Author Topic: Izrada prvog trener modela  (Read 74459 times)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #135 on: February 29, 2016, 06:51:19 PM »
Pozdrav,

Hvala svima na odgovorima, videcu da stavim zicu 1.5mm ili 2mm za komande. Duzina zice za komandu ce mi biti oko 350mm. Mozda upotrebim i resenje sa balzom.

U svakom slucaju hvala.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #136 on: March 05, 2016, 09:54:29 PM »
Pozdrav svima,

Polako privodim kraju Telemaster 400 i sada dolazim do pripreme za presvlacenje i sklapanje modela.

Imam par pitanja u vezi presvlacenja i sklapanja
1 - Da li mogu preko folije kojom nameravam da presvucem model da lepim nalepnice sa nazivom i jos nekim oznakama ili se to stampa na foliju direktno?
2 - Koji lepak da koristim za sklapanje levog i desnog krila, Vertikalca za horizontalac i kasnije za rep modela?
3 - Sta je bolje da uradim za pricvrscenje krila za trup. Po planu su gumice koje drze krilo. Ili da stavljam srafice kojima cu srafiti krilo? Da li su dovoljni srafici M4 ili jaci?
4 - Kada sklopim model kompletan pre presvlacenja i postavim servoe u krila i trup, tada da trazim CG i mesto za ugradnju baterije ili kada presvucem model folijom?
5 - Da li sme da bude mala razlika u tezini levog i desnog krila oko 5-10g?

Hvala svima unapred.

Sledeci model je 3DP mini, a razmisljam o nekom vecem modelu raspona od 1.4m do 2.2m.
Moze li mi neko predloziti neki model koji nije suvise komplikovan za gradnju.

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #137 on: March 06, 2016, 12:45:35 AM »
1. Da, ali što manje.

2.  dvokomponentni epoksi.

3. Široke neopren gumice, jer je skidanje brže i lakše. Gumice pri manjem padu daje šansu da se model manje ošteti, jer će krilo skliznuti iz ležišta, gumice amortizovati udar, a šrafovi bi se iskidali.

4. CG podešavati kada je model POTPUNO gotov sa akumulatorom, elisom i sa SVIM delovima koji su potreban za let.

5. Kada je POTPUNO gotov, model se može i mora balanzirati i oko uzdužne ose trupa, se stavljanjem balansnog tega na kraj krila koji je lakši. Izvodi se sa kačenjem na tanki kanap okačen napred i nazad na trup.




Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #138 on: March 06, 2016, 12:39:30 PM »
Pozdrav,

Hvala na brzom odgovoru.
Predpostavljao sam da je tako ali bolje da pitam i dobijem odgovor od iskusnih ljudi koji se bave ovim hobijem.

Jos jednom hvala.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #139 on: March 07, 2016, 09:53:55 AM »
Za pitanje br 5:
Ja uzmem jedan sraf za drvo i njega usrafim u kraj krila. Ne radim sa tegovima ili necim slicnim. Dovoljni ti je jedan eventualno dva srafa. Naravno istestiras pre usrafljivanja da bi potrefio koji (i koliko) sraf

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #140 on: March 20, 2016, 01:25:45 PM »
Pozdrav,

Poceo sam polako da presvlacim model folijom.

Da li moze ovaj lepak da se koristi za spajanje levog i desnog krila i horizontalca i vetikalca sa tupom.
Nasao sam ga kod mene u selu u jednoj radnji 145din
MOMENT REPAIR EPOXY 50GR
http://www.keramikajovanovic.rs/proizvodi/prodajni-program/lepak-i-mase-za-keramiku/moment-repair-epoxy-50gr/

Pozdrav.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #141 on: March 20, 2016, 03:36:30 PM »
Da, Momet Epoxy 3 min. je dobar, ali previše je brz za radioničke radove. Posle mešanja komponenti od 30 sekundi, može da se radi samo 3 minute sa njim. Posle toga počinje intenzivna kristalizacija. Ako je to dovoljno vreme da se konkretni spojevi namažu, spoje i fiksiraju, može da se primeni.

Ako još nemate iskustva sa radom sa dvokomponentnima, nemojte odmah da lepite model. Prvo napravite probno lepljenje sa spojem sličnim za koji se planira lepljenje. Dobro je tanko namazati obe dodirne površine, ali kod ovog tipa lepka to nije obavezno. To zavisi i od geometrije spoja i načina spajanja. Na manjoj temperaturi od sobne se malo sporije kristališe i obratno. Za radioničke radove treba najmanje 15 minutni epoksi, a samo za manje terenske popravne može manje.

