Author Topic: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)  (Read 21675 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #30 on: September 29, 2015, 05:18:00 PM »
Quote
Čim smo je prvi put podigli u nebo shvatili smo šta smo uradili i gde možemo da dobijemo kasnije na nekim karakteristikama. Naime ova jedrilica ima centoplan i uške koje imaju dihedralu. Mi smo mislili da te uške samo ispravimo tj napravimo novi par uški samo ravne. Ne znam dali je to dobro ili nije ali svakako će biti interesantno uraditi i imati na terenu dva različita tipa krila...
To što krilo ima centroplan, trapezni deo i trapezne uške sa dihedralom, još ne mora da bude problem.
Šta ste mislili uraditi drugačije, osim da smanjite ugao dihedrala uški? (ako sam reč "ravne" dobro shvatio)
Pre nego što počnete išta popravljati na krilu, važno je, da li ste našli gde je velika greška na planu krila?
U čemu niste zadovoljni sa njom u letenju?
Slobodno isprobajte da ga letite bez uški. Osetite kako će se tako dati manevrisati i kako jedri tako i sl. ?
Ovo su važni momenti i mogućnost da se drugo krilo napravi zaista bolje.
 ;namig

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #31 on: September 29, 2015, 06:19:48 PM »
Za sad će se jedno vreme voziti tako da se vidi sve šta može a kasnije su samo nagoveštaj da može i dodatnih varijanti za poneti na livadu...

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #32 on: September 30, 2015, 10:31:13 AM »
Čim smo je prvi put podigli u nebo shvatili smo šta smo uradili i gde možemo da dobijemo kasnije na nekim karakteristikama. Naime ova jedrilica ima centoplan i uške koje imaju dihedralu. Mi smo mislili da te uške samo ispravimo tj napravimo novi par uški samo ravne. Ne znam dali je to dobro ili nije ali svakako će biti interesantno uraditi i imati na terenu dva različita tipa krila...

Namena modela diktira izbor profila i konfiguraciju krila. Ako na ovom modelu samo ispravite polihidral, mada nisi rekao da li planirate da ispravite samo uske ili i terminezone, a ostavite isti profil krila, plasim se da je jedino sto cete dobiti veca mogucnost pada u kovit. Ja to onako laicki, verovatno ce neko sa daleko vise znanja da se javi i potvrdi ovo ili demantuje. Mozda bi bilo zanimljivije da u nekom trenutku napravite celo novo krilo sa nekim malo savremenijim profilom od Spice.

Inace, model ste uradili super i divno leti. Svaka cast.

 (pijemo)
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #33 on: September 30, 2015, 11:06:19 AM »
Možda nisam dobro rekao izvinjavam se ganjali smo priču kasnije da ispravimo terminezone na uškama tj da napravimo nove uške bez terminezona. Nadam se da sam sad ovo rekao kako treba jer sa jedrilicama tek počinjem polako da kontam neke stvari.

@Anakin hvala na sugestiji i rečima koje su sad meni malo jasnije...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #34 on: September 30, 2015, 12:25:59 PM »
Sve što uradite na Moniki, skoro pa ništa neće promeniti u performansama modela.
Mi smo sve to pre mnogo godina prolazili, dok su kod nas bila takmičenja. Stalno smo nešto menjali i "čačkali".
Moj zaključak je, da bi model bio bolji, mora biti kvalitetniji.

Takodje, veoma je važno čemu je jedrilica namenjena.
Ima mnogo jedrilica, na oko su iste, ali namene su totalno drugačije (termičke, padinske, F3B...).
Samim tim, težina, profil, konfiguracije, setovanje, veoma se razlikuju.

Bez ljutnje, nemojte trošiti vreme, pare i energiju na sitne prepravke i doterivanja. Razlika je nikakva...
Kad izgustirate Moniku, a vi nadjite neku mladju  ;namig...

 (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #35 on: September 30, 2015, 03:16:35 PM »
Quote
tek počinjem polako da kontam neke stvari.
E to je suština svega.  :)aplauz
Odlična je škola kada se napravi model sa planova iz časopisa, koje nikada nisu bile pravilne. Edukativni karakter časopisa se uvek ispoljavao na ovaj način. Video sam na desetine ovakvih i to u rukama. Čudio sam se, ali sam kasnije shvatio kao se ne sme davati mogućnost za Copy/Paste, a da se ni malo ne uključi mozak. Na besplatnim stvarima se može naučiti samo kako ne treba raditi stvari, a jedino prave dobre knjige o temi daju odgovor kako je pravilno.
Mene ne interesuje šta ćete uraditi ili nećete, samo je kolegijalno reći da je pun grešaka na izlged malih, ali iz apekta aerodinamike krila ogromne. Tako nema smisla očekivati dobre performanse a koje daju na izgled iz daljine slični. Naravno to od vas nije zavisilo, ako ste se držali samo crtanog plana.

Quote
Sve što uradite na Moniki, skoro pa ništa neće promeniti u performansama modela.
Ako sam dobro razumeo, nije ni namera da uradi nešto, već da se menja celo- ili deo krila, a to može jako puno da znači u zavisnosti šta. Krilo je najmanje 80% modela iz aspekta raznih performansi.

Quote
Moj zaključak je, da bi model bio bolji, mora biti kvalitetniji.
Kvalitet? Konkretno šta to znači kod modela, jer je ovo veoma širok pojam.

Quote
Ima mnogo jedrilica, na oko su iste, ali namene su totalno drugačije (termičke, padinske, F3B...).
I na oko se jako razlikuju, pa i za neupućene, kako rekoh malo pre, najviše u krilu. Ima krila koje dobro rade sve od navedenih istovremeno, ali nikako najbolje pojedinačno gledano, da je samo jedna osobina forsirana na uštrb druge.

MIrče, izviljavam se, ali ne sme se mladi vredan gospodin uvesti u pasivne vode sa ovakvim manje inpsirativnim opštim komentarima. Ipak je ovo stručni forum sa konkretnim stvarima. Pravilno je ako je čovek neprestano nezadovoljan i uvek treba da traži bolje, a težnja prema idealnom je dobra ljudska vrlina. Mislim da se to odražava i na vašim radovima, jer vam isto to nije dalo mira, pa sada opet šmirglate G2.  :)
« Last Edit: September 30, 2015, 03:22:47 PM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #36 on: September 30, 2015, 05:50:03 PM »
Moja ideja je samo bila da kažem da sa malim promenama na krilu skoro ništa neće dobiti i da ako žele bolje performanse treba da kupe kvalitetniji model.
Uostalom, svima je jasno šta je "pesnik" hteo reći...

Da mi treba advokat, ja bih zamolio nekog da tumači moje misli.
Gospodine Laslo, molio bih vas da ne pojašnjavate moje komentare i i manete se komentara, jer imam utisak da su zajedljivi i ne dobronamerni.
Možda grešim...

U svakom slučaju ja kao jedan od retkih koji nešto pravi, maximalno podržavam Monika projekat.
E, da nam je da se "dočepamo" prave...   ;namig

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #37 on: September 30, 2015, 07:17:39 PM »
Rajeviću, ne gubi kreativni naboj, a pogotovo ne kupuj model, ako si već tako marljiv i vešt. Prvi model uvek treba da bi drugi i treći bio bolji i tako do savršenstva do neba. Ne daj nikome da te skrene sa ovg puta.
Samo napred.
 ;namig



« Last Edit: September 30, 2015, 09:01:49 PM by tibeteagle »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Glider 3m MONICA BELLUCCI (Build Log)
« Reply #38 on: September 30, 2015, 08:42:46 PM »
I jedan i drugi imate pravo @mirce je rekao šta je hteo a @tibeteagle isto tako. Obojici se zahvaljujem na odvojenom vremenu, predlozima, sugestijama. Vreme će pokazati šta ćemo i kako ćemo dalje i dokle smo stigli. Ovde ćemo to naravno i ispisati.

Da je sreće da se može neki fpv pa na jedno 200km prema Mokroj gori gde prava Monika pravi vikendicu da vidi o čemu je reč. Možda Kusta poželi jedan takav pa eto povoda da se usavršava. Šalu na stranu Monika je Monika a @mirce naravno da može nešto i mlađe.
 (fiu)  (:sok:)