Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182243 times)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #615 on: May 12, 2016, 08:49:22 AM »
Nažalost nije Njuz.net! Bivši ministar koji nam je preko vojske završio da pravilnik izgleda tako kako izgleda je kandidat za direktora Kontrole letanja Srbije i Crne Gore.
http://krusevacpress.com/bratislav-gasic-kandidat-za-direktora-kontrole-letenja/
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #616 on: July 06, 2016, 10:47:32 AM »
Sta bi sa majskim izmenama? Procitao sam negde prenetu izjavu da se pravilnik nece primenjivati na modelare koji lete na sportskim aerodromima uz prijavu dezurnom licu, ali to mi ne znaci bas puno, i dalje postoji sukob normi...
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #617 on: July 17, 2016, 06:29:49 PM »
 :notworking da ne platis harac od oko 60 € po modelu. 
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #618 on: August 18, 2016, 08:47:46 AM »
Drugari koje je onda osiguranje najjeftinije pri registraciji multirotora?
ex pseudonijum: sova

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #619 on: September 18, 2016, 09:39:07 AM »


Opasne elipse
... mmmm :sljus
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #620 on: September 18, 2016, 10:46:06 AM »
Pa vidi da znaš da mogu biti jako opasne.
Svako ko je imao susret sa istim zna kako može da prođe.
Meni je malo falilo da isečem vene sa 5x3 elisama na miniquadu.
Kada sam ga prizemljio bio je neki lik koji me je tokom leta stalno nešto zapitkivao.
Iz kurtoazije sam bio fer pa sam komuniciro koliko sam mogao.
Arm mod mi je bio na dugme i posle svakog sletanja obavezno ga isključim.
Međutim zbog lika koji je čantrao to sam zaboravio da uradim.
Uzeo kvad u ruke i krenuo da zamenim bateriju.
U jednom trentku pritiskam gas na stanici i elise me seckaju po unutrašnjoj strani nadlaktice.
Samo je puka sreća bila što nisu zakačile arterije.
Tako da nije se smejati članku. Posebno znaju oni kako prolaze na modelima sa motorom kada nekim slučajem ostane gas....
Neki ljudi i dalje nemaju predstavu da ovo sa čime se bavimo NISU IGRAČKE!
Shvatam da postoji neki pritisak da se nešto uvede u red i zabrani svakome ali da stalno iznose budalaštine po novinama nije baš fer reći jer naslov nije nikako pogrešan.
The ground is the limit (or a water)

Offline zloxi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 62
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #621 on: September 18, 2016, 10:54:47 AM »
Elipse, jel???
Oooooooo Arhimedes se okrece u grobu sa 16.000 obrtaja  :P :_D :_D :_D

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #622 on: September 18, 2016, 12:02:01 PM »
Pa vidi da znaš da mogu biti jako opasne.
Svako ko je imao susret sa istim zna kako može da prođe.
Meni je malo falilo da isečem vene sa 5x3 elisama na miniquadu.
Kada sam ga prizemljio bio je neki lik koji me je tokom leta stalno nešto zapitkivao.
Iz kurtoazije sam bio fer pa sam komuniciro koliko sam mogao.
Arm mod mi je bio na dugme i posle svakog sletanja obavezno ga isključim.
Međutim zbog lika koji je čantrao to sam zaboravio da uradim.
Uzeo kvad u ruke i krenuo da zamenim bateriju.
U jednom trentku pritiskam gas na stanici i elise me seckaju po unutrašnjoj strani nadlaktice.
Samo je puka sreća bila što nisu zakačile arterije.
Tako da nije se smejati članku. Posebno znaju oni kako prolaze na modelima sa motorom kada nekim slučajem ostane gas....
Neki ljudi i dalje nemaju predstavu da ovo sa čime se bavimo NISU IGRAČKE!
Shvatam da postoji neki pritisak da se nešto uvede u red i zabrani svakome ali da stalno iznose budalaštine po novinama nije baš fer reći jer naslov nije nikako pogrešan.

Slepci su napisali ELIPSE ne elise!

A da su opasne elise to znamo verovatno svi.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #623 on: September 18, 2016, 08:51:09 PM »
               E sada mi stvarno nista nije jasno. Ceo radni vek sam proveo sa novinarima i za sve to vreme me nisu ubedili da su neka respektabilna profesija. Krili su se stalno iza floskule "univerzalna neznalica". Ali u hijerarhiji iznad njih su bili "macani". Nista nije moglo da promakne. Pazi "macani" danas, naslovna strana, fotografija, udarni tekst i elipse.
     
               A u mojoj glavi danas uzbiljna frka. 10.000 o/min. covece, strasno i to sa elisama 11"x 7" Pa sutra, sada je malo kasno, na svim modelima aviona skidam na 30-40 o/min. Imam jos jednu nedoumicu. Sta da radim sa helikopterima. Mini Titan me najvise brine, tamo je skoro 2500 o/min. a precnik rotora je nesto preko 70 cm. Dobro kod JS Frenzy-a je rotor 140 cm. kod Ornith-a je 130 cm. ali se oni okrecu samo 1600 o/min. to valjda nije opasno. Ako neko ima drugacija iskustva javljajte za ime boga.
               Lepo pisu novine ali ja opet nista ne razumem, je li to Klaster isto sto i modelarska sekcija. Ako je isto predlozicu da i mi u aero-klubu Novi Sad promenimo ime u Klaster. Bas onako lepo i moderno zvuci. Samo sto mi u Novom Sadu ne bismo cinkarili svoje kolege modelare. Ne bismo mi narucivali aplikaciju za mobilni kojom bi prijavljivali druge modelare dok lete.

                I opet nista ne razumem. 112 je nesto prijavljeno. Gde, u DCV ili su svi oni u tom Klasteru. Ako sam dobro razumeo i Klaster se zalaze da se minimalna masa letilice spusti sa 500g. na 250. i za jos neka ogranicenja a opet kao da neko iz tog Klastera ima i letilice od 20 kg. Sta za ime boga hoce sa time da radi, ili mozda hoce da samo on to radi. Ma mozda tu "lezi zec". Danas covek ako je losih kvalifikacija lako gubi posao, a onda trazi uhlebljenje bilo gde. Ako nadje gazdu koji drzi propise i pravila a pojma nema na sta se odnose, priblizi mu se, podidje mu i eto novog uhlebljenja.

                 A kazu novine 3.000 dronova nas nadgleda u Srbiji. Kazu novine da u Srbiji ima preko milion ilegalno podignutih objekata. Opet je o toku jedna od legalizacija. Ilegalci-graditelji sigurno ne prate problematiku dronova, a da prate, toliko ih je da kada bi oni osnovali Klaster ne znam sta bi bilo. 3000 - 112=  2888 ilegalaca, ako se trend prodaje nastavi, pa Dron dan, ilegalci su u prednosti, Mega Klaster pa da razgovaramo o legalizaciji.

                 Dosta za sada, idem da prestelavam karburatore, znaci 30 - 40 o/min. za avione. Bezbedno je bezbedno.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #624 on: September 18, 2016, 09:10:38 PM »
Ako je problematika oko elipsa možda je novinar mislio na elipsast izgled elipse na kraku pa kada uzmeš da ima 2 kraka minimalno po elisi ajoj kakva frka nastaje tek tada. Mada neke imaju i drugačiji oblik.
The ground is the limit (or a water)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #625 on: September 18, 2016, 10:02:29 PM »
Pa vidi da znaš da mogu biti jako opasne.
Svako ko je imao susret sa istim zna kako može da prođe.
Meni je malo falilo da isečem vene sa 5x3 elisama na miniquadu.
Kada sam ga prizemljio bio je neki lik koji me je tokom leta stalno nešto zapitkivao.
Iz kurtoazije sam bio fer pa sam komuniciro koliko sam mogao.
Arm mod mi je bio na dugme i posle svakog sletanja obavezno ga isključim.
Međutim zbog lika koji je čantrao to sam zaboravio da uradim.
Uzeo kvad u ruke i krenuo da zamenim bateriju.
U jednom trentku pritiskam gas na stanici i elise me seckaju po unutrašnjoj strani nadlaktice.
Samo je puka sreća bila što nisu zakačile arterije.
Tako da nije se smejati članku. Posebno znaju oni kako prolaze na modelima sa motorom kada nekim slučajem ostane gas....
Neki ljudi i dalje nemaju predstavu da ovo sa čime se bavimo NISU IGRAČKE!
Shvatam da postoji neki pritisak da se nešto uvede u red i zabrani svakome ali da stalno iznose budalaštine po novinama nije baš fer reći jer naslov nije nikako pogrešan.

Paaaa..... nista manje nije opasan Miki Maus iz kinder jaja ako ga das malom detetu. Ovo sto mi imamo jesu igracke, samo primerene odredjenom uzrastu, i kolicini zdravog razuma. Isto kao i Miki Maus, ili kad vidis igracku na kojoj pise 3+... to je to.

A kad smo kod stamparskih gresaka, paz'te ovo  lol prvo i drugo Nis ciilica i latinica


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #626 on: September 19, 2016, 08:10:19 AM »
Dobro ne piše IŠ NIŠ
Kad smo kod zdravog razuma.
Uzmi jednog tinejdžera čiji roditelji mogu da priušte nešto od opasnih ELIPSI
Naravno prvi put se sreće sa takvim stvarima i nešto je malo čačkao po netu gde je i saznao šta može i gde da su kupi.
E sada uzmi ti njegov zdrav razum....
Najgori su oni koji u ovaj hobi ulaze bez ičije pomoći.
Obzirom da braća Kinezi svojom tehnologijom potpomažu da ovaj hobi bude dostupan širokim narodnim masama kao i sve ostalo.
Nevolje su neminovne....
The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #627 on: September 19, 2016, 10:06:14 AM »
.....
A kad smo kod stamparskih gresaka, paz'te ovo  lol prvo i drugo Nis ciilica i latinica



Ajoooj, moram da obratim paznju na ovo :) Milion puta prodjoh a ne zapazih :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #628 on: October 09, 2016, 08:48:22 PM »
The ground is the limit (or a water)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #629 on: January 13, 2017, 04:06:20 PM »
Evo još jedan moj današnji apel,
da se zakon o upotrebi bespilotnih letilica ublaži, za hobi letenje
Jutarnji program, Kopernikus televizija:



Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/