Author Topic: Savox servoi...  (Read 15646 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Savox servoi...
« on: September 16, 2015, 12:42:21 PM »
Vidim da neki modelari na velikim 3D modelima koriste Savox servoe.

Interesuju me njihova iskustva, koriste li Power box ili neki sličan sistem, koje konkretno servoe koriste, koliko su snažni...

Sva pitanja su vezana za odabir servoa za velikog Galeba G2.

Hvala unapred na odgovorima...

 (pijemo)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Savox servoi...
« Reply #1 on: September 16, 2015, 05:54:51 PM »
Ja koristim par savox servoa i mogu da ti kazem da sam jako zadovoljan. Ono sto je meni najbitnije je rezolucija koju servo ima i tu mogu da kazem da nema nikakve razlike kada ih uporedim i sa slicnim futaba servoima koji kostaju duplo vise!

Radi se konkretno o ovim servoima http://www.der-schweighofer.at/artikel/97544

Sve ono sto sam cuo isto vazi i za 1256 i 1258 koji tebi mogu da budu inetersantni.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Savox servoi...
« Reply #2 on: September 17, 2015, 12:34:25 PM »
Hvala Magic na savetu, javio se na RCU jedan modelar i kaže da na velikom Hawk-u oristi Savox-e, ali mnogo jače, mislim da su od 26 kg...

Interesantno, kaže da nema power box, ali šta kad servoi "povuku" mnogo struje?

Mislim da Miloš a čini mi se i Marko imaju ove servoe u njihovim 3D "aždajama", pa ako ima neki još savet...

 (pijemo)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Savox servoi...
« Reply #3 on: September 17, 2015, 03:12:09 PM »
Ja nemam Savox, ali na FlyinGiants-u kazu da su best buy, to jest najbolji odnos cene i kvaliteta sto kaze Magic.

M.(pijemo)

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Savox servoi...
« Reply #4 on: September 17, 2015, 03:16:27 PM »
Ja bi stavio Emcotec ili PowerBox, 200-tinak eura kosta i na modelu od nekoliko soma to nije neki izdatak.
Tebra, ako se ne varam koristis JR/Spectrum, a PowerBox pravi verziju sa prijemnikom, gazda Zajko je to stavio na svog Sukhoi-ja.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Savox servoi...
« Reply #5 on: September 17, 2015, 07:03:54 PM »
Jaci servoi Spektrum su u stvari Savox, prave za njih.... Ja sam stavio 12 kom na Sukhoia, ne secam se oznake ali su bili 20 kg i brzi Titanium gear, imao sam ih i viska ali su prodati, bili jeftini ok 80 eur, ako se ne varam...
Evo ga ovde link
https://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdID=SPMSA6030

A mislim da bi te i ovaj Rx zadovoljio http://shop.malaivanca.com/kupi/ar12120-12-channel-dsmx-xplus-powersafe-receiver-237479

 ()-()
« Last Edit: September 17, 2015, 07:42:58 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Savox servoi...
« Reply #6 on: September 17, 2015, 10:01:32 PM »
Mislio sam na ovo, kada sam rekao da postoji Powerbox sa JR/Spectrum  prijemnikom: https://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdId=SPMAR9200

Jaci servoi Spektrum su u stvari Savox, prave za njih....

Gazda, mislis Savox pravi high-end servoe za Spektrum, a Spektrum ih samo rebrendira?


M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Savox servoi...
« Reply #7 on: September 17, 2015, 10:10:23 PM »
Hvala na savetima...

Ja imam AR 9100 što je isto kao i prijemnik što je Zajko postavio, ali sa 9 kanala.
Pitanje je sada, da li je taj prijemnik dovoljno jak za onoliki broj jakih digitalnih servoa ili pazariti neško poput Markovog predloga... mmmm

Slatke muke...  :big smile

 (pijemo)

 

Offline mikiroy

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Savox servoi...
« Reply #8 on: September 17, 2015, 11:03:58 PM »
Mirče. Prema ovim podatcima, tvoj prijemnik bi trebao isporučivati ka servoima konstantno 35 A i 50A u piku, ako sam dobro razumeo.

https://www.spektrumrc.com/ProdInfo/Files/AR9100_Manual_LR.pdf

Kojih to 5 servoa istovremeno mogu pod opterećenjem povući toliko struje.
Ne razumen se previše u materiju, ali nije mi jasno zašto power box u ovom slučaju?
« Last Edit: September 17, 2015, 11:12:52 PM by mikiroy »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Savox servoi...
« Reply #9 on: September 18, 2015, 12:31:00 AM »
Tall sam mislio I valjda tako nekako i kuckao ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Savox servoi...
« Reply #10 on: September 18, 2015, 12:37:13 AM »
Velike modele su leteli i pre mnoooogo godina. Tada digitalne tehologije nije ni bilo.

