Author Topic: Pregorele mi četkice na brushless motoru  (Read 4062 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Pregorele mi četkice na brushless motoru
« on: August 09, 2015, 08:53:27 PM »
a sad ozbiljno

Dogodilo mi se sledece, na poletanju motor je otkazao poslusnos kad sam dao pun gas pre nego sto bih ga izbacio iz ruke. Predhodno sam napravio let sa tom istom baterijom i vrlo je malo ispraznio (bila full puna)  ja onda skinem krilo otkacim bat, vratim dzek i krilo i probam opet i prima gas. Nakon zavrsenog leta i napravljene pauze pred sledeci let isto :o . Ja vec zacudjen ponovim kao i prosli put ali nista se ne gogadja. Servoi rade, sve normalno ali motor jok.
    Jel ovo jasan znak da je motor "zveknuo" ili ne mora da  znaci pa je mozda i esc (vizuelnim pregledom kroz providni termo buzir sve u najboljem redu)?
    Sobzirom da nemam rezervne za zamenu kako mogu da otklonim sumnju i dal se nekom dogodilo nesto sl?
Komponente su motor fc2822 a esc turnigy  20A

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #1 on: August 09, 2015, 09:02:49 PM »
Pogledaj da vijci koje si uvrnuo u motor da drže nosač nisu predugački pa da nisi slučajno sa nekim od njih napravio kratak spoj na nekom od namotaja u statoru motora. Hoće da se desi. Ako nije to onda najverovatnije ESC zeza. Meni je isto izgoreo ESC a da nigde ni lupom nisam uspeo da nađem da je neki elemenat probio ili izgoreo. nekada se to desi a da i ne ostavi posledice na površini elektronskih komponenata.
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #2 on: August 10, 2015, 01:53:35 PM »
Daj malo detalja kako se ponasa motor kad "ne radi".

Usput, brushless = bez cetkica
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #3 on: August 10, 2015, 02:54:20 PM »
ponasa se kao mrtav. :D da,da nasalio sam se nego se motor ponasa bas kao da mu je crkla cetkica, na to me je podsetilo (znam da ih nema) . Tj. nije radio, pa je radio i sada nikako.
Uglavnom me zanima dal je to neki pokazatelj da je crkao motor ili postoji sansa da je i kontroler..tj u dilemi sam sta da kupim da bih zamenio ..

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #4 on: August 10, 2015, 03:00:10 PM »
Da li imaš bilo kakav ESC dodatno?
Ako imaš nema veze neka je i od 8A maksimalne struje radiće ti na tom motoru bez elise. Motori uglavnom u praznom hodu troše neku mizeriju tj vuku malu struju takvi možda do 2A i to na punom gasu.
Znači ako imaš prikopčaj pa vidi da li radi motor ako ne onda je on ako da onda je ESC, ako nemaš ESC bilo kakav onda brate kupi jedno pa drugo pa ćeš videti šta je u pitanju u svakom slučaju imaćeš bar jedno rezervno ili motor ili esc.
The ground is the limit (or a water)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #5 on: August 10, 2015, 03:28:44 PM »
A jesi li zamenio četkice?  :big smile

Ako motor jako zvecka pri radu, onda je ležaj toliko već izlizan da ponekad moža da zakoči okretanje pri startu. Na to ESC odmah reaguje sa prestankom rada, što je normalno, jer je to sigurnosna protokol start rutna u softveru ESC-a za slučaj da se elisa zakači u nešto pri startu.

Bez obzira, ležajeve je dobro nauljiti posle 20-30 leta ili na kraju sezone ako se malo leti. To je najbolje uraditi sa rastavljanjem motora i vađenjem ležaja iz lažišta. Špricati jako WD-40 kroz ležaj koji čisti od prašine a nešto malo i maže. Mazanje je bolje uraditi sa gušćim uljem. Ako ležaj jako landara, samo zamena pomaža.

Generalno.
Elektro motor zahteva neverovatno manje brige oko mehanike u odnosu na SUS motore, ali ono malo je isto toliko važno. Dakle češće čistiti od prašine koje nakupi i mazati ili menjati ležajeve. To je sve i radi će jako dugo.



Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #6 on: August 10, 2015, 04:16:12 PM »
Proveri da ti se nije otkacio/odlepio magnet sa unutrasnjosti zvona, posto i to zna da se desi. Druga stvar je timing kod ESC-a. Najbolje da nakacis taj motor na drugi ESC pa proveris.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pregorele mi četkice na brushless motoru
« Reply #7 on: August 11, 2015, 10:40:58 AM »
Ja bih rekao da ti je crko ESC ! Nadji neki drugi ESC i probaj motor. Onda nadji neki drugi motor pa ga probaj sa svojim esc-om, Meni je tako, nakon normalnog sletanja crko i ESC i motor zajedno. Ko je koga tu zaklao, nemam pojma. Nigde nikakvog vidnog ostecenja nije bilo ni na ESC ni na motoru, ali oboje mrtvo.