Author Topic: Izrada prvog trener modela  (Read 74747 times)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #45 on: July 02, 2015, 08:08:59 PM »
Ok,  Havala

Moje pitanje se odnosilo na ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__33407__Hobbyking_174_DC_4S_Balance_Charger_Cell_Checker_30w_2s_4s_EU_Warehouse_.html
Njega sam nabavio. Sada me interesuje da li moze on direktno da se poveze na akumulator?

Za ovaj punjac pitam povezivanje na auto i kako da ga povezem na 220V (to preko PC napajanja znam)

Hvala

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #46 on: July 02, 2015, 09:48:56 PM »
Da, moze direktno u auto u upaljac. Nabavi adapter. A za 220 PC napajanje ko sto si rekao

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #47 on: July 02, 2015, 09:52:16 PM »
Nemora adapter mogu direktno na akumulator.
Sa ove dve stipaljke na plus i minus na akumulator.


Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #48 on: July 02, 2015, 10:08:39 PM »
Kad budeš izašao na livadu, videćeš da 95% ljudi tako i povezuje punjač - dve krokodilke i direktno na akumulator.

Ja sam otišao jedan korak dalje - napravio sam "produžni" pa ne držim punjač i bateriju na motornom prostoru, već spustim sve to na zemlju. To je dobro iz dva razloga: LiPo je jaaaaakkkkoooo zaheban ako krene da gori - zato držim na zemlji pored auta, a ne na motornom prostoru. Druga stvar je da možeš i bateriju i punjač da staviš u neku hladovinu, da ne budu na suncu direktno.
Uzeo sam najobičniji naponski kabl za PC napajanje (imam jedno 10kG toga), pošto je u pitanju licnasti provodnik, dovoljnog preseka da izdrži struju potrebnu za punjenje, odlemio sam krokodilke sa fabričkog kabla i sve lepo nalemio na taj "produžni".

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #49 on: July 02, 2015, 10:13:45 PM »
Hvala

To sam i ja rzmisljao da napravim produzeni kabal ali sam mislio da stavim adapter za upaljac na kraj pa da ne otvaram haubu nego direktno u upaljac u autu.

Hvala na komentarima.

Pozdrav (<--)

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #50 on: July 02, 2015, 10:16:40 PM »
Samo obrati pažnju koji je stakleni osigurač na plusu upaljača - da ne bude osigurač od 1A, a treba punjač da ti povuče 2.2A za bateriju ;)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #51 on: July 02, 2015, 10:25:50 PM »
Hvala

Ta informacija mi je trebala.

A dali moze da se namesti adapter za upaljac imam neki od nekog kuvala za kafu za auto koji nem osigurac u sebi. Nego direktno bez osiguraca.
Mislim da moze posto je to po meni kao da sam ga povezao na akumulator pomocu stipaljki.

Hvala

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #52 on: July 02, 2015, 10:26:55 PM »
Quote
Evo proracuna sa kalkulatora dali moze li misljenje nekog iskusnijeg.
Moje mišljenje je da je ovaj setap veoma dobar, ako si tačno popunio ulazne parametre u kalkulatoru. Sigurno neće ništa pregoreti. Efikasnost je veoma visoka. Svi parametri su u granicama koje odgovaraju svakom početničkom RC avionu.
Sa elisom se može ići i do 9x6" sa kojim će se povećati vučna sila i krajnja brzina, bez da pregori nešto. Možeš da proveriš.
 ;namig
« Last Edit: July 02, 2015, 10:30:49 PM by tibeteagle »

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #53 on: July 02, 2015, 10:31:33 PM »
Hvala

Ta informacija mi je trebala.

A dali moze da se namesti adapter za upaljac imam neki od nekog kuvala za kafu za auto koji nem osigurac u sebi. Nego direktno bez osiguraca.
Mislim da moze posto je to po meni kao da sam ga povezao na akumulator pomocu stipaljki.

Hvala

Može ali nije preporućljivo - ako se slučajno, iz nekog razloga spoje žice (neko zatvori vrata i preseče ti kabl), gori ti instalacija u kabini bez problema. Ovako, osigurač će da odradi ono za šta je namenjen. Uostalom, ako treba da menjaš osigurač, on ti je 20 din komad. Ne isplati se rizikovati zbog 20 dinara...

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #54 on: July 03, 2015, 05:50:29 PM »
Sve te krokodilke možete da izbegnete kačeći na mesto gde je upaljač.
Naravno kao što je već rečeno sa nekim produžnim kablom. Ja imam kvalitetan ulaz za upaljač kao i kvalitetan konektor za upaljač.
Na upaljaču mi je 20A osigurač tako da nema zime jer moj punjač vuče mnogo manje.
Naravno ako ovako radite proverite prvo osigurač na upaljaču koliki vam je da ne bi dolazilo do stalnog pregorevanja istog usled opterećenja.
Kod VW je 20A za ostale nemam pojma
The ground is the limit (or a water)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #55 on: July 09, 2015, 10:06:45 PM »
Pozdrav svima.

