Author Topic: Pull-Pull sistem - opterecenje servoa  (Read 1963 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Pull-Pull sistem - opterecenje servoa
« on: June 29, 2015, 12:25:54 PM »
Prvi put do sad sam odlucio da pravim pull-pull spregu izmedju servo motorica (9gr, 1.4kg, metal gear, onaj neki SG90 valjda) i prednjeg tocka. Servo ce dakle da pokrece samo prednji tocak i nista vise.
Odlucio sam deo sprege izmedju poluge servoa i poluge osovine tocka povezem sa dve oprugice + deo sa fiksnim zicama. Ukupna udaljenost od servoa do tocka je oko 14cm. Zato sam odlucio da mi opruge "pokriju" 10 cm a ostatak obicne sipkice koje se inace koriste za vezu servo-komandna povrsina (1.2-1.5mm cel sipkica).

Elem, juce sam uzeo malu vagicu i natego te dve oprugice do 10 cm i vaga je pokazala 385 gr. To znaci da ce mi zupcanik na servou konstantno trpiti silu "natezanja" od tih 385 gr (IZVINJAVAM se na nepreciznom izrazavanju - znam da se sila izrazava u Njutnima).

Da li to konstantno povalacenje servoa od tih 385 gr, moze da osteti servo ? Ako je puno, smanjicu tih 10cm na manje pa cu smanjiti silu (mada se onda bojim da mi pull-pull sistem nece raditi kako treba).

Ovo pitam PRE nego postavim servo (malo mi je problematican prostor) a bas hocu da koristim opruge kako bih eliminisao opciju da pokidam servo kad (ako) prdnji tocak dobije neki udarac.