Author Topic: Zujanje i "drhtanje" servoa  (Read 25988 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #15 on: September 29, 2015, 07:22:25 PM »
nbatocanin, vaš slučaj je veoma specifičan. Nestandardna elektronika, nizak kvalitet servoa, niži napon napajanja od potrebnog. Sve to zajedno daje nestabilan sistem.  :-\

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #16 on: September 30, 2015, 01:40:53 AM »
nbatocanin, vaš slučaj je veoma specifičan. Nestandardna elektronika, nizak kvalitet servoa, niži napon napajanja od potrebnog. Sve to zajedno daje nestabilan sistem.  :-\

Šta da se radi, takva je kategorija :) Kad se malo razmisli, uvek smo koristili nestandardne stvari, počev od prezervativa na kutije (za tadašnju determu), preko lastiša za gaće (za spajanje krila i repa), konca za pecanje sabljarki (za vuču modela), pa do golf štapova (cev za trup). Tako se i elektronika sklapa sa raznih strana. Mada, moram da kažem da su u pitanju jako pouzdani sistemi kad se jednom nameste. Ovo što sam ja opisao se zaista retko dešava. Obzirom da na celom svetu ima manje od 1000 modelara koji se bave ovom kategorijom, teško da će ikada ove stvari ući u serijsku proizvodnju.

Što se tiče kvaliteta servoa, to ovde čitam već drugi put i isto toliko puta pitam koji servo da uzmem, ali ne dobijam odgovor. Većina mojih servoa je Dymond D47 koji bar sudeći po kritikama na internetu, a i po ceni uopšte nije loš. Takođe piše da može da radi na 3.7V.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #17 on: September 30, 2015, 09:25:38 AM »
Sorry, nisam citao pazljivo :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #18 on: September 30, 2015, 03:50:19 PM »
Quote
Što se tiče kvaliteta servoa, to ovde čitam već drugi put i isto toliko puta pitam koji servo da uzmem, ali ne dobijam odgovor. Većina mojih servoa je Dymond D47 koji bar sudeći po kritikama na internetu, a i po ceni uopšte nije loš. Takođe piše da može da radi na 3.7V.
Teško je savetovati koji je servo dobar, kao što je isto tako relativno nesigurno suditi po subjektivnim iskustvima drugih. Jedino što se u tehnici priznaje su laboratorijski testovi svake vrste, a toga u ovom hobiju nema.
Najveća verovatnoća da ćete kupiti kvalitetan servo je, da je od nekog poznetog klasičnog brenda. Da je to velika istina pokazuje i to da je potražnja za njima velika i mogu podići cenu do nebesa. Razlog je tome to da svako zna da vredi uzeti skuplji ako se hoće kvalitet, jer se svako već zahtevniji zasitio sa kineskim smećem, koje puno obećavaju, ali malo daju.
Desetogramski servoi koštaju kod kineza 2 do 3$, dok brendirani od 5-10 puta više.
Šta je pouzdani brend, to je isto jako relativno u današnje vreme. Nekada je bilo samo nekoliko, a danas je već teško raspoznati ko je ko i šta je šta. Ovaj sajt može da pomogne. Tu su svi manji i veći brendovi u prvom redu naređani. Mogu da se izlistaju na različitoj osnovi, recimo po težini i naći onaj od 8-10g
www.servodatabase.com

 ;namig
« Last Edit: September 30, 2015, 04:28:25 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #19 on: September 30, 2015, 05:49:38 PM »
Quote
Što se tiče kvaliteta servoa, to ovde čitam već drugi put i isto toliko puta pitam koji servo da uzmem, ali ne dobijam odgovor. Većina mojih servoa je Dymond D47 koji bar sudeći po kritikama na internetu, a i po ceni uopšte nije loš. Takođe piše da može da radi na 3.7V.
Teško je savetovati koji je servo dobar, kao što je isto tako relativno nesigurno suditi po subjektivnim iskustvima drugih. Jedino što se u tehnici priznaje su laboratorijski testovi svake vrste, a toga u ovom hobiju nema.
Najveća verovatnoća da ćete kupiti kvalitetan servo je, da je od nekog poznetog klasičnog brenda. Da je to velika istina pokazuje i to da je potražnja za njima velika i mogu podići cenu do nebesa. Razlog je tome to da svako zna da vredi uzeti skuplji ako se hoće kvalitet, jer se svako već zahtevniji zasitio sa kineskim smećem, koje puno obećavaju, ali malo daju.
Desetogramski servoi koštaju kod kineza 2 do 3$, dok brendirani od 5-10 puta više.
Šta je pouzdani brend, to je isto jako relativno u današnje vreme. Nekada je bilo samo nekoliko, a danas je već teško raspoznati ko je ko i šta je šta. Ovaj sajt može da pomogne. Tu su svi manji i veći brendovi u prvom redu naređani. Mogu da se izlistaju na različitoj osnovi, recimo po težini i naći onaj od 8-10g
www.servodatabase.com

