Author Topic: Problem sa propelerom  (Read 12672 times)

Offline pavle

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Problem sa propelerom
« on: June 26, 2015, 11:22:34 AM »
Zdravo svima,

Imam problem sa Q7 FY326 kvadkopterom. Radio je super 2 dana, a onda prednji levi propeler (propeler nije ostecen) nece da se zavrti bas uvek prilikom poletanja.

Kao da se zaglavi po malo. Kada ka zavrtim ili pipnem, on uhvati kontakt i u vazduhu leti bez problema.

Obzirom na to da sam apsolutini pocetnik, da ne bih cackao nesto sto ne treba, da li neko moze da mi kaze u cemu moze da bude problem?
Slican problem kao na ovom videu, isti propeler.


Ako neko moze da me posavetuje sta da radim, bio bih mu zahvalan.

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Problem sa propelerom
« Reply #1 on: June 26, 2015, 11:59:29 AM »
Jesi čitao komentare ispod videa, a vezano za pogonske zupčanike između motora i osovine elise?

Offline pavle

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Problem sa propelerom
« Reply #2 on: June 26, 2015, 12:22:42 PM »
Procitao sam naravno, ali nisam bas razumeo, uostalom samo ovaj komentar odnosio se na problem :
-On the bottom there are gears push the small one in. It has just popped out.

Razumem da je stvar u zupcaniku. Pokusao sam da ga gurnem ali se on nakog nekog vremena ponovo vrati gde mu nije mesto.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Problem sa propelerom
« Reply #3 on: June 26, 2015, 12:35:35 PM »
Pa gurni ga i kani malo nekog lepila da ga zadrži na svom mestu ako je moguće,.
Pri tome gledaj da ne napraviš nered tj da ne umažeš lepkom sve osim toga što lepiš.
Takođe proveri da li zbog neke sigurnosti taj zupčanik treba da šeta gore dole u radu (mada ne bi trebalo ali ko zna kinezi su to).
Samo u tom slučaju ne bi trebao da zalepiš zupčanik nego da u napraviš odstojnik od lepka do kojeg samo treba najdalje da dođe...
The ground is the limit (or a water)

Offline pavle

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Problem sa propelerom
« Reply #4 on: June 26, 2015, 01:44:32 PM »
Problem je sto nema veze da li pomerim zupcanik milimetar gore-dole, nekad radi kada je u gornjem polozaju, nekad kad je dole.
Ne bih da lepim dok ne budem bio siguran gde.
Mozda je najbolje da sutra napravim video i da vam pokazem.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Problem sa propelerom
« Reply #5 on: June 26, 2015, 02:56:19 PM »
U tom slučaju ti se iskrivila osovina na kojoj je taj zupčanik ili osovina zupčanika koje taj zupčanik pokreće.
Proveri prvo to.
To ti je nesreća sa KINEZIMA. Uvek gadovi postave neku zezanciju koju posle stalno moraš da dokupljuješ.
U ostalom zamisli ti da su oni morali da stave plastične zupčanike na quad. Nisu mogli da nađu odnos motora i propelera nego tako.
Šta dati kažem.
Ajd slikaj pa da vidimo o čemu se radi
« Last Edit: June 26, 2015, 02:58:24 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Problem sa propelerom
« Reply #6 on: June 26, 2015, 08:35:06 PM »
Ja sam imao jedan quad sa slicnim problemom. Problem je bio u motoru ti motori brzo crknu pogotovo ako elisu zakacis negde puknu cetkice.
15009-0

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Problem sa propelerom
« Reply #7 on: June 26, 2015, 08:50:58 PM »
koliko vidim taj motor je isti kao hubsan x4. mislim da ja imam neke rezerne :)

Offline pavle

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Problem sa propelerom
« Reply #8 on: June 26, 2015, 09:16:15 PM »
Jeste, takav je motor.
Ne mislim da je otisao, zato sto ako okrenem propeler na jednu stranu on kao da uhvati lepo, i vrti se normalo, kvad leti, sve super.
Pogledao sam i zupcanik, nije ostecen.
Osovinu nisam znao kako da skinem, sve je plasticno, pa me je strah da nesto ne polomim.
Bolje da sam narucio i rezervne motore, da mogu da probam, posto sam kupio 4x propelera i jos onih zastita i 2x nozice.
Probacu sutra da procackam i da slikam ili snimim, verovatno ce to bolje objasniti.

