Author Topic: Сечење ЛАСЕРОМ  (Read 44170 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1549
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #15 on: February 12, 2009, 11:11:36 PM »
Драго ми је да се тема развила у конструктивну дискусију из које, сви, можемо понешто да научимо.
Ја, да будем искрен, не знам Corel, па не могу да дискутујем. Струци ми је много ближи Autocad, али ни њега, у последње време, не користим пуно па сам мало зарђао.







Мој последњи, озбиљнији пројекат у Autocad-у.







Биће још интересантних тема.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #16 on: February 13, 2009, 05:49:24 PM »
Presko crtezi su super.
Ali zbog cega ne koristite CATIA-u?(za neupucene: program koji je razvila Francuska kompanija koja se bavi svemirskim programom i avionima)
Svaki BODY moze da se potpuno definise(cak i spojevi), a program ima i deo u kome moze da se odradi simulacija opterecenja (dok sam ja studirao se suskalo po fakultetu da je teorija konacnih elemenata delo prof. Kalajdzica sa proizvodnog, da li je to istina?) i na taj naci izbegnu pehovi.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #17 on: February 20, 2009, 02:55:39 AM »
E drago mi je da se neko pozabavio ovim pitanjem i diskusijom oko ova dva programa i ove dve vrste israde , ja sam Dejan lik iz Trstenika i eto bavim se modelarstvom citavih 15 godina ,od mog prvog modela pa do danasnjih skalamerija koje letim ,ja sam ih licno konstruisao i crtao u corelu  i u cedu ,zaime sto se tice Ceda jedna prednost je sto se moze crtati odmah u 3d dok u Corelu ne ,ipak je Cad masinski program i on dosta sluzi za modelovanje i simuliranje raznoraznih desavanja dok kod Corela ne ,on je graficki program i sluzi za lake pripreme brznih ravnih elemenata,
radim na CNC masini vec nekoliko godina i sve moje programe koje radim radim uh u Corelu ,iz Corela konverujem u PLT fajlu i posle to prebacim u DNC fail ili konvertor koji cita vektroske pravce. Zapravo ja radim na drvetu i u tom mo konvertoru se desava neka mala greska koja siri i duzi crtez u odnosu na pravu velicinu koja bi trebala da bude ali posto znam i koliko siri sve to onda ja smanjim zadaticrtez i  dobijem onaj pravi na kraju
Sto se tice kotiranja u Corelu to postoji ali ima jedana mala problematika koja je jako nezgodna a to je da crtez koji se radi mora biti u razmeri 1:1 kako bi kote bile tacne ali posle bilo kog pokusaja skaliranja ili uvecavanja postoji problem koji se javlja na kotama a to je da se mere menjaju ,kako to izbecito ,mucio sam muku nekoliko godina i na kraju mi je totalno luda ideja pala koja je i najzad uspela ,sve kote pretvorim u krive linije ili precicom ALT+Q i onda se linije pretvore u krive ili vektore ,tada moze da se odradi i skaliranje bez promena velicine kote,mozda sam malo zakomplikaovao sa tekstom ali mislim da se razumemo
Ced koristim u izradi 3d crteza ali naravno taj crtez posle ne mogu da primenim u Korelu ,osim ako nije kao ravna ploca,inace korel podrava Cedove fajlove DXW i DWG
jedno malo objasnjenje oko izrade pripreme za secenja  kod lasera i kod cnc-a,
 kod lasera se radi kako crtash tako rezes a kod CNC je malo komplikovanije ,primera radi uzmite crtez koji se priprema za laser  i pustite ga na cnc ,nece biti u istoj meri ,bice umanjen onoliko kolika je polovina glodala u precniku ,naime sve linije koje su u pravoj velicini treba se odvojiti u plusu jos za onoliko koliko je glodalo debelo pa to podelite sa dva ,primera radi ako se radi sa precnikom Fi2 onda odvojite liniju za 1mm u plusu ,barem ja tako radim da bi izpostovao zadatu debljinu profila iz datog programa PROFLILI 2,znate u cemu se radi
 
eto ako nekog interesuje mozemo da se kontatiramo na ovaj broj pa da dam neku podrzku ili neki savet za bilo kakvu izradu ili odradjivanje crteza,
e da moj cnc ima tri ose i sa te tri ose ja dobijam ekstra dobre parabolne povrsine i takodje ulubljene povrsine ,naravno kad se radi oko takvih stavri taj crtez je jeko komplikovan i u sebi zadrzi preko mali milion linija ,radim sa erovanim glodalom i posmakom u dubinu ide oko pola milimetra
 

0638016090 Dejan Trstenik
krivo mi je sto ne umem da postavim moje fotke gde se lepo moze videti rad na CNC i rad na Laseru ,mada vise cenim CNC obradu samo zato sto nema sagorelih povrsina  ;D

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #18 on: February 20, 2009, 10:20:20 AM »
Da li povrsine, sagorele od strane lasera, imaju problema s lepljenjem?

Kolika je debljina zraka lasera?

