Author Topic: ASW28  (Read 66950 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #30 on: February 27, 2017, 09:20:10 AM »
Prosle godine sam bio u Velikim radincima kod SM, malo leteo u jedrilici (nekoj ceskoj)

Pero nije Česka nego Poljska,- Puhatek...Moracemo opet u Radince da obnoviš gradivo..

da znas da sam bas jutros razmisljao o tome da ove godine malo vise upraznjavam to. Ponovo da se osamostalim !

Izvinjavam se na nepreciznim informacijama :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #31 on: February 27, 2017, 09:41:24 AM »
Rupa pozadi na trupu kod repa. Pretpostavljam da je za hlađenje. Napred uđe vazduh, pa kroz trup izađe.
Oću i ja u pravu jedrilicu, al ne znam, ovako debeo, dal mogu da stanem :(

Hahaha, pre par godina sam naleteo na neku fotku nekog amera koji se slikao u jedrilici - frajer nema vrata i sav je okrugao. Nemam pojma kako se uvukao u jedrilicu. Njemu su verovatno morali da stavljaju dzakove se peskom - al na rep :)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #32 on: February 27, 2017, 09:46:03 AM »
:( Ozbiljno, visok sa 182,a imam 130kg :(. Rado bi se "provozao" jedrilicom, ali ne znam u koju mogu da stanem... Šmrc...  :'(

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: ASW28
« Reply #33 on: February 27, 2017, 08:11:30 PM »
:( Ozbiljno, visok sa 182,a imam 130kg :(. Rado bi se "provozao" jedrilicom, ali ne znam u koju mogu da stanem... Šmrc...  :'(

Hm, tebe je lakše preskočiti nego zaobići . :big smile

U Mitrovici je Puhatek i on je dosta prostraniji od oba Blanika.
Ako možeš da staneš po širini nije problem, jer je instruktor u Mitrovici oko 80 kg. Eventualno da se zamenite u kabini.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #34 on: April 01, 2017, 05:02:19 PM »
Koliko je najjači vetar po kome ste leteli sa ASW? Danas je duvao od 3 do 15m/s i model lepo leti sa 2200 3S baterijom. Pri kraju su padobranci odustali od skakanja, zbog vetra, još se pojačao, a ja ubio još neki krug. Samo mora bat. napred da se gurne.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #35 on: April 03, 2017, 05:10:14 PM »
Koliko je najjači vetar po kome ste leteli sa ASW? Danas je duvao od 3 do 15m/s i model lepo leti sa 2200 3S baterijom. Pri kraju su padobranci odustali od skakanja, zbog vetra, još se pojačao, a ja ubio još neki krug. Samo mora bat. napred da se gurne.

:) Pa sta pitas kad si dao odgovor. Meni na pamet ne pada da letim kada je vetar preko 7-8 m (po slobodnoj proceni). Ti si rekorder !

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #36 on: April 03, 2017, 06:21:53 PM »
Eee, mislio sam da ima i gorih od mene. :(   ()-()

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #37 on: May 22, 2017, 03:11:05 PM »
Nemam pojma da li ovo treba u deo LIVADA da postujem ili ovde, tice se ove jedrilice.

Pre neki dan sam pokusavao da poletim sa njom i primetio cudan problem zbog cega mi je doslo da je razlupam i izgazim. 5 poletanja- 5 istih krašova. Sve dok nije puko vertikalac pa sam obustavio pokušaje. TRAŽIM SAVET ili neko ima ideju šta bi bio problem.

Prvi pokušaj poletanja je doživeo pad sa nekih 4m visine jer je verovatno dobila žestok udar vetra pri već jakom napadnim uglom, prevrnula se preko levog krila, pala u stall i roknula nosem u zemlju. Elem, tada je vertikalac izleteo iz plastičnog kućišta pa sam odmah obustavio. Tog dana sam vertikalac ulepio i sve je delovalo OK, pred sutrašnji dan.
Sutradan, nakon provere svih površina, komandi i motora, i pri mnogo manjem vetru bacio sam (par puta) jedrilicu bez motora da vidim kako se ponaša. Sve je bilo ok. Tada i narednih 3 puta se dešavalo sledeće:
izbacim jedrilicu sa oko 60% gasa, ona lepo poleti i kada dodam veći gas kako bih krenuo u podizanje, kao da je neko mlatne po levom krilu, naglo uleti u levi zaokret na dole i zarije se u zemlju. Moja puna komanda elerona je bila totalno ne efikasna (kao da je nije ni bilo). Verovatno opet stall, tj kovit na 2m od zemlje.
U međuvremenu sam ponovo bacao bez motora i ona je stabilno letela i lepo sletala. Sa motorom, opet kraš.

Da li je moguće da se iz nekog razloga kontramoment motora toliko promenio da mi toliko pokvari poletanje (2.6m raspon krila). To ranije NIKAD nije bilo. Nikada ranije nije ni pokazivala tendenciju rotacije pri punom gasu.