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Problem sa propelerom
« Reply #9 on: June 26, 2015, 10:07:18 PM »
probaj sledecu stvar. stisni prstom propeler koji nece da se vrti da vidis da li ce da se zavrti. Meni je crko jedan motor i slicno se ponasao kao taj kod tebe. samo kod mene kad pipnes propeler na dole on se odmah zavrti

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Problem sa propelerom
« Reply #10 on: June 26, 2015, 10:40:56 PM »
Ja sam za Novogodišnji poklon kupio Nano QX 3D BNF (blizu 100 E). Prvi pokušaj i jedan motor u poletanju nije radio. Mislio sam da je motor neispravan. Uključim ga na konektor ispravnog motora, kad on normalno radi. Znači drajver motora je loš.

Ali, nakon zamene baterije Nano je normalno leteo. U zadovoljstvu potrošim bateriju, stavim novu kad ono, opet neće. Premerim baterije, sve OK. Shvatim, stvar je do bindovanja. Nano ima bag, nekad se binduje korektno, a češće ne. I to je odprilike 1:4 ili 5 u korist lošeg starta. Sada stoji na vrhu ormana skuplja prašinu i nikome ne pada na pamet da se zeza s tim.

Ovo je jedan loš primer, sa sličnim simptomima, što ne znači da je kod Pavla ista stvar.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Problem sa propelerom
« Reply #11 on: June 26, 2015, 11:05:56 PM »
inicijalizacija nije pravilno sprovedena, po upustvu a verovatno i bindovanje... kod ovakvih stvari ili radi ili ne radi... ne moze malo da radi, malo ne...  nije na odmet malo youtube ili manual...

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Problem sa propelerom
« Reply #12 on: June 27, 2015, 11:48:45 AM »
inicijalizacija nije pravilno sprovedena, po upustvu a verovatno i bindovanje... kod ovakvih stvari ili radi ili ne radi... ne moze malo da radi, malo ne...  nije na odmet malo youtube ili manual...

 ()-()
(:good)
Nije sramota učiti !!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Problem sa propelerom
« Reply #13 on: June 27, 2015, 08:44:49 PM »
Ne diraj mi u nano qx.
Pa nema boljeg koptera za po kući.
Ono što sigurno treba da uradiš jeste da pre nego što zakačiš bateriju nano qx treba da bude na nekoj ravnoj površini i to treba da radiš pre svakog kačenja baterije. Nakon što to uradiš on jedno vreme blinka i podešava senzore zato mora biti na ravnom da bi leteo kako valja.
A što se tiče bindovanja prvo upališ kopter. Zatim držiš bind dugme pritisnuto i upališ stanicu. bind dugme pustiš tek kada ga stanica prepozna i kada ti se upali sijalica na kopteru da stalno radi. Ja sam moj bindovao kada sam ga kupio i dan danas letim sa njim. propeleri svi iskrzani, ram oštećen na krajevima a on i dalje leti i leti! Od 2 seta propelera stradao mi je samo jedan sve vreme letenja.
The ground is the limit (or a water)

Offline pavle

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Problem sa propelerom
« Reply #14 on: June 27, 2015, 09:25:23 PM »
Hvala na savetima, medjutim, koliko sam primetio ne vidim da to ima veze sa podesavanjima.
Takodje quad je radio OK do pre 2 dana.
Pretpostavljam da je od nekog pada nesto pomereno.
Nekad se zavrti iz prve i leti super, nekad mu treba 3,4,5 puta, nekad moram da zavrtim rucno propeler.
U vazduhu se ponasa super, dakle problem je samo prilikom poletanja.
Pokusacu sutra da snimim video da vam pokazem u cemu je problem.
Na jednom forumu su mi predlozili da stavim malo lepka ovde