Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 181870 times)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #15 on: July 26, 2015, 11:55:26 PM »
http://www.vss.rs/2015-04-28-22-51-40/2015-04-29-01-57-18

http://www.vss.rs/sportovi/vazduhoplovno-modelarstvo/2015-05-17-21-15-15

Malo li je?
Ispod su sve vazduhoplovno modelarski klubovi koji organizuju takmičenja u slobodno letećim kategorijama (a i to je vazduhoplovno modelarstvo ako se dobro sećam), a sasvim sigurno se neko u tim klubovima bavi i RC-om. Iznad su svi klubovi članovi, pretpostavljam da neki imaju  modelarske sekcije, a tu su još i raketno modelarski klubovi, pa još klubovi koji ne plaćaju članarinu VSS-u pa nisu na ovoj listi...
Dakle, nema svrhe zamenjivati teze, jer nije pitanje da li postoje, očigledno postoje, već da li će uraditi ono zbog čega postoje i naplaćuju članarine, a to je predstavljati interese struke (modelarstvo baš i nije struka ali ajde) ili će da glume nojeve, ignorišući da legitimitet i kredibilitet koji su dobili sa tom drušvenom funkcijom nosi neku odgovornost.
Pošto već vidim u kom pravcu teče ova rasprava, ja se isključujem.
Pozdrav
« Last Edit: July 27, 2015, 12:39:40 AM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #16 on: July 27, 2015, 08:00:57 AM »
Tema ovog topika je pravilnik za dronove i sad je već poprilično otišla u off.

Eto, klubova ima, ali pitanje je koliko je RC zastupljen u njima. Ovo je jedna sasvim druga tema...

 (pijemo)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #17 on: July 27, 2015, 10:30:44 AM »
VSS se javi samo kad nanjusi da moze da izmuze neke pare: dal' od drzave, dal' od hobista. U medjuvremenu se "bavi" paraglajdingom jer je tu nasao nacin da muze pare. Mislim konkretno na te face koje "drze" VSS. Kakvi bre modelari, kakvi bakraci.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #18 on: July 27, 2015, 02:58:29 PM »
i onda je on stavio dron na pistolj i pucao na ljude.... :sljus (___)


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #19 on: July 27, 2015, 04:25:41 PM »
Dron jeste svaka letelica koja može da leti sama bez komandi. A svaka koja ima GPS kompas, barometar u sebi to može i da uradi!
Zadaš joj tačke, visinu i ona leti po određenom planu.
Tako da definicija drona nije baš najbolja.
Svejedno volim što se nisu pitali modelari i rc hobisti. I od cele ove priče i našeg trućanja ovde očigledno nema ništa. Pravilnik je već donet, objaviće se u službenom glasniku i to je to nema više. Kasno smo se setili!!!!!
Uzgred ovaj monopolizam pojavljivanja na RTS-u stvarno nema smisla. Trebao je ZUBA da se pojavi i poleti kao u Šarenici.... lol lol lol
Boje gasite temu pre nego što se opet posvađamo.

The ground is the limit (or a water)

Offline motorola_la

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
    • moj fb :)
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #20 on: July 27, 2015, 05:56:40 PM »
https://www.facebook.com/video.php?v=887240767978251
Ma trebali ste da im demonstrirate ovako nesto , ministar policije bi narucio 100komada  na keca (<--) (<--) (<--) (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #21 on: July 27, 2015, 07:27:49 PM »
 :)aplauz
The ground is the limit (or a water)

