Author Topic: Savox servoi...  (Read 15579 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Savox servoi...
« Reply #15 on: September 18, 2015, 07:28:53 PM »
Ono što niko nije naveo za digitalne servoe a to je po meni najbitnija stvar a to je PRECIZNOST U CENTRIRANJU što je u Zajkovom slučaju gde postoje više servoa samo za jednu komandu vrlo bitna stvar bitnija od rezulucije....
Jer kada jedan servo na cetru ode malo više levo a drugi mallo više desno a treći centrira kako treba onda dolazi do bespotrebnih naprezanja servoa, zujanja, potrošnje struje, grejanja.....
Što reče Zajko ne pravi se takva TICA svaki dan i ne treba štediti!
The ground is the limit (or a water)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Savox servoi...
« Reply #16 on: September 18, 2015, 08:35:35 PM »
Quote
Ono što niko nije naveo za digitalne servoe a to je po meni najbitnija stvar a to je PRECIZNOST U CENTRIRANJU što je u Zajkovom slučaju gde postoje više servoa samo za jednu komandu vrlo bitna stvar bitnija od rezulucije....
Jer kada jedan servo na cetru ode malo više levo a drugi mallo više desno a treći centrira kako treba onda dolazi do bespotrebnih naprezanja servoa, zujanja, potrošnje struje, grejanja.....
Nikada se neće moći postići da servoi jedno drugome ne zasmetaju. Ako se sve podesi na sobnoj temperaturi, na livadi će sve opet da zazuji, bilo da je hladnije ili toplije. Digital tamo ili vamo, preosetljivost je ponekad veliki problem pa i u ovom slučaju.
Naravno ima za sve to pravilno rešenje, ali je to već tema za drugo mesto.
 ;namig


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Savox servoi...
« Reply #17 on: September 18, 2015, 09:15:44 PM »
Na G2 svaka kontrolna površina ima samo jedan servo...

 (pijemo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Savox servoi...
« Reply #18 on: September 19, 2015, 10:54:50 AM »
Quote
I jako bih se slozio sa tvrdnjom da je razlika izmedju skale i 3D letelice, ali ovde nije u pitanju obicna skala vec JET, veliki JET, tezak, sa svim svojim zahtevima
Snaga servoa ne zaviasi od vrste pogona, već od pre navedenog. 3D i akro modeli 5 puta više opterećuju servol zbog dinamičnijeg letenja. Ako ovome dodamo vibracije od sus motora onda je to još više, a znamo da vibracije jako loše utilču na zupčanike i poluge. Jet motor ne proivodi vibracije u telu  modela, a krajnje brzine su tu negde sa akrobatskim Suhojom i sličnim, s obzirom na veoma sličnu geometriju krila i cele letelice, bez obzira što džet motor ima mogućnost za veće brzine. Kada se otpori na avionu izjednače sa silom potiska, ubrzaje modela prestaje.

Zahvaljujem na INFO,  to znamo valjda svi....

Ovde sam mislio na opredeljenje jer se radi o velikoj, skupoj, unikatnoj ptici u koju ce pored svega biti ulozeno i puno vremena, kad kazem JET motorom, samim tim mislim da treba dosta raznorazne kvalitetne opreme, pa sam misljenja da je neprakticno stedeti na servoima ili na bilo cemu. Ako se nevaram, sam motor je najskuplji....
 Snaci ce se vec Mirce i odabrati ono sto mu odgovara....
Ima dosta novijih Rx, ovih ozbiljnih predvidjenih za jet letelice, koji ne podrzavaju analog servoe, zbog softwera, mislim da ce 9 kanala biti malo.... Svaka komanda pojedinacna pojede po jedan, ako je po jedan servo na komandi to je vec 7 ch, plus retracti, poklopci, motor, rasveta...
Cocpit PowerBox, podrzava servo maching i podesavanje kasnjenja aktiviranja servoa retrakta i poklopaca, korisna stvar....

Svi digitalni ce da zuje, kad su pod naponom, samo je pitanje da li su precizno podeseni u neutralu i da vuku minimalnu struju, isto i na max. Otklonu i na putu do njega.... Ako je zamlji OK trebalo bi da je i u toku leta, samo ce povucena struja sa otporom biti daleko veca, meriti u vazduhu... Tesko... mozda ukupnu struju telemetrijom, sto nije zgoreg, kontrolisati Peak Amp...
proizvodjac prepurucuje na te velike avione 2 kom. li-po 2s po 4000 mah samo za Rx i servoe...
Takodje pod obavezno stavljanje max. Broj satelita 4 kom. Sa preciznom semom rasporeda istih ....

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Savox servoi...
« Reply #19 on: September 19, 2015, 03:22:39 PM »
Quote
Zahvaljujem na INFO,  to znamo valjda svi....
Žao mi je. Ja ne znam šta drugi znaju. Znam da je Mirče pitao i od mene dobio najstručniji savet koji se može dati u tehničkom hobiju. Princip da se prvo razmotri potreba, zatim se izvrše proračuni i onda se kreće u šopove, je opšti princip u tehnici. U tehnički razvijenim zemljama se to i poštuje, ne radi pametivanja, već da bi zadovoljili bezbednost i da ne bacaju svoj novac na nepotrebno veliko ili snažno. Zato su tamo gde su, između ostalog. Šopovi se raduju modelarima koji manjkaju sa takvim pristupom i njima se može svašta prodati. Trgovce više interesuje zarada od tehničkih pravila i trude se da svu odgovornost prebace na kupce.

Quote
Cocpit PowerBox, podrzava servo maching i podesavanje kasnjenja aktiviranja servoa retrakta i poklopaca, korisna stvar....
U korist digitalnih servoa treba reći da mogu da zamene dosta dodatne elektronike koje su se nekada pravile za analogne servoe. Pošto su pametniji digitalni servoi opremljeni sa mikrokontrolerom, koji je skoro isto kao mikroračunar, posotoji mogućnost njihovog vremenskog programiranja kašnjenja i brzine pomaka posle inicijalizacije. Postoji još mnogo mogućnosti sa takvima, kao recimo revers, ograničenje maks. hoda posebno u oba smera i sl. Sa S-BUS i sličnim sistemom serijske komunikacije se mogu informatički povezati na desetine servoa, da urade nešto sinhrono bez da je predajnik i prijemnik sa više kanala od potrebnog.
Bez obzira i u ovom slučaju treba pogledati koja kombinacija mogućnosti je bolja za naš model i džep.

Danas već nije retko da se koristi poseban palubni računar za sve više funkcija koje se želi pokretati, sa niz velikih mogućnosti. Takvi su već spremni i da sami lete model i to mnogo preciznije i bezbednije od pilota čoveka koji je iz nepoznatih razloga ostao na zemlji. Boji se visine.  :big smile

« Last Edit: September 19, 2015, 04:33:39 PM by tibeteagle »