh_3S_11_1v_20C_Lipoly_Pack.html

Ne letim nikada više od 7 min u cugu,  i nakon leta , napon na ćeljama je oko 3,85V. Dakle može još .Obzirom
da sam letos uglavnom leteo iznad mora , ovih 7 min. je iz bezbednosnih razloga. Leteo sam i sa jednom baterijom 3700 3S
(pukao kabel na jednoj bateriji što sam tek posle video, )
i odleteo nekih 5 min. bez problema. Sa obe baterije bez kamere i gimbala sam leteo oko 12 min a moglo je sigurno jos.

Dakle najbezbolnija opcija što se para tiče je da dodaš dva motora+dva kontrolera+ dve elise 10x4,5 i  da ostaneš na 3S baterijama.



Offline Alextazee

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #6 on: October 07, 2015, 07:21:31 PM »
Moram da priznam da nisam dobro proracunao dodatnu tezinu kada sam napisao da bi trebalo dodati oko 200g.
Trebalo bi dodati oko 300-350g
Motori 47g x2
ECS oko 40g x2
Frame arms oko 70g x2

Takodje sam izgleda zakinuo 50-tak grama kad sam merio svoj model, pa sam to sada todao.
Vrednosti su se malo promenile, ali i dalje nije drasticna razlika, pa skoro da se moze poistovetiti vreme letenja.

F450
http://prntscr.com/8osjt4
F550
http://prntscr.com/8oskz2




Ako je u pitanju  DJI original kit onda uz F550 dobijaš i dve vrste elisa  10x4,5 za 3S baterije i 8x4,5 za 4S.
Ja moju F550 sa dodatnim nogarima, gimbalom i gopro letim sa 3S i to dve batt po 3700 mha. paralelno spojene.

OVE: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7295__Rhino_3700mAh_3S_11_1v_20C_Lipoly_Pack.html

Ne letim nikada više od 7 min u cugu,  i nakon leta , napon na ćeljama je oko 3,85V. Dakle može još .Obzirom
da sam letos uglavnom leteo iznad mora , ovih 7 min. je iz bezbednosnih razloga. Leteo sam i sa jednom baterijom 3700 3S
(pukao kabel na jednoj bateriji što sam tek posle video, )
i odleteo nekih 5 min. bez problema. Sa obe baterije bez kamere i gimbala sam leteo oko 12 min a moglo je sigurno jos.

Dakle najbezbolnija opcija što se para tiče je da dodaš dva motora+dva kontrolera+ dve elise 10x4,5 i  da ostaneš na 3S baterijama.


Nije mi originalni kit. Sklapao sam, pa imam samo ove 10.45 propelere.
Razmisljao sam da stavim uporedo dve svoje baterije, mada ovaj kalkulator kaze da bih dobio samo oko 3,5min. na duzini. Baterija je teska oko 220g.
Verovatno cu ipak probati, bar iz radoznalosti.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #7 on: October 07, 2015, 08:39:06 PM »
Bez obzira i novi proračuni su veoma interesantni. Razlika u težini je oko 20% više a sa istim LiPo vreme huverovanja je samo za 6% manje sa 6 motora nego sa 4.  mmmm Takođe je za neverovati da sa 6 motora troši 135.2W, dok sa 4 motora 152.3W.  mmmm  Odgovor leži negde skriveno i ne javlja se u potpunosti u vidljivom proračunu.  ;namig
Sklad napona napajanja, karakteristike motora i veličine elise je veoma dobar, gledajući po ostalim parametrima u tabelama.  (thumb)

Generalno pravilo!
Veći ESC teži ESC. Važi pravilo 1g/1A moći ESC-a. Ako se na primer pogleda da ovaj motor može da se maksimum opterreti sa oko 18A, a u datom sistemu najviše može da vuče 15.44A odnosno sa 6 motora 14.32A saasvim je dovoljan ESC od 18A, a koji teži oko 18g. Ako su tvoji ESC-ovi 40g, onda je razlika 40-18=22*6=132g.
Dakle ne sme se preterati kod izbora veličine ESC-a kod multikoptera, jer će to više da košta a i smanjuje vreme letenja.
Hlađenje nije problem jer u huverovanju ne troše više od 4A a onda se ne greju, a svakako hlađenja ima na pretek.