Da li ima veze to što sam bio prikačio kamericu (veličine jednog USB-a i težine 15-ak grama) na vertikalac, tačno u osi trupa, tako da je to moglo samo po poprečnoj osi da ima uticaja što bih regulisao trimom visine.

Konačno, vertikalac je ponovo puko ali sada u penastom delu pa to moram da lepim.

I još jedno pitanje/konstatacija: Trup je puko po gornjem šavu (trup je plastični) tu odmah u nosu iza nosača motora. ČIME to da zalepim (probao super lepak, probao dvokomponentni epoksi oba puta sa tkaninom kao armaturom i lako se odlepi).
Juče sam gledao i ne bih rekao da se poremetila osa motora

Izvinite na ovom romanu, nadam se da sam detaljno opisao problem.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: ASW28
« Reply #38 on: May 22, 2017, 03:47:17 PM »
Moj laicki zakljucak je da ti se trup uvijao po osi i motor je zarotira kad mu dodas jaci gas. Ta kamerica mislim da nema veze, verovatno je trup vremenom popustio i poceo da zvace dok nije pukao. Taj trup je mislim neka duvana plastika kao ona za igracke i to verovatno moze samo termicki da se spoji.
« Last Edit: May 22, 2017, 03:50:55 PM by alzo »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: ASW28
« Reply #39 on: May 22, 2017, 04:18:01 PM »
Pero ja bih je zakacio na neko postolje da ne mrda i onda tako probao sve modove .

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #40 on: May 22, 2017, 04:28:16 PM »
Moj laicki zakljucak je da ti se trup uvijao po osi i motor je zarotira kad mu dodas jaci gas. Ta kamerica mislim da nema veze, verovatno je trup vremenom popustio i poceo da zvace dok nije pukao. Taj trup je mislim neka duvana plastika kao ona za igracke i to verovatno moze samo termicki da se spoji.

Mislio sam i o tome ali imam osecaj da ce i to da se razdvoji. Kada ga epoksi nije izdrzao. U pitanju je neka elasticna plastika, dosta debela (oko 1mm).

A kako termicki da ga spojim (pri tome to je iznutra, dosta nepristupacno) - nos jedrilice unutar kojeg je motor.

Jedino mi je jos ideja da neku tvrdju plastiku stavim iznutra pa da zasfrafim trup i taj komad. Mozda i epoksi ponovo stavim pre srafova

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #41 on: May 22, 2017, 04:30:13 PM »
Pero ja bih je zakacio na neko postolje da ne mrda i onda tako probao sve modove .

Probacu da je drzim u ruci i postepeno da dodajem gas da vidim da li ce u jednom moentu da krene da se "uvija". Ovo sto je Alzo rekao mislim i ja: da dok je manji gas trup se ne mrda ali pri vecem gasu da se taj prednji deo sazvace i uvije.

Offline Balsarite

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: ASW28
« Reply #42 on: May 22, 2017, 05:18:25 PM »
15 grama na repu  na pola metra i više poluge, pa izračunaj koliko grama ti fali u nosu i koliko ti je težište otišlo unazad.

Stara narodna pesma kaže, nosati modeli lete loše, repati modeli lete nikako ( ili kratko).

Proveri težište, startuj uvek u vetar , kreni sa 20-30% gasa i blagim penjanjem, dok ne dobiješ visinu, pa na 50 metara probaj šta se dešava kad dodaš gas do 90%

I na kraju, kupovni model je uvek pun iznenađenja, ko zna kakvog je raspoloženja tog dana bila Kineskinja ili dete koje ga je sastavljalo u nekom selu , zadnja pošta Quandžong .

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #43 on: May 22, 2017, 05:22:47 PM »
Pazi, ona oće da zvekne o ledinu, ako joj daš naglo gas pri poletanju. Ja dam gas oko 40%, bacim je paralelno sa tlom i kad malo dobije brzinu, gas i gore. Jest malo zajebana za poletanje.
Nemam ideju sa čim da zalepiš trup. probaj i topli lepak, pa preko zalepi Fix O Moll Power Tape, ali belu. Lepi mnogo bolje od sive ili crne. Naravno, UVEK proveri težište! Osetljiva je u PM!

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: ASW28
« Reply #44 on: May 22, 2017, 05:43:41 PM »
15 grama na repu  na pola metra i više poluge, pa izračunaj koliko grama ti fali u nosu i koliko ti je težište otišlo unazad.

Proveri težište, startuj uvek u vetar , kreni sa 20-30% gasa i blagim penjanjem, dok ne dobiješ visinu, pa na 50 metara probaj šta se dešava kad dodaš gas do 90%


Pera gore napisa da lepo leti kad je baci iz ruke, što ce reći da je težište OK.
Pera nije od juče i zna da poleće uz vetar,problem je što on ne stigne do tih  50m visine....

Slučajno imam takvu jedrilicu i nikada nisam imao problem na poletnju. Ako je dobro utrimovana  poleće normalno kao i svaka druga.

Pero ako ne rešiš, zovni me, pa možemo zajedno na 13-ici da vidimo šta se dešava.
« Last Edit: May 22, 2017, 05:54:08 PM by drjack »