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #19 on: February 20, 2009, 02:23:09 PM »
 leonardofibonacci
Debljina zraka lasera se razlikuje od masine do masine i od operatera moze se uzeti da je oko 0,1mm mada zavisi i koji materijal sece. Laser moze seci i na meru ali onda operater odlucuje stranu ofseta (prolazak zraka u odnosu na liniju, po sred linije ili levo, desno od linije u zavisnosti od smera kretanja).
Dobro podesen rezim rada lasera vrlo plitko spaljuje materijal prelaskom fine smirgle 800 ili 600 ukloni se garez i lepi svim dosad poznatim postupcima.
Pozdrav
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1549
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #20 on: February 20, 2009, 11:54:54 PM »
Да одговорим и ја. Лепио сам, супер лепком и двокомпонентним епокси лепком, без скидања, назови, гарежи и проблема нема.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #21 on: February 21, 2009, 01:46:21 PM »
evo i ja da kazem koju rec u vezi tog gareza ,sto se tice toga nije ni potrebno sidati ga nikakav problem ne stavra u lepljenju jedino stoje onako za oko malo ruzno inace jako lepo sece i ti u debljini herline u corelu ,oni koji rade sa programom corel znaju koja je to linija ,
u pitanju je pro inzinjer cad,ali kao sto sam reko vecinu stavrim preko corela i posle sve to konvertujem u DNC fail

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #22 on: April 28, 2009, 09:34:31 PM »
Da rezimiramo: Kako treba da izgleda jedan crtez, spreman za secenje laserom? Skidao sam neke planove sa interneta u DWG i DXF formatu. Izgledaju tako sto imaju crnu pozadinu sa linijama raznih boja. Da li je to spremno za secenje? Da li svi crtezi moraju biti vektorizovani, i sta to, zapravo, znaci?

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #23 on: April 28, 2009, 11:36:35 PM »
Svi crtezi treba da budu vektorski, a sto se tice paljenja, ono se najcesce
i ne vidi jer ga pokriva ili balza ili neka presvlaka.
To sto laser upali lepi bilo koji lepak. jednostavno temperatura cini svoje.
Za svaku vrstu materijala a zatim i debljinu istog su razlicita setovanja masine.
Najbolje je poneti malo vise materijala da bi moglo da se proba na nekom
parcetu drveta i da se laser podesi da ga sto manje gori. 
(ne samo zbog paljenja drveta vec i zbog masine)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #24 on: April 29, 2009, 12:32:58 AM »
 leonardofibonacci, 99% tih planova NIJE spremno za sečenje iako je u vektorskom obliku, inače pozadina može da bude istao tako u raznim bojama, a linije crne. "), ako baš voliš.
 Priprema za sečenje znači da  zadaš mašini šta će i kako da seče , konkretno: u coreldraw  programu iscrtaš linije po kojima će laser da seče balzu ili šta već.
Boje ti za sada nisu bitne a inače za laser su ti dovoljne dve - jedna za rezanje druga za za graviranje(obeležavanje delova) .
A da se ne bi ponavljao vrati se na prvu stranu ovog topika.

Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #25 on: April 29, 2009, 01:36:34 AM »
To mi je trebalo: konkretan odgovor. Danas sam procesljao ceo topic i nisam nasao da je igde ovako, konkretno, objasnjeno. Hvala mnogo!
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1549
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #26 on: May 01, 2009, 12:26:20 AM »
Нисам стигао одмах да се укључим, па само да додам пар речи.
Да поновим, ја моје цртеже радим у AutoCAD-у, па могу да кажем да сви формати, које подржава овај програм, могу да се режу. Ту спадају и поменути DWG (стандардна датотека AutoCAD-а) и DXF.
Цртеж мора бити припремљен за сечење, то јест морају бити одстрањене све сувишне линије.





Приликом цртања користим слојеве (layers). На дефинисаним слојевима групишем међусобно повезане линије. На пример на једном слоју су ребра, на другом помоћне конструктивне линије, на трећем димензије, на четвртом ознаке и коментари итд. Укључивањем и искључивањем одговарајућих слојева формирам потребну слику, а да не морам било шта да бришем (уништим).
Цртеж за сечење, се састоји од једног или два слоја. На првом, обавезном, слоју се налазе контуре за сечење, а на другом ознаке које се гравирају (по потреби). Битна разлика је у снази ласерског снопа и брзини кретања ласерске главе. У првом сличају ласер просеца материјал, а у другом га само површински опрљи. Да би се оператеру на секачу олакшао рад, пожењно је да линије на слојевима буду различите боје, да би он лакше уочио шта се сече, а шта гравира. При овоме, уопште није битно које су боје линија, као ни која је боја позадине, јер ово не утиче на рад машине.
Што се тиче пробе, не треба носити посебан комад. Наиме, на материјалу од кога се исецају делови увек има неки део слободне површи и оператер на њему уради пробу. Обично из два до три покушаjа подеси и снагу и брзину.


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #27 on: May 01, 2009, 01:34:32 AM »
Jos jedno pitanjce: Da li postoji neki laksi nacin da vektorizujem plan, a da ne precrtavam sve rucno (pitanje je koliko bi ispalo precizno)?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Gde u Beogradu postoje laser cut
« Reply #28 on: January 14, 2010, 05:26:18 PM »
Gde u Beogradu postoji radionica za lasersko secenje, ali sa hodom masine vecim od 75cm?
Avion koji pocijnem da pravim je poveci, a takvi su mu i delovi.
Hvala.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Сечење ЛАСЕРОМ
« Reply #29 on: January 14, 2010, 05:35:29 PM »
Imas u bulevaru preko puta vukovog spomenika graversku radionicu, tu i seku laserom ali nisam siguran koliki je hod. Predpostavljam da je veci od 75. Meni su sekli balzu 100x10.