Author Topic: Slabo drzi baterija quadcopter f450  (Read 16443 times)

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
« Last Edit: October 05, 2015, 10:16:38 PM by nikola1020 »

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #1 on: October 06, 2015, 12:09:49 AM »
Proveri bateriju, vidi koliko ce punjac da dopuni mAh posle letenja-praznjenja. Ili, probaj original DJI 10x3.8 elise http://www.rcsrbija.rs/multicopter-dji-10-x-38-propeller-l-r?keyword=10%2038%20dji
Na tim motorima je bolja kombinacija 8x4.5 propeleri sa 4s baterijom.
« Last Edit: October 06, 2015, 12:16:09 AM by Birdum_Bardum »

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #2 on: October 06, 2015, 09:51:34 AM »
Kolika ti je ukupna težina quada, sa baterijom?

Na koliko posto throttle ti quad lebdi?

Na rcgroups ima post sa merenjima tih motora (DJI E300 (2212/920Kv)) sa različitim propovima na 3s i 4s, pa možeš tamo da vidiš koja kombinacija bi bila najbolja za tvoju težinu quada, gledaj da je minimum 2:1 razmer potisak:težina. Postoje i kopije tih motora na ebayu, dali je neka razlika u efikasnosti motora ne znam.

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #3 on: October 06, 2015, 07:20:22 PM »
evo punjaca http://www.aliexpress.com/item/SKYRC-E3-2S-3S-LiPo-Balance-Charger-AC-110V-240V-INPUT-with-European-plug/32296519424.html
koji punjac da kupim hocu da se prebacim na 4s zbog duzeg leta


ukupna tezina bez baterije je 900grama baterija je teska 360 grama.
kameru i gimbal koji planiram da kupim su teski 500grama dodata tezina mi nije potrebna.

na deseti minut leta gas mi je 100 posto, a jedva se dize prema gore mogu samo levo desno i dole



dali sam negde pogresio u vezi strane ecalc
moze li motor da se pregreje igrao sam se malo sa stranom i primetio da kada upisem 4s electric power je 291w i sveti crveno

izvinite na losem srpskom iz mekedonije sam provericu rcgroups

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #4 on: October 06, 2015, 08:54:58 PM »
Quote
dali sam negde pogresio u vezi strane ecalc moze li motor da se pregreje?
Setap je dobar. Sve vrednosti su realne iz kalkulatora i ne može nikako biti da je izbor delova problem.
Ako je snaga od 146W za huverovanje tačna, ja ne sumljam, onda to možemo da podelimo sa naponom od 11V i dobijemo potrošnju struje od 13.2A To podelimo sa brojem motora pa je 13,2A/4=3.3A po motoru. Dakle vidi se da ni motor ni ESC ne može da se pregreje, pa ni da se greje.
Ako podelimo ukupni  energetski kapacitet LiPo 5Ah*11V=55Wh sa 146W, dobijemo da treba da huverije 55/146=0.37 sati, odnosno puta 60 minuta i dobijemo 22.6 minuta. Ovo je teoretski ako bi se ispraznio skroz. Praktički dakle trabalo bi da normalno leti barem 15 minuta sa zadatom težinom.
Mislim da je problem u fabričkom kapacitetu LiPo ili u najboljem slučaju punjač ne napuni skroz.
Navedeni punjač nije namenjen za ovoliki LiPo, jer puni samo sa 0,8A a  treba da puni više od 6 sati. Ovoliki LiPo sa mnogo jačim punjačem od recimo 5A sa 3S može da se napuni i za 60 minuta.
Kada napuni i stane punjač, izmeri da li je napon na ćelijama 4,2V ili jako blizu. Ako nema ovaj napon, onda nije napunjen skroz.
Nemoj da jako isprazniš LiPo i sleti odmah kada osetiš da slabi.
Svakako kupi bolji punjač i barem još jedan brediraniji LiPo da vidiš na čemu si sa ovim jeftinim.
Recimo, ako uporediš tvoj sa ovim istog kapaciteta relativno dobrim i poznatim brendom, vidi se da je teži od tvog za oko 1,11 puta. To je dokaz da tvoj nije više od 4500mAh ili možda i manje ako se doda slabiji kvalitet elektrolita i sl.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17253__Turnigy_nano_tech_5000mah_3S_35_70C_Lipo_Pack.html
 ;namig

« Last Edit: October 06, 2015, 09:09:36 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #5 on: October 06, 2015, 09:16:31 PM »
Još nešto da bude jasnije. Moja kalkulacija od oko 15 minuta je zato veća od 11,21 minuta,  jer je kalkulator kalkulisao više manevara od samog huverovanja i to verovatno sa podizanjem na visinu više puta u jednom letu, a za to treba mnogo više snage. Tako da je 11 minuta okej, ali manje već ne toliko, što je verovatno od manjeg kapaciteta LiPo. mmmm
« Last Edit: October 06, 2015, 09:20:20 PM by tibeteagle »