Gledam, recimo, Meister Scale modele, uzmimo za primer Thunderbolata, on je velik kao veći G2 kojeg pravim.
P 47 je odlično leteo sa HS 645 MG servoima. Na 6V - 10 kg, pa to pola ovih "fensi" servoa nemaju.

OK, digitalni servoi imaji mnogo veću "rezoluciju", ali da li su potrebni "digitalci"?

Za manjeg G2 stavljam gore pomenute HS 645MG, a za većeg, videćemo još...

Dati stotinak evrića za digitalni servo koji ima isto snage kao analogni za 3x manje kinte. Da li ima smisla?
Ne pričam o "kinezima" od deseta eura...

Ajde napišite vaše mišljenje...

Nemojte me pogrešno razumeti, na velikom modelu sve mnooooogo košta i nema štednje, ovo je više pitanje za malo diskusije, a možda se mogu iz raznih mišljenja izvući i neki zaključci...

 (pijemo)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Savox servoi...
« Reply #11 on: September 18, 2015, 09:44:50 AM »
Није ми директно струка, али да пробам да дам неко појашњење.

Већина моделара греши што пореди изоловано аналогне и дигиталне сервое.

Сервое треба поредити у комплетном ланцу употребе: серво, пренос команде од сервоа на крму, летелица (са свијим инерционим карактеристикама)  и на крају ПИЛОТ.

Пропусни опсег "резолуција" пилота је далеко испод "резолуције" аналогног сервоа, а камоли дигиталног.
Значи, ако у летелици не постоји неки уређај за аутоматско управљање, нема потрбе  за дигиталним сервоима. Поготово, ако се у преносу команде појави неки "луфт".

Поред свега, дигитални сервои су већи потрошачи струје.

Код избора сервоа примарни су: обртни момент и обртна брзина, нормално уз квалитет израде.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Savox servoi...
« Reply #12 on: September 18, 2015, 10:14:56 AM »
Quote
OK, digitalni servoi imaji mnogo veću "rezoluciju", ali da li su potrebni "digitalci"?
Ne, za skala modele uopšte ne treba. Digitalni bolje startuju iz mesta što je dosta važno samo za ekstremne akrobacije. Krajnja snaga je ista kao kod analognih ako ima iste motore i mehaniku.

Rezolucija jeste veća, ali je to važno isto samo kod 3D modela, jer se njihov hod bolje "razvuče", da se dobije veći ugaoni pomak na komandi u odnosu na servo ruku. Tada se gubi obrtni momenat, ali dobije na brzini.
Kod skala modela se može sve to obrnuti, da hod servoa bude veći nego komandne površine za oko 1,5 puta i rezolucija kao i momenat će se povećati na ušrtb brzine, a koja će biti sasvim dovoljna kod velikih lenjih skala modela. Snaga servoa treba samo pri velikim uglovima odklona komandi na velikim brzinama, a to se kod skala modela ne radi.

Dakle ekstremno snažni digitalni servoi su izrazito važni samo za 3D modele, a to je sada u modi, a moda je uvek skuplja, što i proizvođači koriste.

Ipak, ako nema velike razlike u ceni, bolje je birati digitalni, jer su elektronički delovi novije generacije, efikasniji su i rade nešto bezbednije.

Snaga jeste važnija stvar ali ne treba takođe preterati, jer nas to može nepotrebno puno koštati ako predimenzionišeno. O uvidu potrebne optimalne snage za određenu pokretnu komandu nam može pomoći ovo:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,14529.0.html

Dobro je znati veličine u konstruisanju avio modela zbog toga, da budemo sigurni da smo zadovoljili potrebu, ali ne prešli granice koje u nekim slučajevima mogu više da štete nego koriste. To je više izraženo ako se gleda masa delova ili vazdušni otpor, a jači servoi mogu da teže više. Parola "od viška snage ne boli glava" u avio tehnici nije uvek korisno. Reč optimanlno dovoljno je više odraz finijeg pristupa i ide povećanju efikasnosti letelice.

Ako izaberemo neki, treba proveriti da li su svi zupčanici metalni, a što povećava sigurnost. Ponekad stave prvi do motora od plastike da se dodatno dobije na ubrzanju servoa, a to kod skala modela ne treba.

Pover boks kod veikog modela je veoma poželjan. Servoa ima puno i daleko su od izvora struje kao i davača signala položaja. Pover boks i to pojačava.

Za svaki servo treba poseban kabel od izvora i nigde ne koristiti "Y" kabel, pogotovo ne na dva servoa koji rade istovremeno na recimo horizontalcu. Za produžni kabel staviti upredeni koji štiti signal.

