Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182242 times)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #30 on: August 01, 2015, 01:33:16 PM »
Bice veselo, samo "napredno"!

Lepo si Stevo rekao ovo je zemlja, izmedju zemlje i drzave su nesagledive razlike.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #31 on: August 04, 2015, 12:47:27 PM »
Evo ga novi predlog pravilnika okacen na sajtu Direktorata

http://www.cad.gov.rs/regulativa.php?page=predlozipropisa
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/predlozipropisa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20-%20predlog.pdf

Ako imate neke pametne i konstruktivne predloge ili primedbe pisite ovde, pa cemo ih do 15. avgusta poslati.

U poredjenju sa zakonima u drugim zemljama smatram da je ovaj nas dosta blazi i povoljniji za sve nas koji se bavimo RC letenjem, sto iz hobija, sto za posao.
MOLIM VAS da ova tema ne ode u bespotrebno prepucavanje i pljuvanje kao i mnoge do sada, jer nam je cilj da budemo sto konstruktivniji sa eventualnim predlozima i primedbama na nove propise.


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #32 on: August 04, 2015, 02:39:53 PM »
Pa mislim da bi nam mnogo odgovaralo kada bi prva kategorija bespilotnih vazduhoplova bila do recimo 2kg a ne do 0.5kg.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #33 on: August 04, 2015, 03:04:11 PM »
Kao i što sam očekivao.
Ako neko razume šta su oni hteli da kaži svaka im čast.
Definisali su zone letenja I, II, II... To je OK
Definisali su kategorije vazduhoplova i ok
Pominju se neke zone C, D i G koje nigde nisu definisane ili se nigde nije pomenuto gde i na šta se odnose.
Definisali su privredne i ostale vazduhoplove. Samo nigde nisu napisali ko sa čim i gde može da leti osim letelica do 0.5 kg.
Pomenuli su vazduhoplovne modele koji su navedeni samo u početku i nigde više.
E sada da li sam ja skinuo nakaradan pravlnik ili je loš llink ko zna.
Ali mi se čini da ga je pisao neko ko o vazduhoplovima zna koliko i ja o pravljenju MLADENAČKE TORTE.

The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #34 on: August 04, 2015, 03:14:18 PM »
Sorry moja greška.
Tek sada sam video da piše da SVI vazduhoplovi mogu da se koriste u rejonima 1 ili 2
Što automatski znači da je sve u redu što se tiče vožnji modela po livadama i aerodromima (sporskim)
Nema letenja u naselju sem ako nije lakše od pla kile.
Pravlinik je donekle dobar za modelare sem ako nema neki dodatak koji kaže nešto drugo.
The ground is the limit (or a water)

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #35 on: August 04, 2015, 05:41:21 PM »
Bilo bi dobro da s ovaj član razgraniči - da li je za neprivredne svrhe potrebno da se poseduje uputstvo proizvođača. Kapiram da su stavovi 2, 3 i 4 uslovljeni namenom i  karakteristikama UAV-a u prethodnim članovima, ali uputstvo proizvođača mogu da traže za sve letelice... Šta da rade svi oni koji su sami konstruisali i napravili svoje letelice? Da pišu uputstvo za upotrebu?

Члан 14.
При управљању беспилотним ваздухопловом, лице које управља беспилотним
ваздухопловом мора при себи да има упутство произвођача за употребу беспилотног
ваздухоплова, као и:

- оригинал или оверену копију сагласности или одобрења Директората, ако се они
захтевају овим правилником;
- акт о прихватању изјаве о оспособљености из члана 10. овог правилника, ако се она
захтева овим правилником;
- потврду о положеној провери знања из члана 13. овог правилника, ако се он захтева
овим правилником.

Ista stvar:

Члан 5.
Оператер беспилотног ваздухоплова је дужан да обезбеди да се беспилотни
ваздухоплов одржава у складу са упутствима произвођача.

Jer je ipak bolje da se neke stvari ne podrazumevaju, već da budu jasno naznačene...

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #36 on: August 04, 2015, 09:35:06 PM »
Da i to je isto problem.
Uputstvo nije teško napisati ako ga budu prihvaćali kao takvo kod ručno pravljenih modela.
A što se tiče stvari koje se podrazumevaju pa to je osnovni princip svakog zakona tj. da uvek postoji neki univerzalni član po kome ti mogu doći glave ako hoće. Tako ti je u svim zakonima i podzakonskim aktima.
Takođe u pravlnik nigde po ovim odredbama nije definisano FPV letenje nego samo postoji da operater mora da uvek vidi letelicu....
FPV bi trebao da se definiše nekako on fali koliko vidim.
Pravlnik je pisan više za ove koji snimaju i zarađuju od toga a i one koji se glupiraju pa lete po naseljima....

