Author Topic: Сечење ЛАСЕРОМ  (Read 44095 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #45 on: April 07, 2015, 10:07:52 AM »
Posto je Zvezdica aktuelni projekat, na red je doslo i secenje laserom. Posto sam promenio dve firme da bih sve zavrsio, iznecu iskustva koja nekome ubuduce mogu da znace.

Prvo sam otisao u Laser-serbia, koji sam naveo vec na ovoj temi u nekom od postova. Dimenzije 80x45. Nalaze se u starom zanatskom centru u 45. bloku. Operater/vlasnik je vrlo pedantan, rez je sjajan. Problem je sto je on tamo kada se zadesi. Nema radno vreme vec se sa njim dogovarate i imate osecaj kao da vam cini uslugu. Za nekoga ko se reklamira kao firma to je vrlo neozbiljno. Preporucivo je da liste spremite sami na dimenzije lasera. Ja sam morao da izadjem, pola delova mi je rotirao za 90 stepeni slazuci ih na krojnu listu i kostao me materijala poprilicno. Negativnu sliku ostavila je i cinjenica da je laser, dok je sekao 6mm balsu, odjednom poceo da sece do pola dubine... I toj balsi nije bilo spasa. Cena rezanja je 60 din. Naplata je na osnovu uredno sracunatih sekundi koje je laser proveo u aktivnom radu.

Najvise zbog tog "dogovaranja" kada cu da odem da radimo dalje, turu koja nije valjala i deo koji sam zaboravio sam isekao u Xtim stampariji u uluci Vukice Mitrovic na Vracaru. Laser 120x90. Cena fantasticnih 40 dinara. Iako sam doneo fajlove u .cdr formatu, kako je trazeno, ispostavilo se da treba verzija x5 jer poseduju licencni software u stampariji. Operater se potrudio da mu neki prijatelj to konvertuje mada je trajalo kao da novi projekat radi. Secenje... Tacnije, silovanje balse od 6 mm. 3mm balsa i sper su prosli ok ali balsu od 6mm mi je unakazio. Laser nije umeo da podesi pa ili nije sekao ili je palio drvo. Jedan furnir je toliko goreo da je neupotrebljiv. Drugi je kao prosao bolje ali nije ni blizu onog kvaliteta koji sam dobio u Laser-serbia. Sve sto sam u projektu radio da bi se slozilo kao slagalica palo je u vodu. Toliko je pojeo ivice da sam pri lepljenju na jednom delu dodavao balsu da bi lepak imao za sta da uhvati. Cenu pravi odokativno i ono sto na kraju kaze nema nikakve veze sa cenom od 40 dinara po minutu. Unisten materijal nestrucnim upravljanjem masinom mu ne pada na pamet da kompenzuje.

Eto, to su moja dva iskustva. Ako me sada pitate, uvek bih pre otisao kod onog prvog, skupljeg i sa manjim dimenzijama lasera.
« Last Edit: April 07, 2015, 02:19:04 PM by Anakin »
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #46 on: April 07, 2015, 12:53:22 PM »
Posto je Zvezdica aktuelni projekat, na red je doslo i secenje laserom. Posto sam promenio dve firme da bih sve zavrsio, iznecu iskustva koja nekome ubuduce mogu da znace.

Prvo sam otisao u Laser-serbia, koji sam naveo vec na ovoj temi u nekom od postova. Dimenzije 80x45. Nalaze se u starom zanatskom centru u 45. bloku. Operater/vlasnik je vrlo pedantan, rez je sjajan. Problem je sto je on tamo kada se zadesi. Nema radno vreme vec se sa njim dogovarate i imate osecaj kao da vam cini uslugu. Za nekoga ko se reklamira kao firma to je vrlo neozbiljno. Preporucljivo je da liste spremite sami na dimenzije lasera. Ja sam morao da izadjem, pola delova mi je rotirao za 90 stepeni slazuci ih na krojnu listu i kostao me materijala poprilicno. Negativnu sliku ostavila je i cinjenica da je laser, dok je sekao 6mm balsu, odjednom poceo da sece do pola dubine... I toj balsi nije bilo spasa. Cena rezanja je 60 din. Naplata je na osnovu uredno sracunatih sekundi koje je laser proveo u aktivnom radu.