Naslikajte dotične površine, detalje u visokoj rezoluciji. Najvažnije je videti tip spoja krila u korenu. Možda može nešto od njih da se zalepi i sa kvalitetnim belim lepkom. Slabiji je lepak, ali je lakše raditi sa njim. Onda ovaj brzi epoksi koristiti samo za neki brzi spoj u radionici ili na terenu, pa i u kući.
 ;namig
« Last Edit: March 20, 2016, 03:52:23 PM by tibeteagle »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #142 on: March 20, 2016, 05:20:23 PM »
Pozdrav,

Hvala na brzom odgovoru.
Evo slika povrsina koje treba da lepim.

Znaci epoksin dvokoponentni 15min moze da mi zavrsi posao. Posto sam pocetnik i nisam nesto vest sa lepljenjem i tim stvarima. Treba mi vise vremena svakako.









Kompletna gradnja modela u slikama na ovoj adresi
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1688476898032021.1073741827.1688376258042085&type=3

Evo jos jednog modela koji radim (nije leteci ali meni zanimljivo)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1698386440374400.1073741832.1688376258042085&type=3

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #143 on: March 20, 2016, 06:37:59 PM »
Lepiti repne površine do trupa može i sa gustim belim lepkom. Lepi se balza na velikoj površini i to će tako biti sasvim dovoljno.

Sastav krila nije urađen kako treba. Ovako čeono ništa neće moći da slepi ramenjače, a koji trpe najveće opterećenje na istezanje i pritisak baš u preseku na sredini. Kako plan nije dao rešenje za neki pravilan sastav krila, ovde se može dati dobar primer kako siromašni planovi ne valjaju, pogotovo ako neko ima skromno predzannje.

Jedino ostaje da se naknadno ubace dve pločice od bukovog špera 1.5 -2mm, tako da oni spajaju letvice ramenjače sa njihovih bokova.
Za to treba otvoriti prvo rebro na sredini u širini 2.5-3mm odmah pored ramenjače, gde se oni mogu ugurati komotno i zalepiti do njih. Zatim napraviti rupu na donjem planku toliko da se može namazati lepkom dodirna površina ramenjače i postaviti štiplajka. Prvo se ulepe u jedno krilo, a drugi dan se sastavi sa drugim krilom.
Posle se donje rupe zatvore. Sastav krila na sredini treba da je što bolji sa predviđenim uglom, a zazore kasnije ispuniti sa belim lepkom izmešan sa prahom od grubog šmirglanja balze.
Sa ovim načinom će biti dovoljno lepiti sa gustim belim lepkom. Neki vid štipaljki za pritisak je jako bitno primeniti.

Nadam se da je sa slike dole jesnije i da za ovakvu veoma važnu operaciju već ima dovoljno iskustva.

16714-0
« Last Edit: March 20, 2016, 06:49:59 PM by tibeteagle »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #144 on: March 20, 2016, 07:10:59 PM »
Pozdrav,

Hvala na brzom odgovoru.

Otvoricu rebra na krilima i napraviti letvice za spajanje kao na slici koju ste mi poslali.
Prosecu rupe u donjem planktu da mogu stipaljkama da stegnem.
Takodje kada budem lepio oba krila cu namazati bemim lepkom za drvo i sastaviti.
Nadam se da ce biti sve u redu.

Sto se tice repa nije mi problem da sastavim vertikalac i horizontalac to mogu isto sa belim lepkom.
Samo sam malo skeptican po pitanju sastava horizontalca sa trupom. tu mi se cini da je slabo sa belim lepkom da lepim.
Najverovatnije cu tu koristiti epox 15min da bih imao dovoljno vremena da podesim horizontalac.

Hvala na pomoci javicu rezultate.

Jos jedno pitanje u vezi ovog modela.

Po planu je predvidjeno da se krilo prcvrsti za trup pomocu gumica i dve sipkice na trupu.

Sta mi predlazete posto vec otvaram plankt krila sa donje strane da li da uradim nosace u trupu i ojacam krilo na mestima gde cu busiti rue za srafove. Pa da srafim krilo za trup.

Koje srafove mi predlazete za trup?

Najlonske srafove m6 ili ne?


jos jednom hvala na odgovorima.