 ;namig

Koristim servodatabase, odličan je. Ovaj Dymond košta 20e, što mi deluje dovoljno skupo za kvalitetan servo :) Njega koristi većina modelara, naročito iz USA - možda zato što je Dymond američka firma. Koliko mi je poznato, skoro niko se nije žali na njega a i moja iskustva su pozitivna. Tako da ja ne bih to menjao. Mislio sam da promenim ovaj GWS što mi je crkao (cena 7e), ali nemam ideju šta bih kupio umesto njega, a baš da nabadam, nije pouzdano. Tako da da sam opet naručio iste servoe.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #20 on: September 30, 2015, 07:32:39 PM »
Najpouzdaniji brendovi su japanski kao Futaba i JR, zatim, Spektrum i Graupner a čiji koreni vode opet do JR, i naravno Hitec.
Sa njima najverovatnije nećete imat problema ako je odabir tipa bio dobar i koristite ih u pravilnom okruženju.

Reći šta je dobro se može samo ako se isprobaju i testiraju svi ili barem masa servoa, da se vidi šta je kod kojeg dobro a šta manje. Za to trebaju godine i imaju ga samo oni stariji RC modelari na zapadu koji su od malena modelari i skoro sve su već isprobali.

Svalo može da bude zadovoljan sa svojim servom sve dok dobro radi u njegovom modelu ono što se očekuje od njega, a nekome baš neće odgovarati taj isti iz nekog specifičnog razloga, što ja jako teško može unapred sagledati.
Navedene stvari su samo blic slika koliko su stvari oko ove male elekotrmehaničke naprave složene.


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #21 on: September 30, 2015, 11:21:48 PM »
Ne razumem se u kategoriju, ali sto se tice Dymond servoa, nisu losi. Samo ja bih uvek uzeo D60 pre nego D47, jer imam osecaj da je kvalitetnije odradjen.

Pre nekih 3 meseca valjda, uzeo sam ove servoe, 6 komada

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8303

Prvo sto sam uradio je da ih otvorim i dodam litijumske masti, mnogo su nekako bili suvi, zvuk im je bio krestav. Medjutim sve ostalo, savrsenstvo za moje potrebe. O dugotrajnosti naravno ne mogu da govorim, ali fantasticno rade, bez nekih boljki, snaga je relativna stvar, ali imaju FANTASTICNU rezoluciju. Bukvalno svaki klik trima on odradi, i mrdne za malo. Luft je totalno nula, bar sada u pocetku. Za ove pare, od sveg srca preporucujem ovaj servo, kome odgovaraju generalne karakteristike. U radu trosi sa laganim opterecenjem i ludim mrdanjem palica oko 300ma, kada stoji skoro nista...

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #22 on: October 01, 2015, 01:03:22 AM »
Ne razumem se u kategoriju, ali sto se tice Dymond servoa, nisu losi. Samo ja bih uvek uzeo D60 pre nego D47, jer imam osecaj da je kvalitetnije odradjen.

Viđao sam da ga koriste, ali je malo veći od D47, pa ga ređe koristimo.


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #23 on: October 01, 2015, 10:39:07 AM »
Nisam iz ove kategorije vazduhoplova tj ne razumem se u tu elektroniku koje daje komande servu.
Moje iskustvo sa servom (futaba s9254 koje ima izuzetne tt karekteristike)je sledece  nenormalno zuji kad je stavljeno na gyro komandu na repu helikoptera dok mu se ne odrede krajnje granice.Sta hocu ovim reci servo je normalan  hod naprimer levo desno po 45 stepeni (znam da ima i onih sa vecim hodom) al je mehanickom komandom ogranicen na naprimer 33 stepena i dok ga ja gyrom ne regulisem da mu je kraj komande na 33 stepena od zuji i greje se a posle podesavanja krajnjih tacaka prestaje da zuji ,prestaje da se greje i radi normalno!!!sto meni daje kao zakljucak dok mu ne odredim krajnje granice od je pod stalnim naponom i onda ime tu pojavu zujanja i grejanja a kad mu definisem hod on nema taj nepotrebni napon i radi extra super!
ex pseudonijum: sova

