Author Topic: ASW28  (Read 66989 times)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #15 on: November 21, 2016, 07:13:05 PM »
Hvala na savetima. Razmišljao sam da zamenim konektore na trupu i krilima sa onim 4pin konektorima ko na flopiju. Nešto ovako:
http://www.mgelectronic.rs/konektor-nylon-254-kabl-ž-4-pina
Mislim da je m/ž kombinacija takvih konektora dobro rešenje.
Daščicu bi najverovatnije zamenio "daščicom" od vitoplasta.
E za kabinu, nemam pojma, niti umem da je napravim od plastične flaše :(
Nego, otom potom, daj da prvo poleti, pa onda modifikacije.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: ASW28
« Reply #16 on: November 21, 2016, 08:47:23 PM »
Link ti nešto nije dobar,   ali nema veze, možeš da zameniš konektore po želji.A možeš samo da ubaciš neke kvalitetnije produžetke sa konekorima.Imaš ih na HK.  Što se kabine tiče,ona ti je još uvek netaknuta pa  za početak ojačaj nekim providnim juvidurom ona mesta gde prolaze oni šrafčići da se kabina ne bi cepala. Možeš i da kupiš rezervnu na netu,  ali je ona ista kao i ova pa nema mnogo smisla. Kalup nije problem da se napravi ali treba malo slobodnog vremena pa ako budemo pravili imaćemo te u vidu.

I još nešto: Vodi računa na sletanju , jer ima odličnu finesu i trebaće ti duža pista za meka sletanja.

Evo stigla i nova varijanta na HK sa točkom ali i većom cenom od 118 EUR. Da li sada vredi za te pare, + poštarina carina itd.... mmmm:
https://hobbyking.com/en_us/asw28-v2-electric-sailplane-epo-plastic-2540mm-pnf.html


Pozdrav
 
« Last Edit: November 21, 2016, 09:21:10 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #17 on: November 22, 2016, 09:37:38 AM »
Da se pohvalim :) Kupio sam i ja jednu ASW28. Danas sam je sve završio, ali na žalost, jak vetar me sprečio da je isprobam.
Par pitanja. Gde vam je CG u odnosu na oznaku na krilima? Namestio sam da mi CG bude odmah iza onih CG tačaka na krilu. Probao sam sa 1500mAh i 2200mAh i mogu težište da podešavam pomeranjem baterije.
Jel postoji neko rešenje za onaj glupavi poklopac kabine? Imam utisak, da će da pukne ako ga popreko pogledam!
Kako pametnije da rešim konektore servoa iz krila i trupa?
Ona daščica koja spaja krila mi ne uliva poverenje. Jer ste smislili neko drugo rešenje?

Jeeee, BRAVO

Izgleda da je ASW28 postala najpopularnija medju nama. Iako nije jedrilica koja moze da se hvali na sva usta (mislim da je realno ocenjena sa 3 zvezdice), mislim da bar po pitanju popularnosti juri ka mestu br. 1 :)
Nadam se da nisi imao problema oko nabavke !

E sad i ja da iskomentarisem tvoja pitanja.

Ja sam odmah probusio krila tu gde je letvica i spajam sa srafovima. Nasao sam neke srafove koji imaju umesto matice neku kapu u kojoj je navoj (unutrasnji) pa sve lepo izgleda. I meni je mislim dva puta bila pukla letvica i sada mi je trenutno takodje od aviospera ali sam uzeo tanji sper (mislim 2mm) pa sam isekao dva dela i zalepio tako da su teksture ta dva dela pod 90 stepeni.
Dalje, ja nisam imao problema sa konektorima servoa, ali sam isto kao Dragance (drjack) stavio produzne kablove tako da mogu bez lomljenja prstiju da ih ispovezujem. Takodje sam sa skalpelom prosirio one rupe u trupu gde prolaze te zice pa mi je lakse da uguram te kablove kada spajam krila. Takodje koristim i "osigurace" spojeva konektora servoa : https://hobbyking.com/en_us/futaba-jr-connector-caps-5pcs-set.html. Ovo sam kupio sa ebay-a : http://www.ebay.com/itm/10pcs-Servo-Extension-Safety-Cable-Wire-Lead-Lock-for-RC-Boat-Heli-Airplane-F-/141707726370?hash=item20fe704e22:g:gOEAAOSwDk5T2wr0

Ja sam mozda najbaksuzniji korisnik ove jedrilice jer mi se svasta desavalo sa njom. Jednom mi je doslo da je zgazim i rasturim u paramparcad, naravno suzdrzao sam se uz zestoke psovke. Kao da me je onaj od gore cuo pa je naredni let bio odlican. Nisam jos uspeo da jedrim sa njom - ali za to je zasluzno moje ne znanje ! Nisam odradio taj deo obuke, kod nekog od majstora zanata :)

Teziste mi je tacno tamo gde je oznaceno na krilima. Jedino sto sam ja izvrsio prepravku pa sam tacno ispod krila namontirao jednu dascicu gde sada stavljam bateriju. Bez baterije mi je teziste bilo taman gde treba, tako da sam zbog toga izvrsio tu prepravku.

Ovo sto je Dragance napomenuo za horizontalac, licno sam bio prisutan kada je ustanovljen taj problem i resen isti. Tako da jako obrati paznju na to.

Meni je jedrilica stigla bez wingtipova pa sam kupio negde sa neta, ali to nisu originalni. Imao sam i problem sa tezistem po uzduznoj osi, pa sam morao da usrafim jedan sraf za drvo u jedno krilo kako bi resio taj problem.

