Author Topic: Izrada prvog trener modela  (Read 74706 times)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #105 on: September 24, 2015, 07:51:30 PM »
Ok, Hvala svima.

Shvatio sam sta treba da uradim.
Sad moram da porucim balze posto mi zafalilo. Takodje i Folije za presvalcenje moram poruciti.

Nadam se da cu sutra da uradim zice i kacenje za trap.

Da li mogu zice od kisobrana debljine 2mm za prednji trap?

I moze li neko da mi objasni jos jednu stvar.
Imam ovaj prijemnik kao na slici


Povezivao sam ga vec na predhodni model koji sam pravio od karton pene.
Sada me interesuje posto je stanica sa 4kanala i ovaj prijemnik je sa 4kanala.
Prema crtezu sa slike sve radi kako treba.

Pitanje glasi.

Cemu sluze gornja dva prikljucka iznad RUDDERA?

1 - ????????????
2 - ????????????
3 - RUDDER
4 - THROTTLE
5 - ELEVATOR
6 - ELERON

Hvala svima.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #106 on: September 24, 2015, 08:15:14 PM »
Trebalo bi da je jedan za napajanje preko baterije ako je to potrebno a drugi za bindovanje a te zice mislim da su tanke za trap....dobro napredujes  :)aplauz
« Last Edit: September 24, 2015, 08:20:02 PM by alzo »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #107 on: September 24, 2015, 08:20:27 PM »
Pozdrav,

Za bindovanje ima dugme sa suprotne strane pinova vidi se po sredini malo dugmence.

Sad sam video da slika koju sam postavio nije dobra. To jest crtez koji je hemiskom olovkom nacrtan ima jos jedan red pinova.

1 - ????????????
2 - ????????????
3 - ????????????
4 - RUDDER
5 - THROTTLE
6 - ELEVATOR
7 - ELERON

Znacui prva tri reda cemu sluze?

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #108 on: September 24, 2015, 08:35:20 PM »
Onda taj prijemnik ima jos kanala koje ti sa tom stanicom ne mozes da iskoristis...recimo spustanje trapa,odvojeno povezivanje serva na eleronima...jedan je sigurno za bateriju ako nema dodatnih sa strane..recimo ovako nesto

http://shop.malaivanca.com/kupi/ar610-dsmx-6-kanala-prijemnik-za-rc-avione-402759
« Last Edit: September 24, 2015, 08:49:30 PM by alzo »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #109 on: September 25, 2015, 11:53:07 AM »
Tanka ti je ta žica za trap. Nije bitan samo precnik, treba da nadjes zicu od opruznog celika tj da je zilava a ne onako mekana kao npr paljena zica. Ja sam tako neku zilavu 2mm , od zice za bandas na bicikli, koristio na mom manjem i laganijem modelu i na granici je da bude preslaba, tako da ces ti sigurno morati neku malo jacu da stavis ili trap da pravis od duple zice.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #110 on: September 25, 2015, 01:06:46 PM »

Жице за точкове бицикла су мекане и непримењиве за ову намену. Евентуално за неки мањи и лакши модел.

За ову намену се користе:

http://www.rcsrbija.rs/materijali-za-gradnju/ipke-elik-mesing-i-karbon/ipke-okrugle-elik

Све остало је инпровизација.

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #111 on: October 13, 2015, 08:06:16 PM »
Pozdrav,

Evo nabavio sam zadnji tocak za Telemastera.
Mozda je malo veci ali nadam se da nece smetati.
Precnik tocka je 60x25mm D28 /30 .

Evo i par slika kako izgleda.
Molim pomoc oko ugradnje.





Hvala unapred

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #112 on: October 13, 2015, 09:05:24 PM »
Znas li da je zabranjeno reklamiranje cigareta  (nene)


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #114 on: October 13, 2015, 09:39:37 PM »
Quote
Molim pomoc oko ugradnje.

Treba isprobati balans modela sa svim delovaima i videti kako ceo mehanizam utiče na položaj težišta. Može znatno da utiče na balans, jer je teška izvedba i ide na najistureniji deo modela.
Ugradnja:
Sa ugradnjom ovoga bi se trebalo ubaciti i neke tvrde letvice u trup za šrafčiće od dole, cevčica od plastike ili aluminijuma za vertikalni deo žice i stakloplastika za fiksiranje cevčice, a što sve još povećava težinu.

