Author Topic: Skajvoker di aj vaj  (Read 7740 times)

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Skajvoker di aj vaj
« on: August 02, 2015, 07:12:26 PM »
Cao drugari,

vec neko vreme imam zelju da se pozabavim fpv-om, a kako kod nas nisam mogao da nadjem pogodnu platformu za to, resio sam se da krenem sam sa izradom u nadi da cu nesto nauciti u tom procesu.

Pre svega potrebna mi je platforma koja je:

jednostavna (i zabavna) za izradu,
jeftina,
leti sto sporije,
moze da podigne barem 0.8 kg dodatnog tereta,
moze na celu tu tezinu da se zadrzi barem pola sata u vazduhu,
e, da, moze i da se ne zavrsi i da se baci u kantu ako dosadi
i tako :)

Plan sam pokupio sa ovog thread-a http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1446233.
Elem, radilo se pomalo u pauzama, vikendima i evo sta je ispalo od celog buckurisa na kraju:



Ceo slikovni log se nalazi na mom google drive-u, koga interesuje moze da pogleda.
https://drive.google.com/open?id=0B41ESz2W22reYmtydGx6VHBLUFU

Iako sam uspeo da poletim i da se prizemljim u 10-ak navrata (nemam snimak, ali verujte mi na rec), zakljucio sam sledece:

Ovo je previse komplikovana platforma za izradu i nikako nije za prvi model i za pocetnika (recimo mene).
Postoje krucijalni nedostatci u mojoj izradi, zbog koji model ne leti ni najmanje onako kako sam ocekivao, tj. moracu da iteriram od knjige do livade jos dugo vremena.
Model vrlo brzo gubi visinu i konstantno vuce u jednu srtanu (sto sam kolko tolko zamaskirao trimom na ruderu).

Svi komentari su dobrodosli!
Uzdravlje,
Lazar

 

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #1 on: August 02, 2015, 07:32:40 PM »
Sjajno....a to sto vuce moze da bude i zbod ugla motora...moj prvi model je bio pusher i tu smo ga uspeli da dobijemo....a sto propada tose resi vecom povrsinom krila...i ja sam pocetnik u samogradnji i placam cenu promasaja...veliki pozzz

Online bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #2 on: August 02, 2015, 07:40:22 PM »
Odlican model koji plan si koristio cini mi se da ima plan za 180 ili 190 cm
POzdrav i sve pohvale odlican model

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #3 on: August 02, 2015, 07:49:09 PM »
Evo ovde je plan http://www.rcgroups.com/forums/showatt.php?attachmentid=5382052&d=1355870238
Ovo je modifikovana verzija Skywalker-a 1680.
Tip koji je pravio plan je izmenio profil krila, ova imaju vecu povrsinu u odnosu na original.

@alzo

Rekli su mi da promenim ugao motora, mada ja pre kapiram da mi je vertikalac pobegao negde. Javim posto nadjem vremena da se pozabavim njima ponovo. Hvala

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #4 on: August 02, 2015, 08:01:58 PM »
Pozdrav,

Odlican model.
Vec neko vreme sam gledao ovakve modele na youtube i razmisljao da probam da napravim jedna.
Hvala na slikam sa detaljima radova.
Gde ima da se kupi ovo cime si presvlacio trup i krila.
Neznam kako se tacno zove ali moram da nabavim.

Mislim da je @alzo mislio na to sto je i meni pravilo problem sa prvim modelom.
OBRATNO !!!!  :sljus

Kad gledas avion, stojis iza njega, pogled sa repa ka njusci, osovina treba da bude oko 2% na dole i na desno !!

 ()-()

@bjanko

Mozes li da mi posaljes planove od ovog modela koje imas. uros2002@gmail.com


Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #5 on: August 02, 2015, 08:15:25 PM »
Trup je presvucen 160gr staklenom tkaninom.
Krila su odozdo 48g, gore 18g.
Ima kod Vlade recimo: http://www.rcsrbija.rs/kvalitetni-svileni-fiberglass-160-gm2-100-x-100-cm?filter_name=tkanina ili ovde: http://www.bgmodelshop.com/

Realno, dosta sam eksperimentisao da ne kazem kenjao, posto mi je prvi model, tako da je ispao dosta saren.