Sto se tice poklopca kabine, da to je najsugaviji deo te jedrilice a NIKAKO je nema u rezervnim delovima (na HK). Ima je na eBay-u samo na jednom mestu ali je bezobrazno skupa. Ipak sam je bio kupio odatle. Ja sam bio napravio kalup od gipsa i napravio (naduvao) dva-tri rezervna poklopca kabine. Ocigledno onaj koji sam dao Dragancetu ispade najbolji :) Nazalost taj kalup mi je pukao na pola i sada me mrzi da ponovo pravim. A da deljem drvo ili neki penasti materijal, kako bi ustvari trebalo da se odradi, zestoko me mrzi (za mene je to zaj....no do bola). Mislim da jos jedan drugar koji je nedavno nabavio ovu jedrilicu, radi kalup u drvetu. Kada to zavrsi, naduvacu tih poklopaca bar deset komada da imamo rezerve da nadzive jedrilice :)

Jos jedna bitna stvar, kad krenes da letis (bar moje iskustvo): nemoj nikako da dajes pun gas pri izbacivanju jedrilice (na poletanju). Dovoljno je 50-70% gasa. Tada se jedrilica mnoooogo normalnije ponasa pri poletanju nego ako das 100% gasa. Ja sam se milion puta zezno jer sam dao pun gas, dok nisam provalio ovo sto pricam.

Ajde pa javi kada budes planirao da izadjes na livadu sa jedrilicom. Ja sada radim na 2 minuta od aerdroma 13 Maj, pa ako tu budes dolazio (radnim danom) javi se pa cu da dodjem. Vikendom nazalost imam dosta obaveza pa retko dolazim na 'trinaesticu".
« Last Edit: November 22, 2016, 09:44:00 AM by pnedic »

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #18 on: November 22, 2016, 11:02:56 AM »
Hvala na informacijama :). Nažalost, ja sam iz Paraćina, pa otpada letenje na 13. Samo da se vetar smiri i odo na Davidovac.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #19 on: November 25, 2016, 01:24:01 PM »
Danas je poletela :) Sve je lepo prošlo. Prva 2 puta je Darko izbacio iz ruke, a posle sam. Jedrilica leti baš pitomo i lagana je za let. Puno lakša od DG1001M. Zadovoljan sam :)  (yay)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #20 on: November 28, 2016, 09:01:32 AM »
Bravo za prvi let. Drago mi je da je proslo bez problema i da si zadovoljan !

Uzgred, nije ti bio "pilot" u kabini. Kako si resio teziste, posto sam pilot je tezak oko 100 gr ?

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #21 on: November 28, 2016, 09:22:30 AM »
Pilota nisam ni stavljao, niti planiram. 1500mAh baterija stoji nekih 10mm odmaknuta od one prednje pregrade mesta planiranog za bat., a 2200 je samo nekih 4cmm na na zadnjoj ivici i vezana onim čičak kaišem. Vertikalnu, zadnju, daščicu sam skinuo, da bi mogao bat. da gurnem pozadi.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #22 on: November 28, 2016, 10:30:19 AM »
Pilota nisam ni stavljao, niti planiram. 1500mAh baterija stoji nekih 10mm odmaknuta od one prednje pregrade mesta planiranog za bat., a 2200 je samo nekih 4cmm na na zadnjoj ivici i vezana onim čičak kaišem. Vertikalnu, zadnju, daščicu sam skinuo, da bi mogao bat. da gurnem pozadi.

Da, i ja sam tu zadnju dascicu bio skinuo.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #23 on: November 28, 2016, 07:40:27 PM »
Danas sam odvojio elerone, a flapsove sa Y račvom zakačio na Gear kanal. Malo sam se patio i na DX6i namestio flapsove, crow i ono kad su flapsovi i eleroni malo dole za termiku.
Sad još lepo vreme i da sve to isprobam.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #24 on: February 23, 2017, 04:45:08 PM »
Ljudi, jel svira vaša ASW? Moja zviždi, ubija kad jedri. Javlja mi se da je do one rupe pozadi. Jel mogu "dubijem" neki pampur? :)
Kako da je utišam? Ružno mi ovako.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: ASW28
« Reply #25 on: February 24, 2017, 01:02:32 AM »
I moja zviždi ali vrlo tiho i čuje se samo kada  prodje blizu ili kada joj  nasviram veću brzinu. Proveri da ti se neko parče folije  nije odlepilo.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28
« Reply #26 on: February 24, 2017, 09:13:32 AM »
I moja zviždi baš kako treba - meni to lepo. Ali isto tako tek kada prođe blizu mene. Prosle godine sam bio u Velikim radincima kod SM, malo leteo u jedrilici (nekoj ceskoj) i ONA isto zviždi.
Ako ta tvoja "ubija" od zviždenja, proveri ovo što DrJack kaže. Ne znam na koju rupu pozadi misliš.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: ASW28
« Reply #27 on: February 24, 2017, 03:15:09 PM »
Prosle godine sam bio u Velikim radincima kod SM, malo leteo u jedrilici (nekoj ceskoj)

Pero nije Česka nego Poljska,- Puhatek...Moracemo opet u Radince da obnoviš gradivo..

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: ASW28
« Reply #28 on: February 24, 2017, 03:44:55 PM »
Rupa pozadi na trupu kod repa. Pretpostavljam da je za hlađenje. Napred uđe vazduh, pa kroz trup izađe.
Oću i ja u pravu jedrilicu, al ne znam, ovako debeo, dal mogu da stanem :(

Offline Miloskole

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: ASW28
« Reply #29 on: February 24, 2017, 04:07:26 PM »
Moze sigurno  (<--)