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #6 on: October 06, 2015, 09:28:01 PM »
napunio sam bateriju i jedna celija je 4.13V koji punjac mi preporucujete?
treba mi duzi let barem 25 minuta sa potrosacem kamera gimbal i video predajnik.

uzecu 4s bateriju ,kako mogu da budem sto vise u vazduhu?
spreman sam da smenim ceo sistem za duzi let.tezina je 1500g
   ovaj lik koristi 360Kv motor sa 17x5.5  elise i leti 97 minuta
da mi preporucite neki link za samogradnju quadcoptera sa tezinom 1500g  za najduzi let

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #7 on: October 06, 2015, 10:19:23 PM »
Quote
napunio sam bateriju i jedna celija je 4.13V koji punjac mi preporucujete?
Recimo da je napon ok.
Za punjač recimo barem ovaj ili nešto veći ako se želi brže puniti.
http://www.rcsrbija.rs/punjai-za-baterije/sa-detekcijom-prekida-punjenja/imax-b6-50-w-battery-charger
Puni sa 12V što je dobro za terenske uslove, a u radionici će trebati ovo
http://www.rcsrbija.rs/punjai-za-baterije/dodatna-oprema-razno-4/switchmode-mains-power-supply-12v-5a

Quote
uzecu 4s bateriju ,kako mogu da budem sto vise u vazduhu?
Vreme letenja ne zavisi od broja ćelija već od energetskog kapaciteta akumulatora, težine letelice i naravno načina letenja.
Dobru efikasnost daje dobar sklad napona (broja ćelija) veličina i Kv karakteristika motora i pogodan prečnik/korak elise. Za neke motore treba 4S, a za neke je baš 3S bolje. Za neke elise treba 4S, a za neke je baš 3S bolje. Dakle 3 navedene komponente se ne mogu gledati posebno samo zajedno. Od ESC-a ne zavisi ništa, samo da je optimalne veličine.

Quote
da mi preporucite neki link za samogradnju quadcoptera sa tezinom 1500g  za najduzi let
To bi mnogi voleli da vide. Pravi dobri se mogu naći samo u profesionalnoj kategoriji sa mnogo skupih delova. Ako se zna teorija malo temeljitije, sa kojim vrednostima i kombinacijama se može postići bolja efikasnost, lako se sastavi dobar i za manje pare. Ali to znanje nije na poklon ni od koga, pa forumi nisu puni sa njima.
Nažalost ja ne znam za dobar setap za tvoje potrebe, ali se može potražiti na drugim forumima kako su drugi napravili svoje. Kao probu za određenu kombinaciju delova se može koristiti ecalc.ch da se vidi nivo efikasnosti i vreme letenja.
Za letenje od 25 minuta zaista treba obratiti pažnju, a da dužina letenja ne ide na uštrb drugih karakteristika. Možda će se trebati zadovoljiti i sa 15-20 minuta ,a što je negde prosek.

Primer na video klipu gore pokazuje samo da se može napraviti dosta dobar sistem, ali samo sa idealnim uslovima, bez da išta korisno radi u vanjskim atmosferskim uslovima i sl.

 ;namig


Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #8 on: October 07, 2015, 09:01:57 PM »
hvala na pomoci usmerio si me na pravilan put.
racunao gledao forume i zakjucio i da podignem voltazu trebace mi jaci motori sa vecu dimenziju i manji obrtaji 450kv ali i vece elise . otprilike tako se povecava i tezina quad coptera jedna baterija od 500g trebace mi 3 baterije to je 1.5kg ceo quadcopter da tezi 1.5kg to je ukupno 3kg.

u potrazi sam za motorima koji ce izdrzati 3kg. koje marke su najbolje za motore, i koje marke za baterije,preporucio si mi nano tech dali je ona najbolja?


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #9 on: October 07, 2015, 10:16:30 PM »
Quote
hvala na pomoci usmerio si me na pravilan put.
;namig

Pravljenje multikoptera je lep ktreativan rad, što se prvenstveno odražava na izboru veličine i namene kao i u odabiru pravilnih delova. Jako je teško bez iskustva tako raditi, pa je svakako potrebno da se vidi kako su drugi uradili svoje ovde ili bilo gde u svetu. Nisu svi primeri dobri, jer su i drugi samo većinom amateri i rade po nekoj svojoj logici. Čak se i mnoge profesionalne letelice znaju veoma loše uraditi. Dakle vredi prvo da se dobro pogleda materija, ali kupiti gotovo je najsigurnije, a neki nisu ni toliko skupi, s obzirom da su spremni za let.