Dejan

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #145 on: March 20, 2016, 07:37:07 PM »
Quote
Samo sam malo skeptican po pitanju sastava horizontalca sa trupom. tu mi se cini da je slabo sa belim lepkom da lepim.
Kada se bira lepak, gleda se i to kakav je materijal koji se lepi. Balza je u ovom slučaju najslabiji element, jer je stvrduti beli lepak mnogo jači od njega, te kada dođe do preopterećenja svakako puca balza po strukturi, a ne lepilo. Epoksi ima prednost kod tvrđih drveta, ali slobodno možete da i ovaj sastav zalepite sa njim.


Quote
Po planu je predvidjeno da se krilo prcvrsti za trup pomocu gumica i dve sipkice na trupu.

Sta mi predlazete posto vec otvaram plankt krila sa donje strane da li da uradim nosace u trupu i ojacam krilo na mestima gde cu busiti rue za srafove. Pa da srafim krilo za trup.

Koje srafove mi predlazete za trup?

Najlonske srafove m6 ili ne?

Ovde sam već predložio pod 3)., a na vaše pitanje, da upotrebite gumice sa svim njegovim prednostima koje daje.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,14257.msg109283.html#msg109283

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #146 on: March 20, 2016, 10:25:56 PM »
Ja ti nikako ne preporucujem srafljenje krila, nemoj od mazge praviti lipicanera :)
gumice su zakon

Nakon lepljenja belim lepkom bozes da kanes malo super lepka da ojacas spoj..kad se beli lepak osusi. Svakako kod nekog udara ce pre puci nego odlepiti se beli lepak ako je lepo zalepljeno (bez mrdanja i sl prilikom lepljenja)
« Last Edit: March 21, 2016, 12:59:13 AM by sloba_b »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #147 on: March 20, 2016, 11:29:58 PM »
Pitanje gumica ili srafova ti je po mom misljenju lao i pitanje da li je bolji Partizan ili Zvezda.

Moj predlog je da "navijas" za srafove. Plasticne srafove 5mm, i mozes cak urezati navoj u drvo.
Model lepse i ozbiljnije izgleda ako se krilo kaci srafovima (naravno - moje misljenje).

Gumice imaju tendenciju da pucaju, takodje, ako probas neku prostiju akrobaciju,
krilo se moze pomeriti iz lezista... Prvi model koji sam imao je imao gumice i vec nakon prvih letova,
prepravio sam ga na srafove, jer su me te gumice mnogo nervirale.

Prednosti i mane postoje i kod jednog i drugog nacina.

Samo se opredeli za ono cime ces ti biti zadovoljniji.



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #148 on: March 21, 2016, 04:15:11 PM »
Ni ja ne bih predložio gumu da se ne radi o ovom modelu u ovakvoj gotovosti. O detaljima treba razmisliti još pre početka gradnje modela. Ako nešto nema na planu, treba ucrtati i na vreme nabaviti potreban hardver za njega i tako formirati ostale delove. Sada je već kasno da se redovno napravi sa fiksiranjem sa kombinacijom tiple i plastičnog šarafa. Za gumu još nije kasno.

Guma treba da je široka mekana neoprenska, koja se daje dobro istezati. Takva kvalitetna se neće kidati. Guma ima manu što stari i sa mnogo istezanja, pa je dobro menjati posle izvesnog vremena ako se puno stavlja i skida. Nekada su se stavljale nove posle svakog izlaska na livadu, za svaki slučaj, ili barem dve nove. Guma vremenom i stari, pa je dobro držati u hermetički zatvorenoj kesi u mraku. Kada se na njoj primete mikro pukotine pri zatezanju, ne smeju se više upotrebljavati.
U RCSrbiji.rs treba da ima ovakav.

http://europemodels.eu/p_6785_Rubber+Rings+76+x+6+x+1+mm+%2812+pcs%29/



Na slici dole se vidi pravilno postavljanje gumica na krilo. Dovoljno je staviti 4 ispravnih komada. Na prednoj i zadnoj ivici krila, gde je pritiak od gume najveći, traba staviti tanak aero šper 0.4-0.8 mm ili plastični film 0.3-0.5mm, kako bi se sila prenela na veću površinu. U krajnjem slučaju može i dva tri sloja hamer papira da se stavi.



 ;namig
« Last Edit: March 21, 2016, 04:17:21 PM by tibeteagle »