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #24 on: October 01, 2015, 06:25:29 PM »
Nisam iz ove kategorije vazduhoplova tj ne razumem se u tu elektroniku koje daje komande servu.
Moje iskustvo sa servom (futaba s9254 koje ima izuzetne tt karekteristike)je sledece  nenormalno zuji kad je stavljeno na gyro komandu na repu helikoptera dok mu se ne odrede krajnje granice.Sta hocu ovim reci servo je normalan  hod naprimer levo desno po 45 stepeni (znam da ima i onih sa vecim hodom) al je mehanickom komandom ogranicen na naprimer 33 stepena i dok ga ja gyrom ne regulisem da mu je kraj komande na 33 stepena od zuji i greje se a posle podesavanja krajnjih tacaka prestaje da zuji ,prestaje da se greje i radi normalno!!!sto meni daje kao zakljucak dok mu ne odredim krajnje granice od je pod stalnim naponom i onda ime tu pojavu zujanja i grejanja a kad mu definisem hod on nema taj nepotrebni napon i radi extra super!

Sličnu stvar sam i ja primetio, pa se uvek trudim da kretanje stavim "negde u sredinu". U krajevima sam nekoliko puta imao problema. Recimo ovaj GWS što je crkao je reagovao tako što ode do kraja, pa se posle male pauze vrati malo!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #25 on: December 16, 2015, 01:24:22 AM »
neso predjio ti na RC modele a za F1A moj ti je savet da se drzish strogo mehanike ,ona je jako pouzdana i nikad te nece izdati sem ako ne [preskocish koji kanal na knipsu ,ja sam prestao sa tim jer je to van te kategorije ,ipak je rc rc a slobodno leteci model slobodno leteci model i netreba ga budjiti sa nekom elektroniko,jeste ono kao savrshenstvo ,izbacivanje i zvizdanje na sajli do 100m ali po meni klasicna konstrukcija drvenjaca ,sajla 50m i jedan standardni knips i ajde da se takmicimo ,ovo sad preizilazi svaku meru ,jebesh model ako koshta 1000 i vishe eura a jedan mali kiks i ode sve to ,znash i sam isto kao i ja,takmicili smo se vishe puta

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #26 on: December 16, 2015, 01:27:26 AM »
a mogao bi i da im slikash tu elektroniku da vide ljudi sa cime baratas

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #27 on: December 17, 2015, 01:48:38 AM »
neso predjio ti na RC modele a za F1A moj ti je savet da se drzish strogo mehanike ,ona je jako pouzdana i nikad te nece izdati sem ako ne [preskocish koji kanal na knipsu ,ja sam prestao sa tim jer je to van te kategorije ,ipak je rc rc a slobodno leteci model slobodno leteci model i netreba ga budjiti sa nekom elektroniko,jeste ono kao savrshenstvo ,izbacivanje i zvizdanje na sajli do 100m ali po meni klasicna konstrukcija drvenjaca ,sajla 50m i jedan standardni knips i ajde da se takmicimo ,ovo sad preizilazi svaku meru ,jebesh model ako koshta 1000 i vishe eura a jedan mali kiks i ode sve to ,znash i sam isto kao i ja,takmicili smo se vishe puta

Hvala na savetu, ali ipak ću se držati elektronike :) AKo ništa drugo, mnogo je manja šansa da se slupa, jer ima daljinsku DTR, pa uvek možeš da ga spustiš ako upadne u neku kritičnu situaciju. A i daje ti mnogo veće mogućnosti. Mehanika je previše gruba za podešavanje.

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #28 on: December 17, 2015, 02:23:26 AM »
a mogao bi i da im slikash tu elektroniku da vide ljudi sa cime baratas

Evo, ovo je model:

https://picasaweb.google.com/108138021638351453859/Sombor2015#6195135599817824370

a ovo je otvoren mehanizam:

https://picasaweb.google.com/108138021638351453859/Razno#6229053674233959570

Gledano sleva, prvo ide baterija, a iznad nje se malo vidi daljinska determa (vidi se antena). Ona služi da se model spusti. Zatim se vidi predajnik - tragač koji služi da se model lakše nađe posle sletanja. Iza tragača je glavni kontroler koji upravlja letom, to je u stvari glavni deo. On izgleda ovako:

https://picasaweb.google.com/108138021638351453859/Razno#6184035880548418178

Zatim ide servo koji upravlja horizontalcem. Iza toga, u sredini je pločica sa konektorima i glavnim prekidačem. Iza toga je kuka za vuču. Ovo je servo-kuka, odbravljuje se kada senzor detektuje silu koja se podešava softverski. Za odbravljivanje služi ovaj mali zeleni servo na njoj. Skroz desno je servo koji reguliše napadni ugao krila. Iza njega dublje u trupu je još jedan servo (ne vidi se na slici) koji upravlja vertikalcem.