Mirče samo napred.  (thumb)



« Last Edit: September 18, 2015, 03:32:54 PM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Savox servoi...
« Reply #13 on: September 18, 2015, 11:04:30 AM »
Da probam da pripomognem, mojim laickim razmisljanjem i kao iskustvom, recimo nekim...
Kad sam uzeo ARF Sukhoi od 3.2 m, znao sam da ce kostati, ali ne i koliko. Ja nekako volim da slusam, citam i pratim sta je proizvodjac predvideo od elemenata za ugradnju... Uzeo specs, prosarao po netu da vidim ugrubo cene navedenih delova... Bilo saroliko, cene razlicite i po 50%, plus razni shiping, dazbine ili ne mogucnost slanja u zemljicu SRB... Te servoe spektrum (savox) nisam mogao nabaviti od HH EU, ali su bili korekti i porucili i nabavili od HH USA (doduse greskom umesto 12 kom, duplo 24 kom), nije bilo u redu da ih vracam... I pokazalo se kao dobro...

Jako bih se slozio sa tvrdjama da je nekad moglo i bez "digitalizacije", ali nije ona bez veze tu....
I jako bih se slozio sa tvrdnjom da je razlika izmedju skale i 3D letelice, ali ovde nije u pitanju obicna skala vec JET, veliki JET, tezak, sa svim svojim zahtevima, i skup u parama i u utrosenom vremenu oko izrade, i mislim da zasluzuje da bude hi-end ubacen u njega...

Mala digresija, Sukhoi kaze u manualu, ako ce se leteti 3D treba po 3 servoa na svaki AIL (ttl 6 kom.), po 2 kom na svaki ELE (ttl 4 kom) i 2 kom na RUD, ukupno 12 kom, ako nije 3D letenje po jedan manje na AIL, ukupno 10 kom. Kad je bal nek je na vodi, na celu pricu, j**** 2 servoa, mozda se jednog dana proleti 3D  ;namig
Ali je gora muka bila sve to podesiti i ustimovati nego sama cena, pa napajanje pa Rx, i na kraju ispade najbolje resenje PowerBox Cocpit, ali samo 12 ch, i izadje prilicno parica, pa kad je vec tu daj njegove originalne baterije, 2 kom po 4000 mah, pa 2 x ignition switch, pa 2x ignation Li-po 3s, pa kad si vec tu neki originalni konktori, ispravljaci, punjaci, prekidaci itd... Nagomila se, skupi se...
Moja greska i dodatni troskivi i vreme, sto nisam oma napravio specs za sta sam se odlucio, nego sam sporadicno dodavao, daj jos ovo/ono.... Moglo je i skromnije, zasigurno, ali rekoh ne pravi se svaki dan takva ptica....

Kod njega je obavezna "digitalizacija" jer ta 3 kom. Na AIL mora da rade kao jedan, u svakom delicu sekunde, njegov AIL je dugacak oko metra sirok oko 15 cm, velika povrsina, veliki otpor u letenju, trazi preciznost, snagu, trazi prvo savrsenu mehanicku preciznost kod montaze, pa zatim elektronsko podesavanje preko tog Rx, i kasnije treci stepen preko stanice... Sve vreme istovremena provera preko 3 ampermetra, po krilu, razlika u povlacenju struje je znala da bude i do 2A, nekako i posle dugo zezanja sam uspeo da podesim na neku malu razliku na drugoj decimali...

Da netupim vise, na odmoru sam moram na plazu, i kuckam na iPad, nije zgodno.... mogu da pomognem sa nabavnim cenama za opremu ovog velikog Galeba, oko detalja bismo se dogovorili u "4 oka", da se malo smanje troskovi a da oprema bude adekvatna sadasnjosti i kakvu takva jedinstvena ptica zasluzuje  ;namig

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Savox servoi...
« Reply #14 on: September 18, 2015, 03:40:09 PM »
Quote
I jako bih se slozio sa tvrdnjom da je razlika izmedju skale i 3D letelice, ali ovde nije u pitanju obicna skala vec JET, veliki JET, tezak, sa svim svojim zahtevima
Snaga servoa ne zaviasi od vrste pogona, već od pre navedenog. 3D i akro modeli 5 puta više opterećuju servol zbog dinamičnijeg letenja. Ako ovome dodamo vibracije od sus motora onda je to još više, a znamo da vibracije jako loše utilču na zupčanike i poluge. Jet motor ne proivodi vibracije u telu  modela, a krajnje brzine su tu negde sa akrobatskim Suhojom i sličnim, s obzirom na veoma sličnu geometriju krila i cele letelice, bez obzira što džet motor ima mogućnost za veće brzine. Kada se otpori na avionu izjednače sa silom potiska, ubrzaje modela prestaje.
« Last Edit: September 18, 2015, 03:44:46 PM by tibeteagle »