Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182265 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #600 on: April 21, 2016, 08:53:45 AM »
Hvala na odgovoru. Da li je izjavu o vlasnistvu potrebno overavati u opstini?
Kako se podnosi zahtev za alokacijom prostora? Moze li elektronski?

Obe izjave moras overiti u sudu ili opstini 300+300din. Za alokaciju imas obrazac na njihovom sajtu...nisam jos podnosio zahtev...bilo bi lepo ako neko zna proceduru da nam je prenese.

Za alokaciju vazdusnog prostora, nisam upoznat da postoji formular na site-u SMATSA-e (gde se podnosi zahtev). Pogledacu.
Inace ja sam bio emailom podneo zahtvev na adresu kl@smatsa.rs sa slikama terena, detaljnim opisom koordinata prostora i lokacije. Nisu mi NISTA odgovorili !!! Kao da sam mail poslao u junk. Bole ih ....

Offline mishko.bb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #601 on: April 21, 2016, 09:56:08 AM »
Formular je na DCV sajtu u dokumentu Pravilnik o pespilotnim letelicama...

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #602 on: April 26, 2016, 04:02:16 PM »
da evo ga ovde:
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20(Sl%20glasnik%20RS,%20broj%20108-15).pdf

kaze da je moguce zahtev za alokaciju prostora poslati elektronskim putem ali ne kaze na koju adresu. Ima li neko taj podatak?
Keep it simple.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #603 on: April 26, 2016, 04:53:47 PM »
da evo ga ovde:
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20(Sl%20glasnik%20RS,%20broj%20108-15).pdf

kaze da je moguce zahtev za alokaciju prostora poslati elektronskim putem ali ne kaze na koju adresu. Ima li neko taj podatak?

Pa procitaj moj prethodni post

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #604 on: April 26, 2016, 06:34:28 PM »
                Vas dvojica-trojica mozete ocekivati odgovor od DCV-a ali da vas otera u vrazju materinu. Spremaju prvi let za Njujork posle toliko godina a vi im saljete slike nekih zabiti i neznanih livada da vam alociraju prostor. Ma gde to ljudi zivite. Samo sto nam ne nacrtaju da nam vec uveliko gledaju kroz prste i da ce precustno taj pravilnik kao i desetine drugih  tiho da ode u zaborav a vi gurate mazohizam iz sve snage. I nije problem u vama dvjici-trojici, povlacite za sobom celokupno modelarstvo Srbije. U pamet se bre ljudi.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #605 on: April 26, 2016, 07:50:29 PM »
                Vas dvojica-trojica mozete ocekivati odgovor od DCV-a ali da vas otera u vrazju materinu. Spremaju prvi let za Njujork posle toliko godina

Polako s ti letovi za NY.....  Lako može da se desi da od toga nema ništa.....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline damirmih

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
  • Keep it simple.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #606 on: April 26, 2016, 11:28:01 PM »
@pnedic

Hvala, ali nisu ti nista odgovorili, zar ne? Pomislih da nije potrebno slati na drugu adresu...

pozz
Keep it simple.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #607 on: April 27, 2016, 08:35:40 AM »
                Vas dvojica-trojica mozete ocekivati odgovor od DCV-a ali da vas otera u vrazju materinu. Spremaju prvi let za Njujork posle toliko godina a vi im saljete slike nekih zabiti i neznanih livada da vam alociraju prostor. Ma gde to ljudi zivite. Samo sto nam ne nacrtaju da nam vec uveliko gledaju kroz prste i da ce precustno taj pravilnik kao i desetine drugih  tiho da ode u zaborav a vi gurate mazohizam iz sve snage. I nije problem u vama dvjici-trojici, povlacite za sobom celokupno modelarstvo Srbije. U pamet se bre ljudi.

Bato, oladi malo i  (:beer:). Alokacija vazdusnog prostora je stvar koja je mnogo starija od pravilnika za bespilotne letelice !

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #608 on: April 27, 2016, 05:20:31 PM »
Alokacija vazdusnog prostora je stvar koja je mnogo starija od pravilnika za bespilotne letelice !
Jeste, ali se i ljudi iz kontrole letenja slazu da je potpuno besmisleno (da ne kazem nesto ruznije) da mi moramo da trazimo alokacije 5 dana pre letenja.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #609 on: April 28, 2016, 08:17:48 AM »
Alokacija vazdusnog prostora je stvar koja je mnogo starija od pravilnika za bespilotne letelice !
Jeste, ali se i ljudi iz kontrole letenja slazu da je potpuno besmisleno (da ne kazem nesto ruznije) da mi moramo da trazimo alokacije 5 dana pre letenja.

Mozda je zato razlog sto mi nisu odgovorili. Ali ipak smatram da je trebalo makar nekako da mi odgovore. Ili je u fazonu "cutanje je znak odobravanja". Ja na toj lokaciji letim, pa sta mi Bog da: dal' uzitak ili komunalce.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #610 on: April 28, 2016, 02:38:35 PM »
Ja koliko sam upucen oni jave samo ako nije odobrena alokacija, sto je generalno skroz bzvz.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #611 on: May 03, 2016, 11:51:22 AM »
Nisam pravnik, ali koliko ja znam da se za svaki zahtev na na koji se ne odgovori u predivđenom roku, smatra da je zahtev pozitivno rešen!

Znao sam svojevremeno  neke ljude koji su gradili na lokacijama zabranjenim za gradnju, a sve tako što bi podmazali službenike koji rešavaju zahteve da isti ne reše u predviđenom roku i tako bi po automatizmu bio pozitivno rešen njihov zahtev!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #612 on: May 03, 2016, 09:31:22 PM »
@nedbojsa:
U avijaciji to ne funkcioniše baš tako... Zamsli tvoj plan leta koji si poslao DCV-u otišao u spam folder, niko ga nije video, i ti nisi dobio odobrenje za let, i poletiš tek tako?

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #613 on: May 04, 2016, 10:07:36 AM »
@nedbojsa:
U avijaciji to ne funkcioniše baš tako... Zamsli tvoj plan leta koji si poslao DCV-u otišao u spam folder, niko ga nije video, i ti nisi dobio odobrenje za let, i poletiš tek tako?

Pa, i ja razmisljam tako. Prijavim da cu da letim iznad AV ili Tomine kuce, ne dobijem odgovor i ajde sibaj. Ili ja imam izvrsnu poljanu pored ograde surcinske piste. Mislim da ne bih ni poletio, zavrsio bi u marici.

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #614 on: May 10, 2016, 11:08:58 PM »
.. a kako je u neuredjenim drzavama, kao npr :

Amerika, Kanada, Engleska ?

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!