The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #37 on: August 05, 2015, 09:47:42 AM »
Pa pravilnik je ocigledno pisao neki istaknuti clan VSS. Eventualno da je priuceni "pilot" (kako oni vole sebe da zovu) paraglider-a. Svakako modelar nije. Kod paraglider-ista nema nista da se napravi - sve se kupuje, pa covek ne zna da se kod nas modelara mnogo toga pravi od nule.

No, mi treba da vidimo da li mozemo stvarno nekako da uticemo da se ovo prilagodi nekoj realnosti. Ja sam dao svoj predlog i necu vise komentarisati, kao ovo gore.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #38 on: August 05, 2015, 10:47:37 AM »
Ček, kako sam shvatio, svi piloti RC modela moraju da polažu neki ispit i imaju zdravstveno uverenje?

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #39 on: August 05, 2015, 11:01:15 AM »
Ja koliko sam razumeo, to moraju da imaju samo piloti koji žele da koriste letelice u rejonima 3 i 4, odnosno da koriste letelice u "privredne svrhe".

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #40 on: August 05, 2015, 11:01:37 AM »
Овај правилник се не примењује на беспилотне ваздухоплове чија је оперативна маса
мања од 0,5 kg, ако њихова максимална брзина не прелази 20 m/s и који достижу  максималн и  долет до 15 m и максималну висину до 10 m .


I letelice ispod 500 grama lete dalje od 15m. Mislim da je ovo previse konzervativno i trebalo bi uloziti primedbu na ovaj deo pre svega, da se poveca dozvoljena masa na 2kg i dolet na 600m a plafon na minimum 100m.
Pa svaki RC model ovim delom prakticna ispada iz klase "slobodnog" letenja.

ваздухопловни модел је беспилотни ваздухоплов масе до 20 kg, не рачунајући гориво за лет, који се користи у спортске или рекреативне сврхе, а на који се не примењују одредбе Конвенције о међународном цивилном ваздухопловству

Ovo je bitno primetiti, znaci model do 500 grama tezine bez baterija.
« Last Edit: August 05, 2015, 11:03:20 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #41 on: August 05, 2015, 11:06:36 AM »
....
Ovo je bitno primetiti, znaci model do 500 grama tezine bez baterija.

Pa to ti je Lahor jedrilica iz CVM. Mozda i Cirus. Sve to iz CVM.  ::)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #42 on: August 05, 2015, 11:38:05 AM »
беспилотне ваздухоплове масе од 0,5  kg до 5  kg , са максималном висином   лета  до 150  m ,  максималном  брзином лета до 30  m / s и максималн им долетом до 2 . 500 m ( к атегорија 2) ;

Ako sam dobro razumeo, za ovu klasu letelica dozvoljeno je letenje u zonama I i II (nenaseljene zone), sa zdravstvenim uverenjem kao za vozacku dozvolu B kategorije (znaci svako ko ima vozacku), uz prethodno polozen ispit provere znanja. To je sve od uslova sto treba da se ispuni? Ako izuzmemo obavezno uputstvo od proizvodjaca? Jesam nesto propustio?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #43 on: August 05, 2015, 11:52:37 AM »
Evo ga novi predlog pravilnika okacen na sajtu Direktorata

http://www.cad.gov.rs/regulativa.php?page=predlozipropisa
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/predlozipropisa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20-%20predlog.pdf

Ako imate neke pametne i konstruktivne predloge ili primedbe pisite ovde, pa cemo ih do 15. avgusta poslati.

U poredjenju sa zakonima u drugim zemljama smatram da je ovaj nas dosta blazi i povoljniji za sve nas koji se bavimo RC letenjem, sto iz hobija, sto za posao.
MOLIM VAS da ova tema ne ode u bespotrebno prepucavanje i pljuvanje kao i mnoge do sada, jer nam je cilj da budemo sto konstruktivniji sa eventualnim predlozima i primedbama na nove propise.

Ako ces ti biti taj koji salje primedbe i predloge mozda bi najbolje bilo da otvoris share-ovani google docs dokument u koji bi ih mogli upisivati i da svi na forumu imamo uvid.
 
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #44 on: August 05, 2015, 01:59:43 PM »
беспилотне ваздухоплове масе од 0,5  kg до 5  kg , са максималном висином   лета  до 150  m ,  максималном  брзином лета до 30  m / s и максималн им долетом до 2 . 500 m ( к атегорија 2) ;

Ako sam dobro razumeo, za ovu klasu letelica dozvoljeno je letenje u zonama I i II (nenaseljene zone), sa zdravstvenim uverenjem kao za vozacku dozvolu B kategorije (znaci svako ko ima vozacku), uz prethodno polozen ispit provere znanja. To je sve od uslova sto treba da se ispuni? Ako izuzmemo obavezno uputstvo od proizvodjaca? Jesam nesto propustio?

Da, tako pise. Mene samo zanima ko ce biti taj ko proverava znanje i izdaje potvrdu o polozenom ispitu i gde sve to ? Ako to bude neko od majstora letenja (npr sa ovog foruma), to prihvatam. Bojim se da ce to biti neki visoki funkcioner sa gomilom savetnika.