Dakle puno zavisdi šta ide u prednji deo modela da ne bude punog dodatnog tereta u nos modela za kontra teret, a što bi išlo  3-4 puta više od viška tereta na repu.
Treba ostaviti mogućnost da se stavi samo tanka žica od 2mm, koja samo klizi na suvo i znatno je lakše rešenje. To je više u duhu jednostavnosti konstrukcije ovog modela, a ne menja na sigurnosti poletanja, sletanja i rulanja. Drljača, kako se obično naziva, a Preško je već naveo pre.
Treba još više raditi na završavanju celog modela, presvući ga i sl. i nabaviti sve druge delove da se pravilno pristupi pred-balansiranju i samo tako će se videti da li je tako kako sam predpostavio ili baš suprotno, da će rep svakako biti lakši od nosa.  :big smile
Može se naravno raditi i bez toga, pa kako ispadne.  :-\
« Last Edit: October 13, 2015, 09:44:54 PM by tibeteagle »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #115 on: October 13, 2015, 09:50:00 PM »
Hvala na odgovoru.

Jos uvek cekam balzu, klavir zicu i prednje tockove. Pa da nastavim sa gradnjom modela.
Nisam planirao da ovaj repni tocak ugradim pre nego zavrsim kompletan model i postavim ojacanje za srafice kojima cu pricvrstiti plasticne vodjice za trup.

Ima jos dosta posla oko izrade ovog modela i samo sam informativno pitao za ugradnju.

Hvala na odgovoru
Znao sam kako se kace plasticni delovi sa ovog trapa ali nisam znao za cevcicu i stakloplastika.

Nadam se da ce mi ubrzo stici paket sa materijalo pa da nastavim sa gradnjom.

Sledece mi je ugradnja servoa i nosaca baterije i motora kao i ojacanje mesta gde ce biti ugradjen prednji trap. Tada cu moci da odredim pribliznu tezinu modela kao i da proverim CG.

U svakom slucaju Hvala svima.

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #116 on: October 13, 2015, 11:00:33 PM »
Ispravka. Sada sam video malo detaljnije.  mmmm
Po obliku ovaj trap je predviđen da se pričvrsti za vertikalac preko plastične poluge. Nije slobodni tip.
Sa ove slike dole se vidi da polugica koja je predviđena za spoj sa vertikalcem ima kanal umesto rupe.
To omogućava da osa šarki vertikalne komande i osa okretanja trapa ne moraju biti iste, ali je poželjno da budu što bliže. Šrafčić ili osovinica koja se uvrće u vertikalac od dole, treba da prolazi kroz kanal poluge i treba da je prečnika širine kanala.  Ne sme da klizi tesno u kanalu i ne sme da ima krutu vezu sa polugom, kao recimo stekgnota glava šrafčića. Mogu biti priljubljeni ili bolje za 1mm udaljeni.



Verikalna cevčica na trup ipak nije važna, jer je plastični nosač dosta visok i u njemu se dobro okreće žica. Možda višak žice na gore se može odseći kasnije ako smeta.  Dakle samo je plasični nosač važno dobro pričvrstit za trup od dole i polugu za vertikalac preko labavog spoja!

« Last Edit: October 14, 2015, 12:17:04 AM by tibeteagle »

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #117 on: December 27, 2015, 05:55:17 PM »
Pozdrav,

Evo danas nastavka radova na Telemasteru.
Cekam da mi stignu sarke i hornovi pa da ubrzamo radove.

Evo nekoliko slika dokle sam stigao.



Stigla balza



Zatvaranje kabine i motora


Cekaju se sarkice da se rade elnori ruder i elevatori



Nadam se da je za sada dobro izradjeno. Molim za primedbe i sugestije dok nije kasno da ispravim.

Pozdrav

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #118 on: December 28, 2015, 02:07:42 AM »
dejane a gde su lezista tj nosaci servoa u krilima i nema rupa na rebrima da se provuce kablic..cini mi se ;)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada prvog trener modela
« Reply #119 on: December 28, 2015, 08:46:42 AM »
Kad već zabadaš te čiode gldaj da ih ne zabadaš pod 90 stepeni nego pod većim uglom i to unakrsno jednu na jednu stranu drugu na drugu tako će čiode više da drže....
The ground is the limit (or a water)