Za trup je moglo da prodje i 48g tkanina, za krila 18g sa obe strane.
Krila imaju utopljenu punu aluminijumsku osmicu u sebi, vidim da sam zaboravio da slikam.
Inace stirodur je dobro upio epoksi i krila su ispala bas cvrsta.
« Last Edit: August 02, 2015, 08:17:26 PM by goodgod »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #6 on: August 02, 2015, 08:49:04 PM »
Au ti si gori nego ja...nisam stedeo na materijalu pa mi avion 300 grama tezi nego sto treba...samo ta alu sipka ima jedno 200 grama , steta za ulozeni materijal ali imam utisak da su ti krila jedno 600 grama a to je mnogo......izracunaj povrsinu krila i i vidi koliko imas grama po kvadratnom decimetru opterecenja i sve ce ti biti jasno  mmmm

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #7 on: August 02, 2015, 08:50:38 PM »
Au ti si gori nego ja...nisam stedeo na materijalu pa mi avion 300 grama tezi nego sto treba...samo ta alu sipka ima jedno 200 grama , steta za ulozeni materijal ali imam utisak da su ti krila jedno 600 grama a to je mnogo......izracunaj povrsinu krila i i vidi koliko imas grama po kvadratnom decimetru opterecenja i sve ce ti biti jasno  mmmm

ziva istina  ()-()

Offline smel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • Nekad i sad
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #8 on: August 03, 2015, 09:49:16 AM »
Zdravo svima. Vidim da nisam jedini pocetnik koji ima problema sa vucenjem pusher-a na jednu stranu, i gde trimovanje nije dovoljno za resenje problema. Kolega Alzo pomenu da ugao motora ima veze. Znam da kod traktorskog pogona ugao motora treba da bude oko 2' na dole i oko 2' na desno. E sad, kod pusher-a je stvar komplikovanija zbog polozaja motora i izmestene ose motora u odnosu na osu avion. Da iskoristim priliku i pitam iskusnije, da li neko pouzdano zna kako treba da se postavi ugao motora u odnosu na osu aviona kod pusher-a kao sto je ovaj? Da duva na gore, dole, levo, desno i koliko? Iskustveno, od cega sve to zavisi i koliko?

Pozdrav
Sima M

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #9 on: August 03, 2015, 11:26:13 AM »
Moje iskustvo je da mi je avion vukao u stranu zato sto je jedno krilo bilo nize za debljinu gumice za tegle, motor mora da ima desni ugao par stepeni posto se ponasa kao i traktor a ugao osovine bi teoriski trebao da se gadja sa CG krila...teorija je jedno ali izgleda da nema nista nego na livadu pa malo motor, mic vamo, mic tamo dok mu ne nadjes sweet spot  8)

Offline smel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • Nekad i sad
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #10 on: August 03, 2015, 12:03:45 PM »
Moje iskustvo je da mi je avion vukao u stranu zato sto je jedno krilo bilo nize za debljinu gumice za tegle, motor mora da ima desni ugao par stepeni posto se ponasa kao i traktor a ugao osovine bi teoriski trebao da se gadja sa CG krila...teorija je jedno ali izgleda da nema nista nego na livadu pa malo motor, mic vamo, mic tamo dok mu ne nadjes sweet spot  8)

Eh sad, da se ne bih zbunio, 'desni ugao' kako rekoste, kod pusher-a treba da znaci jedno od ova dva:
1. Da motor duva u levo od rudera gledano sa repa aviona ( sto bi bilo paralelno sa osom motora kod traktora )
2. Da motor duva u desno od rudera gledano sa repa aviona ( sto bi bilo pod uglom od par stepeni sa osom motora kod traktora )

Hvala
Sima M

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #11 on: August 03, 2015, 12:22:27 PM »
Mora da duva u desno da bi eliminisao efekat propelera kao kod traktora...pogledaj kako su se majstori kao sto su Coka i Brana bavili  mojim prvim modelom od koga sam odustao zbog prevelike tezine...naterase ga da leti kakav god da je  :)

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,14084.0.html

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #12 on: August 03, 2015, 01:11:39 PM »
.. steta za ulozeni materijal ..

Nista nije steta, svaka skola se placa, a ja sam jos jeftino proso :D

Hvala na komentarima!

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #13 on: August 03, 2015, 09:31:19 PM »
Drago mi je da je ptica poletela  :)aplauz a žao mi je što nisam bio sa vama.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Skajvoker di aj vaj
« Reply #14 on: August 05, 2015, 02:42:54 PM »
Kod originalnog skywalker-a motor je malo podignut da "duva" na gore i to je sasvim dovoljno.
Meni ovako sa slike izgleda kao da ti horizontalac nije u ravni sa krilom, to znaci da nije ni vertikalac.
Proveri koliki ti je napadni ugao glavnog krila.
Gledaj da montiras krila sa gumom pre nego sa srafovima. Pri prvom sletanju kad ti krilo zapne za travu ili podlogu moze da ti iscupa deo trupa.
« Last Edit: August 05, 2015, 02:45:12 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine