Author Topic: 3DP MINI  (Read 61563 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #30 on: October 01, 2015, 12:41:33 AM »
Negde na ovim linkovima sam i napisao al ajde da ponovim. Foliju sam dobio od firme iz komšiluka. Ljudi od nje rade saći za rashladne tornjeve-čilere na velikim vakum mašinama.  Folija je iz uvoza ,odlična je a  ne prodaju je . Imao sam jednu  količinu koju sam podelio  modelarima po forumu i sada imam još malo za svoje potrebe. Boje su siva, bela i crna u debljinama od 0,3 do 0,6mm. Ima sigurno po firmama koje se bave izradom ambalaže,  tih providnih folija ali ih ja nisam isprobavao.

Dakle Igore, da se vratimo na temu po ko zna koji put. Ovde smo pricali o vakumu i @pnedic je pitao za postupak vakumiranja ! Obzirom da si napisao da se za taj postupak može koristiti i juvidur a da to nisi probao , najljubaznije te molim da se  više ne ubacuješ u ovaj topic jer je to bespotrebno skretanje sa teme.

Za takve stvari postoji RAZNO » MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
pa ukoliko budeš radio probe vakumiranja sa juvidur folijom,  to nam prikaži u posebnom topicu, jer je stvar jako primenjiva u modelarstvu, ako funkcioniše.
« Last Edit: October 01, 2015, 12:47:07 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #31 on: October 01, 2015, 01:18:29 AM »
Plankovanje poklopca:
Prvo papirni šablon, koristiće i za balzu kao i za foliju za presvlačenje,

pa po njemu isečen komad balze,

pa onda u mlaku  vodu da malo odstoji

pa onda se zavije oko pene za brijanje da dobije krivinu i pusti da se osusi, mada ako se lepi belim lepkom moze i na mokro

Evo ga savijen

I zalepljen

I prva polovina gotova:
« Last Edit: October 01, 2015, 01:24:06 AM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #32 on: October 01, 2015, 10:19:38 AM »
Jel ovo 1mm debela balza ? Ili deblja ?

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: 3DP MINI
« Reply #33 on: October 01, 2015, 10:22:06 AM »
Jel ne moze odmah na model tako mokro ili ti vlazno pa da se tu direktno savija po ramenjacama ili je ipak pozeljno preko nekog slicnog predmeta u tvom slucaju limenka od pene za brijanje!?Hocu pitati sta se gubi ili ostecuje ako se odmah stavi preko modela i isto tako ucvrsti papirnom trakom???
ex pseudonijum: sova

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3DP MINI
« Reply #34 on: October 01, 2015, 11:00:46 AM »
Pa vlaga zna da izvitoperi drvo posebno balzu, tako da nije baš poželjno da se to radi posebno ako se naslanja na neke tanke delove drveta.
The ground is the limit (or a water)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #35 on: October 01, 2015, 11:54:33 AM »
Jel ne moze odmah na model tako mokro ili ti vlazno pa da se tu direktno savija po ramenjacama ili je ipak pozeljno preko nekog slicnog predmeta u tvom slucaju limenka od pene za brijanje!?Hocu pitati sta se gubi ili ostecuje ako se odmah stavi preko modela i isto tako ucvrsti papirnom trakom???

Ako je tanja balza naravno da može direktno bez kvašenja. Ako počne da puca po godovima, bolje je pokvasiti da omekša.  Ovde se radi o balzi koja je 1,5mm.  i to se pokazalo dobro. Može i tanje ali se kasnije  model lako oštecuje pritiskom prstiju.  To je stara fora kojom se savijaju  letvice ali i  plankovi. Iskusniji  modelari to dobro znaju. Plank je  na gornjim slikama polu suv tj. dovoljno savittljiv. Lepi se belim lekom za drvo koji se suši zajeno sa plankom.   Kada se sve učvrsti kako treba nema apsolutno nikakvog vitoperenja.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #36 on: October 02, 2015, 01:01:23 AM »



Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #37 on: October 09, 2015, 06:19:25 PM »
Pozadi je ubačen magnet koji drži kabinu, dok je na prednjoj strani  zubiić.

U horizontalac sam ugradio nove šarke jer su stare bile prejake za HTX 900 servo. Višak šarki ću odseći.