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #22 on: July 31, 2015, 12:02:09 AM »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #23 on: July 31, 2015, 09:44:55 AM »
Njihov zakon je skroz OK ja tu ne vidim ništa loše sve je korektno što bi i bez zakona trebalo da je neko normalan da poštuje. Jedino 55lbs težina to mu dođe negde oko 24 kg.  Što opet nije tako loše jer su oni uzeli u obzir i sve što leti. Po ovom novom našem pravilniku možemo svi da se pozdravimo sa slobodnim letenjem aviona. Eventualno stiroporci i to neki manji.
A opet kažem možemo mi da trućamo ovde koliko god hoćete oni su to već napisali i tako će biti! A hobi će izgleda polako da ode  :pop:
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #24 on: July 31, 2015, 11:03:03 AM »
Njihov zakon je skroz OK ja tu ne vidim ništa loše sve je korektno što bi i bez zakona trebalo da je neko normalan da poštuje. Jedino 55lbs težina to mu dođe negde oko 24 kg.  Što opet nije tako loše jer su oni uzeli u obzir i sve što leti. Po ovom novom našem pravilniku možemo svi da se pozdravimo sa slobodnim letenjem aviona. Eventualno stiroporci i to neki manji.
A opet kažem možemo mi da trućamo ovde koliko god hoćete oni su to već napisali i tako će biti! A hobi će izgleda polako da ode  :pop:

Kakvi crni stiroporci, pa gomila UAV-a su od stiropora tezine do 6kg. Ne vidim razliku da l' je stiroporac ili ne.
Daj negde da pisemo predloge/primedbe da pokusamo da uticemo koliko toliko na odluku o pravilniku pre nego nam uvedu neku glupos'.

Ovde ima ljudi koji su dobro povezani znaju gde bi trebalo da se obratimo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #25 on: July 31, 2015, 11:10:59 AM »
Predlog pravilnika kao što si već upućen iz onog jutarnjeg programa je već napisan i uskoro će da ga objave.
Od cele priče nema ništa (mislim na apele, predloge izmena...) Mnogo smo mi mali i neorganizovani da bi mogli da utičemo na bilo šta.
Tako da braćo i sestre pripremajte modele da budu ispod 500 gr da bi mogli da letite.
A koliko vidim biće zabranjeni letovi i na sportskim aerodromima.
Ja vać imam jednu ideju. RC paraglajder. Nije skup, lako se parvi i spada u kategoriju ispod 500 gr. ;namig
The ground is the limit (or a water)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #26 on: July 31, 2015, 02:51:20 PM »
Ako sam dobro razumeo po tom pravilniku svi RC modeli preko 500 grama ce morati da imaju dozvolu.
To znaci da je kompletno modelarstvo ugrozeno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Helibros

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • Helibros
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #27 on: July 31, 2015, 04:19:50 PM »
http://helibros.com/en/blog/drone-law-usa-crackdown/

Da napravimo upoređenje... :)

Hvala vam za objavljivanje našog bloga, više informacija o dronima nađete na našoj internet stranici: www.helibros.com
Pozdrav iz Slovenije ()-()
Helibros

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #28 on: July 31, 2015, 04:19:59 PM »
Evo ti izvod iz teksta sa početka teme pa sam proceni.


Dozvoljena težina

- Nije isto da li koristite nešto od pola kilograma ili od 20 kilograma, kao ni da li ga koristite u gradu ili na nekoj poljani. Od svega toga zavise pravila za upotrebu vazduhoplova težine do 150 kilograma, a koji se koriste u sportsko-rekreativne, privredne i naučnoistraživačke svrhe. Preko te težine u upotrebi su samo vojni vazduhoplovi, što je u nadležnosti drugih organa - ukazuje pomoćnik direkrora Direktorata Jovanović.

Kad pravilnik bude usvojen, samo dronovi težine do pola kilograma moći će da se upotrebljavaju bez dozvole Direktorata.
- To je kategorija igračaka koje će moći slobodno da lete na visini do 100 metara. Za ostale, u zavisnosti od kategorije i područja korišćenja, zahtevaće se poznavanje vazduhoplovnih propisa i lekarsko uverenje - objašnjava Jovanović.
The ground is the limit (or a water)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #29 on: August 01, 2015, 12:30:06 PM »
Naopaka zemlja bila i ostala.