Quote
Razmisljao sam da stavim uporedo dve svoje baterije, mada ovaj kalkulator kaze da bih dobio samo oko 3,5min. na duzini. Baterija je teska oko 220g. Verovatno cu ipak probati, bar iz radoznalosti.
Slobodno probaj, pogotovo ako ćeš ga prepraviti na heksu, jer za ovu ukupnu težinu letelice je LiPo od 2500mAh 3S malo, pogovo zbog vremena leta od 5 min.  pa će tako biti 8,5 minuta leta na raspolaganju. Ko za to vreme ne snimi šta je hteo, neće ni za 15 minuta. Ali ovo je već stvar prakse i rutine, a ne teorije.
 ;namig


Offline Alextazee

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #8 on: October 08, 2015, 02:46:23 PM »
Letelica je teza za 20% ali zato zbog dva dodatna propelera ima 50% vise potiska, tako da sam prilicno siguran da sada 6 motora rade rasterecenije u odnosu na 4, i pored dodatne tezine. Po toj logici, sada bi svaki motor ponaosob trebalo da trosi manje struje nego dok ih je bilo 4.
Naravno, da li je to u tolikoj meri manje, da se njihova ukupna potrosnja izjednaci sa onom kada ih je 4, malo mi je verovatno, ali ako neko hoce da se bavi racunom... 
Zanimljivo mi je da je ovaj odnos potrosnje veoma blizu i odnosu, quad: thrust-weight 1.8:1   hex: thrust-weight 2:1   Mada ne kazem da to nesto znaci

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F450 QUAD vs F550 HEXA - flight time
« Reply #9 on: October 08, 2015, 04:20:11 PM »
Alextazee, odlično razmišljaš.  (thumb)
I ja mislim da je to delom zbog rasterećrenosti elise i delom zbog rasterećenosti motora. 6 elisa radi na manjim obrtajima za 15% a tako su efikasniji, odnodno gubici su manji na njima. Za koliko? To bi smo mogli da vidimo samo iz formule, odnosno grefičke krive efikasnosti dotične geometrije elise, sa kojim kalulator kalkuliše.
Motor na manjem opterećenju je takođe efikasniji, ali po podacima gledajući to nije toloko izražena razlika, jer su u oba slučaja veoma efikasni, preko 82%, jer su samo 30% odnosno 20% nivoa svoje maksimalne mogućnosti opterećenja, a uprevo su u tom delu najefikasniji.
Dakle poboljšanje je većim delom zbog manjeg jediničnog oprerećenja na zbiru elisa, jer je njihova aktivna radna površina porasla za oko 50%, dok je težina samo za 20%.
Po logici smanjene potrošnje snage sa 152 na 135W, heksa verzija bi trebala da duže leti za 12,9% vremena, jer je tolika razliku između njih. Ali izgleda da vreme leta drugačije kalkuliše.  mmmm

U ovako složenim dinamičkim sistemima kao multikopter, teško je predvideti događanja sa promenama komponenti bilo kvantitativno ili kvalitativno, jer priroda stvari je skup nelineranih karakteristika sa složenim, većinom eksponencijalnim formulama karakteristika delova ponaosob. To se jedino može dobro videti samo sa modeliranjem u računaru. Danas se već sve može i mora unapred modelirati, ako se hoće nešto dobro uraditi. Naravno, treba znati sve to i isčitati i vrednovati.
 ;namig
« Last Edit: October 08, 2015, 04:26:38 PM by tibeteagle »