Evo po preporuci kolege sa foruma sloba_b preuzeo sam planove za ovaj prelep model i resio da pocnem sa prvim modelom od balze.
Zahvaljujem se kolegi sloba_b na pojasnjenju i savetima oko samogradnje.

Orginalne planove sam stampao na A4 formatu ali uvecane 1:1.3 tako da sam dobio model aviona Sledecih dimenzija.

Duzina modela sa ruderom - 92cm
Duzina horizontalca  - 42cm
Sirina horizontalca sa elevatorom - 13cm
Raspon krila - 120cm
Sirina krila -oko 20cm


Sada kada sam odstampao planove i sastavio sledi nabavka potrebnog materijala.
Ako moze neko da mi pomogne oko potrebnog materijala za samogradnju.

Koju debljinu balze da uzmem?
Koju dimenziju letvica da uzmem?
Koje letvice radi povecanja modela da koristim da bih bio jaci?

Evo i par slika:


Hvala unapred svima.

PS: Ako neko misli da je ovo suvise velik model da bih leteo sa elektro motorima, ovo ce biti prvi model koji nemora leteti vec kao ukras u nadam se buducem hangaru.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #56 on: July 10, 2015, 10:23:39 AM »
Kako velik? Samo 120cm?! Sto veci to bolji. Ne znam koji setup imas, ali ja bih ga uvecao na 140cm. Tog raspona trener opusteno leti na 3s. Ali ako je vec odluka pala onda je ok i ovako. Odaberi samo sto laksu balzu i na prvom letu pazi da bude apsolutno bez vetra. Ovako mali modelcic je jako lagan i ne slaze se bas najbolje sa vetrom.

Koliko sam video, predvidjeni su i flapsovi. To bih ti savetovao da izbacis. Nece imati nikakvu funkciju. Inace, tip modela je odlican. Nadam se da ces se naleteti sa njim ()-()
Samo napred (<--)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #57 on: July 10, 2015, 11:04:50 AM »
Pozdrav,

Razmisljao sam se da uradim u razmeri 1:1.5 tada bih raspon krila iznosio oko 140cm.
Mislim da je to suvise veliko za mene da krenem da pravim. Mozda i nije.
Mislio sam za mene kao pocetnika suvise velik za prvu samogradnju.

Ali neka ovo bude prvi model u ovim dimenzijama.
Razmisljao sam i savetovao se sa sloba_b oko modela i materijala.
Predlozio mi je da plan uvecam malo i koristim isti materijal. Ukoliko povecam plan vise moram i balzu i letvice deblje.
Za ovaj model sam planirao balzu od 1.5mm i 3mm,
Letvice umesto 3mmx3mm da uzmem 4mmx4mm ili mozda i deblje.

Da li moze neko da mi da savet koje letvice da koristim za koji deo modela.
Posto mi je ovo prvi pokusaj samogradnje od balze pomalo se plasim kako ce to da izgleda i da li cu uspeti.

Potrebna mi je velika pomoc oko odabira materijala.
Koje lepkove da koristim. (lepak za drvo onaj brzi sto steze za 5-10 min ili neki drugi)

Hvala svima

PS: Sto se tice setupa za ovaj model jos nemam nabavicu ga kada privedem kraju izradu modela.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #58 on: July 10, 2015, 11:20:20 AM »

Колико ја видим, на свим цртежима су ти дате димензије материјала, само у инчима. Прерачунај то у милиметре па помножи са размером и онда заокружи на прву већу стандардну димензију.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #59 on: July 10, 2015, 12:55:29 PM »
Za materijal poslusaj sta ti je Presko rekao i  nema greske. Slobodno mozes da koristis letvice od 4mm. Ako su planom predvidjene 3mm, posto je malo veci taman je 4mm. Nemoj da se plasis da je nesto slabo pa da bespotrebno ojacavas i otezavas model. Nasi modeli su i onako, u odnosu na prave avione nekoliko puta predimenzionisani :mhm

Jedino gde treba model da bude jak to je stajni trap. Sve ostalo odradi prema planu. Za stajni trap, posto kazes da ti je ovo prvi model od balze, obavezno celicna zica. To je najbolje resenje jer se uvija na sve strane, ne samo u sirinu.

Sve sto ti nije jasno slikaj, postavi ovde, nista nemoj sam da mozgas i gubis vreme. U pocetku je najbolje poslusati nekog iskusnijeg dok ne udjes u stos.

Sto se tice lepka... Za balzu je najbolji super lepak. Ali sada, posto ti je prva gradnja, uzmi taj beli i uzivaj. Sa njim imas koji minut da ispravis nesto ako pogresis. I ne preteruj sa lepkom. Kada zalepis balzu, obicno spoj bude jaci od same balze, tako da nema poterbe da preterujes
 (work)