Takodje sam ugradio  vodjice karbonskik  šipkica.Ovo je dosta pipavo i mora se dobro uraditi da ne bi bilo otpora za servoe.


Takodje sam uklopio i krilo sa trupom i samo treba da ubacim šrafove za pritezanje krila.
Motor sam zakacio na odstojnike na tačno predvidjeno mesto.
Inače ovi se odstojnici najčešće koriste za pričvršćivanje štampanih ploča i ima ih različitih dužina.
Kada sam sve postavio na svoje mesto, model sada izgleda ovako:


Motor je D2830 1000 kv skinut sa drgog modela i biće dovoljan za sada.


Još malo šmirglanja spojeva sa viškom lepka i model ide na  presvlačenje. Veći deo modela biće u kombinaciji providnih folija.
« Last Edit: October 09, 2015, 06:28:34 PM by drjack »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: 3DP MINI
« Reply #38 on: October 09, 2015, 06:27:09 PM »
Bravo bas simpa avion svaka cast :mhm

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: 3DP MINI
« Reply #39 on: October 09, 2015, 08:21:02 PM »
Svaka cast za rad i model.

Jedva cekam dalje slike.

Pomazu mi dosta u izradi mod prvog modela.

Hvala

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: 3DP MINI
« Reply #40 on: October 10, 2015, 06:46:31 PM »
Koliko ćeš nam naplatiti licencu, da i mi nešto lepo pravimo?

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #41 on: October 10, 2015, 07:53:56 PM »
Slobo kod mene je sve djaba samo izvoli :big smile

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #42 on: October 12, 2015, 10:54:41 AM »
Jos malo pa na livadi :) Ovo je masterpeace: toliko lepo, detaljno i precizno - uzivam da gledam ovu majstoriju.

Nego, sad malo da pametujem: da li si primetio da su ovi odstojnici na kojim ti je motor, teski kao crna zemlja ?
Nadam se da ti nece poremetiti teziste.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #43 on: October 12, 2015, 02:45:14 PM »
Nisu baš mnogo teški, ali je motor zato na pravom mestu. Imam i kraće ali za sada ostaju ovi. Možda malo deluje predaleko i ne svidja mi se  projektovani izgled kapotaža, koji cu verovatno raditi  od  vakum folije.  Probao sam da slozim  sve komponente pa sam zbog rezultata merenja,  servoe repa gurnuo napred.  I dalje sam na oko  600g težine sa baterijom ali bez folije. Projektovana tezina je 700g. Biće ispod toga sa folijom i kapotažom (ako ga uopšte budem stavljao).
« Last Edit: October 12, 2015, 02:47:48 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #44 on: October 12, 2015, 07:08:00 PM »
Ležišta krilnih servoa:
Prvo sam ubacio stopice od lipe gledajući da ostavim dovoljno prostora da može komotno da se vade i menjaju,

i obložio ih balzom kako bi kasnije folija krila imala za šta da se zalepi,


Takodje sam napravio i nosač krila sa ukopavajućim maticama.

Postavio na mesto, zalepio dvostranim selotejpom za krilo, izvukao sve zajedno napolje i probušio rupe u krilu . Ranije sam ostavio ojačanje na tom mestu.


Sa donje strane krila ću nakon stavljanja folije dodati malo ojačanje od pertinaksa, kako se ne bi oštetila balza na tom mestu.

Time su stolaski  radovi na modelu bili završeni.
Nakon što sam prešmirglao celi model konačno je došao red na presvlačenje. Deo iza kabine i poklopca su  uslovno rečeno najteži jer su u krivinama, pa sam napravio papirni šablon i po njemu isekao žutu providnu foliju.

Foliju sam prvo zalepio na svoje mesto krep trakom da ne beži i onda zalepio peglom po obodu. Na digitalnoj pegli temp je bila 125 a kasnije prilikom zatezanja podigao sam temp na 150. Zatezanje se vrši lagano bez suviše pritiska i brzim prelazima preko folije.


Obzirom da je folija providna treba biti pažljiv. Posle sam dodao i presvlake na bočne strane sa već pripremljenim napisima koje sam na termalnom štampaču predhodno uradio.



Odmah sam isekao proreze za poluge repnih komandi

Model počinje da dobija svoj finalni izgled,

Nastavak vrlo brzo....
« Last Edit: October 12, 2015, 07:10:51 PM by drjack »