Quote
u potrazi sam za motorima koji ce izdrzati 3kg. koje marke su najbolje za motore, i koje marke za baterije,preporucio si mi nano tech dali je ona najbolja?
Da, Nanotec i još neki sa Hobi Kinga su solidan kvalitet i koriste ih i profezinalni letači multikopera. I ja imama samo takve. Naravno drugi su isprobali drugi brend i isto su zadovoljni. važno je da se ne kupuje sa ebay-a već iz hobi radnje, pa makar je to i nešto skuplje. Naravno i u Srbiji ima ponude za celu tehniku multikoptera pa treba iskalkulisati šta se isplati.
 ;namig

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #10 on: October 12, 2015, 10:57:09 PM »
Danas sam bio u aero klub odrzava se dva puta godisnje jedan lik iz skopja doneo e quadcopter sa
4220 880kv motorima 30A ESC, 11x5.5 elise ,tarot 2d gimbal hero4 i 2x2500 turnigy bateriju 3s i quadcopter je tezak oko 1400g

leteo je agresivno samo 6 minuta. baterija je pala na 3.62   

moj motor
KV(rpm/v): 920
Max Power: 370W
Max Thrust: 1200 grams
Weight: 53 grams
Shaft Diameter: 4mm
Shaft Length: 49mm Recommended Propeller for battery: 12x4.5 for 2S battery;  10x4.5 for 4S battery
Battery: 2S-3S Li-Po
ESC(A): FMT 30A ( recommended )


u specifikacii pise da izdrzava do 370w,na ecalc je maksimum na 300w do koliko w motor moze da radi a da ne pregreje/pokvari
i gledao sam na youtube  ako je lak quadcopter nedase kontorolirati .spored proracunu gore 2212 920kv moze da podigne 5 Kg
sta ce se desiti ako quadcopter je tezak 4 kila koja je optimalna tezina da nebude ni previse lak ni previse tezak.

jedan mi motor crkao nemogu da letim dok ne pristigne novi.namotaji su uredu citao sam negde da je podnozje motora ili lageri otkazali (tesko vrti kada okrecem rukom) gde mogu da nadjem rezervne delove?

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #11 on: October 13, 2015, 12:49:51 AM »
Evo ti i moj primer, quad x650 frame, turnigy 2836/9 950kv, 30A simonk ESC od hobbykinga (blue series sam sam jih fleshovo na simonk), 3s 5000mAh turnigy 5.0 baterija, 2d gimbal sa xiomi yi kamericom, multiwii fc, 1045 plasticni propovi, let 9 minuta, mogli bi i 10 ali necu da forsiram baterije. Isto to samo sa 2200mAh zippy baterijom, let oko 6 minuta.


« Last Edit: October 13, 2015, 01:00:47 AM by gerotmf »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #12 on: October 13, 2015, 06:32:51 AM »
Pitanje za gerotmf, zasto nisi esc stavio na predvidjeno mesto na ramu za to ???Na tvojoj slici sam obelezio sa crvenim krugom zar mu tu nije bolje da se hladi od elisa,po meni izmedju gornje i donje plocice treba da ide i lepse bi izgledalo i funkcionalnije bi bilo????

ex pseudonijum: sova

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #13 on: October 13, 2015, 09:00:06 AM »
Zbog gabarita esca jednostavno su preveliki. Hteo sam i da zadrzim bullet konektore zbog lakše  promene motorcica i esca - uvek nosim po jedan rezervni sa sobom. A i licno vise preferisem da je masa u cog, zbog sklapanja rucica motora ovde nisam mogao da stavim esc na frame.

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Slabo drzi baterija quadcopter f450
« Reply #14 on: November 22, 2015, 06:22:57 PM »
Treba mi velika pomoc, naucio sam sve o ESC kontrolera prelistao ceo forum...

stizu mi delovi za novi i za stari quadcopter ovih dana treba da stigne punjac , javicu kad budem sve testirao...

za novi hexacopter odlucio sam da uzmem 5010 360Kv rctimer motore i preci na 6s bateriju,i otprilike  13x5.5  elise

problem je u ESC neznam koji da uzmem citao sam specifikacije o ESC i naucio sta znace SBEC LBEC ...nemogu da shvatim programiranje ESC.

Dali fleshovan hobbyking blueseries esc sa simonk firmware i
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__81203__ZTW_Spider_Series_40A_OPTO_Multi_Rotor_ESC_2_6S_SimonK_Firmware_.html
koji ima simonk firmware su isti?

jedan prijatelj mi dao karticu za programiranje
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__2169__TURNIGY_BESC_Programming_Card.html

preko kartice moze da se podesi reakcija motora dali da se pokrene odmah....

koji esc da kupim sta da uradim i sta mi treba od programatora...?