Najvise zbog tog "dogovaranja" kada cu da odem da radimo dalje, turu koja nije valjala i deo koji sam zaboravio sam isekao u Xtim stampariji u uluci Vukice Mitrovic na Vracaru. Laser 120x90. Cena fantasticnih 40 dinara. Iako sam doneo fajlove u .cdr formatu, kako je trazeno, ispostavilo se da treba verzija x5 jer poseduju licencni software u stampariji. Operater se potrudio da mu neki prijatelj to konvertuje mada je trajalo kao da novi projekat radi. Secenje... Tacnije, silovanje balse od 6 mm. 3mm balsa i sper su prosli ok ali balsu od 6mm mi je unakazio. Laser nije umeo da podesi pa ili nije sekao ili je palio drvo. Jedan furnir je toliko goreo da je neupotrebljiv. Drugi je kao prosao bolje ali nije ni blizu onog kvaliteta koji sam dobio u Laser-serbia. Sve sto sam u projektu radio da bi se slozilo kao slagalica palo je u vodu. Toliko je pojeo ivice da sam pri lepljenju na jednom delu dodavao balsu da bi lepak imao za sta da uhvati. Cenu pravi odokativno i ono sto na kraju kaze nema nikakve veze sa cenom od 40 dinara po minutu. Unisten materijal nestrucnim upravljanjem masinom mu ne pada na pamet da kompenzuje.

Eto, to su moja dva iskustva. Ako me sada pitate, uvek bih pre otisao kod onog prvog, skupljeg i sa manjim dimenzijama lasera.

Hvala sto si ovo podelio sa nama ! Ja sam uvek za to da se po imenu i prezimenu neko preporuci ili pokudi.

Ako nadjes nekog treceg, javi

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #47 on: April 10, 2015, 02:07:30 PM »
Видим да је тема поново постала актуелне и како сам више пута, преко приватних порука, добијао питања где, како...?
одлучио сам да јавно одговорим. Ово је практично неплаћена реклама за дотичну радњу, али мислим да ће, од тога, моделари имати више користи него сама радња.

Radnja je SISTEM CD i nalazi se u Bulevaru kralja Aleksandra 124 (u pasažu). Otprilike preko puta studentskog doma LOLA, a nešto iznad kafane Orašac. Da te ne zbuni, osnovna delatnost im je graviranje pečata.

Cena je, mislim, pola evra za minut. Ja sam pre otpilike mesec dana sekao delove za novi krilo aviona iz posta (balza 2mm, aviošper 2mm i topola-šper 4mm) i platio 1300 din.

Još treba da znaš da im je radna površ mašine 700mm x 400mm pa materijal treba da prilagodiš toj meri.

Pozdrav

Шта још треба рећи. Коначне фајлове за сечење радим у Corel DRAW 11 и материјал за сечење припремим на одговарајућу димензију.  Фајлови морају бити тако сређени да не захтевају никакву дораду од стране оператера на ласеру.

Фајлове и материјал предам девојци која ради на пријему и сутрадан дођем да покупим  исечене делове. Значи, посао се завршава без контакта са  оператером на ласеру.

До сада сам био апсолутно задовољан са одрађеним послом.

Кога интересује ова проблематика може погледати ову тему од почетка, као и

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.0.html





Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #48 on: May 06, 2015, 09:24:21 PM »
ja sam sekao kod "decky"-ja u cacku, porucio odmah balzu da stigne na njegovu adresu pa mi je isecenu prosledio i fino je isekao, ima po neki propust koji je izgleda nastao od duplih linija mada nije nista strasno

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #49 on: May 07, 2015, 07:55:58 AM »
Možete probati i kod Dragana Maletina u Novom Sadu.

Meni je sekao sve za Galeba G2, neke delove za warbird-e dok sam ih pravo. Takodje, kompletan kit Kariklićevog Pilatusa od preko 2,5 metra raspona je sečen tamo.

E sad, koliko ja znam, nije isto kad se seče balza od 2 i od recimo 6 mm. Ali mislim da može da se smanji snaga lasera, pa da se neki deblji delovi seku po par puta, polako, sloj po sloj. Sve je stvar koliko "laser majstor" hoće da se zeza sa mašinom...
Imao sam i ja delova koji nisu bili idealno presečeni, ali to su recimo ploče za stajne trapove od najtvrdje bukve od 4, možda i 6mm, debeli šperovi...

