Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 181860 times)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #1 on: July 25, 2015, 09:32:28 AM »
Za sada mi ovo naljbolje  mmmm

tokom leta operater može da upravlja samo jednom letelicom
Nije sramota učiti !!!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #2 on: July 25, 2015, 02:06:03 PM »
Mada ni ovo nije lose, kako ih klasifikuju

VRSTE DRONOVA U UPOTREBI:

dronovi lakši od vazduha

 lol
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #3 on: July 25, 2015, 03:23:15 PM »
Smejaćemo se mi samo tako kada ovo stupi na snagu a stupiće sigurno.
Po ovome eventualno blade nanoqx i slični njemu će moći slobodno da se voze.
Jer kada uzmete recimo 250 seriju multikoptera sa FPV opremom itd. Svaki će biti teži od 500 gr.
Znači zaboravite slobodno letenje ma gde da je.
Po običaju pravlnik će pisati oni koji su dron uživo videli samo na onoj utakmici, takođe oni koji ni na svom auto ne umeju da zamene točak kada se probuši guma kao i oni koji od aviona poznaju samo biznis kalsu u putničkim avionima prilikom putovanja po raznim državama.
E kada se gomila tih eksperata pojavi potpomognuti savetnikom predsednika (onim koji je objašnjavao kako su išli nosom na dole) i sedne da napiše ovako nešto ozbiljno ima da se češemo tamo gde nas ne svrbi. Pitam se samo kako će na to da reaguje ekipa koja leti po aerodromima (sportskim) jer će im biti zabranjeno da tako nešto rade očigledno...
The ground is the limit (or a water)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #4 on: July 25, 2015, 04:06:01 PM »
To se odnosi na RC balone, koje su ocigledno strpali medju "dronove".

Mada ni ovo nije lose, kako ih klasifikuju

VRSTE DRONOVA U UPOTREBI:

dronovi lakši od vazduha

 lol

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #5 on: July 25, 2015, 05:16:38 PM »
#nebeski  :_D Bravo kralju, pa gde moze dron biti laksi od vazduha..  :hehe Dron od helijuma.. xD
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #6 on: July 25, 2015, 08:50:07 PM »
Da ali taj dron napunjen helijumom moze biti tezak 100kg ... Kako god bice svasta  :sljus
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #7 on: July 25, 2015, 11:40:47 PM »
Drustvo polako......


Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #8 on: July 26, 2015, 10:03:42 AM »
O ovome sam pričao. Modelari bi trebali da se uključe u lobiranje pre nego što ta uredba izađe, jer jednom kad se pojavi, to je to - nema teoretske šanse da se nešto promeni bez debelog novca, a nešto nisam siguran da bi modelari bili voljni da masovno rasprodaju kuće i stanove kako bi menjali neku tamo uredbu.


Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #9 on: July 26, 2015, 11:40:55 AM »
U zadnje vreme sam sreo nekoliko ljudi po mom kraju kako lete Phantome i slicne qvadove sa foto opremom. Na pomen o prijavljivanju letova i donošenja zakona o dronovima, opasnosti letenja iznad gomile ljudi, gledali su me podsmešljivo i cinički(u fazonu ''boli me kur.c, ima da letim gde ja oću''). Porazila me činjenica i ispadoh glup kad pomenuh modelarstvo i hobi letenje, nikad nisu ni čuli za ovaj forum i ne zanima ih. Kaže meni jedan lik ''brate meni je ovo samo još jedan deo fotografske opreme da snimam objekte i svadbe i iz vazduha'' . Nije ni svestan činjenice da su najviše on i njemu slični pokrenuli ovu tematiku pred zakonom. Svaka čast članovima ovog foruma koji prate materiju i zalažu se za ispravno donošenje uredbe o dronovima ali budite svesni da je u našoj drzavi još gomila phantom''ovaca'' koji ne prate forum i koje uredba ne zanima i nastaviće po starom da snima gde i šta hoće, a zbog njih modelari i hobisti će biti ''dovedeni u red''.

P.s. pa zar nije očigledan primer gde su Vuleta pozvali na informativni razgovor zbog jedrilice a sve zbog fame o dronovima...
« Last Edit: July 26, 2015, 12:04:10 PM by firebird »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #10 on: July 26, 2015, 01:05:30 PM »
Šta da vam kažem. Na jednom skupu leti čovek fantoma i to iznad glava klinacaa koji su bili u luna parku. O tome sam već pisao ali evo i ovde ću. Ja priđem policajcu i kažem mu da nađe to lika i da mu zabrani tako nešto. Prvo me je gledao belo kao da sam BUDALA a onda je sledilo pitanje pa gde ja njega brate da nađem. Morao sam da mu objasnim kako se čuva ovca na papiru time što sam rekao da prati letelicu koja neće dugo leteti i da nađe lika. Naravno ništa se nije desilo.
A ja sam ispao BUDALETINA
The ground is the limit (or a water)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #11 on: July 26, 2015, 03:19:20 PM »
Šta se čudite, ko god je bilo šta probao da uradi, unapredi, ukaže, obilo mu se to o glavu...

Zato smo tu gde smo, zato "ima" modelarskih klubova koliko ima, zato je nivo modelarstva tu gde je, zato je i ovaj Forum takav kakav je, na kraju krajeva, zato smo i kao država tu gde smo...

Ljudi probaju da doprinesu, pa kad posle nekog vremena vide da od toga nema ništa dignu ruke i bave se za "svoju dušu".
Forum je najbolja slika toga...
Gde su svi oni modelari koji se godinama, decenijama bave ovim hobijem, oni puni znanja i iskustva?
Normalno, nema ih...

Da ima klubova, da je VSS "uključen" i sve po redu, cela situacija u modelarstvu bi bila drugačija, pa i sad sa ovim zakonom o dronovima...

Kad se kupi recimo dron, trebalo bi da se ode u lokalni, gradski ili neki klub, gde će novajlije dobiti informacije i savete.
Upoznaće se modelari, saznati gde i kada idu na letenje, a onda će na aerodromu čuti i videti svašta interesantno.

Toga svega naravno nema...

Zato je "svaka vaška obaška", sranja se dešavaju, a ljudi koji nemaju blage veza sa modelarstvom "kroje kapu" i donose zakone.
Obaška što smo mi država bahatih, "pametnih", prepotentnih ljudi, kojima ni zakoni ništa ne mogu, a tek kad ih nema ili su nedorečeni...

 mmmm

 
« Last Edit: July 26, 2015, 05:50:12 PM by mirce »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #12 on: July 26, 2015, 07:29:51 PM »
 :)aplauz Svaka ti je ka u Njegusa !  :)aplauz
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #13 on: July 26, 2015, 09:49:13 PM »
Klubova ima, meni pada na pamet barem pet koji su clanovi VSS-a. Dakle, predstavnici klubova kad ste se vec prihvatili da budete predsednici i sekretari itd. put pod noge i na javnu raspravu, to vam je u opisu funkcije.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #14 on: July 26, 2015, 11:47:18 PM »
Koji su to, sem subotičkog?

Ovaj tekst bi se mogao "preslikati" u temu o kojoj se priča...
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/578196/DIJAGNOZA-BESPUCA-Miodrag-Zec-za-Blic-Srbija-proganja-znanje/komentari#ostali