U svakom slučaju, ne košta vas ništa da se raspitate:  064 138 1380

 (pijemo)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #50 on: June 19, 2015, 09:28:45 PM »
Prvi put sam za jedan model sekao nesto na laseru, a delovi su za trener avion Alpha Hangar 9 .To mi je radio Dejan iz Cacka koji vrhunski radi posao.Ovom prilikom hocu javno da ga pohvalim jer je odradio profesionalno svoj deo posla.Momak ima i materijal, konkretno mene su interesovali delovi od spera a Dejan je imao svoj sper tako da sam mu poslao samo plan modela i za dva dana je sve bilo kod mene lepo upakovano i poslato postom na kucnu adresu.Sve preporuke za Dejana u ovom topiku ima i njegov telefon pa kome treba nesto neka ga kontaktira .

Evo kako je meni spremio delove od spera

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #51 on: June 20, 2015, 12:26:25 AM »
I od mene preporuka. Dejan ima laser, a uz to je i modelar tako da zna sta i kako treba da uradi. :)aplauz :)aplauz.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #52 on: June 20, 2015, 06:04:50 PM »
Prvi put sam za jedan model sekao nesto na laseru, a delovi su za trener avion Alpha Hangar 9 .To mi je radio Dejan iz Cacka koji vrhunski radi posao.Ovom prilikom hocu javno da ga pohvalim jer je odradio profesionalno svoj deo posla.Momak ima i materijal, konkretno mene su interesovali delovi od spera a Dejan je imao svoj sper tako da sam mu poslao samo plan modela i za dva dana je sve bilo kod mene lepo upakovano i poslato postom na kucnu adresu.Sve preporuke za Dejana u ovom topiku ima i njegov telefon pa kome treba nesto neka ga kontaktira .

Evo kako je meni spremio delove od spera

Srećno sa izradom ove Alphe.
Hoćeš li postavljati fotografije izrade na forum?

Offline dex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #53 on: October 08, 2015, 07:20:10 PM »
Danas sam dobio delove koje je sekao laserom Dejan iz Čačka, visoko profesionalno, moja preporuka za Top kvalitet ! (res)

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #54 on: February 01, 2016, 05:57:46 PM »
Ima li u Krusevcu i okolini neko da sece sa laserom?

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #55 on: March 17, 2017, 09:05:03 PM »
Znate li ko u BGD moze da sece tablu 1200x600mm? Aviosper 1mm, i u pitanju su uzduzni elementi za extremno brz camac tako da ne dolazi u obzir nastavljanje iz manjih komada.

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #56 on: March 18, 2017, 11:21:10 AM »
Kod mene moze samo 1000 x 600 mm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #57 on: March 18, 2017, 06:41:24 PM »
Quote
...u pitanju su uzduzni elementi za extremno brz camac tako da ne dolazi u obzir nastavljanje iz manjih komada.
Može da se produžuje na zig-zag sastav i da se doda tanka staklena tkanina iznutra. Tako je sastav ječi od zdravih preseka. Sastav je najbolje ako je na mestu jednog rebra.



Uostalom tu su rebra da preuzmu sile udara od "tvrde" vode pri velikoj brzini.
Ako će se ćamac voziti brzo i po talasima, onda treba razmisliti o oblaganju celog dna sa staklenom tkaninim na šper. Tkanina veoma dobro štiti i od koncentrisanih sila, kao udar kamena ili sudara sa drugim čamcem i sl.

 ;namig

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #58 on: March 18, 2017, 07:10:48 PM »
U pitanju je unlimited hydroplane 1/10 kjoji bi trebalo da sabija oko 100kmh. Udarac u vodu pri toj brzini nije nista meksi od udarca u beton tako da nastavljanje ne bi radio. Poprecna rebra nece drzati kao sto bi drzala kod klasicnog V trupa, niti je katamaran pa da ima 2 plovka celom duzinom. Te 2 uzduznice su jedino sto ide celom duzinom camca, plus su unutrasnje strane plovaka. (zuto na crtezu)



Svakako je planirano da se svaki strukturni deo pre ugradnje presvuce stakloplatnom sa obe strane i lepo natopi epoxy smolom.
Elem, izgleda da sam nasao ko ce da sece, poslao sam crteze, sad cekam odgovor.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #59 on: March 18, 2017, 08:08:37 PM »
Quote
Svakako je planirano da se svaki strukturni deo pre ugradnje presvuce stakloplatnom sa obe strane i lepo natopi epoxy smolom.
Onda je to još jedan razlog zašto se slobodno može primeniti produživanje na češalj.
U konstrukciji na slici se ne vide uzdužne letvice.  mmmm One su sastavni deo ovakvih trojnih drvenih konstrukcija, plank-letvica-rebro. Svaki oblikovni element treba da radi svoj posao...



« Last Edit: March 18, 2017, 08:50:26 PM by tibeteagle »